PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : polo gtı egsoz sistemi seçimi yardım

CeM öZeR
31-07-2011, 10:08
Arkadaşlar engin bilgilerinize ihtiyacım var. Aracım 2011 polo gtı 1.4 180 hp. Aracıma milltek komple turboback egsoz almayı düşünüyorum hadda sipariş aşamasında. Milltek sports firması 70 mm çapında bir sistem yaparken aynı araç için supersprint firması 60 mm boru çapında bir sistem geliştirip orta susturucu da koymuş. Yani milltek firması düz boru tercih etmiş. Supersprint firması 60 mm downpipe dahil komple turboback egsoz sisteminde kağıt üzerindeki dyno verilerinde 18 hp güç artışı yakalamış. Tork sabit kalmış. Ben milltek alıp stage 1 yazılım yapmayı düşünüyorum. Avantaj sağlar mı yoksa dezavantaj mı sağlar ? milltek in dyno verilerinede ulaşamadım. Ne olur yardım edin...

Ome_RS
31-07-2011, 12:02
Turbo aracta geri basınc ne kadar az olursa eksoz cıkısı ne kadar rahat olursa o kadar verimli olur.
miltek eger 70mm ve tek son susturucu kullanıyorsa ve yazılımda düşünüyorsanız sizin için daha avantajlı olur.
supersprint 60mm ve orta kullanmasının sebebi perf yanında birazda sessiz olmasını saglamak içindir.

burak özer
31-07-2011, 14:17
Teşekkür ederim. Başka yorum yapacak veya ekleyecek arkadaşlarda var mıdır acaba?

volume81
31-07-2011, 16:35
Öme RS gayet açıklamış fiyatı ne kadar bilmiyorum ama ben olsam custom yaptırırdım 76mm krom potsuz borudan güzel bi egzost yaptırır sesini dinleyerek istediğim şekilde ayarlatırdım :)

modifiye ederken custom herzaman daha keyifli ve kendine özgü olur :) ben custom taraftarıyım :)

ama marka alıcam dersen bence en iyisi miltek :)

Tayfun-E30
31-07-2011, 18:33
Hangisi daha verimli bilmiyorun, ** ne kadar genis o kadar verimli diye bisey yok bu kadar baside indirgenicek bir durum degil egzoz sistemi... Yabanci forumlardaa dyno sheetler vardir bence onlari incele...

Ome_RS
31-07-2011, 18:50
Hangisi daha verimli bilmiyorun, ** ne kadar genis o kadar verimli diye bisey yok bu kadar baside indirgenicek bir durum degil egzoz sistemi... Yabanci forumlardaa dyno sheetler vardir bence onlari incele...

turbo aracta en güzel eksoz olmayan eksozdur ;)
neden yüklü araclar eksozu kaputtan veya camurluktan cıkıs veriyor hiç düşündünüzmü?

volume81
31-07-2011, 19:00

turbo araçlar backpressure ihtiyaç duymazlar ayrıca ne kadar backpressure o kadar kayıp demektir

turbo araçlarda olabildiğince kısa geniş düz ve susturucusuz olması gerekir :)

Ekurtoglu
31-07-2011, 19:00
motor hacmi yerinde olan ve üzerine büyük turbolar uygulanan araçlarda bu genel kabul görebilir ve doğrudur diye de düşünüyorum, gördüğüm örneklerden, ottoman Type-r da buna örnek verilebilir. Ancak bu 1.4 turbo benzinli motorların stock egzoz işçilikleri yabana atılacak işçilikler değilk diye düşünüyorum. Turbonun verimli olduğu devirler diğer japon grubu fabrikasyon turbolu araçlara nazaran daha farklı. turboda en iyi egzos olmayan egzoz genel kabulu biraz eleştirilebilir üzerine düşünülebilir diye düşünüyorum.

saygılar.

Tayfun-E30
31-07-2011, 19:33
Bence siz bi dedigim gibi bir bakin dyno sheetlere oyle bana nasil egzoz yapilir anlatin =)

onur_S
10-08-2011, 11:51
turbo araçlar backpressure ihtiyaç duymazlar ayrıca ne kadar backpressure o kadar kayıp demektir

turbo araçlarda olabildiğince kısa geniş düz ve susturucusuz olması gerekir :)

öyle birşey yok ne yazıkki :)

volume81
10-08-2011, 12:57
öyle birşey yok ne yazıkki :)

sebep ?

bildiğiniz bişey varsa açıklayında herkes yalnış yapmasın

RCkid
10-08-2011, 13:11
Turbo Exhaust Theory (http://www.tercelreference.com/tercel_info/turbo_exhaust_theory/turbo_exhaust_theory.html)

açıklaması var burda, defalarca da anlatıldı. öyle düz bir mantık yok egzoz olmasın diye. turbonun boyutu vs. göre değişiyor. hem teorik hem de deneyen insanlar tecrübelerini anlattı daha önce.
siz neye göre hala iddia ediyorsunuz? kaç kere tecrübe ettiniz, ne hesaplama yaptınız?

onur_S
10-08-2011, 19:41
sebep ?

bildiğiniz bişey varsa açıklayında herkes yalnış yapmasın

düz mantık turbo arabada en rahatı free flow diye birşey yok çünkü ben kendi arbamda tecrübe ettim.aracına göre değişir deneyip görürsün.hersey nette yazıldığı gibi değil maalesef

Mert G
11-08-2011, 11:20
bende iskender 63lük boru sonunda varex var ama polisle uğraşmamak için varexi tercih ettim, o sıkıntım olmasa revo önerdiği için bile hiç düşünmeden millteki getirir koyardım arabama..

TarikS
11-08-2011, 11:23
Milltek en iyisiyse eğer gidip İskender'de aynısından yaptırın, en güzeli bence :)

JOCCO
11-08-2011, 14:05
bende iskender 63lük boru sonunda varex var ama polisle uğraşmamak için varexi tercih ettim, o sıkıntım olmasa revo önerdiği için bile hiç düşünmeden millteki getirir koyardım arabama..

Aracınızın şu anki haliyle hiç dyno'ya çıktınız mı?

Mert G
11-08-2011, 14:17

yok dynoda denemedim ama standard cuprayla roll yaptığımızda cidden ayırıp gidiyor araba:)

CeM öZeR
11-08-2011, 14:18

Arkadaşın aracı stage 2'ymiş. :) 240 hp civarı sanırım.

Mert G
11-08-2011, 14:44
modifiyede beygirler havada uçuşsada 97 oktanla 240hp bana çok zor gibi geliyor, bir de bizim stage2ler leon cupra stage2 si gibi çok agresif değil. 225-230 aralığındaysa eğer iyi bir sonuç gibi geliyor bana.. aslında aklımda methanol var, eğer methanole geçersem sanırım zorlarız 240hpyi..

Schumi
11-08-2011, 21:40
Ya o değilde burada yaptırın felan demişsiniz. Türkiye'de ismi meşhur olan bir eksozcuda boru yaptırmak felan hiç ama hiç ucuz değilki. Hatta yurtdışından gelen sistemler ile neredeyse aynı fiyata geliyor. Abarttılar bence bu işi.

TarikS
11-08-2011, 21:47
Ya o değilde burada yaptırın felan demişsiniz. Türkiye'de ismi meşhur olan bir eksozcuda boru yaptırmak felan hiç ama hiç ucuz değilki. Hatta yurtdışından gelen sistemler ile neredeyse aynı fiyata geliyor. Abarttılar bence bu işi.

Downpipe dahil turboback bir sistemde max 1500 TL falan almiyor mu Iskender? Marka egzozlardan bu paraya gelen varsa iyi valla :) En son birisi 207 RC'ye Milltek getirdiginde 2.5-3 lira falan gibi bir rakam hatirliyorum

Mert G
11-08-2011, 22:27
walla İskender çok ucuz mu değil ama yapılan işe bakarsanız bence sonuna kadar parasının hakkını veriyor.. bnm arabamda 50cm mesafede 2 adet 90 derecelik dönüş var, işçiliği görünce aldığı para az bile geliyor insana.. sakın kimse yanlış anlamasın bu param çok falan manasında da değil..

Schumi
11-08-2011, 23:36
Downpipe dahil turboback bir sistemde max 1500 TL falan almiyor mu Iskender? Marka egzozlardan bu paraya gelen varsa iyi valla :) En son birisi 207 RC'ye Milltek getirdiginde 2.5-3 lira falan gibi bir rakam hatirliyorum

Miltek turbo back olunca onun içinde katalizörde oluyor genelde. Ayrıca distribütör firmanın kar marjı yüksek gelmiş olabilir. Ben 1500TL'den daha ucuza İngiltere'den aracıma komple CatBack sistem getirttim. Eksozcuya bile gitmedim kendimiz söktük taktık. :) 1500 TL bence çok para. Susturucuların fiyatını çıkınca geriye gene muazzam bir meblağ kalıyor.

JOCCO
12-08-2011, 00:30
yok dynoda denemedim ama standard cuprayla roll yaptığımızda cidden ayırıp gidiyor araba:)

Maşallah diyelim. :) Bir video çekseniz, izlesek, içimiz kıpraşsa.. :)

Cem.B
12-08-2011, 00:39
milltek egzoz buraya kargoyla falan getirmek direk çarpı 2 katı egzozun fiyatının hiç gerek yok mini için konuşuorum tabi buda 3400 tl falan yapıyor

CeM öZeR
12-08-2011, 06:09
Miltek turbo back olunca onun içinde katalizörde oluyor genelde. Ayrıca distribütör firmanın kar marjı yüksek gelmiş olabilir. Ben 1500TL'den daha ucuza İngiltere'den aracıma komple CatBack sistem getirttim. Eksozcuya bile gitmedim kendimiz söktük taktık. :) 1500 TL bence çok para. Susturucuların fiyatını çıkınca geriye gene muazzam bir meblağ kalıyor.

ben tahmini olarak turbo-backi sizin aldığınız fiyatlara alıyorum. :)

Mert G
12-08-2011, 10:44
Maşallah diyelim. :) Bir video çekseniz, izlesek, içimiz kıpraşsa.. :)

aslında polo gti'la denk gelemedim hiç, burada düşerse yolunuz bi denesek:)

JOCCO
12-08-2011, 12:51
aslında polo gti'la denk gelemedim hiç, burada düşerse yolunuz bi denesek:)

Tabii ki, kısmetse bayramdan sonra oradayım. Deneyelim farkı bir görelim, çünkü yaptıklarınız kafamdakilerle hemen hemen aynı.. :)

öskür
16-10-2011, 12:32
Peki scirocco ile polo gti in downpipe ve kat iptalleri aynimidir sizce?mantiken ayni olmali ama kesin bileniniz varmi?

ChtArdARSL
16-10-2011, 14:37
Polo gti alıcam kısmetse ıskenderde komple egzos vs yaptırdıgım azaman arac garantıden cıkarmı cut outlu bır sıstemde?

ramo35
16-10-2011, 16:25
Peki scirocco ile polo gti in downpipe ve kat iptalleri aynimidir sizce?mantiken ayni olmali ama kesin bileniniz varmi?

iskender usta scirocco ile gti ın farklı demişti downpipe şekli yani gti a olan rocco ya olmuyor dedi gti ın daha uzun muydu vs öle bişi vardı ama farklı oldugunu sölemişti

öskür
16-10-2011, 17:57
Sekil olarak ayni ama dediginiz gibi boy farki olabilir...

dragon07
16-10-2011, 18:06
turbo araçlarda back pressure olmaz :)

ama yeni nesi araçlarda egzoz yada direk down pipe kullanımı perf düşüklügüne sebep oluyor...

düz ve son susturucu yani Mİltek işinizi fazlasıyla görür...

RsErdi
10-06-2013, 12:58
gti a varex takan varmı ya ?

oğuz doğan
10-06-2013, 16:23
warex e gerek oldugunu dusunmuyorum zaten polo gti asırı bı ses olmuyo sıze onerım downpıpe orta susturucu ıptalı sonada supersprınt unıversal cıftagızlı rahatsız edıcı bı sesı kesınlıkle oluyo performans olarakda gayet tadmınkar olur

TünayK
10-06-2013, 16:27
gti a varex takan varmı ya ?

ibizaya taktım..ben memnunum ama ne beklediğine bağlı.. warex açıkken öyle abartılı bir ses gelmiyor. kapatınca kimse yok zaten..sıfır ses..kapalıyken gazlarsan rüzgar sesi geliyor...

Suleyman
10-06-2013, 17:35
warex e gerek oldugunu dusunmuyorum zaten polo gti asırı bı ses olmuyo sıze onerım downpıpe orta susturucu ıptalı sonada supersprınt unıversal cıftagızlı rahatsız edıcı bı sesı kesınlıkle oluyo performans olarakda gayet tadmınkar olur

Dediğiniz sistem kaça patlar acaba :confused:

ibizaya taktım..ben memnunum ama ne beklediğine bağlı.. warex açıkken öyle abartılı bir ses gelmiyor. kapatınca kimse yok zaten..sıfır ses..kapalıyken gazlarsan rüzgar sesi geliyor...

Egzozlu gti lardan da tatmin edici bir ses gelmiyor bana kalırsa da ya da bana öyle geliyor :D

qatrio
11-06-2013, 22:54
sen benim araca gel kanka :D alev bile atarız :D