PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LPG li araçlar için supap yağlama

Chatin
01-08-2011, 22:51
prins in valve care i vardı biliyorum bir de şu starlube (http://www.starsupapyaglama.com/)diye birşey çıkmış. bizim özgür taktırmış hatta ama kendisi yeni daha lpg de. uzun süredir bu zamazingolardan kullanan var mı? etkisi etkisizliği hakkında somut şeyleri olan var mı?

BU®AK
01-08-2011, 23:18
Aynı durumu bende merak ediyorum :)

Murat Özcan
01-08-2011, 23:19
konuyu takıpteyım

Chatin
02-08-2011, 14:45
özgür dışında yaptıran birisi oldu mu forumdan?

Low-Rider
02-08-2011, 15:17
Tunerfaruk'ta taktırdı diye biliyorum ama oda daha yeni aynı gün taktırdık

SekoLive
02-08-2011, 15:37
özgür hainlik etmsn nedir bu :D :D

Low-Rider
02-08-2011, 15:42
vala bende lpg'yi taktırırken öğrendim.
5saniyede 1 damla yağ damlatarak subapların yağsız kalmasını engelliyormuş.

BRC BRC dedin o kadar koskoca 2A möhendislik önermedi mi bunu:D

SekoLive
02-08-2011, 15:48
hemen arıyorm brcyi :D :D

özgür nere taktılar bunu montajı kolaymı artı para verdn mi

Low-Rider
02-08-2011, 15:54
Ya montajı zor değil ama lpg ile beraber yaptıkları için kolay yaptılar.Ben 50tl verdim bunun içni faruktan para almamışlar.

bunun montajını yaparlarken görmedim nere taktılar bilmiyorum:D

SekoLive
02-08-2011, 15:56
faruk sen brc taktın yazımı görünce anlat nereye ne taktınız :D :D

adamlara tavsiyede bulunduk gidip iyi bişi bulup takmslar hiç haberde etmiyolar :hehe: :D :D

edit: chatinde brc ciydi zaten konuyu takipdeyiz :D

Low-Rider
02-08-2011, 16:02
farukta llovato taktı
olm sen bizden önce taktırmıştın , koskoca brc ye bak bee peh peh:D

SekoLive
02-08-2011, 16:05
özgür brc nin sistemi subab yağlama motor yağlama herşeyi yapıyormus bi bulask yıkamıyormus :D :D :D

Low-Rider
02-08-2011, 16:09
seni yemişler onlar yaa:D

öyle özellikleri olaydı anlatırlardı ballandıra ballandıra:D

SekoLive
02-08-2011, 16:12
:D başkan fanatiğim brc candır öyle subab yağlama yoğurtlama yapacak aparat lazm deil bize :hehe:

makara bi yanada o.b.k. görünce detaylı düşüncelerini yazacakdır konuya ciddi prof yaklasan bir arkadaşımız

multispace
02-08-2011, 16:41
konu dışı fakat, teleflex mi iyidir, brc mi arkadaşlar?

Emre İlbi
02-08-2011, 16:43
özgür brc nin sistemi subab yağlama motor yağlama herşeyi yapıyormus bi bulask yıkamıyormus :D :D :D

:hehe::hehe:

Bu supap yağlama sistemi sadece BRC için mi?

Alican
02-08-2011, 18:06
Babamın arkadaşı (Kör Faruk) bu sistemi yıllar önce yapıp bağlamışdı aracına faydasının olduğunu söylemişdi.
1litrelik pet şişe akvaryum hortumu ve akvaryum musluğu :D

CGR328
02-08-2011, 18:11
artık lpg ye çamur atamazlar :)

Competition
02-08-2011, 18:44
Valve Care Prins'in uzun araştırma ve testleri sonucunda LPG-CNG sisteminin motora vereceği hasarı minimuma indirgemek için tasarlanmış ve ülkemizde de yaklaşık 2 yıldır montajı yapılan teknolojik-ekolojik bir üründür.Yeni nesil motorlarda karşılaşılan ve genellikle yanlış ayarlanan AFR kaynaklı sübap yakma-gayd oturma-katalitik konvertör eritme problemine doğru akılcıl bir çözümdür.Bu ürün montaj yapılan Prins marka ürünle çalışabilen bir ECU ve elektrikli bir kompressorden ibarettir.Prinsde bu ürünün fiyatı 250-350€ (silindir sayısına göre fiyatı değişmektedir) aralığındadır.
Fakat yurdum insanı cinliğini burada da gösterip yukarda Alican arkadaşımızın anlattığı üzre basit bir petşişe ve 1metre serum hortumu ile içinde soğutucu-yağlayıcı-koruyucu ne olduğu belli olmayan ürünü 50-75 tl aralığında müşterisinin beğenisine sunmuştur.

opium_robust
02-08-2011, 18:55
benım babam oto tamıcısı :) tup ılk cıktıgı yıllarda kendısı boyle bısey yapıyodu motorun sureklı kuru calısmaması ıcın :D akvaryum hortumlarıyla musluklarıyla falan damla damla yağ gönderiyodu :D bayagıda iyi oluyodu cok memnun kalan vardı ben bi sorayım nasıl yapıyomuş

Chatin
02-08-2011, 19:48
Valve Care Prins'in uzun araştırma ve testleri sonucunda LPG-CNG sisteminin motora vereceği hasarı minimuma indirgemek için tasarlanmış ve ülkemizde de yaklaşık 2 yıldır montajı yapılan teknolojik-ekolojik bir üründür.Yeni nesil motorlarda karşılaşılan ve genellikle yanlış ayarlanan AFR kaynaklı sübap yakma-gayd oturma-katalitik konvertör eritme problemine doğru akılcıl bir çözümdür.Bu ürün montaj yapılan Prins marka ürünle çalışabilen bir ECU ve elektrikli bir kompressorden ibarettir.Prinsde bu ürünün fiyatı 250-350€ (silindir sayısına göre fiyatı değişmektedir) aralığındadır.
Fakat yurdum insanı cinliğini burada da gösterip yukarda Alican arkadaşımızın anlattığı üzre basit bir petşişe ve 1metre serum hortumu ile içinde soğutucu-yağlayıcı-koruyucu ne olduğu belli olmayan ürünü 50-75 tl aralığında müşterisinin beğenisine sunmuştur.

öncelikle mesut abiye 3. mesajını yazdırmanın gururunu yaşarken ülkemizde valve care in tr yapımını çin den daha önce kopyalanmış olarak geldiğini gördüğümü belirtmek isterim :)

Competition
02-08-2011, 20:41
İlgilenen olursa teknik bilgi: http://greencar.co.il/site/ValveCare%20Test%20Report%20Final.pdf

gurcell
02-08-2011, 20:46
Mesut abi verdigin bilgiler icin cok tesekkurler. Senin ankara lpg dunyasinda yaptiklarini bilen biler. Chatinde iyi bir kardesimiz, sana bir saygisizlik etmek istememistir bence. Bu valvecare sistemi bogazdan lpgli araclara uygulama sansimiz nedir sana sorsam?

Low-Rider
02-08-2011, 20:48
herşey bir yana bu ürün işe yarar mı yaramaz mı?

SekoLive
02-08-2011, 21:00
chatin baskan brc ci olark bunu bizim araçlara takmak mümkünmüdür

Chatin
02-08-2011, 21:02
güzel bir sistemdir bu arkadaşlar. ankarada ki arkadaşlar bu işte tecrübeli olan quattro garaj a gidebilirler. hatta çetin yolladı deyin çay falan şirketten olur :)

Low-Rider
02-08-2011, 21:02
takarsın serkan lpg ile bir bağlantısı yok montaj olarak

Competition
02-08-2011, 21:07
şimdi tanıdım ve düzeltme yaptım.kusura bakma çetin böyle sosyal paylaşım sitelerinde pek alışkın değilim.çay konusuna gelince mutlak surette bekliyorum:)
iyi akşamlar

bak oldu 6. mesaj

SekoLive
02-08-2011, 21:07
low daha 2 günlük gazcısın bu kadar gaza gelme biz chatin baskana danısıyorz ;)

:hehe: :D :D ya ben hala kavrayamadım sistemi brc nasıl olurda düşünmez diye hayretlerdeym :D

Low-Rider
02-08-2011, 21:09
var serkanım vay nası kazıklamışlar seni yaaa

senin ki sakın bulgar işi berece çıkmasın :D:D

SekoLive
02-08-2011, 21:10
şuan açtım kaputun altından yazyorm parçalar orjinal ıtalian aygırı gibi :D :D

ben dedim sana gider brc takarsın sonra birşey olur dersin kafama skym gittik serkanı dinledik lavato daha iyi diye :D bak aynı olaya geldik :D :D :D

Low-Rider
02-08-2011, 21:12
subaplarına iyi bak serkan:D

Chatin
02-08-2011, 21:15
şimdi tanıdım ve düzeltme yaptım.kusura bakma çetin böyle sosyal paylaşım sitelerinde pek alışkın değilim.çay konusuna gelince mutlak surette bekliyorum:)
iyi akşamlar

bak oldu 6. mesaj

rica ederim abi ne demek. valla mesajlarında üye olduğun günden bugüne kadar geçen süreyi düşünürsek bir günde %100 artış oldu :)

illa ki geliyorum abi. earl grey çay varmış diyorlar quattro garajda bilemiyorum artık:) görüşmek üzere

Chatin
02-08-2011, 21:19
şuan açtım kaputun altından yazyorm parçalar orjinal ıtalian aygırı gibi :D :D

ben dedim sana gider brc takarsın sonra birşey olur dersin kafama skym gittik serkanı dinledik lavato daha iyi diye :D bak aynı olaya geldik :D :D :D

serkan senin kit cidden bulgar kitine benziyor bak . ümraniye üretimi olmaya. ümraniye ye italyanlar taşınmış italyan malı bu diye kitliyorlarmış bak haberlerde çıktı. aman diyim. istanbulda çok yaygınmış hem de.

SekoLive
02-08-2011, 21:22
serkan senin kit cidden bulgar kitine benziyor bak . ümraniye üretimi olmaya. ümraniye ye italyanlar taşınmış italyan malı bu diye kitliyorlarmış bak haberlerde çıktı. aman diyim. istanbulda çok yaygınmış hem de.

sanmam....

Chatin
02-08-2011, 21:30
ben özgür ün dediklerine göre yazıyorum valla bilemicem... sorun olmaya aman haa :)

SekoLive
02-08-2011, 21:31
aramızda kalsn özgürde atiker taktırıp üstüne lavato etiketi çaktırms bu yağlama olayıda manuel miş serum hortumu şekliyle yapıyrms :D

Low-Rider
02-08-2011, 21:35
ya onu bunu bırakta sen subaplarına yan

16tane tüyü bitmemiş subap kuru kuruya çalışıyor vırak cırak diye diye:D

SekoLive
02-08-2011, 21:35
yaw sahine bişi olmadıysa buna hiç biişi olmaz :D :D kuru kuru devam...

bide işi bi araştıralm nedir nedeğildir takılabilirliğini araştırp olmadı taktıralm

kv661
02-08-2011, 22:06
ben 3 senedir Prins kullanıyorum ki bendeki ürün Prins'in Valve özelliği olan ürün. Normalde 4 senede 1 üst kapak yaptırıodum Kasım 2010'da yaptırdım en son. 5W-30 yağ ile rahatça kullanıyorum.

Ancak ne yaparsak yapalım en nihayetinde kuru yakıt. kim ne derse desin hp düşmeyebilir ama tork'da hissedilir düşür yaşanıyor.

Özellikle küçük hacimli araçlarda

Chatin
02-08-2011, 23:12
kıvanç 4 senede bir yaptırdığın kapak supap lastiklerinin yenilenmesi mi? 4 senede bir çok iyi bir rakam bence. ne olacak ki o zaman kapakçı alır 150 lira servis de alır 100 lira tamam gazla git yeniden :)

emp:)
03-08-2011, 13:54
Manifold'a direk yağ vermek akıl işi değil, emisyon değerleri alt üst olur sonuçta o yağ yanma odasınada gidecek.

Krank havalandırması dediğimiz şey sonuçta yine emmeye bağlı içinde yağ buharı mevcut, subablar yağlanıyor işte avans sorunu olmasın mis gibi sıkıntısız binersiniz. Kısacası zaten motor kendini yağlayıp soğutuyor, fazladan gerek yok.

ofli
03-08-2011, 14:08
kıvanç 4 senede bir yaptırdığın kapak supap lastiklerinin yenilenmesi mi? 4 senede bir çok iyi bir rakam bence. ne olacak ki o zaman kapakçı alır 150 lira servis de alır 100 lira tamam gazla git yeniden :)

hehehe evet cetin icin 4 sene ciddi rakam kendisi her ay kapak actırdıgı icin :D :hahaha:

Low-Rider
03-08-2011, 14:13
yeni lpg ciyiz kapak mapak demeyin korkutmayın adamı:D

tuttut
03-09-2012, 09:44
Yeni konu acmak istemedim. Bu supapoil ıcıne(supap yaglama sistemi)koyulan yagin icerigini bilen varmı acaba? Disaridan alıp koyabılırmıyız?

gazi
03-09-2012, 11:06
Yeni konu acmak istemedim. Bu supapoil ıcıne(supap yaglama sistemi)koyulan yagin icerigini bilen varmı acaba? Disaridan alıp koyabılırmıyız?

valla yanlış yönlendirmek istemem ama bende yeni taktırdım... ha bu yağ bitince yerine dizel yakıt koyucan dediler. :D araba hem gazla, hem benzinle hemde dizelle çalışıyor öyle bi arabam var şu anda, fena :D

tuttut
03-09-2012, 15:54
valla yanlış yönlendirmek istemem ama bende yeni taktırdım... ha bu yağ bitince yerine dizel yakıt koyucan dediler. :D araba hem gazla, hem benzinle hemde dizelle çalışıyor öyle bi arabam var şu anda, fena :D

İlginc durum bir durum olmus :D . Umarım benzınlı aractan az yakıyordur:)))

Fatih_
04-09-2012, 19:42
Son gelişmeler hakkında bilgi verecek olan var mı olumlu olumsuz yönlerini

RSBurak
04-09-2012, 21:03
http://d1209.hizliresim.com/11/2/cl4wh.jpg
http://d1209.hizliresim.com/11/2/cl506.jpg
http://d1209.hizliresim.com/11/2/cl55q.jpg

250.000 km de lpg takılmış karbüratörlü 380.000 km de subaru motoru..çoğunlukla 20w50 yağ ile kullanıldı.

Chatin
04-09-2012, 23:53
bunun konuyla ilgisi ne genç kardeşim?

Safak
05-09-2012, 00:20
Hava yakıt karışımınız doğru olmalı. LPG en çok buradan sorun yaratır.

Ayarsız ayarsız deyip aylarca böyle gezenlere rastlıyorum. Kapak açmak gerekiyor tabi olayın sonunda hatta motoru masaya açmakta gerekebiliyor çok erken km lerde.

Emme subaplarınız zaten yağ buharından medetleniyor.
Yağ içinde yağ basıncı ile işleyen bir mekanizmanın yağlama alanında mekanik bir problem olmadıkça kuru kalması biraz zor. AF yani karışım düzgün olduktan sonra kolay kolay birşeyler erimez, delinmez.

Bahsigeçen mekanizmanın benzerini seneler evvel bir arkadaşın Tempra otosunda görmüştüm baya incelemiştim. Hatta içine yağ konuluyor bu yağlıyor vs baya anlatmıştı. Muhmelen trişka birşeydi yada uydurma birşeylerden yapılmıştı.

Zaten sıralı sistemler soğuk çalışmayı benzin ile yapıyor... Kuruluk yok yani.

RSBurak
05-09-2012, 10:00
bunun konuyla ilgisi ne genç kardeşim?

kuru şekilde kullanılan lpg nin motora verdiği hasarı göstermek istedim.yağlama filan yoktu bunda

SOMEONESPECIAL
05-09-2012, 10:18
kuru şekilde kullanılan lpg nin motora verdiği hasarı göstermek istedim.yağlama filan yoktu bunda

Direk LPG ile çalıştığı için yağlama yapmıyor motor. Bu hasar
bilindik bi şey. Ama sıralı sistemlerde ilk çalıştığında benzin ile
yağlama yaptığı için pek sıkıntısı yok LPG nin

RSBurak
05-09-2012, 10:29
Direk LPG ile çalıştığı için yağlama yapmıyor motor. Bu hasar
bilindik bi şey. Ama sıralı sistemlerde ilk çalıştığında benzin ile
yağlama yaptığı için pek sıkıntısı yok LPG nin

evet abi hatta hiç benzin görmedi son 7 yıldır karbüratör bozuk olduğundan dolayı..ancak yaptığı kilometreyi göz önünde bulundurursak bir araba parası tasarruf yapmışızdır.

SOMEONESPECIAL
05-09-2012, 10:29
evet abi hatta hiç benzin görmedi son 7 yıldır karbüratör bozuk olduğundan dolayı..ancak yaptığı kilometreyi göz önünde bulundurursak bir araba parası tasarruf yapmışızdır.

Motoru kaça toplattınız peki :D

RSBurak
05-09-2012, 10:35
Motoru kaça toplattınız peki :D

araba hala ustada bakalım ne çıkacak tahminim 3-4 lirayı bulur. :) biz çok gezdik ama yılda 10.000km ve altı yapılıyorsa lpg ye hiç gerek yok.

Chatin
05-09-2012, 22:11

bütün lpg li araçlar öyle zaten. asıl bu yağlama yapılmış bir motorun fotografı lazım aslında bize ki sistem yeni olduğu için yağlayıcı sistemi olan bir motor henüz rektefiye edilmemiş olabilir.

aslında sıralı sistemlerde benzin en başta kullanılıyor evet amma velakin siz eve gelmeden yani uzun süre motorun kapalı olacağı zamandan önce hatta 5 dakika önce aracınızı benzine alırsanız o supapların ve lastiklerinin ıslak kalmasını sağlarsınız. ha ben yapıyor muyum hayır. ama dediğimi yapın yaptığımı yapmayın siz benim :)

speed_emre
05-09-2012, 22:14
valla arkadasımda yaglamalı lpg var ınsıgnıada sorun cıkarttı o yuzden celık subap taktırmak en ıyısı dısarıda 1000 tl ıle 1500 tl arasında takılıyor sonra kalıtelı bır lpg ıle sorunsuz kullananlar var sorun oldugu bellı ama sorunda cozuluyor :)

Osman Bahadır
05-09-2012, 22:22
Yazmayım diyorum, herkes kendi bildiğini yapsın. Sonra dayanamıyorum yine...

Bırakın arkadaşlar böyle yağlı ballı işleri. Bir LPG kitine 2500 tl para almaya utanmayıp üstüne hala para kazanmanın derdinde adamlar... Bu yeni birşey değil ki. 10 sene önce sanayideki ahmet ustanın yaptığı düzeneğin dozlanmışı... Biz temiz yakıt kullanın diyoruz, siz motora yağ basarak sorun çözmenin derdindesiniz.

LPG'de sorun yaşıyorsanız kaynağı LPG yakıtının kendisi değil, LPG montajınız veya ayarınızdır. Çok nadir bazı alaşım subaplı araçlarda sorun yaşanır ki bunun da çözümü motora yağ yaktırmak değildir.

Chatin
05-09-2012, 22:42
valla arkadasımda yaglamalı lpg var ınsıgnıada sorun cıkarttı o yuzden celık subap taktırmak en ıyısı dısarıda 1000 tl ıle 1500 tl arasında takılıyor sonra kalıtelı bır lpg ıle sorunsuz kullananlar var sorun oldugu bellı ama sorunda cozuluyor :)

insignia da kullanılan supaplar sanırım magnezyum alaşımlı. magnezyum eskiden beri hep kullanılmak istenen ama pek işe yarayan bir alaşımı yapılamayan bir malzeme. almanya'da sadece mg üzerine bir enstitü bile var. bmw en son bir blok yaptı ama sanırım onda da tam verim alamadı. çok narin çok nazik bir malzeme. ama işte çok hafif olması herkesin iştahını kabartıyor.

çelik değil de sodyum kaplamalı supaplar sanırım insignia nın ilacı. egt değerlerine de bakmak lazım asıl sorun lpg ile gelen fazla ısı mı(yani cidden lpg ile sıcaklık artıyor mu?) yoksa wideband takılmayıp fakirde yürütülen arabalar mı? çok zor olmasa gerek bir wideband bağlayıp afr ye uygun bir haritalandırma yapmada. özgün okusun yazar şimdi :D

oğuzk
05-09-2012, 22:46
Bende taktirdimda corsaya umarim faydasi vardir

speed_emre
05-09-2012, 22:47
yuksek ısı :) pıston kolları cok ınce zayıfmıs bızım arabaların 240 bg de motoru elıne alan arkadaslarımız var :) o yuzden yuksek ısıgıyı kaldırmıyor dıyorlar cogu kısı.

valla prıns 100.000 km garantı verıyor yaptıgı arabasına tabıkıde 5000 tl hem celık takıyor hemde lpgnı bırde bakımlarını sanırım prınste yaptırcaksınız. bır kac kısı taktırdı o sekılde sorunsuz kullandı ve sattı arabayı yakıtı harıka dıyordu . yaglamalı sıstemlerın hepsı yalan bos mılletı kandırmaktan baska bırsey yapmıyor abı.

Chatin
05-09-2012, 22:54
yuksek ısı :) pıston kolları cok ınce zayıfmıs bızım arabaların 240 bg de motoru elıne alan arkadaslarımız var :) o yuzden yuksek ısıgıyı kaldırmıyor dıyorlar cogu kısı.

valla prıns 100.000 km garantı verıyor yaptıgı arabasına tabıkıde 5000 tl hem celık takıyor hemde lpgnı bırde bakımlarını sanırım prınste yaptırcaksınız. bır kac kısı taktırdı o sekılde sorunsuz kullandı ve sattı arabayı yakıtı harıka dıyordu . yaglamalı sıstemlerın hepsı yalan bos mılletı kandırmaktan baska bırsey yapmıyor abı.

yüksek ısı kesin mi? ve hangi şartlarda yüksek ısı var emre? mesela lpg takılmadan da benzinli araçlar fakirde yürürse yine yüksek ısı vardır orada. ayarları tam yapılmış bir insignia var mıydı mesela tanıdıklarından.

speed_emre
05-09-2012, 22:57
sıtemızde vardı dogrusu sımdı almanyada 1.4 ler 140 lıklar lpglı olarak cıkıyor seneye bızede gelır buyuk ıhtımalle. bızım arabalar yuksek guce cıktıgında sapıtıyor abı ne debrıyaj dayanıyor ne bujı fln . sıteye tam detaylıca bakarsan abı konuları acılmıs bır cok seyı gorebılırsın :) burdan konu cok uzar :)

Osman Bahadır
05-09-2012, 23:26
LPG'de yanma sıcaklığı, etkileri, subap yağlama sistemleri, bu sistemlerin verimi üzerine;

- LPG ile çalışan motorda özellikle fakir kalma durumlarında yanma odası iç sıcaklığı fazlaca artar, burası doğru. Bunun da olumsuz etkisini doğrudan egzoz supap yuvalarında görürüz. Çünkü yanma sonucu ortaya çıkan alevin en yakın ve hızlı temas ettiği parça egzoz subap yuvalarıdır. Her yanma döngüsü sonrasında egzoz döngüsünde alev egsoz subap yuvasını ve subap yüzeyini yalayarak geçer. Yanma sonrası alev sıcaklığı normalde 800 derecelerde iken, LPG'de kötü AFR ile 1000 derecenin üzerine çıkabilir. Bu alev egzoz döngüsünde anlık olarak yüzeyleri yalar ve geçer. Yani parçaların iç sıcaklıkları bu derecelere çıkmaz. Ama yüzeyleri çıkar. Sıcaklık arttıkça malzemenin, bu durumda subap yuvasının mukavemeti düşer. Yani eğer o aracın supap yuvası yeterince dayanıklı alaşımda değilse fakir karışımda uzun vadede daha çabuk aşınma olasılığı vardır.
Bunun dışında "LPG kuru yakıt, benzin yaş yakıt, LPG yağlama yapmaz, piston eritir, segman kırılır, motoru bitirir, motor yatak sarar" vs. tamamen hurafedir, hiçbir gerçekçi yanı yoktur. Kurşunsuz benzinle çalışan bir motoru motor yağı ve motor yağlama sistemi yağlar, bunun dışında kurşunsuz benzinin yağlama özelliği yoktur. Aksine benzin yağlamayı bozar.

- "Subap yağlama & subap koruma & valf care" vs adı altında satılan ucuz, pahalı hiçbir çeşit ürünün ispatlanmış bir faydası yoktur. Bazı hassas alaşımlı subaba sahip araçlarda fakir kalma durumlarında egzoz supap yuvasında sıkıntı oluışur. Dolayısı ile bu sıkıntının çözülmesi için bu bölgedeki sıcaklığın düşürülmesi gerekir, bu bir gerçek. Ancak supap ve subap yuvası motorun diğer mekanik elemanları gibi sürtünerek değil, birbirine vurarak çalışır. Her çalışmada subap yuvaya çekiç gibi vurur. Dolayısıyla o yüzeyi soğutamadıktan sonra yağ püskürtmenin bir faydası yok.
Farzedelim egzoz subabını yağlayabilsek sorun çözülecek, peki 1000 derece olan bir yüzeyde/ortamda hangi yağ duracak? Tamam onu çözdük, 1000 derecede yanmayan, yapışan, yağlamaya devam eden bir yağ bulduk, peki bu yağ vurma darbelerini nasıl önleyecek? Hadi önledi diyelim, bu yüzeye yapışan yağ yanma döngüsü sırasında yakıtla birlikte yanarak, hatta yakıtın yanmasından sonra da yanmaya devam ederek subap yüzeyi ve yuvasındaki ısıyı arttırmayacak mı? Peki bunu emme yolundan vererek özelliğini, miktarını hiç bozmadan yanma döngüsünü tamamlayıp egzoz supabı yuvasına nasıl getireceğiz? Emmeden sonra bir de yanma, patlamadan geçecek bu mucizevi yağ...

- Bu işi sanayideki usta da yapsa, koskoca firma patentli ürünüyle de yapsa yine de sonuç değişmez. O koskoca firmalar da bazen kâr peşinde koşar.

" Fiyatınız neden bu kadar pahalı?" " Eee çünkü bizimkisi dünyanın en iyi kiti" bu diyaloğa şahit olunca oradan kaçar gibi uzaklaşın, kazıklanmanıza az kaldı demektir.:) Zira o "en iyi" kitle birlikte, o en iyi kitin yetersiz kaldığı durumlar için size bir de "en iyi yağlayıcıyı" satmak üzeredirler...

Low-Rider
06-09-2012, 07:21
Benim yağlama dalgası pazarlıkla 50TL'ye gelmişti ama çok daha pahalı satanlar var.

Merak ettiğim,afr'den wideband'dan haberi olmayan normal bir kullanıcı aracını fakir kullanıyorsa ne yapıcak ?

SOMEONESPECIAL
06-09-2012, 08:00
Kim 400 TL ye taktırmıştı ?

ygtrn
06-09-2012, 08:41
yağlama mağlama yalan arkadaşlar, yağlama kiti olan arkadaşlarada tavsiyem, kitlerinin içine metanol koysunlar ufaktanda olsa metanolle takılsınlar :D:D:D:D metanol kitim var diyebilesiniz en azından :D:D:D:D

ben hiç üşenmedim amerikadan lpg ye dayanıcak mukavvemette ferrea süpap takımı getirttim, aracım ağır bakıma girince takılacak...

bu arada lpg ile 90bin km yi bitirmiş bulunmaktayım, bildğiniz üzere lpg ile sürekli gazlar roll yaparım, 90bin km içinde filtre değişimi için ne lpg sistemine tornavida değidi, nede lpg den kaynaklı motor herhangibir sıkıntı çıkarttı....

:)

SOMEONESPECIAL
06-09-2012, 08:43
yağlama mağlama yalan arkadaşlar, yağlama kiti olan arkadaşlarada tavsiyem, kitlerinin içine metanol koysunlar ufaktanda olsa metanolle takılsınlar :D:D:D:D metanol kitim var diyebilesiniz en azından :D:D:D:D

ben hiç üşenmedim amerikadan lpg ye dayanıcak mukavvemette ferrea süpap takımı getirttim, aracım ağır bakıma girince takılacak...

bu arada lpg ile 90bin km yi bitirmiş bulunmaktayım, bildğiniz üzere lpg ile sürekli gazlar roll yaparım, 90bin km içinde filtre değişimi için ne lpg sistemine tornavida değidi, nede lpg den kaynaklı motor herhangibir sıkıntı çıkarttı....

:)

Kit olarak ne kullanıyorsunuz ? CRV ye taktırmayı istiyorum bu sıralar.
LPG ye zam geldi ya :hahaha:

ygtrn
06-09-2012, 08:51
http://d1209.hizliresim.com/11/2/cl4wh.jpg
http://d1209.hizliresim.com/11/2/cl506.jpg
http://d1209.hizliresim.com/11/2/cl55q.jpg

250.000 km de lpg takılmış karbüratörlü 380.000 km de subaru motoru..çoğunlukla 20w50 yağ ile kullanıldı.

olm kime yaptırıon la arabayı? o contanın hali ne öyle git oem conta al tak arabaya masraftan kaçma, heleki sakın sanayide conta kestirip takma, conta subarunun can damarıdır....

ygtrn
06-09-2012, 08:52
Kit olarak ne kullanıyorsunuz ? CRV ye taktırmayı istiyorum bu sıralar.
LPG ye zam geldi ya :hahaha:

kit mtm :)

SOMEONESPECIAL
06-09-2012, 08:57
kit mtm :)

Prins taktıramayacağım için bende MTM düşünüyordum.
1600 gibi bi rakam verdiler. 10 Taksit

SekoLive
06-09-2012, 09:13
vay be okuda inanma :D kerem abi bile lpg düşünür olmuş :D

aldıgı arabada lpg varsa söküp atan

aradıgı arabada kesinlikle lgsiz diye belirten kerem abi bile lpg ye geçiyor :D

abi güzel karar pişman olacğını sanmıyorm tasarfu iyidir :D

Chatin
06-09-2012, 12:54
Benim yağlama dalgası pazarlıkla 50TL'ye gelmişti ama çok daha pahalı satanlar var.

Merak ettiğim,afr'den wideband'dan haberi olmayan normal bir kullanıcı aracını fakir kullanıyorsa ne yapıcak ?

rektefiye özgürcüm :)

21dc963
23-04-2023, 21:56
Bu sistemi hâlâ kullanan var mı acaba

ardicli2000
25-04-2023, 11:13
Bu sistemi hâlâ kullanan var mı acaba

Sistemi takan yerler var ama çok da gerek yok. İşin özüne inip sebebini anlarsak ne yapmamız gerektiğini de çözeriz.

Kurşunsuz benzin kullanımı standart hale gelince motor üreticileri hem maliyet azaltmak hem de kolay üretim için çelik sübaplardan magnezyum alaşımlı sübaplara geçtiler. Bu sübaplar mevcut benzinlerde, port enjeksiyon sisteminde sorunsuz güzelce çalışıyor.

Peki LPG de sorun nedir? LPG de temel sorun, port enjeksiyonuyla gelen yakıtın gaz halinde olmasıdır. Bu durum iki sorunu beraberinde getirir. Bir tanesi doğrudan enjeksiyonlu motorlarda olduğu gibi sübapların kurum bağlamasıdır. Kurum dediğimiz havadan gelen, EGR den gelen yabancı maddelerin birikmesidir. Carbon birikimi yapar. EcoBoost motorlarda da sıklıkla başa gelen olaydır.

Benzinli motorlarda performans kaybı harici çok sorun yapmasa da LPG li araçlarda daha ciddi sorunlar yapabilir. Neden mi? Çünkü LPG yanma ısısı benzinden yüksektir. Bu da yanma odasındaki sıcaklığın olağandan daha yüksek değerlere çıkmasına neden olur. Kurum bağlayan sübaplar, yataklarıyla tam temas edemeyince üzerindeki ısıyı atamaz ve de yeterince soğuyamaz. Bu da zamanla sübapların yapısının bozulmasına ve işlevini göremez hale gelmesine neden olur.

Yağlama sistemindeki asıl amaç da LPG içerisine sıvı vererek sübapları temizlemektir. Ford EcoBoost lardaki sorunu hem port hem de DI ekleyerek çözmeyi amaçladı. Kurum bağlama süresi 30bin km den 50-60bin km ye çıksa da tam çözemedi. LPG de de benzer bir yöntem izlemeliyiz. Her 2000km de 200km kadar aracı benzinde kullanırsak gerekli temizlemeyi sağlamış oluruz.

Öte yandan, ekonomik nedenlerle takılan LPG de yapılan en büyük hata yakıtı iyice kısmaktır. Sağlıklı LPG benzinden %20-25 daha fazla yakmalıdır. Çünkü kalorisi bu oranda düşüktür. Aynı enerjiyi elde etmek adına bu şarttır. "Aman çok yakmasın ustam" anlayışıyla yakıt kısılınca yanma odası fakire kayar ve sıcaklık olması gerekenden daha da artar. Bu da sübapların çok daha erken bozulmasına neden olur.

Kısacası ek bir alet edevat kullanmadan, arada benzinde sürerek, yakıt ayarımızı doğru yaparak, hem hava hem LPG filtrelerini vaktinde değiştirerek sorunu aşabiliriz.

safaks
25-04-2023, 17:28
Sistemi takan yerler var ama çok da gerek yok. İşin özüne inip sebebini anlarsak ne yapmamız gerektiğini de çözeriz.

Kurşunsuz benzin kullanımı standart hale gelince motor üreticileri hem maliyet azaltmak hem de kolay üretim için çelik sübaplardan magnezyum alaşımlı sübaplara geçtiler. Bu sübaplar mevcut benzinlerde, port enjeksiyon sisteminde sorunsuz güzelce çalışıyor.

Peki LPG de sorun nedir? LPG de temel sorun, port enjeksiyonuyla gelen yakıtın gaz halinde olmasıdır. Bu durum iki sorunu beraberinde getirir. Bir tanesi doğrudan enjeksiyonlu motorlarda olduğu gibi sübapların kurum bağlamasıdır. Kurum dediğimiz havadan gelen, EGR den gelen yabancı maddelerin birikmesidir. Carbon birikimi yapar. EcoBoost motorlarda da sıklıkla başa gelen olaydır.

Benzinli motorlarda performans kaybı harici çok sorun yapmasa da LPG li araçlarda daha ciddi sorunlar yapabilir. Neden mi? Çünkü LPG yanma ısısı benzinden yüksektir. Bu da yanma odasındaki sıcaklığın olağandan daha yüksek değerlere çıkmasına neden olur. Kurum bağlayan sübaplar, yataklarıyla tam temas edemeyince üzerindeki ısıyı atamaz ve de yeterince soğuyamaz. Bu da zamanla sübapların yapısının bozulmasına ve işlevini göremez hale gelmesine neden olur.

Yağlama sistemindeki asıl amaç da LPG içerisine sıvı vererek sübapları temizlemektir. Ford EcoBoost lardaki sorunu hem port hem de DI ekleyerek çözmeyi amaçladı. Kurum bağlama süresi 30bin km den 50-60bin km ye çıksa da tam çözemedi. LPG de de benzer bir yöntem izlemeliyiz. Her 2000km de 200km kadar aracı benzinde kullanırsak gerekli temizlemeyi sağlamış oluruz.

Öte yandan, ekonomik nedenlerle takılan LPG de yapılan en büyük hata yakıtı iyice kısmaktır. Sağlıklı LPG benzinden %20-25 daha fazla yakmalıdır. Çünkü kalorisi bu oranda düşüktür. Aynı enerjiyi elde etmek adına bu şarttır. "Aman çok yakmasın ustam" anlayışıyla yakıt kısılınca yanma odası fakire kayar ve sıcaklık olması gerekenden daha da artar. Bu da sübapların çok daha erken bozulmasına neden olur.

Kısacası ek bir alet edevat kullanmadan, arada benzinde sürerek, yakıt ayarımızı doğru yaparak, hem hava hem LPG filtrelerini vaktinde değiştirerek sorunu aşabiliriz.

Arac ilk calismada 45 ,50 dereceye gelene kadar benzinde calisir, rolantide yada ilk kalkis aninda bir iki dakika benzinde kullanmak ayni etkiyi gosterir mi ? Gazlarken yada yokus larda benzine alip kullaniyorum, bazen o kadar zoruma gidiyor ki bu benzinde kullanmak piskolojik olarak tuhaf hissediyorum kendimi, her halde her lpg li araci olan yasiyordur bunu :)

ardicli2000
27-04-2023, 10:31
Arac ilk calismada 45 ,50 dereceye gelene kadar benzinde calisir, rolantide yada ilk kalkis aninda bir iki dakika benzinde kullanmak ayni etkiyi gosterir mi ? Gazlarken yada yokus larda benzine alip kullaniyorum, bazen o kadar zoruma gidiyor ki bu benzinde kullanmak piskolojik olarak tuhaf hissediyorum kendimi, her halde her lpg li araci olan yasiyordur bunu :)

Yok maalesef :)

Benim de zoruma gidiyor ama durum bu. En azından 4000 devirden itibaren ya da %90 motor yükü ve üzerinde benzin gaz karışımı vermesini sağlayabilirsiniz. Elle geçmenize gerek kalmaz. LPG bakımına gittiğinizde ustaya söyleyin. "Gerek yok" vs diyecektir. Israr edin. Basit bir ayar.