PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites Devirleri ve Yakıt İlişkisi

BoraRS
20-01-2011, 11:08
Geçenlerde yurtdışına çıkarken havaalanında iki tane orta yaşlı adamın muhabbetlerine kulak misafiri oldum. Dinlerken bildiğimi zannediyordum ama adamlar o kadar iddialı konuşuyordu ki benim de kafam karışmadı değil.

Adamların argumanları şu şekilde;

2. viteste gidilen 3000 devir/dakika ile 5. viteste gidilen 3000 devir/dakika arasında yakıt yakma açısından fark var mıdır yok mudur? Aynı şey 1. viteste gidilen 5000 devir/dakika ile 5. viteste gidilen 5000 devir/dakika için de gereçli. Adamlardan biri arada kesinlikle fark olduğunu söylerken diğeri ikisi de aynı devir dönüyor önemli olan dönülen devirdir diyerek aynı yakarlar diyordu.

Sizce doğrusu hangisidir? :confused:

Frank
20-01-2011, 11:11
Bence azda olsa vıtes buyudukce aynı devırdekı yakıt mıktarı artmaktadır
sebep olarakta ruzgar dırencı dıyorum...

8.000rpm
20-01-2011, 11:13
farklı viteslerde / aynı devirlerde yapılan hızla alakalı olarak , aracın kütlesinin hareketli olma durumu değişecektir bence
1. vites 2000 devirde motorun hareket ettirmeye çalıştığı kütle/ağırlık ile , 5.vites 2000 devirde motora binen ağırlık farklı olması lazım. 5. vites 2000 devirdeyken kütle zaten belli bir hızı almış ve ilerlemektedir
yanlış mı düşünüyorum?
bence vitesler büyüdükçe tüketim farkı azalır
yani 1 ile 5 arasında fark vardır ama 4 ile 5 arasındaki fark çok azdır
tam açıklayamadım kafamdakileri ama aramızda fizikçiler varsa kütle-hareket-enerji vs. konularından sonuca ulaşabiliriz gibi geliyor bana

Ozan Özer
20-01-2011, 11:16
@8.000 rpm
Dediğiniz mantıklı geliyor;ama sürat arttıkça artan rüzgar direncinin az da olsa etkisi olacaktır illaki..Detaylı bir inceleme lazım:)

Ranthor
20-01-2011, 11:17
Motor yükü farklı olacak (içeri giren hava fazla demek) ona göre de yakıt fazla olacak.

nerde motor yükü fazla ise orada çok yakar.

BoraRS
20-01-2011, 11:18
Aslında bana da azalır gibi geliyor. Mesela 5. vites 5000 devirde giderken kaput altına çekilen soğuk hava motoru soğutup rahatlatacaktır dolayısı ile yakışını da azaltacaktır diye düşünüyorum ama bunun gibi daha bir sürü faktör var hem olumlu hem olumsuz etkileyecek.

nitrO_Oxide
20-01-2011, 11:18
farklı viteslerde / aynı devirlerde yapılan hızla alakalı olarak , aracın kütlesinin hareketli olma durumu değişecektir bence
1. vites 2000 devirde motorun hareket ettirmeye çalıştığı kütle/ağırlık ile , 5.vites 2000 devirde motora binen ağırlık farklı olması lazım. 5. vites 2000 devirdeyken kütle zaten belli bir hızı almış ve ilerlemektedir
yanlış mı düşünüyorum?
tam açıklayamadım kafamdakileri ama aramızda fizikçiler varsa kütle-hareket-enerji vs. konularından sonuca ulaşabiliriz gibi geliyor bana

Aynen katılıyorum :icon_tup:

olcay_bora
20-01-2011, 11:19
blokta kaç kere patlama oldugunu devir gösteriyor bence vitesi baglamaz devri baglar yakıt hatta büyük viteste aynı devirde giderken daha az yakarız çünkü gitcegimiz yere daha cabuk gideriz fln :D ( rüzgarsız ortamda )

sword
20-01-2011, 11:21
yav 1, vtes 3000 devirde 20km hızla 5saate 100km katedip 5. vtes 3000devır 120km hızla 50dk da 100km gıtmek aynı yakıt olurmu hıc:) 1. vıtesde arac 5 saat boyunca dakıkada 3000 devır cevırır hem motor omru hem yakıt fazla olur:) tabıkı bıran evvel uygun devırde en tuksek hıza cıkmak gerekır amac en az yakıtla ulaşımsa:)

M U R A T
20-01-2011, 11:22
uzun vites oranları motorun üzerine binen yükü artıracağı için doğal olarak yakıt miktarı da artacaktır bunu vitesli bisiklet kullanarak test edebiliriz

TolgaEsentepe
20-01-2011, 11:26
şimdi nasıl açıklarım bilmiyorum ama yüksek vites aynı devirde daha az yakar bence otomobil

BoraRS
20-01-2011, 11:28
yav 1, vtes 3000 devirde 20km hızla 5saate 100km katedip 5. vtes 3000devır 120km hızla 50dk da 100km gıtmek aynı yakıt olurmu hıc:) 1. vıtesde arac 5 saat boyunca dakıkada 3000 devır cevırır hem motor omru hem yakıt fazla olur:) tabıkı bıran evvel uygun devırde en tuksek hıza cıkmak gerekır amac en az yakıtla ulaşımsa:)

Murat ama buradai soru şu kadar km gidersen değil. İki durumda da km hesabı yerine dakika hesabı yap. Örneğin 2. vites 3000 devirde 2 saat gittin. Yine aynı yolu 5. viteste 3000 devirde 2 saat gittin. Bu durumda ne kadar fark eder?

Maxi
20-01-2011, 11:29
arkadaşlar olay hiç karışık değil anlatayım ..

ilk mesajda yazılanın cevabı basitçe "KESİNLİKLE FARKLIDIR"

öyle olmasaydı ,5. vites 5000 devir giderken ile boşta 5000 devir çevirincede aynı yakıt yakardık ! olurmu hiç öyle şey ..

@Ranthor kısaca anlatmış
motor yükü diye bir kavram var, bu ecu haritalarının içerisinde birkaç bilgi sonucunda hesaplanan bir değerdir .

YÜK ne kadar yüksek ise o kadar çok yakarsın.

a-1.vites düz yolda 3000 devir gitmekle
b-1. vites dik bir bayırdan yukarıya doğru 3000 devir çıkmak arasında ciddi yakıt farkı vardır .

kabaca bir örnek atayım kafadan:
a şıkkında enjektörler %15 açıktır
b şıkkında ise %40
(değerleri salladım, ama buna benzerdir)

individual
20-01-2011, 11:29
yanlış mı düşünüyorum?

Katılıyorum ;)

BoraRS
20-01-2011, 11:31
arkadaşlar olay hiç karışık değil anlatayım ..

ilk mesajda yazılanın cevabı basitçe "KESİNLİKLE FARKLIDIR"

öyle olmasaydı ,5. vites 5000 devir giderken ile boşta 5000 devir çevirincede aynı yakıt yakardık ! olurmu hiç öyle şey ..

@Ranthor kısaca anlatmış
motor yükü diye bir kavram var, bu ecu haritalarının içerisinde birkaç bilgi sonucunda hesaplanan bir değerdir .

YÜK ne kadar yüksek ise o kadar çok yakarsın.

a-1.vites düz yolda 3000 devir gitmekle
b-1. vites dik bir bayırdan yukarıya doğru 3000 devir çıkmak arasında ciddi yakıt farkı vardır .

kabaca bir örnek atayım kafadan:
a şıkkında enjektörler %15 açıktır
b şıkkında ise %40
(değerleri salladım, ama buna benzerdir)

Eğer iki denemede yolda yokuş ve eğim farkı varsa tabii ki farklı yakar. Ama dümdüz yolda durum ne olur?

Maxi
20-01-2011, 11:34
Eğer iki denemede yolda yokuş ve eğim farkı varsa tabii ki farklı yakar. Ama dümdüz yolda durum ne olur?

tam anlamadım, neyken ne olur ?
soruyu tekrar net yazarmısın

Utku
20-01-2011, 11:35
Vitesler büyüdükce tüketim azalacaktır.Yol bilgisayarından anlığa bakın.

Hiç 1.vites 3 binle 5.vites 3bin aynı olurmu olmaz 5binde aynı olmaz.Kütle hızını almıştır zaten.

sword
20-01-2011, 11:36
Murat ama buradai soru şu kadar km gidersen değil. İki durumda da km hesabı yerine dakika hesabı yap. Örneğin 2. vites 3000 devirde 2 saat gittin. Yine aynı yolu 5. viteste 3000 devirde 2 saat gittin. Bu durumda ne kadar fark eder?

ya amac az yakmak değılmı ? senın dedıın ozaman dıorsunkı 1.vteste 10dk boyunca 3000cevır bırde 5,vıtes 10dk boyunca 3000 cevır mekanık olarak deger soruyorsun yoksa reelde fiili olarak sacma sorduğun en az yakıtla yol gıtmek ıcın en yuksek vıtesle en uygun devırde yol alman lazım:)

iynn-RS
20-01-2011, 11:37

o mantıktan dusunursek dusuk vıteste daha az yakar ruzgar dırencı az olacagı ıcın.

ama o vıtes ve devırlerle belırlı bı yol kat edılecekse mesela acarın bırı 2.vıtes 3000 devır dıgerı 5. vıtes 3000 devırle 10km yolu gıdecekse yuksek vıtes daha ekonomık olur

sword
20-01-2011, 11:38
ama söle bı durum var yokus cıkıorsan 5,vıtes 2500 devir yerine 4, vites 2500 devir daha az yakıt yakar tabı aracın devır bandı verımlılığıne göre

BoraRS
tam anlamadım, neyken ne olur ?
soruyu tekrar net yazarmısın

Anladığım kadarı ile az önce verdiğin örnekte 2 deneme arasında yokuş yukarı eğim farkı olduğunu yazmışsın. O durumda zaten yakıt farkı tartışmasız olacaktır. Benim de sorduğum aslında yokuş eğim farkı olmadan dümdüz yolda her iki denemenin de yapılması.

iynn-RS
Vitesler büyüdükce tüketim azalacaktır.Yol bilgisayarından anlığa bakın.

Hiç 1.vites 3 binle 5.vites 3bin aynı olurmu olmaz 5binde aynı olmaz.Kütle hızını almıştır zaten.

yol bılgısayarı bu konudakı hesabı yapmıyor.

bılgısayar gıdılen yoluda olcuyor ve bu hızla devam edersen 100 km de su kadar yakarsın dıyor.

ama amac belırlı bır yolu ekonomık sekılde gıtmek degıl.

aynı devırde ne kadar benzın harcadıkları.

BoraRS
20-01-2011, 11:42

bılgısayar gıdılen yoluda olcuyor ve bu hızla devam edersen 100 km de su kadar yakarsın dıyor.

Evet burada tartışılan nasıl daha az yakarız değil. bu iki durumda hangisi mekanik olarak daha çok yakıt tüketir. Anlaşılan sizin de kafanız karıştı :) Kiminiz 5. viteste az yakar derken kiminiz çok yakar demiş :)

Utku
20-01-2011, 11:47

O zaman şöyle söyliyim artık anlaşılmicak bişey yok.1.vites 3bin giderken gazdan ayağını çektiğindeki tepkimeyle 5.vites 3binde giderken çektiğindeki tepki aynı değildir.Birinde kasayı hızlandırmak diğeri yola devam etmesi içindir.

Sen sırtında 40 kiloluk çanta varken koşmak için hızlanmayı çabalarsan zorlanırsın.Ama koşma hızına ulaştığında biraz yavaşlayıp tekrar yavaşlamadan önceki hızınada daha rahat dönersin.Hızını almışsındır direnç mirenc etkilemez.

sword
20-01-2011, 11:47
Evet burada tartışılan nasıl daha az yakarız değil. bu iki durumda hangisi mekanik olarak daha çok yakıt tüketir. Anlaşılan sizin de kafanız karıştı :) Kiminiz 5. viteste az yakar derken kiminiz çok yakar demiş :)

soruyu ılk mesajında tam soramadında ondan:) bana dıorsunkı aynı yolu su su sartlarsa aynı yol olmaz

yolu sıl km yok

düz yolda 10dk bıyunca 1.vites 3000rpm le motor kac lıtre yakar

düz yolda 10dk boynca 5.vites 3000rpm le motor kac lıtre yakar

kat edılen mesafe formul dısı....

BoraRS
20-01-2011, 11:48
soruyu ılk mesajında tam soramadında ondan:) bana dıorsunkı aynı yolu su su sartlarsa aynı yol olmaz

yolu sıl km yok

kat edılen mesafe formul dısı....

Ya sen ne anlarsın yaşlı adam :hehe: Bırak bu işleri dizele basınç aç basınç :D

sword
20-01-2011, 11:50
Ya sen ne anlarsın yaşlı adam :hehe: Bırak bu işleri dizele basınç aç basınç :D

senı stockta gecerım o ayrı:) mesela dızelde durum cok ılgınc tork bandını asağıda kullanınca 5 vıtesde 4te yaktıından fazla yakıyorsun mesela:)

Maxi
20-01-2011, 11:53

*her iki yolda düm düz ve aynı.

5. vites 3000 devir daha çok yakar

iynn-RS
20-01-2011, 11:56
5. vites 3000 devir daha çok yakar

bende boyle dusunuyorum cunkı ruzgar dırenci artacak

iynn-RS
20-01-2011, 11:58
O zaman şöyle söyliyim artık anlaşılmicak bişey yok.1.vites 3bin giderken gazdan ayağını çektiğindeki tepkimeyle 5.vites 3binde giderken çektiğindeki tepki aynı değildir.Birinde kasayı hızlandırmak diğeri yola devam etmesi içindir.

Sen sırtında 40 kiloluk çanta varken koşmak için hızlanmayı çabalarsan zorlanırsın.Ama koşma hızına ulaştığında biraz yavaşlayıp tekrar yavaşlamadan önceki hızınada daha rahat dönersin.Hızını almışsındır direnç mirenc etkilemez.

aracı lıfte kaldırıp ruzgar dırencınıde sıfırlarsak senın dedıgın gıbı 5. vıteste daha az yakar cunku motor devrını almıs olur:icon_tup:

sword
20-01-2011, 11:59
bende boyle dusunuyorum cunkı ruzgar dırenci artacak
yukarda sorulmus edıt :)

BoraRS
20-01-2011, 12:00
bide söyle soralım dyno bandında tamamen aynımı yakar farklı vıtes :)

Dynoda sanırım aynı yakarlar. Sonuçta önemli olan dönülen devir.

8.000rpm
20-01-2011, 12:03
bence mantığı yanlış kuruyoruz , yani dakika veya mesafe hesabı yapmamamız lazım
bence şu hesap daha mantıklı olur :
aynı ağırlık-aynı eğim-aynı yol-aynı rüzgar direnci koşullarına göre ,
1. vites 3000 devir : enjektörden dakikada çıkan yakıt miktarı
5. vites 3000 devir : enjektörden dakikada çıkan yakıt miktarı

powERS
20-01-2011, 12:09
Bence azda olsa vıtes buyudukce aynı devırdekı yakıt mıktarı artmaktadır
sebep olarakta ruzgar dırencı dıyorum...

yanlış mı düşünüyorum?

iki arkadaşında söylediği mantıklı geliyor. ama bence aynı değildir 5.viteste 2000 devirde araç zaten ilerlediği için eğer sabit hızda gidiliyorsa sadece rüzgara karşı direnç oluşacaktır kütlesel ağırlıktan kurtulacaktır.

ama 1.vites 2000 devirde motor aracın ağırlığını sırtına aldığı için daha çok enerji harcayacaktır.

bence mantıklı olanı bu yoksa uzun yolda tüketim nasıl azalırdı şehir içi kullanıma göre ?

sword
20-01-2011, 12:09
bence mantığı yanlış kuruyoruz , yani dakika veya mesafe hesabı yapmamamız lazım
bence şu hesap daha mantıklı olur :
aynı ağırlık-aynı eğim-aynı yol-aynı rüzgar direnci koşullarına göre ,
1. vites 3000 devir : enjektörden dakikada çıkan yakıt miktarı
5. vites 3000 devir : enjektörden çıkan yakıt miktarı

lifte kaldırıp aksları sok bak ozaman kesın aynı cıkar :) tumsartları ortadan kaldırdık asıl mantık alınan mesafe onemlı olmadıı ıcın direnc oluşturabılecek tum etkenlerı ıncelemek ne kaldıysa tabı:)

sword
20-01-2011, 12:11
iki arkadaşında söylediği mantıklı geliyor. ama bence aynı değildir 5.viteste 2000 devirde araç zaten ilerlediği için eğer sabit hızda gidiliyorsa sadece rüzgara karşı direnç oluşacaktır kütlesel ağırlıktan kurtulacaktır.

ama 1.vites 2000 devirde motor aracın ağırlığını sırtına aldığı için daha çok enerji harcayacaktır.

bence mantıklı olanı bu yoksa uzun yolda tüketim nasıl azalırdı şehir içi kullanıma göre ?

nası sımdı 5km ıle gıden aracla 40km ıle gıden araca yercekımı farklımı davranıyor:) bence sadece ruzgar farklı davranır

8.000rpm
20-01-2011, 12:15
1 tonluk bir kütlenin 100 ile giderken sabir hızla ilerlemesi , aynı kütlenin 20 ile sabir giderken ilerlemesine nazaran motora daha az yük bindirir diyorum ben
ama bu durumda da rüzgar direnci konusu geliyor tabii :)
ulan ne pis kısır döngüye girdik arkadaş yaa :D:D:D

olcay_bora
20-01-2011, 12:18
aynı miktarda yakıt ile
1. viteste xxx devrinde giderken aldıgım yol zaman ölçüsü ile
5. viteste xxx devrinde giderken aldıgım yol zaman oranı aynı güzergahta dogru orantılı yanıt verir. biri vakitten kazanır biri mesafeden. ama her ikisinde de x.y=z x.y=z rüzgarda 100le giderken 20yle giderken hesabı olmaz 100le giderken belli miktar gelio 20yle giderkende bi miktar gelkio bi miktar gidio ruzgar gücü ama belli miktarda gidio
her türlü bu böyle aksini düşünen varsa ıspatlasın

doush
20-01-2011, 12:22
1. vites 3000 devir
5. vites 3000 devir

Motora giren yakıtı ve havayı da düşünürsek yani, gaz kelebeğinin ne kadar açık olduğunu,

1. vites 3000 devirde sabit tutmak için gaza %5 basmanız gerekiyorsa,
5. vites 3000 devirde sabit tutmak için gaza %15 basmanız gerekir.. (oranları salladım)

Bu yüzden daha az zorlanacak ve daha az yakacaktır.. (hava direnci vs.) 1.vites 3000 devirde..

Ayrıca vites dişlilerini de göze alarak daha kısa dişlide tekerdeki güç ve tork daha fazla olacağından ötürü, motor daha az zorlanacaktır. Yani yine az yakacaktır.. 1.vites 3000 devirde..

diye düşünmekteyim :)

ykavcioglu
20-01-2011, 12:25
1.viteste sürtünme katsayısıda var.
5.viteste rüzgara karşı bir direnç
3-4 alt devirlerde sürtünmede azalır rüzgar direncide..
fizikcilere sormak lzm:)

powERS
20-01-2011, 12:28
nası sımdı 5km ıle gıden aracla 40km ıle gıden araca yercekımı farklımı davranıyor:) bence sadece ruzgar farklı davranır

hayır tabiki :) aslında ya 2000 devir 1.viteste hani kalkışa yakın ya o yüzden öyle söyledim.

1 tonluk bir kütlenin 100 ile giderken sabir hızla ilerlemesi , aynı kütlenin 20 ile sabir giderken ilerlemesine nazaran motora daha az yük bindirir diyorum ben
ama bu durumda da rüzgar direnci konusu geliyor tabii :)
ulan ne pis kısır döngüye girdik arkadaş yaa :D:D:D

aynen katılıyorum. aslında ağırlık değil de daha çok aracın aerodinamiği etkiliyor bizi bu konuda çünkü her iki koşulda da aracın sabit devirde ilerlediğini varsayıyoruz.

1.vites 3000 devir.
5.vites 3000 devir.

her iki koşulda da aracın kendi ağırlığı sıfıra yakın olduğunu varsayıyoruz geriye sadece rüzgara karşı direnç kalıyor. bu durumda 5.viteste sürat daha fazla olduğu için 5 te daha fazla yakar.

Alakasız Not :önceki gönderimde şehir dışı şehir içi konusuna değinmiştim onun bu konuyla alakası yok :)

Maxi
20-01-2011, 12:30
1. vites 3000 devir
5. vites 3000 devir

Motora giren yakıtı ve havayı da düşünürsek yani, gaz kelebeğinin ne kadar açık olduğunu,

1. vites 3000 devirde sabit tutmak için gaza %5 basmanız gerekiyorsa,
5. vites 3000 devirde sabit tutmak için gaza %15 basmanız gerekir.. (oranları salladım)

Bu yüzden daha az zorlanacak ve daha az yakacaktır.. (hava direnci vs.) 1.vites 3000 devirde..

Ayrıca vites dişlilerini de göze alarak daha kısa dişlide tekerdeki güç ve tork daha fazla olacağından ötürü, motor daha az zorlanacaktır. Yani yine az yakacaktır.. 1.vites 3000 devirde..

diye düşünmekteyim :)

sonunda biri vites dişli oranlarını hesaba katmayı akıl etti :icon_tup:

Maxi
20-01-2011, 12:32
benim dediğim doğrudur beyler, fazla zorlamayın kendinizi :D
aynı şartlar dyno üzerinde de oluşur

Utku
20-01-2011, 12:38
Birinde 1 tonu hızlandırmanın ağırlığı olacak.

Diğerinde Rüzgara direnmenin yükü olacak.

1 tonluk kütleye o rüzgarın çok fazla etki edip etmediğinide bilemezsiniz.O kütlede hızını almış havada tünel açmakta.Bahsettiğiniz rüzgar direnci çok çok çok önemli olsaydı sürtünme katsayısı en az olan arabalar hep en az yakan arabalar olurdu aynı motorlarla.

individual
20-01-2011, 12:47
çok tartışmalı bir konu oldu valla :D

iynn-RS
20-01-2011, 12:48
uzun sanzuman oranı aracı her zaman zorlar.

dyno ustunde dırek 5. vıteste kalkmayı bı debeyın(yolda zaten ımkansız) + buna ruzgar dırencıde eklenınce 5.vıteste daha cok yakıt harcanır.

kılo olayına gelınce bence 1000 lıoluk arac sabıt hıza ulastıktan sonra 10 lada gıtse 50 ılede gıtse agırlıgından kurtulmus olur.

sword
20-01-2011, 12:51
boş işler bunlar bu arkadaşlara maıl atın soruyu:D

http://www.seattlepi.com/dayart/20100521/450MYTHBUSTERS5_028.jpg

onemlı olan en ucuza en uzun mesafe gıtmek :)

doush
20-01-2011, 12:59
Birinde 1 tonu hızlandırmanın ağırlığı olacak.

Diğerinde Rüzgara direnmenin yükü olacak.

1 tonluk kütleye o rüzgarın çok fazla etki edip etmediğinide bilemezsiniz.O kütlede hızını almış havada tünel açmakta.Bahsettiğiniz rüzgar direnci çok çok çok önemli olsaydı sürtünme katsayısı en az olan arabalar hep en az yakan arabalar olurdu aynı motorlarla.

Geriye kalan kısma yorum yapmıyorum sadece bold kısım için söylüyorum.. Araç 5 ile de gitse de 250 ile de gitse de, sabit hızda artık hızlandırma diye bir şey olmaz.. Zaten ağırlığı yeterli hıza ulaştırmıştır.. Ara hızlanmada tekrar etki eder yazdığınız şey..

8.000rpm
20-01-2011, 13:31
ben de çipli accent era diyorum :D

levent
20-01-2011, 13:35
büyük viteste daha çok yakar.

kütleyi kaldırmak için gerekli enerji azalmıştır fakat rüzgar direnci artmıştır. ama yinede daha çok yakar, değişken orantı var.

senna
20-01-2011, 13:39
formulle hesaplayabileceğiniz birşey bu özgül yakıt tüketimi eğrisi üzerinden hangi vites oranları varsa eğim vs vs bulabilirsiniz 100kmdeki yakıt tüketimini kağıt üzerinde tabi pratikten farklı olacaktır bir miktar

edit,

vites oranı uzadıkça tüketim genel olarak artar, aynı zamanda sürtünme vs artıyor bunlarıda hesaba katmak lazım

yaşar
20-01-2011, 14:08
Bunu şöyle basit bir işlemle halledebilirsiniz yol bilgisayarı olan bir arkadaş bizim için 20 dakka 2,vites 3000 devirde anlık ne yakıyor ? birde 5 , vites 3000 devirde denesin sonuç ortaya çıkar .

Ben denedim, aynı olması gibi bir durum söz konusu bile olmaz , 2 vites 3000 devirde % 87 yakıyor 5 vites 3000 devirde % 45 yakıyor tabi bunu denedigim araç scaina g 420,bunu birde binek oto da denemek lazım. :)

Maxi
20-01-2011, 14:14
100km de kaç litreye bakmıyoruz karıştırmayın sakın

yol bilgisayarında 100km/litre değil, anlık yakıt tüketimine bakmanız lazım
yoksa olmaz

yaşar
20-01-2011, 14:15
100km de kaç litreye bakmıyoruz karıştırmayın sakın

yol bilgisayarında 100km/litre değil, anlık yakıt tüketimine bakmanız lazım
yoksa olmaz

Tamam başkanım anlık yakıt tüketimine baktım zaten . :(

OmerRS
20-01-2011, 14:19
1. vitesteki sıfırdan kalkma durumunu gözardı edersek yüksek vitesteki 3000 devirde araç daha fazla yakar. Motoru yüke bindiriyorsunuz çünkü o devri korumak için daha çok zorlanıyor. 2. viteste 3000 devirde seyretmek için pedela basma oranınızı ve 5. viteste basma oranınızı düşünün 5. viteste daha fazladır.

Zaten bunları hiç düşünmeyip genel pencereden bakarsanız 2. vites 3000 devirde 50 ile giderken ve 5. viteste 100 ile giderken yapılan iş yarı yarıyadır. Yani 5. viteste 2 kat daha fazla iş yaparsınız bunun eşit miktarda enerji ile yapılması mümkün değildir. Kısaca böyle.

Birde anlık tüketime pek bakmayın bu konuda çünkü arabayı rölantide bıraksanız o gösterge 9999litre/100 km gösterecektir burda o aracın 200 km ile giderken 20litre/100km gösterdiğinden çok yakmıyor.

Ozan Özer
20-01-2011, 14:34
Havaalanındaki 2 orta yaşlı adamı;2 araca bindirelim.Biri 2.viteste diğeri de 5.viteste 3.000devirde gitsinler;sonuca bakalım :)
Acaba uçakta çözümü bulmuşlar mıdır :)

Sercan K.
20-01-2011, 15:30
devirle bi ilgisi oldugunu sanmıyorum ben..motora etki eden kuvvetle ilgili bu konu...1.vites 5000 devirle 5 vites 5 devir arasında illaki yakıt farkı olacaktır bana göre...

Parsia
20-01-2011, 16:51
şimdi bunu öğrenmemiz için, ortamdaki açık hava basıncı, rüzgar hızı, havanın yoğunluğu, sıcaklık, motorun sıcaklığı, aracın ağırlığı, aracın gücü, aracın şanzıman oranları, aracın aerodinamiği, yolun eğimi, yolun çeşidi (asfalt mı toprak mı, asfaltsa amerika asfaltı mı türkiye asfaltı mı :D) vesaire vesaire bütün değerleri bilmemiz, iki soruyu da aynı şartlar altında test etmemiz gerekmektedir. bir fizik öğrencisi olarak bildiğim kadarıyla bu böyle. ha ama tahmini bir şeyden bahsedecek olursak, aradaki fark çok çok fazla olmayacaktır. anlık değerler olarak hesapladığımızda tahminimce böyle bir sonuçla karşılaşırız. ama örneğin 1000 km'lik yolda, 1. araç 2. viteste 3000 rpm'de, 2. araç 5. viteste 3000 rpm'de gidiyorsa, 1. araç çok daha fazla yakıt yakacaktır. hem de bu fark uçurum olur. özetle, bunu bilemeyiz, boşuna kafa yormayın :D

powERS
20-01-2011, 17:04
ya 2 adam tas attı kuyuya butun forum cıkaramadık :D

ya sız hızlı olupta ucuz olan bısey gordunuzmu ? :D 5 te cok yakar 5 te :D

gcapraz
20-01-2011, 17:08
gaz pedalının ne kadar basıldıgı ile dogru orantılıdır aracın yakıt durumu.....
hızlandıkça buna rüzgar direnci deeklenecektir (tabii belli bi hızdan sonra).....
şanzıman oranları ile de dogru orantılıdır( iki aynı araç aynı hızlarda farklı viteslerdeki degişmeden dolayı)....
aracın içindeki yük ile dogru orantılıdır....

fangio
20-01-2011, 23:09
Birde olayın şu boyutu var. Elbette düşük viteste x rpm de yol alırken elbette ki ivme sıfır olup hız sabitken karşılaşacağın rüzgar direnci az olduğundan ve çevirmek zorunda olduğu dişliyi daha kolay çevireceğinden daha az yakıt tüketse de işin içine zaman boyutu girince işler değişir. Çünkü en üst viteste x rpm de daha çok yakıt tüketse de o sürede katettiği yol daha fazladır. Bence burada amaç sadece 100km/h de ne kadar yaktığını değil "y" zamanını da işe katmak lazım.

By_HaNNibaLL
20-01-2011, 23:37
Tabiki de fark vardir emilen hava farklidir motorun yükü farklidir.

turbo16
21-01-2011, 00:26
aracın motorunda devir aynı olunca krank ve volant aynı döner burda devreye şanzıman devreye girer bi arkadaş vitesli bisiklet demiş güzel örnek motora binen yük degisir ve yakıt aynı olmaz

düz mantık otombil üreticileri niye yeni şanzıman gelistirmekle ugrassınlar.

darkred
21-01-2011, 01:48
Vites oranından gidersek 1.vites 3 binde dip gaz yaptığınızda alacağınız tepkiyle 5.vites 3 bin de dip gaz yaptığınızda alacağınız tepki aynı değil.Cünkü 1. viteste oran kısa olduğu için aracın 1 tonluk yükü cekmesi daha kolay.Ama aynı durum 5.vites için geçerli değil...

1.vites 5 e göre 4te 1 oranda daha kısa olduğu için motor daha az güç harcayarak arabayı hareket ettirecektir...Ayrıca 1.viteste giderken rüzgar direncide olmadığı için araç daha az yakıcaktır bence...

Mutu
21-01-2011, 02:21
Araçların en ekonomik anlık verilerinin 90 km'de ölçüldüğünü varsayarak farklı diyorum ben de.

Alfetta
21-01-2011, 02:32
Araçların en ekonomik anlık verilerinin 90 km'de ölçüldüğünü varsayarak farklı diyorum ben de.

Aferin.
Peki neden o hızda ölçüldüğünü biliyor musun?