PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sahte kaza tutanağına ağır ceza

Frid
30-03-2011, 22:51
http://www.tmresimler.com/data/media/275/kaza.jpg

Gerçeğe aykırı düzenlenen trafik kazası tutanağı, sürücüleri ağır cezalık yaptı.

Tutanaktaki hatayı fark eden sigorta şirketi olayı mahkemeye taşıyınca iki sürücü de sahte belge düzenledikleri için ceza aldı. Sürücüleri küçük menfaatler için hayatlarını karartmamaları yönünde uyaran Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak, tutanak düzenlerken karşı tarafın gerçeğe aykırı taleplerini kabul etmemeleri tavsiyesinde bulundu.

Trafikte kaza tespit tutanağı uygulamasının başlamasından bu yana artan usulsüzlükler, sigorta şirketleri tarafından mercek altına alınıyor.

Işık Sigorta'dan yapılan açıklamaya göre, Aydın'da yaşanan olayda, tutanaktaki hatayı fark eden sigorta şirketi olayı mahkemeye taşıyınca iki sürücü de sahte belge düzenledikleri için ceza aldı. Açıklamaya göre, sahte tutanak vakasında kasko sigortası bulunmayan otomobille motosikletin sürücüleri, kazadan sonra kusur durumlarını değiştirerek tutanak düzenleyince talepleri ağır ceza mahkemesinden döndü. Kazadan sonra sürücüler Ö.U. ve K.E., kusurlu olanın araçta kasko poliçesi bulunmaması sebebiyle aralarında anlaşıp kusur durumunu tamamen diğer tarafta gösterdiler. Ancak hasarı inceleyen sigorta eksperi, araçlardaki hasarlı kısımların tutanakta beyan edilen hasar şekli ve hasar yeri tarifi ile uyuşmamasından şüphelendi. Sigorta şirketinin şikâyeti üzerine sanıklar Ö.U. ile K.E. hakkında 'sahte hasar tanzimiyle dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik' nedeniyle ağır ceza mahkemesinde dava açıldı. Sanıklar, açılan davada yargılanarak çeşitli cezalara mahkûm oldu.

Sahte tutanakla hasar talebinde bulunan sanıkların beyanı nedeniyle aracını satan ancak noterden devrini vermeyen araç maliki K.D. ile diğer sürücünün kullandığı aracın sahibi ve aynı zamanda sürücünün ağabeyi T.E.'nin de ceza davasında yargılandığı ve sanıkların hasar taleplerinden vazgeçmelerinin de sonucu değiştirmediği belirtilen açıklamada, mahkemenin suçun tamamlandığına ve zarar gerçekleşmese de dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik suçunun işlendiğine kanaat getirerek sürücüler hakkında davayı ceza kararı ile sonuçlandırdığı belirtildi. Olaya karışan motosikleti sigortalayan şirket olan Işık Sigorta'nın Genel Müdürü Recep Koçak, konuyla ilgili şunları kaydetti: "Vatandaşlarımız bu tutanakları doldururken dikkatli davranmalı. Tutanağa geçirilen kazanın farklı aktarılmasına dair talepleri kesinlikle kabul etmemeli ve olayı olduğu gibi tutanağa geçirmeliler. Mümkünse olaydan sonra henüz araçlar yerinden hareket ettirilmeden fotoğrafının çekilmesi faydalı olacaktır. Sadece Işık Sigorta'nın şikâyeti üzerine bu şekilde açılmış 50 civarında dosya bulunuyor. Vatandaşlarımız küçük menfaatler için hayatlarını karartmasınlar. Dürüst sürücülerin dikkatli olup karşı tarafın ısrar ve tekliflerini kabul etmemelerini istiyoruz."

ZAMAN

CasabLanca
30-03-2011, 22:55
sanayide hergün yüzlerce kez yaşanan bir olay :D haber yapacak başka birşey kalmamış mı

ccc_mk1
30-03-2011, 22:57
vay halimize :D

SekoLive
30-03-2011, 22:58
yaw o değilde bu kaza gerçekmiydi? yoksa shopmu var :D

kickbuttowski
30-03-2011, 23:20

aynı şeyi düşünüyordm sayet gerçekse başarılı kaza :beuj:

ruudvan
30-03-2011, 23:23
ferit olm sanada bısıklet carpmamısmıydı tır vurdu dıe rapor duzenlemıstn bu ne sımdı :D

Frid
30-03-2011, 23:24

aynen kemerburgaz sanırım :D

ferit olm sanada bısıklet carpmamısmıydı tır vurdu dıe rapor duzenlemıstn bu ne sımdı :D

ben bişey düzenlemedim hacı :D

ruudvan
30-03-2011, 23:28

ben bişey düzenlemedim hacı :D

bırah allahını seversen ...

HkN
30-03-2011, 23:31
Polis yada Jandarma raporuna bile güvenilmiyor :)

onurars
30-03-2011, 23:53

unkapanı:) çok cunup biryer aynı yerde bizde takla atmıştık:)

34tb9544
30-03-2011, 23:58
bı gun trafıkte gıderken eskı aracımla bır arac carpıp kactı aracımında kaskosu yoktu karakola gıdıp sıkayette bulundum plakasınıda almıstım aracın karakoldakı polıs aynen boyle sana bı sey oldu mu oglum sı**tıret arabayı arabanın a**na ko*ym abı arabamı nasıl yaptırcam yaw gotur tamırcı halleder bana orda bı zabıt tutamadı adam alkollu muydu degılmıydı ne ***** eee ole oluncda bızım aracımız dewlet malı sankı bende baskasıyla tutanak tuturdum bole olaylarda oluyo

h.guroglu
31-03-2011, 07:28
bu tip olaylar sanayilerde hergün oluyor bence çok fazla haber değeri taşımıyoru bu olaylar

Day Walker
31-03-2011, 07:31
resimdeki olayla haber farklı arkadaşlar bu olay bir motosiklet ile araç kazası sonucu olmuş

http://www.resimkoy.net/images/s4ryq8i0lk.JPG (http://www.resimkoy.net/resim.php?resimid=s4ryq8i0lk.JPG)

elpadre
31-03-2011, 08:17
sizce ıyımı oldu kotumu oldu ben yorumsuzum :)

cliver
31-03-2011, 10:15
Bu nasıl bır kaza resmıdır arkadaş :D en baştakı

Frid
31-03-2011, 10:26
resimdeki olayla haber farklı arkadaşlar bu olay bir motosiklet ile araç kazası sonucu olmuş

resimi ben kendim buldum koydum abi dedigin gibi haberle alakası yok yani :D

Day Walker
31-03-2011, 10:28
resimi ben kendim buldum koydum abi dedigin gibi haberle alakası yok yani :D

yapma böyle şeyler kaldırmaz burası sonra o kaza nerde ne zaman hangi dakka olmuş koyarlar :D sonra ayıkla pirincin taşını :D

Frid
31-03-2011, 10:30
haber ilgi çekici degilse resmi olmalı abi :D

Day Walker
31-03-2011, 10:31
haber ilgi çekici degilse resmi olmalı abi :D

acemi gazeteci :D

Evrenoz
31-03-2011, 10:55
Madem çaldın kılıfına uydur be mübarek...