PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande öncesi punto mjet , 3 sillndir getz crdi , veya başka bişey.....

Ahmet Saraçoğlu
16-05-2011, 00:06
Arkadaşlar , şehirdışı seyahatler , okul , mercedesle uğraşmak derken bitürlü ilgilenemedim c2 nin satışıyla.
sahibnden.com daki telefonu kullanmadığım numaraydı , mesajların çoğuna cevap bile veremedim zamansızlıktan...ama bu hafta hızlandırıp arkadaşımla ortak aldığım aracı üçe beşe bakmadan vericem öyle yada böyle.

Ama sonrasında vakit kaybetmeden kendi aracımı almam lazım ve çok fazla kafa yoramadım.Şimdiden oluşsun aklımızda bişeyler...
Millet aylarca araba araştırıyor , inceliyor , ben işten alamayan biri gibi pazarda bakıp alıp gitmek istemiyorum , bu işlerde tezcalıyım ama en azından kafamda oluşan modellerin ilanlarına falan bakarım bikaç gün öncesinden:D

Benim dizeli sattığım zamandan buzamana köprünün altından çok sular aktı.. Mazota çok zam geldi...onun için c sınıfındaki eski aracımdan daha ekonomik , yani b sınıfı bir araca ihtiyacım var..5600cc , km de 1,2 lira ile gaayet çok yakan aracım halihazırda kapıda duruyor zaten :D
minimum gereksinimlerim min. kullanım maliyetleri içerisinde yaklaşık iki yıl geçireceğim , istediğim zaman çok zarara uğratmada satabileceğim , abs ,klima ,dizel , 4 kapı ''sedan hb farketmez'' , ve mümkünse 1100 kiloyu geçmeyen bi araç..chipimi yapar yayımı takar oem jantına kaliteli lastiğimi geçirir gezerim...başka yerine dokunmam

Bütçem maxx 15 ama 15 e turşusu değilde temizini alabileceğim bişeyler lazım...bi üst sınıfın macerasına giremem yani.

Bu çerçevede aklıma ilk etapta iki araç geldi ,

ilki punto mjet ... içi şık , üstünden bi grande bi evo geçmesine ramen iç renklerindenmidir bilmem şirin geliyor bana...dışıda fena değil ,, motoru zaten yolda gördüğümüz 10 araçtan 6sının içinde var , ondada sıkıntı yok , bide beni en çok cezbeden yanı hafifliği.bakımı da ucuz olur diye tahmin ediyorum.mjetlerde km pek sorun değil galiba , 900ooolerde mjet taksiler olduğu yazılarını okudum , 300 400ooo lerde, gececi gündüzcü taksicilerde kullanılıp kontak kapamayan, motora dokunulmamış mjet taksilere bindim.hem taksilerde kullandığına göre ucuzdur diye düşünüyorum mekanik bakım, adamlar onun üzerinen ekmek yiyor , zarar etmek istemezler heralde psikopat değillerdir yani dimi ,,,,,

ikinci ihtimal 3 silindir 82lik getz , hyundai yi pek sevmesemde içi falan kötü değil , motoru admire de fena değildi , bu hafif olduğundan daha iyidir diye düşünüyorum.chipleyen varmı bilgim yok.yüksek kmlerde motor dayanıklılığı nasıl bilmiyorum..kullanan arkadaşlardan öneri bekliyorum

Sahipleri alınmasın ama Albea ve Palioya çok sıcak bakıyorum...
Bu iki ihtimal harici 15ooo e temiz 110 luk getz veya abs li temiz rio dizel bulursam hiç düşünmez alırım ama o ihtimaller zayıf olduğu için bu iki araç üzerinde duruyorum ilk etapta...şartlar açısından getz ve puntoya paralel başka araç varsa önerilerinizi ve bu iki araçtan biri hakkında tavsiyelerinizi bekliyorum.Şimdiden teşekkürler...

fasterhan
16-05-2011, 00:09
konuyu takipdeyim....cıkan sonuçlar benim içinde etken sebeb olabilir dizel almamda :D .... Bende dip soru sorayım dizel eralar nasıldır alınır mı ? yada alternatifi ne olur eranın ?

Ahmet Saraçoğlu
16-05-2011, 00:15
Era alınır , binmede yanında yat bi araçtır :D ,,ama abs şart o araçta...alternatifide rio dur , kaporta parçaları hariç mekanik birebir era'yla aynıdır , ekstradan rio; hb seçeneğide sunar...era almadan rioyu incelemenizi kesinlikle tavsiye ederim...Ama rio hbde de , sedanda da abs olmazsa olmazdır...

Dragger
16-05-2011, 00:22
Benim kasa punto iyidir, ögretmenden subaydan ordan burdan hic zorlanmamıs düsük kmde cicek gibi arabalar bulabilirsin. O fiyatlara hem model yüksek hem km düsük, hafifliginden dolayı da az yakıp cok iyi giden baska bir araba yok piyasada. Parcaları ve bakımı da uygundur, üzmez seni.

Misal 20bin verdiler benimkine satmıyorum cünkü alternatif yok bu kadar seyi birarada barındıran araba bulamıyorum.

Görsel ve motor olarak da neler yapılabilecegine örnek benim araba var, az cok fikir verir :D

mrtngn
16-05-2011, 00:22
Punto tavsiye ederim.980 kg motor zaten biliniyor :)

Kronik sorunu vs herhangi biseyi yok ben sahsen aracımdan memnunum.Yol tutuş hariç:):)

Ama şunu bilin ki parcaları asla ucuz değil..Albea,palio yada grande puntoyla karıstırmayın alakaları yok.Parcalar pahalı.

mrtngn
16-05-2011, 00:24
Ahuauah yavuz abiyle celiştik:D:D:D

Abi okadarda uygun değil ya parcalar,üstüne bide zar zor bulunuyor falan:):)

Ahmet Saraçoğlu
16-05-2011, 00:32
Parçalarda beni zorlayan bi alt takım olursa olur ,,, motorun parçalarını bakkalda bile bulurum diye düşüniyorum...kaportayı saymıyorum , isterlerse mercedes parçası fiyatı olsun...nasılsa kasko yapıcam , sigorta şirketi düşünsün onu...kasko hayat kurtarır:D

yavuz abi şekil şemal konusunda örneğimiz var dediğin gibi allaha şükür.
Fiat a önyargımın dışarısında kalan araçlardır italyan üretim olanlar(genelde iç mekan tasarımları sayesinde) onların başındada bu kasa puntolar gelir...chip öncesi tüketim , chip sonrası alınan güç tork ve güncel tüketim ne durumda abi?

Bide şu sebepten dolayı bunun yerine kesinlikle grandelere bak dlyebileceğiniz bi olumsuz yönü varmı?(avantaj olarak bilemiyorum ama gidişi çok zayıf 75lik grandelerin , ağırlıktan dolayı galiba ,, o ağırlık farkı tüketimede dezavantaj oluşturur düşüncesindeyim)

mrtngn
16-05-2011, 00:39
Ozaman sıkıntı yok göz kapalı alınabilir temizi bulunduktan sonraki temizide cok:):)

Yakıt olayında kendimden örnek vereyim;bende chip yok ve bakımsız halimle sehir içi 4,5-4,6'yı asla ve asla geçmiyorum.Uzun yolda biraz daha düşüyor ama benzin zamlarından sonra hiç uzun yola cıkmadım kesin bi rakam veremicem.Kii chiple dahada güzel rakamlar oluyor:):)

Berk
16-05-2011, 00:42
Aynen bende de var yavuz abinin kasadan yakmıyor kokluyor.3senedir biniyorum hiç üzmedi desem yeridir.Performans olarakta sınıfında kimseden geri kalmaz.İyi bir lastiklede tatminkar yol tutar.

Ahmet Saraçoğlu
16-05-2011, 00:45
Bukadar punto kullanıcısını bulmuşken ,, 5.vites sonu limitörde kaç km görüyor araç(son hızınızı öğrenmeye çalışmıyorum , amacım 120 140 gibi uzun yol ortalama kmlerde hangi devir aralığında gittiğini öğrenmek.)

ahmetbaha-drs
16-05-2011, 00:46
Bence bu Clio HB'lerede bak Ahmet.
Renault Clio 1.5 DCi Authentique 2004 Model 15.850 TL Galeriden satılık ikinci el Bordo renk (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-orjinal-h-b-frace-yapimi-orjinal-emsalsiz-temizlikte-abs-li-49363280/detay/)

Berk
16-05-2011, 00:49
Bukadar punto kullanıcısını bulmuşken ,, 5.vites sonu limitörde kaç km görüyor araç(son hızınızı öğrenmeye çalışmıyorum , amacım 120 140 gibi uzun yol ortalama kmlerde hangi devir aralığında gittiğini öğrenmek.)

5.vites 195 hafif yokuş çıkıyordum çeşme otobanında bazende 170-175 gibi takılıyor düz yolda arabada chip falan hiç bişi yok.

Dragger
16-05-2011, 01:05
Parcaları baska markalara göre uygun, yoksa palio albeadan falan pahalı dogru :)

Bakım parcaları aynı ama, misal filtresi 12 TL. Bedava resmen.

Tüketim de benim istanbulun en kalabalık semtlerinde köprü trafiginde falan 5 küsürlerde.

Chip sonrası daha az yakıyor.

korki
16-05-2011, 01:08
clio 1.5dci:icon_tup:

Berkan
16-05-2011, 01:16
ben düşünmeden Yavuzun arabasından alırım aldığım gibi chip yazdırırm o ne ya öle şaka resmen izmire yavuz ben onur artı 16 offsetli jantlar+bagaj 4.8 nedir ya :D

Ahmet Saraçoğlu
16-05-2011, 01:19
Bence bu Clio HB'lerede bak Ahmet.
Renault Clio 1.5 DCi Authentique 2004 Model 15.850 TL Galeriden satılık ikinci el Bordo renk (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-renault-orjinal-h-b-frace-yapimi-orjinal-emsalsiz-temizlikte-abs-li-49363280/detay/)

clio 1.5dci:icon_tup:

kardeşler clioyu özellikle şu yönonden dolayı tavsiye ederim diyebileceğiniz bi özelliği varmı?yoksa tasarım ve renault önyargılarım listenin bayaa bi aşağılarına çekiyor cliouy...ama yinede akılda bulunsun mantıklı bi araç olarak ,,teşekkürler.

Dragger
16-05-2011, 01:19
ben düşünmeden Yavuzun arabasından alırım aldığım gibi chip yazdırırm o ne ya öle şaka resmen izmire yavuz ben onur artı 16 offsetli jantlar+bagaj 4.8 nedir ya :D

Giderken 4.3 yaktık, dönüste 4.5 :D

Cok daha az yakardık ama kasmadık ;)

Berkan
16-05-2011, 01:22
Giderken 4.3 yaktık, dönüste 4.5 :D

Cok daha az yakardık ama kasmadık ;)

harbimi yanlış hatırlamışım demek :D kesin punto kesin :D şeklide güzel

Ahmet Saraçoğlu
16-05-2011, 01:27
Abi ,pek sanmıyorum öyle bi sıkıntı olacağını gerçi ama; bu az yakma esnasında uzun yolda sürüşte herhangi bi sıkıntı varmı?bastınmı sıkıntısız çekiyormu aracı?
Bikaç saat önce mjet dobloyla ankaradan geldim , ona chip yaptırma konumda yazmıştım okuduysan görmüşsündür ,,ben böyle eziyetli bi araç görmedim...140 ı zor gördüm düzde...gerçi o küçücük motor 1600 1700 km ile boğuştu orda , puntoda iş taaen farklı , çok hafif bikere...ama yinede bikaç yerde turbonun boş olduğu alt devirlerin sıkıntılı olduğunu okumuştum.chip öncesi uzun yolda , rampada vss böyle bi şikayetin oldumu?

mrtngn
16-05-2011, 01:28
Ben suana kadar zır stock halimle 180 üstüne cıkamadım düz yolda.Suan 110bin km'de 65bin kmdir carbon clean vs hiçbirsey yapılmadı bununda baya etkisi var ama zaten yay vs olmadıgı için araba havalancakmış gibi oluyor:):):)

mrtngn
16-05-2011, 01:33
Grandeyle önceki punto aklını karıstırmasın asla.Şöyle örnek vereyim 1 sene boyunca 90lık linea kullandım yemin ederim araba sollamaya korkuyodum.Gaza basıyorum 10 saniye sonra tepki veriyo nerdeyse,defalarca debriyaj tokatladıgımı hatırlıyorum.Bu bahsettiğim olay grandelerdede var.Ama puntoda busekilde değil,tabikide lag oluyor ama dediklerim gibi asla değil..

ahmetbaha-drs
16-05-2011, 02:13
kardeşler clioyu özellikle şu yönonden dolayı tavsiye ederim diyebileceğiniz bi özelliği varmı?yoksa tasarım ve renault önyargılarım listenin bayaa bi aşağılarına çekiyor cliouy...ama yinede akılda bulunsun mantıklı bi araç olarak ,,teşekkürler.

ABS'si var,anladın sen ahahah:D:hahaha::hahaha:
Kafanda 2,3 marka-model belirlede hangisinin düzgününü bulursan onu al,bunlarada bakarsın işte:)

Enes-x
16-05-2011, 05:34
6 sene getz kullandım.2 hafta önce sattım 2005 115bin km 5 parça değişen 7 parça boya 14 bine verdim.Ama şu anki piyasasında 15 e güzel 100 k altı bulmak biraz sabır isteyebilir.

Puntoya göre en büyük artısı içmekanı daha ferah tavan yüksekliği torpido uzunluğu sebebiyle.2005 yılından itibaren 5 yıl 100k km garantili olduklarından ,çoğu o kmlere kadar servis bakımlı o yüzden 80 bin km öncesi bir araç bakarsan daha mantıklı olur.

Şehir içi sakin kullanımda 6.5 lt yakar ( tam depo 700km) şehir dışıda 5-.5.5 yakar.Bakım için parça fiyatları çok uygun.4 disk fren olması fren performansını olumlu yönde etkiliyor.Orjinal halde yol tutuşu biraz zayıf yandan rüzgarlardan etkileniyor.Şanzımanı puntoya göre daha uzun diye biliyorum.5. vites 90 kmde 1900 d/d oluyordu.Kilosuda tahmin edilenin biraz üzerinde 1198 kg :)

Az kmli bir getz bulursan tavsiye ederim.İkinci elide bir clio kadar canlıdır.

korki
16-05-2011, 11:35

multijete,crdi ye göre biraz daha az yakar,performansı biraz daha iyidir,daha donanımlıdır.

mrtngn
16-05-2011, 17:38
Az yakar doğrudur fakat performansı biraz daha iyi değildir.Hacim var ama yanlıs hatırlamıyosam 65 beygirdi.Dahada donanımlı değildir tam tersine punto daha donanımlıdır.

berkay_aydin
16-05-2011, 17:49
1.3 cdti corsa'da bakılabilir 1.7 dti da az yakıyor 120-130 tahminen 2000 2500 devir arası çeviriyor.. zaten 5. vites 4500 165'i görüyor rahatlıkla chipten sonra tadında yenmez :) yol tutuşu gerçekten tatminkar eksileri kronik beyin problemi var en fazla masraf 1000 tl'ye çıkar..

Ahmet Saraçoğlu
16-05-2011, 18:32
Corsa dti malesef 2 kapı olduğu için ihtimal dahili değil...bide açıkçası 10 binden fazlasını vermeye içim acır , suni piayasala değeri çok yukarıda kaldığını düşünüyorum...
1.3 cdti 4 kapılar düşünülülebilir ama ağır olduğu için hem tüketim hem performans dezavantajı oluyor.yinede 15e kadar temiz olarak gördüğünüz bi aracın linkini paylaşabilirseniz görüşebilirim.

onursumer
16-05-2011, 18:43
eğer donanım paketli 4 silindir getz bulabilirsen çok keyifli sıkıntısız birşekilde binersin

yakın bir arkadaşıma aldık 2 senedir sorunsuz sıkıntısız biniyor ;)

Ahmet Saraçoğlu
16-05-2011, 18:50
4 silindir 88lik mi? ,,110 luk bulabilsem tadında yenmez ama zor.

onursumer
16-05-2011, 18:53
4 silindir 88lik mi? ,,110 luk bulabilsem tadında yenmez ama zor.

88 lik

110 luk bulabiliyorsan zaten temiz uygun fiyata hiç durma

onlarda ekstradan sunroof falan var :D deri direksiyon 4hy abs-ebd ısıtmalı ayna vs benim araba ile aynı donanım olması lazım :)

edit biraz bakındım o fiyata zor gerçekten bitane gordum ornk mesela değişen vs var genede fiyat yüksek

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-hyundai-2008-getz-full-49452183/detay/

veya bu tarz olur 5 yıl garanti olduğundan km düşük ve kesinlikle servis bakımlı almak lazım

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-hyundai-orjinal-garantili-hasarsiz-48957988/detay/

ayrıca punto çok güzel bir alternatif ;)