PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bilgisayar sorunu ?

MELİH
16-06-2011, 20:08
arkadaşlar bilgisayarım bazen birden donuyor son günlerde sıklaşmaya başladı birden bire ekran görüntüsü gidiyor ama monitör ışıgı yanıp sönüyor pc normal çalışıyor pc donunca reset atıyorum bu seferde ekran kartı fanı uzun süre yüksek sesli çalışıyor fakat pc açılmıyor bu sorunu bayadır yaşıyorum format attım kaç kere format sonrası bile aynısını yaşıyorum acaba sorun nedir acil yardıma ihtiyacım var :(

ProdriveSTI
16-06-2011, 20:22
Buna benzer sorunu bende yaşamıştım,Power Sup'taymış sorun,pc'de kullandığım extralara (tarayıcı,yazıcı vs.) göre güç yetersiz kalıyormuş o yüzden restart,açılmama,donma vs. gibi sorunlar yaşadığımı söylediler,sende de büyük ihtimal aynı sorun vardır,power sup'ı değiştir,birde güç kaynağı kullanmanı önercekler kesin.

ef186
16-06-2011, 20:25
makinanın özellikleri ve üzerindeki parçalar nedir ?
fanların hepsi çalışıyormu arkada fişi taktığın yerde ıçerde duran fanda dahil hepsi aktifmi ?
ayrıca kasanın toz durumu nasıl ani içi toz toplamış durumda olabilirmi ?

onursumer
16-06-2011, 20:28
yaşadığın sorun formatla çozulebilicek birşye benzemiyor

daha çok sıcaklık veya psu kaynaklı gibi duruyor

MELİH
16-06-2011, 20:51
Buna benzer sorunu bende yaşamıştım,Power Sup'taymış sorun,pc'de kullandığım extralara (tarayıcı,yazıcı vs.) göre güç yetersiz kalıyormuş o yüzden restart,açılmama,donma vs. gibi sorunlar yaşadığımı söylediler,sende de büyük ihtimal aynı sorun vardır,power sup'ı değiştir,birde güç kaynağı kullanmanı önercekler kesin.

pc alırken onların gücüne göre 700 watt orjinal gücünde olan fsp marka power supply aldım kaç senedir yaşamadım böyle bir sorun :S

ef186
16-06-2011, 20:55
pc alırken onların gücüne göre 700 watt orjinal gücünde olan fsp marka power supply aldım kaç senedir yaşamadım böyle bir sorun :S

psu larda zamanla arıza yapar ;)

MELİH
16-06-2011, 20:55
makinanın özellikleri ve üzerindeki parçalar nedir ?
fanların hepsi çalışıyormu arkada fişi taktığın yerde ıçerde duran fanda dahil hepsi aktifmi ?
ayrıca kasanın toz durumu nasıl ani içi toz toplamış durumda olabilirmi ?

2 gb ram 512 8800 gts ekran kartı intel core 2 Quad cpu Q6600 500 gb hdd bütün fanlar çalışıyor içini geçen hafta bi arkadaşın kompresörü ile ile detaylı temizledik ama kaç senedir böyle bişey yaşamadım yaz kış dahil :S

ProdriveSTI
16-06-2011, 21:10
1.si büyük ihtimal psu'da sorun servise göster bir an önce anakart veya diğer parçalara zarar gelmeden.

2. si Ekran kartta da olabilir sorun,şuan üzerinde bulunan ekran kartını söküp anakartta 10 board ekran kartı varsa monitörü oraya bağlayıp dener misin.

KSE71
16-06-2011, 21:13
abi yazılımsal bir sorun değil seninki, görüntünün donması da ekran kartından olabilir diye düşünüyorum. veya abilerimin dediği gibi power den de olabilir.

MELİH
16-06-2011, 21:52
bi tane yeni bir psu alıp deneyim o zaman inş.psu ile düzelir

ProdriveSTI
16-06-2011, 21:55
Ekran kartı olayını da dene istersen yukarıda söylediğim gibi.

MELİH
16-06-2011, 22:08
Ekran kartı olayını da dene istersen yukarıda söylediğim gibi.

ilk önce o zaman onu deneyim sonra psu alayım

herkese çok tşk ederim

ProdriveSTI
16-06-2011, 22:14
evet öyle yap,umarım dediğimiz gibidir sorun :)

Evrenoz
16-06-2011, 22:19
Ekran Kartı
PSU
Ram
Kasa içi sıcaklık / fan çalışmaması

gibi geldi bana... Sırayla bunları kontrol edebilirsin. Ekran kartı bulamazsan da ilk başta PSU'ya bak.

ef186
17-06-2011, 02:26
ekran kartı yada psu olması muhtemel bencede .
denemeden cözmesi zor şeyler bunlar o nedenle deneyerek çözüme ulaştırmakta fayda var tabi ..

CmrHun
17-06-2011, 02:32
kasa içi temizlikten sonra sorun artmış anladığım kadarıyla.

öncelikle ekran kartınızı söküp onboard karta bağlayarak deneyebilirsiniz.
sorun devam ederse sırayla ramleri ve işlemciyi çıkar/temizle takın. [cpu yu takıp çıkarmakta sorun yaşarım derseniz soğutucu bloğun üzerine hafif hafif baskı uygulayabilirsiniz. siyah ekran problemi nadir de olsa bu şekilde giderilebiliyor :) ]
Yine olmazsa güç kaynağınızı kontrol etmeniz yararlı olacaktır.

MELİH
18-06-2011, 13:49
kasa içi temizlikten sonra sorun artmış anladığım kadarıyla.

öncelikle ekran kartınızı söküp onboard karta bağlayarak deneyebilirsiniz.
sorun devam ederse sırayla ramleri ve işlemciyi çıkar/temizle takın. [cpu yu takıp çıkarmakta sorun yaşarım derseniz soğutucu bloğun üzerine hafif hafif baskı uygulayabilirsiniz. siyah ekran problemi nadir de olsa bu şekilde giderilebiliyor :) ]
Yine olmazsa güç kaynağınızı kontrol etmeniz yararlı olacaktır.

kasa temizligindende önce oluyordu ama önerilerinleri yapıcam sırasıyla en kısa zamanda