PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 16 bin canavar trafikte

dmts
03-07-2011, 18:49
Trafik kazaları can almaya devam ederken, istatistikler kazalara karışanlar arasında 16 bin ehliyetsiz sürücünün de olduğunu ortaya koydu.
Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türkiye İstatistik Kurumu'nun ortaklaşa hazırladığı ''Trafik Kaza İstatistikleri'' raporundan derlenen bilgilere göre, 2009 yılında ''ölümlü ve yaralanmalı'' olarak kayda geçen 111 bin 121 kazada toplam 4 bin 324 kişi hayatını kaybetti ve 201 bin 380 kişi de yaralandı.

İstatistiklere göre kazaya karışan 141 bin sürücüden ancak 123,7 bininin ehliyeti olduğu tespit edildi. Yani ehliyeti olmadan kazaya karışan sürücü sayısı 16 bin 360 olarak belirlendi.

EN FAZLA KAZAYA KARIŞANLAR B TİPİ EHLİYETLİ, İLKOKUL MEZUNU

Ehliyetli sürücülerin karıştığı kaza istatistiğinin en tepesinde 72 bin 587 kazayla B tipi ehliyete sahip sürücüler bulunuyor. Kaza yapan B tipi ehliyetli sürücülerin 6 bin 412'si kadın. B tipi ehliyetlileri 32 bin 229 kaza ile E tipi ehliyeti bulunan sürücüler izledi.

Trafik yetkililerinin, bin 93 kazada ''sürücü belgesi belirlenemedi'' kaydı tuttuğu 2009 yılında, 16 bin 360 sürücü ehliyeti olmadığı halde trafiğe çıktı ve kazaya karıştı. Ehliyetsiz sürücülerin karıştığı kazalarda 165 sürücü hayatını kaybetti.

Meydana gelen bin 546 kazada ise başka bir ülkeden belge alan sürücü faktörü tespit edildi.

''Sürücülerin eğitim durumu''na göre yapılan incelemede ise kazaya karışan toplam sürücüler arasında ilkokul mezunları 42 bin 822 adet kaza ile ilk sırada yer aldı. İlkokul mezunlarını 27 bin 215 ile lise ve 12 bin 752 kazayla da üniversite mezunları takip etti.

Kazaların yaklaşık 3'te birinin ''yandan çarpma'' nedeniyle yaşandığı 2009 yılında, Türkiye'de en fazla Alman sürücülerin kazaya karıştığı belirlendi. Almanları, İranlı ve Rus sürücüler izledi.

KAZALARIN AĞIRLIĞI TEK YÖNLÜ YOLLARDA

Kazaları meydana geldikleri yolun durumuna göre inceleyen uzmanlar, polisin sorumluluk alanındaki 91 bin 729 kazanın 50 bin 545'inin tek yönlü yollarda, 41 bin 184 kazanın da iki yönlü yollarda meydana geldiğini tespit etti. Tek yönlü yollardaki kazalarda 608 sürücü, 703 yolcu ve 400 yaya hayatını kaybetti. İki yönlü yollardaki kazalarda ise 507 sürücü, 586 yolcu ve 189 yaya öldü.

Hava durumu açısından en fazla kazanın 67 bin 663 ile ''açık havada'' meydana geldiği 2009 yılında, kazaya karışan taşıt sayısına ilişkin veriler ise şöyle:

ToplamKaza Ölümlü Kaza YaralanmalıKaza ÖlüSayısı Yaralı Sayısı

Toplam 91 729 2 323 89 406 2 993 161 719

Tek Araçlı Kaza 43 613 1 347 42 266 1 584 71 594

İki Araçlı Kaza 42 676 837 41 839 1 179 78 193

Çok Araçlı Kaza 5 440 139 5 301 230 11 932

Rapora göre, otomobil en fazla kazaya karışan taşıt oldu. Otomobilin karıştığı kaza sayısı 77 bin 7.

Cinslerine göre kazaya karışan taşıt sıralaması şöyle:

Otomobil : 77 007

Kamyonet : 24 367

Motosiklet: 20 101

Kamyon : 7 373

Minibüs : 5 765

Çekici : 2 784

Otobüs : 4 968

Traktör : 1 020

Diğer : 3 579

Otomobillerin karıştığı kazalarda 784 sürücü hayatını kaybetti. Kazaların çoğunluğunun ''Kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak'' sebebiyle meydana geldiği 2009 yılında, en çok 2006 model taşıtların kazaya karıştığı tespit edildi.

Sabah Gazetesinden alıntıdır.

CRUEL
03-07-2011, 18:54
ehliyeti yok diye canavarmı oluyor acaba? zihniyete gel :)

Rec.O
03-07-2011, 19:08
ehliyeti yok diye canavarmı oluyor acaba? zihniyete gel :)

Katılmamak elde değil ben 4 seneye yakın ehliyetsiz kullandım kurallarıda bazı ehliyetlilerden daha iyi biliyordum..2 Defa aracıma carptılar park halindeyken al işte.Ehliyetsizlik le hiç bir alakası yok. Önemli olan kurallara uyan zihniyet yetiştirmek.

levent
03-07-2011, 19:20
Ehliyetsiz olan daima suçludur çünkü trafiğe çıkması yasaktır, zihniyetle alakası yok. Bu forumda sanmıyorum ehliyetsizken araba kullanmamış birisi olsun :rolleyes:

qatrio
03-07-2011, 19:23
imkansız :D

oğuz
03-07-2011, 19:28
Ehliyetsiz olan daima suçludur çünkü trafiğe çıkması yasaktır, zihniyetle alakası yok. Bu forumda sanmıyorum ehliyetsizken araba kullanmamış birisi olsun :rolleyes:

kazadakilrin çoğu ilkokul mezunu değilmi... yani cahil kesim diye tabir edilen.
ehliyetsiz kesim de 18 yaş altı genç grubu. akıl vaaaaar akıl var.
ehliyetsiz sürüyorsan birşey oldugunda suçlusun yapıcak birşey yok.

CRUEL
03-07-2011, 19:35
evet arkadaşlar cam filmi dahil egsoz vs bir çok şeyde kurallara göre yasak kaçınızın aracı standart? o zaman sizdemi cahilsiniz? evet kuralları çiğniyoruz hepimiz suçluyuz beyler..:)

alpeRS
03-07-2011, 20:32
Ehliyetsiz 5 sene arac kullanmistim,allah'a sukur hic kazam olmadi ama yaptigim
yanlismiydi,evet yanlisti..

senna
03-07-2011, 20:40

şu an için suç oranına bakarken ehliyet olmadığında direk suçlu olmuyordun sanırım öyle birşeyler duymuştum ama bilmiyorum

direk yargısız infaz yapmak yanlış bence bu iş yaşla ehliyetle olsa keşke ama maalesef değil şu forumda 18 yaşından önce otomobil vs kullanmayan yoktur tabiiki bu bahane vs kesinlikle değil ama bilinçli kullandıktan sonra ileriye yönelik iyi birşey bence

63owen63
03-07-2011, 20:44
Katılmamak elde değil ben 4 seneye yakın ehliyetsiz kullandım kurallarıda bazı ehliyetlilerden daha iyi biliyordum..2 Defa aracıma carptılar park halindeyken al işte.Ehliyetsizlik le hiç bir alakası yok. Önemli olan kurallara uyan zihniyet yetiştirmek.

Tabiki mantık olarak arabayı ehliyet degil,şöför sürüyor ama o bildiginiz kuralların en başında ehliyetsiz araç kullanmamak geliyor, hoş hangimiz buna tam olarak uyduk tıfıl zamanlarda orasıda meçhul ama ehliyetsiz kullanmaya karşıyım vettel bile olsa.

CRUEL
03-07-2011, 20:45
şu an için suç oranına bakarken ehliyet olmadığında direk suçlu olmuyordun sanırım öyle birşeyler duymuştum ama bilmiyorum

bilmemkaç senesinde ehliyetim yokken yapmış olduğum kazada suç oranı %50 50 olduğundan dolayı ödeme almıştık. gerçi raporda sürücü belirlenemedi yazıyordu.

typer46
03-07-2011, 20:50

ben ehliyetimi teslim etmeye gidiyorum üniversite bitirip yeniden alıcam 2023 yılında görüşürüz.

Anu
03-07-2011, 21:25
Ehliyeti olmayan 12-13 yaşında bir velet arabamızı pert etti. Babası İlçe Milli Eğitim Müdürü idi ve yanındaydı çocuğun. Hala içimdedir acısı o olayın. Bir de doktoru tehdit etmişlerdi sağlık raporu vermesin diye. Jandarmayla anlaşmışlardı vs vs. Eğitimden çok kafa yapısı, hayvanlık-hödüklük ve bana birşey olmaz mantığı kazaya yol açan.

oğuz
03-07-2011, 21:33

direk yargısız infaz yapmak yanlış bence bu iş yaşla ehliyetle olsa keşke ama maalesef değil şu forumda 18 yaşından önce otomobil vs kullanmayan yoktur tabiiki bu bahane vs kesinlikle değil ama bilinçli kullandıktan sonra ileriye yönelik iyi birşey bence

18 yaşına kadar araç sürmemiş. ehliyeti zor bela almış direksiyon basına yenı geçen bir ehliyetli. ehliyetsiz araba sürmeyi bilen birinden daha tehlikelidir biyerde x) ...
bi genelleme yaptık ama tabi herkes aynı değil.

ben ehliyetimi teslim etmeye gidiyorum üniversite bitirip yeniden alıcam 2023 yılında görüşürüz.

farklı düşünerek yorumlamıştım aslında ama neyse haklısınız

otuzdört
03-07-2011, 21:37
otu boku haber yapıyorlar. Her ehliyeti B olan ozaman yola cıkmasın. Sacmalıktan öte bişey değil okumadım bile.

Sadece okumayan adammı kaza yapıyor. Agır olmasın ama ne *iç cocukları var her aksam en iyi mekanlarda içip bi aileye son veren. o akodugum okududa kaza yapmadımı. bunun ilk okulu üni si ne iş ?

Frid
03-07-2011, 21:48
mesele ehliyette degil ki ruhumuzda var bir canavar ve bilinçsizlik

powERS
03-07-2011, 21:53
istatistiğe gel.

en cok B grubu kaza yapıyomus. acaba diger gruplarla oranladılarmı ? :D

S.Saka
03-07-2011, 22:18
bunun okumakla alakası yok insanlık yok insanlık. ben nice insan görüyorum okumasada üniversiteli insanlardan daha duyarlı daha saygılı trafikte. ;)

ÜSTÜNERC
03-07-2011, 22:24
Ehliyetsız ne kaddar usta söför olursan ol trafiğe cıkmıcaksın arkadasım bırıne carpsan ehlıyetsız 5 sene yersin ehlıyetlı 5 ay hangısını tercih ederseniz?? Geri kafalı arkaddaslara seslenıyorum ehlıyetsız trafiğe cıkmayın alkollu hıc hıc cıkmayın alkol sürat yaptır cunku

FaBeRgE
03-07-2011, 22:26
ehliyeti olupta daha da kasap insanlar var, ehliyet alma sistemi değişmesi lazım önce.

CRUEL
03-07-2011, 22:30
Ehliyetsız ne kaddar usta söför olursan ol trafiğe cıkmıcaksın arkadasım bırıne carpsan ehlıyetsız 5 sene yersin ehlıyetlı 5 ay hangısını tercih ederseniz?? Geri kafalı arkaddaslara seslenıyorum ehlıyetsız trafiğe cıkmayın alkollu hıc hıc cıkmayın alkol sürat yaptır cunku

biz neyin derdindeyiz sen neyin kafasını yaşıyosun dostum ya sen önce kafanı az topla sonra geri kafalı ileri kafalı muhabbetini yap:)

levent
03-07-2011, 23:20
ehliyeti olupta daha da kasap insanlar var, ehliyet alma sistemi değişmesi lazım önce.

Aynen ehliyet almak ciddi derecede basit çünkü ..

Ehliyetsiz olupta bilinçli olan tabi ehliyetli olupta bilinçsizden daha güvenlidir ama sonuçta trafikte sadece siz çarpmıyorsunuz gelip size de çarpanlar olabiliyor Allah korusun, öyle bi durumda ehliyetsiz olan suçludur yasal olarak trafiğe çıkamaz sonuçta. Okumayla falanda alakası yok, eğitim beşikte başlar.

Sercan Keklik
04-07-2011, 01:14
12 yaşından beri arabam var, 3 kere ehliyetsizlikten mahkemeye cıktım özet.. CAHİLLİGİN DANİSKASI..

Ehliyet yoksa cıkma.. insana carp bi gör bakıyım ehliyetsizden neler oluyo..

Istilldo
04-07-2011, 10:50
''Sürücülerin eğitim durumu''na göre yapılan incelemede ise kazaya karışan toplam sürücüler arasında ilkokul mezunları 42 bin 822 adet kaza ile ilk sırada yer aldı. İlkokul mezunlarını 27 bin 215 ile lise ve 12 bin 752 kazayla da üniversite mezunları takip etti.

0M42
04-07-2011, 11:08
Arabayı ehliyet kullanmaz arkadaşım ha kural kanun çerçevesi içerisinde konuşacak olursak ehliyetsiz adamın trafiğe çıkması doğru değil ancak ehliyetsiz sürücüleri "canavar" diye nitelendirmek hakiki zihniyet yoksunluğudur başka bir şey değil.

0M42
04-07-2011, 11:09
Ehliyet yoksa cıkma.. insana carp bi gör bakıyım ehliyetsizden neler oluyo..

Bu ayrı bir şey zaten buna bir şey dediğimiz yok tabiki..

Çetindemir
04-07-2011, 11:12
Ehliyetsiz ve bunun yanına eklemem gereken alkollü araç kullanmak kadar kötü bir şey yoktur herhalde. Bu gibi durumlardan olabildiğince kaçınmamız lazım. Bu bizim yapmamız gereken davranışlar. Peki ehliyeti veren kurum ve kuruluşların üstüne düşen görevler ne olacak? Kenarda köşedeki ehliyet kursları(Bunların bazıları sahte ehliyette verebiliyor) herhangi bir denetim var mı?yada güncellenen bişey bana kalırsa yok parayı basan alıyor bu mereti. Valla İngiltere'de bu iş ciddi arkadaşlar bir çok arkadaşım orda yaşadığı için biliyorum ve bu bilgileri de bir alıntıyla örneklendireyim.

İngiltere'de ehliyet sınavı 2 aşamada gerçekleşir. Birinci aşama yazılı ve teorik aşamadır ve 1 saat sürer. İkinci aşama otomobil kullanmanızın test edildiği aşamadır ve en az 40 dakika sürer. 2 aşama Türkiye'de birkaç dakika sürmekte, bazen hatır işiyle hiç sınav yapılmadan ehliyet verilmektedir. Ancak İngiltere'de ciddi ciddi bir sınav söz konusudur. Bir kez kaldırama tekerlek değmesi veya ciddi bir hata anında elenmenize neden olur. Sınavda her tür sürüş tekniğini denemeniz istenecektir. Geri geri park etme, aynı yolda 2 manevrada geri dönme, döner kavşaklarda hatasız geçme, araç sollama, ışıklara uyma ve dikkat gibi bir çok konuda test uygulamalı edilirsiniz.

DENON
04-07-2011, 11:15
ehliyetimi 18 yaşında aldım ve ehlıyetımı alana kadar senelerce araç kullandım her yere gıttım şehirler arası bile, bır kere bıle polıs çevirmemişti, ehlıyetımı aldıgım günün akşamı yav bı pıyasa yapayım dedım gerıne gerıne polis çevirmesine takıldım ahaha :D