PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yardım. Meskenin bir bölümünün işyerine çevirilmesi

Greentiger01
24-02-2011, 07:38
Tokinin vermiş oldugu konutlarda zemin katta meskenin bir kısmını işyeri (bakkal) olarak kullanmaktayım yaklaşık 3 yıldır burdayım, Belediye ruhsat vermiyor ve encümen kararı çıkararak işyerimi kapamam için tebligatta bulundular. Apartmanımızda 28 daire bulunuyor Burayı açarken kat maliklerinden 28 kişiden tek tek karar defterine imza topladım Vergi levham yazar kasam herşeyim mevcut kimsenin bağını bahçesini işgal etmedim Bu konu hakkında ne yapabilirim bilgisi olan arkadaşlardan yorumları bekliyorum.
Yasada yazanlar bunlar belediye beni bağlamaz diyor

Meskenin İşyerine Dönüştürülmesi

Kat Mülkiyeti Kanunu 24.maddesi Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilirhükmünü içermektedir. Yasa hükmü gereği tapu kütüğünde mesken olarak gösterilen apartman dairesinin işyeri haline getirilmesi ancak kat malikleri kurulunun oybirliğiyle verecekleri kararla mümkündür.
Herkese şimdiden teşekkürler.

ahk
24-02-2011, 07:42
belediyeden kullanım şeklini meskenden dükkana çevirmek zorundasın.
belediyeyi yazar kasan ya da 3,5 senedir orda olman bağlamaz biri şikayet etmiştir. İmar müdürlüğünden önce dükkana çevir daha sonrası daha basit ya da geçici ruhsat almayı dene....

Greentiger01
24-02-2011, 07:47
belediyeden kullanım şeklini meskenden dükkana çevirmek zorundasın.
belediyeyi yazar kasan ya da 3,5 senedir orda olman bağlamaz biri şikayet etmiştir. İmar müdürlüğünden önce dükkana çevir daha sonrası daha basit ya da geçici ruhsat almayı dene....
Toki oldugu için tapu yok daha evlerin ödemesi devam ediyor ayrıca imarıda yokmuş buranın 500mt ilerimde işmerkezi var onların ruhsatı varken bana bahaneleri imar yok olmaz tapu yok gibi söylemler

ahk
24-02-2011, 09:20
yapabileceğin tek şey eğer alabilirsen geçici ruhsat almak tapu gelince işlemleri yapmak üzere her yıl yenilenen bi ruhsat