PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tofaş-Fiat Bayii'nde başıma gelen...

Onno
25-06-2011, 23:33
Bugün aracımın ufak tefek işleri vardı bende çıktım yola tamircime doğru. Giderken Tofaş Fiat yetkili servisinin önünden geçecektim. Dedim uğrayayım bakalım profesyonel ustaların gözleriyle bir kontrol olsun dedim. Neyse servis danışmanına uzun yola çıkacağımı, yağına tuzuna genel bir kontrolüne bakılması gerektiğini söyledim. O da yolu tarif ederek şu kapıdan giriniz dedi. Tamam dedim. İçeride 10 tane kişi geziyor varsa 3-4 araç var (doblo). Ve bir kişi de gelip ne oldu demedi (belli süre içerisinde). Neyse ben içeriye sokunca aracı servis danışmanıyla konuştunuz mu vs. diye sormaya geldiler dedim konuştum buraya yönlendirdi.

Neyse buraya kadar normal diyelim. Sonra aracımla uzun yola çıkacağımı ve yağ-su v.b. seviyelerin kontrolü için talep ettiğimi belittim. Sonra 5-10 dk bekledikten sonra birisi geldi ve kaputu açalım dedim (dikkat!) kaputu (aracım şahin) açarken önden tuttu. Normalde bilirsiniz arka kısımdan açılır e30 gibi ön kaput. Eyvah dedim neyse devam edelim. Dedim oradan değil burdan deyip kendim kaldırdım kaputu. Sonra baktım aranıyor motora bakarak hissettim ki yağ çubuğunu arıyor ben sesimi çıkarmadım 2 kez dolandı sonra ben elimi attım çıkardım dedim şu şu yağı koydum sanırım ondan oldu eksiltme vs. Sorduğu soru şu: Kaç oktan yağ koydunuz. 15-40 dedim bozmamak için. 20-50 sanırım orijinali vs. dedim. Tabi dedi ve o elindeki bezle temizleyip tekrar baktı seviyeye (klasik harekettir *****) ve aracın yağı yarı yarıya eksik böyle yola çıkmayın dedi halbuki yağı tam ve min-max arasında optimum değerlerde ve rengi gayet iyi. Hmm dedim. O arada soğutma suyuna attı elini kapağı açtı ve suyu eksik dedi gene seviyesi normal olan ki kutu üzerinde min'in üzerinde olmasına rağmen. Ve başka hiçbirşeye bakmadı isterseniz yağ eklemesi vs. yapalım dedi yok dedim elimde olması lazım ben hallederim deyip kaçtım resmen oradan. Yahu bu nasıl servis'dir. Nasıl hizmettir. :ofk: İnsanlar modelli araçlarını gönül rahatlığı ile bakım olsun diye götürmek için para ayırırken (ki servisler pahalıdır biliyorsunuz) bu mu karşılığı Kaldı ki randevulu sistemde aracınızı göremiyorsunuz bile... Yahu ben dinlenme müşteri odasında rahat oturamam ki.. :mad:

Siz siz olun dikkat edin aracınızla kimin ilgilendiğine ve servise!

oğuz
25-06-2011, 23:37
yeni işe girmiş biri bile tanır şahin i. + göz var nizm var nasıl görmüyor yağ çubuğunu. suç ondamı bence değil. işe alanda

Onno
25-06-2011, 23:38
Sıfır eğitim ve kontrol demekki...
TOFAŞ'a raporlamak istiyorum durumu.

SOMEONESPECIAL
25-06-2011, 23:41
Stayjerdir o..... Hangi servis ?

messi
25-06-2011, 23:41
yuh ya ben bile biliyorum valla onların hepsini. :)
vw ve bmw bayileri var benim bildiğim servis elemanlarını adam akıllı eğiten.

SOMEONESPECIAL
25-06-2011, 23:42
yuh ya ben bile biliyorum valla onların hepsini. :)
vw ve bmw bayileri var benim bildiğim servis elemanlarını adam akıllı eğiten.

nicke bak :)

Onno
25-06-2011, 23:43
Stayjerdir o..... Hangi servis ?

Orta yaşlarda komple Fiat servis kıyafetini giymiş bir çalışandı. Stajyer bile olsa uzun yola gideceğim v.s. diye adama belirtiyorum. Riskli bir şey , ille arabayı çarpıp çok para bıraktıracak işlerle mi gitmesi gerekiyor insanların ....

BLuEBoY
25-06-2011, 23:44
geçende bizde şirkette kullandıgımız dobloyu bıraktık muayene öncesi bakım yapılsın diye sabah 9'da teslim ettık en fazla 3 saat sonra getırırız dedıklerı araç akşam 18:30'da ulaştı elimize.
değişen parça silecekler ve her servise girdiğinde oldugu gibi yıne park ampullerı + kontrol beraberınde 200 liralık faturada getirdi. servis müdürünü arıyoruz gecıkmenın nedenini sormak için adamın dünyadan haberi yok vs. sanırım genelde var bu sıkıntı... :/

sinan-s
25-06-2011, 23:46
Eleman demekkı hayatta şahin motoru görmemiş vay anam vay ne acı dimi :(

Onno
25-06-2011, 23:53
geçende bizde şirkette kullandıgımız dobloyu bıraktık muayene öncesi bakım yapılsın diye sabah 9'da teslim ettık en fazla 3 saat sonra getırırız dedıklerı araç akşam 18:30'da ulaştı elimize.
değişen parça silecekler ve her servise girdiğinde oldugu gibi yıne park ampullerı + kontrol beraberınde 200 liralık faturada getirdi. servis müdürünü arıyoruz gecıkmenın nedenini sormak için adamın dünyadan haberi yok vs. sanırım genelde var bu sıkıntı... :/

İşte yazık, hem zaman kaybı hem para kaybı

BLuEBoY
25-06-2011, 23:55
İşte yazık, hem zaman kaybı hem para kaybı

stres, sıkıntıda cabası :ofk:

B.Koçer
26-06-2011, 00:01
Araba ne olursa olsun vaktim oldukça gider başlarında beklerim yardım ederim değişen parçası olursa kontrol ederim vs .

CaNeR44
26-06-2011, 00:03
adamlar çok satıyor işleri yoğun müşteri memnuniyeti hikaye onlarda

By_HaNNibaLL
26-06-2011, 00:04
O servisle alakalidir.

Benim staj yaptiğim serviste servis müdürü gelip gecerken sorar yada aracin kartini eline alir bakar ne yaptiğiniz ne taniya vardiniz diye ve son kontrolu kendisi yapar tofaşta son kontrolcu olarak emekli olmuş.

Servise giren ve yapilan her işi tek tek takip ederek kontrolunu elinde tutar ustalarida sürekli seminere gönderir ama bu coğu servis için gecerli değil ki bizim ki Türkiye genelinde 1. olmuş

Berkan
26-06-2011, 00:09
Fiat müşteri hizmetlerini aradın mı bunun için ? Ararsan bu konuyu,buraya yazdıklarını guzelcene izah edersen en iyi şekilde ilgilenirler. Geçmiş olsun.

onurgoyunc
26-06-2011, 00:09
Araba ne olursa olsun vaktim oldukça gider başlarında beklerim yardım ederim değişen parçası olursa kontrol ederim vs .

onada laf eden çok oluyor:mad:

onursumer
26-06-2011, 00:11
servisle alakalı stajer falan dicem

nasıl bir servis müşterisine direk tek stajer yonlendirir orasıda ayrı bir konu ...

B.Koçer
26-06-2011, 00:12
onada laf eden çok oluyor:mad:

Hiç kimse kusura bakmasın arabayı kontrol etme hakkım var kim laf ediyorsa durumu anlatırım güzelce karşı çıkarsa terslerim :)

By_HaNNibaLL
26-06-2011, 00:15
servisle alakalı stajer falan dicem

nasıl bir servis müşterisine direk tek stajer yonlendirir orasıda ayrı bir konu ...

stajyerlikle alakasi yok bence fiat servisine gittiğinizde eğer orasi gercekten servisse direk arac bilgilerini alirlar ve kart acarlar şikayetini not alirlar ve usta müşteriye sormaz gidip danişmandan karti alir ve işine başlar

EM-RE
26-06-2011, 00:25
Tek usta tek servis özel servis,allah duzenimizi bozmasin ben cok memnunum ustamdan bilgisinden hic suphem yok ki arabacilik bence tek markayla olmaz subaruyu transam i simdiki m3 u hep tek yere goturdum gotururum.muhtemelen ferraride alsam yine oraya guveniyorum diye degistirmem.bencede fiat yetkililerine durumu bildirmeniz gerekir.kurumsal sirket gerekigni yapicaklardir.

aTaBeY
26-06-2011, 00:34
İlginç gaziantepdeki Fiat servisinde eski aracım bravanın tüm bakımlarını eksik gediğini yaptırırdım.. Muazzam samimi ve hürmetli saygılı çalışanlar vardı. Sanırım servisine göre değişiyor. Artık kanka olmuştum 1 yıl içinde adamlarla..

ömerve
26-06-2011, 00:47
fiyasko olmuş yav bune :) adam usta olmuş hiçmi motor görmemiş,yağ çubuğuda aranmazki :)

Utku
26-06-2011, 01:08
Hiç bi zaman satarken iyi gözükür falan diye bi doğuş otoya bi yetkili servise götürmedim arabayı :) sıfır kadranı şenyıldızdan aldım sadece ordada eksik kalan yağını suyunu koydular o kadar balatamı sağını solunu götürürüm konuşmayı bilen ustaya bilmişlik taslamayana ama tecrübesi olana yanında takılırım soru sorarım yardım ederim alır arabamı çıkarım :)

GKS
26-06-2011, 08:53
ucuz işgücü olursa olucağı bu nerde boş eleman var onları alıyolar demek

CasabLanca
26-06-2011, 09:38
yetkili servislerin çoğu böyle bana göre en az maaşla en kalifiyesiz elemanı çalıştırıyorlar
ankara birmotta bende stilo varken araç basık ve tampon ekleri vardı 10 dakikalık bir iş için servise bırakmıştım gittim yemek yedim geldim akabinde 2 saat olmuştu nerdeyse servise girdiğimde herkes benim aracın başına toplanmış nasıl lifte kaldırcaklarını düşünüyorlardı :hehe: en son rot balans liftiniz yok mu deyince hepsi birlikte 'heaaaa' demişti :hehe: :D:D:D

GKS
26-06-2011, 09:54
yetkili servislerin çoğu böyle bana göre en az maaşla en kalifiyesiz elemanı çalıştırıyorlar
ankara birmotta bende stilo varken araç basık ve tampon ekleri vardı 10 dakikalık bir iş için servise bırakmıştım gittim yemek yedim geldim akabinde 2 saat olmuştu nerdeyse servise girdiğimde herkes benim aracın başına toplanmış nasıl lifte kaldırcaklarını düşünüyorlardı :hehe: en son rot balans liftiniz yok mu deyince hepsi birlikte 'heaaaa' demişti :hehe: :D:D:D

iyimiş valla kafada basmıyo demek adamlarda : )

ORKUN D.
26-06-2011, 09:56
gelde emanet et arabanı böylesine. kesin patronun yeğeni filandır o :D

mustafa_KYR
26-06-2011, 10:16
eee adamlar ayda bayii başına 200-300 araç satınca umurlarında olmuyor müşteri memnuniyeti vs vs.

Ama avrupa araç satan firmalarda bildiğim kadarıyla yok böyle birşey, örneğin bizim burada (NİSSAN) arkadaşlarımız belirli periyotlarla merkezi istanbul'da bulunan Nissan Academy'ye gidip eğitim alırlar 1 hafta 10 gün artık süre ne kadarsa. Ama ne kadar başırılı olurlarsa olsunlar servis müşterisinin %20 %25 hiç bir zaman memnun değıldır. :D

Onurkk06
26-06-2011, 10:19
ya da bilerek ipnelik yapmaya çalışmış da olabilir şahini servise getirdi diye

Murat Özcan
26-06-2011, 10:22
yokmu bunların basında ustabaşı hayret yaw

Cliosportve
26-06-2011, 10:46
Fiatla ilgili bende bir yakın abimin Punto evosuylan ilgili bir sıkıntısını bizzat şahit olmuştum...
Fiat sanki arabayı satana kadar iyi takılıyor satış sonrası çok zayıf kalıyor işin özü

messi
26-06-2011, 10:52
arabayı satarken,
-efendim hoşgeldiniz, ne ikram edelim, araçlarımız şöyle, siz şöylesiniz vs...

araç satılır üç ay sonra servise uğrarsınız,
-efendim sizden şu aracı almıştık ama şurası arıza yaptı.
-almayaydınız!

semihx
26-06-2011, 10:54
ben biseyler yapmaya calisirken basima 2 kisinin dikelip cene calmasindan nefret ederim, hele ki emin olmadigi konularda biliyormus gibi yorum yapip, bide onay almak icin gözümün icine " öyle deyil mi ? " dermis gibi bakmasina ve beni mesgul etmesine.

bu zamana kadar bircok araba deyistirdim, sorunlu araclarimda oldu, motor deyistirme dahil her isi kendim garajimda kendim yaptim. benim icin hoby. servise hic htiyacim oladi cok sükür ama birgün arabami servise götürmek zorunda kalirsam, basinda beklemem. yaptigi isin garantisi vermek zorunda oldugunu oda biliyor, bende. stres yapmam, arabami alip binerim. arabamla ilgili bi sorun olursa zaten avukatimdan haber alir.

fastchild
26-06-2011, 11:08
ben daha staja bile başlamadım şahinin altında girer üstünden çıkarım ne varki yağını suyunu farını stobunu kontrol et silecek vs. istenirse değiştir rutin bakım bunlar

S.Turan
26-06-2011, 12:45
yazık ya ferrari servisine götürsen adamlar yapar ne hale düşmüşler

AşkınS.
26-06-2011, 13:07
servislere artık eskisi gibi şahin doğan kartal gibi araçlar gelmiyor doğal olarak servise işe girdiginden beri şahin doğan kartal gibi araçları görmeyenler var orda..çoğu yerde var artık bu,geçen gün burdaki serviste şahin komple motor yaptırıyodu mesela,anlayanlarda var anlamayanlarda..Stajer degildir büyük ihtimalle..ha bu tofaştan anlamayan usta salaktır diyebilirsiniz ama anlamayan anlamıyor işte..Son çıkan araçlarla ilgili degilde,eski araçlarla ilgili bi staj vermeleri lazım çalışanlara.

elpadre
26-06-2011, 13:13
yerınde olsam bakınımııı kendım yapardım en azından kafam rahat olurduu :)

dragon07
26-06-2011, 13:37
isterseniz müşteri hizmetlerini bi arayın tofasın...yılda 10 kere arıyorlar baska bi sorun oldumu diye...

Shadow_Dancer
26-06-2011, 13:47
Şahin motoru o işin ilkokuludur ya :) o motoru tanımayan adama usta demem ki ben :)

XSi
26-06-2011, 13:54
şahin eskidir tanımamıştır diyen arkadaşlar.. yağ çubuğuna bakıp anlamını çözemeyen bi vatandaşı savunuyorsunuz farkındasınız değil mi? :)

AşkınS.
26-06-2011, 14:02
Haklısınız arkadaşlarda anlamayan usta! çok inanın bana :)

Tayfun-E30
26-06-2011, 14:42
Grande puntom var sevis bakimliydi arabam aldigimda, serviste yag filitresinin kapaginin tirnagini kirip takmislar onceden, ilk aldigimda 1 fari zenon ve patlakti servise goturmustum zenon garantili dedi eski sahibi (ben zaten sokucektim zenonu maksat yenisini versinler) cocuk ampulu sokemedi fari sokmem onun icinde tamponu sokmem lazim dedi.. 1saniye dedim kendim soktum :) arabayi servise goturmem fiat servisine hic goturmem cogu seyini kendim yaparim , ustamada guvenim sonsuz beraber soker takariz aklimda soru isareti kalmaz..

BAŞAR
26-06-2011, 17:55
ameleyi işe alırlarsa olacagı budur ne olacak başka...

Onno
26-06-2011, 22:01
ya da bilerek ipnelik yapmaya çalışmış da olabilir şahini servise getirdi diye

haha :) aklıma gelmedi değil ama pek o tarzda değildi hareketleri

Onno
26-06-2011, 22:05
yerınde olsam bakınımııı kendım yapardım en azından kafam rahat olurduu :)

Kendim yaptım zaten ben bulunduğum bölgedeki servisin nasıl bir servis olduğunu görmek için bunu yaptım. Daha büyük sıkıntılarda ne verebilirler, nasıl karşılıyorlar ve kapasiteleri nedir diye fakat hüsran olunca konu açma gereği duydum .. trajikomik:confused:

kurpat
27-06-2011, 09:38
fiat gebze yetkili bayi-servisinde (birlik motor) iki tane vakam var ....

arabama çarptıklarında kaput değiştirmek için gitmiştim, adamın biri şahin'le geldi hasar kısmına. aldığı cevap ; " kuş serilerine hizmet vermiyoruz dışarıda bi kaportacıya gitmeniz lazım" içimden büyük küfretmiştim ... bu arada karşı tarafın trafik sigortası yüzünden yetkiliye gittim normalde düzeltilip boyanacak kaputu değiştirdi danalar ...

aynı yetkili serviste sunroof'un araç içine su alma sorununun sebebini bile anlayamamışlardı, haftasonu alet edevatla kendim giriştim çözdüm tamir ettim :)

düşünün yani yetkili servisin kalitesini :) memur halimle bile daha iyi anlıyorum arabamdan ;)

Onno
27-06-2011, 12:01
Az önce TOFAŞ FIAT 'ı arayarak şikayetimi dile getirdim.
Bu arada şikayet ettiğim bayii Kocaeli'nde (not düşeyim)

RottingChrist
27-06-2011, 12:21
bende fiorino varken her gittiğimde gayet güzel ilgileniyorlardı. her hafta ararlardı aracınız garanti kapsamında şikayetiniz varsa buyurun gelin diye. benim hatam olmasına ramen serviste taktırdığım xenonları sıfırı ile değiştirdiler. bayram tatilinin ilk gününde arabam arızalandı ve çalışmadı sırf madur olmayayım diye bayi test aracı bravoyu vermek istediler geçici olarak. her servis aynı olmayabilir tabi.

elpadre
27-06-2011, 12:43
Kendim yaptım zaten ben bulunduğum bölgedeki servisin nasıl bir servis olduğunu görmek için bunu yaptım. Daha büyük sıkıntılarda ne verebilirler, nasıl karşılıyorlar ve kapasiteleri nedir diye fakat hüsran olunca konu açma gereği duydum .. trajikomik:confused:

en guzelınıı yapmısın bosver kendı bılgın onlarınkınden ustundur sonuc olarak o arabaya sen bınıyorsun onlar bınmıyor :)

By_HaNNibaLL
27-06-2011, 12:50
bende fiorino varken her gittiğimde gayet güzel ilgileniyorlardı. her hafta ararlardı aracınız garanti kapsamında şikayetiniz varsa buyurun gelin diye. benim hatam olmasına ramen serviste taktırdığım xenonları sıfırı ile değiştirdiler. bayram tatilinin ilk gününde arabam arızalandı ve çalışmadı sırf madur olmayayım diye bayi test aracı bravoyu vermek istediler geçici olarak. her servis aynı olmayabilir tabi.

Aslinda amaç bu sürekli denetim altinda tutarlar üstünü bağini bile kontrol ediyorlar neden cok yağli yıkafetlerle calişilıyor yada neden yırtık tırpık şeylerle diyo ona kadar dikkat ederler ama bazi coğu fiat servisi öyle

poseidon
27-06-2011, 13:02
Volkswagen'in bir radyo reklamı vardı.

Eğitmen servis çalışanını Volkswagen diyebilmesi için eğitiyor eleman da bir türlü ,
Volkswagen diyemiyordu.

Foksfagen, Volksvagen, Volksfagen :)

Senin durum da ona dönmüş.
70-80 jenerasyonu Tofaş ile büyüdü yağ çubuğunu bulamamak ne demek ?

senna
27-06-2011, 13:43
motor yaptıktan sonra yağ koymayıp müşteriye teslim ettikten sonra yatak sardıran servisleride vardı fiatın:D

Onno
27-06-2011, 15:22
motor yaptıktan sonra yağ koymayıp müşteriye teslim ettikten sonra yatak sardıran servisleride vardı fiatın:D

:) Aman tanrım o kadarını da beklemezdim. PDI yok mu bunlarda (pre delivery inspection)

Onno
27-06-2011, 15:23
Bu arada az önce aradılar. Motor şase no vs. bilgi istediler tekrar döneceklermiş bana.

AcA_1988
27-06-2011, 21:21
Eski bir fiat kullanıcısıyım aracımı seyrantepe'deki yakup otoya götürüyordum hem fiyat olarak uygundu hem müşteri memnuniyeti hat safadaydı yani yapılan işten ve ilgiden hoşnut oluyordum