PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dünya Manyetik Fırtına Altında! 05.08.2011

Deagles48
07-08-2011, 02:01
İlk vurdugu an

http://www2.nict.go.jp/y/y223/simulation/realtime/images/test_6.20110805201955.jpg

çok güçlü bi manyetik fırtına altındayız elektronik aletlerinize dikkat edin
brezilya güç arızısı abd de server çökükleri yaşanmaya başladı..

Değerler 1000ev e kadar çıktı 10 senedir boyle bişey görülmemişti

http://www2.nict.go.jp/y/y223/simulation/realtime/index.html

http://137.229.36.30/cgi-bin/scmag/disp-scmag.cgi

http://www.swpc.noaa.gov/drap/Global.png
Kutuplar tamamen atmosfer x ışın seviyesi kıpkırmızı oldu…

olayın videosu kafası karışanlar için!
güneşteki aktivite halen yeni sunspotlarla devam etmekte bitmiş değil !

http://www.youtube.com/watch?v=cDdrm4uD8B0

Kısaca bu yazılardan pek bişey anlamayan arkadaşlar bu belgeseli izleyebilir
http://www.youtube.com/watch?v=dBN_RbVfY5A&feature=player_embedded

berkay_aydin
07-08-2011, 02:04
Biraz daha özetlermisiniz ? nasıl dikkat edebiliriz?

Deagles48
07-08-2011, 02:09
Aslında pek dikat edilicek birşey yok atmosferimiz sayesinde bizler koruma altındayız manyetik alan insan bünyesinde baş ağrısı mide bulantısı yapabilir tabi uçuk düzeylerde ise yani dikat edilicek nokta elektronik aletler catır cütür yakabilir 1980lerde olmuştu böyle bi olay adamın telgraf tellerini kavurmuştu telgraf makinesi patlamıştı sanırım iş üstüne iken biraz sonra belgesel linki geliyor

Safak
07-08-2011, 02:10
Mübarek ramazan günlerinde, korkulacak birşey mi bu? Ceryanda kalmamak mı lazım? Ne yapalım?

Deagles48
07-08-2011, 02:11
Belgesel eklendi
‪2012 Discovery Kanalı Belgeseli 1-4‬‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=dBN_RbVfY5A&feature=player_embedded)

volume81
07-08-2011, 02:12
Biraz daha özetlermisiniz ? nasıl dikkat edebiliriz?

dünyanın kendi belli bir manyetik alanı var uzayda ve çoğu güneşden gelen bazı manyetik bulutları ve fırtınaları bizen koruyor aynı ozon tabakası gibi düşün

bunun gücü bir günde azalması olağan dışı birşey böyle şeylerin olması yüzyıllar hatta binyıllar sürer 1 günde olması aşırı tehlikeli birşey

bütün dünyada teknolojik aletlerin hepsi çöp olabilir ve bir anda taş'devrinde bulabilirsin kendini

ömerve
07-08-2011, 02:12
ne kadar devam edicek bu önceden kestirilebiliyormu?

tool
07-08-2011, 02:20
http://www.motifake.com/image/demotivational-poster/0903/the-sun-demotivational-poster-1236461980.jpg

AEAlmas
07-08-2011, 02:47
Burası gecici bi dünya farkında olmak lazım böyle olayları umursamıyorum olacaksa olsun görelim yok 2012 imiş yok maya imiş kiyamet koparsa kopsun arkadaş zaten fani dünya burası =)

cemsultan
07-08-2011, 02:49
Laptopların pilini mi çıkarsak napsak :D

focus musty35
07-08-2011, 02:53
valla yarına ne olcaı bellı olmayan bir dünyada yasıyoruz ama ins dunyanın sonu gelmeden şu HONDA cılar uzay mekıgıne deılde arabaya bındıklerın farkına varmıs olsunlar haahhahahaah

ibooo
07-08-2011, 02:53
Kıyamet gelsede kopsak

Bluttbeton
07-08-2011, 02:55
bugün hiç arıza vermeyen modem arızalandı restart çektim bi daha açılmadı :D

focus musty35
07-08-2011, 02:55
Kıyamet gelsede kopsak

konumu açsak kıyamet kopsa ilk ne yapardınız dıe gece gece makara olur :D

gökberk
07-08-2011, 02:57
valla yarına ne olcaı bellı olmayan bir dünyada yasıyoruz ama ins dunyanın sonu gelmeden şu HONDA cılar uzay mekıgıne deılde arabaya bındıklerın farkına varmıs olsunlar haahhahahaah

Hiç olmazssa fiyatlarını düşürseler :D

focus musty35
07-08-2011, 02:58
Hiç olmazssa fiyatlarını düşürseler :D

yok kardeşim bunlar ilan açarlar kıyamet bu hondayı gordukten sonra kopmaya karar verdı dıe ındırım dıye bındırım yaparlar hehehehe

merve
07-08-2011, 02:59

hahah gece gece süper güldüm :D profilinde otomobilini tarif edişine daha da çok güldüm, hak verdim, saygı duydum :D

focus musty35
07-08-2011, 03:03
hahah gece gece süper güldüm :D profilinde otomobilini tarif edişine daha da çok güldüm, hak verdim, saygı duydum :D

merve bana deıl bu elıt toplumun ıcınde olup o 5 harflı ( honda ) super makıneyı bızlere gosteren ınsanlara saygı duyalım :D

AEAlmas
07-08-2011, 03:19
K prolar yanabilir :D

timucintt
07-08-2011, 11:13
sağlam yağdırıyor güneş... biraz daha yağdırırsa daha şidetli manyetik kutuplar yer değiştirmeye kalktığı an görürüm milletin g.tünün nasıl tutuştuğunu...

tool
07-08-2011, 11:33
sağlam yağdırıyor güneş... biraz daha yağdırırsa daha şidetli manyetik kutuplar yer değiştirmeye kalktığı an görürüm milletin g.tünün nasıl tutuştuğunu...

ölmeden önce görsem fena olmaz :icon_wack

timucintt
07-08-2011, 11:34
ölmeden önce görsem fena olmaz :icon_wack

bende kuzey ışıklarını akşam balkondan izlemeden ölmek istemiyorum :)

[RaCeR]
07-08-2011, 11:47
Kaos senaryosu artık daha da gerçekçi.Video'da elektrik kesintisinin tamirinin 4-10 yıl sürebileceğini söylemiş böyle uzun süreli bir kesintide insanlar zaten birbirlerini öldürür daha başka bir felakete gerek yok dünyanın sonu için =)

AEAlmas
07-08-2011, 12:43
"Uydular yörüngeden çıkacak"
İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zerefşan Kaymaz, güneş lekelerinin maksimum sayısının 2012 yılının Ağustos ayında 90 civarında olacağının tahmin edildiğini belirterek, Güneş'teki aktiviteler sırasında açığa çıkan enerjinin, alçak yörüngeli uyduların yükseklik kaybına, yörünge değiştirmesine neden olduğunu söyledi.
Kaymaz, dünya üzerindeki yaşamın sürdürülebilmesinin tek kaynağı olan Güneş'in bugün 4,5 milyar yaşında olduğuna dikkati çekti. Güneş'in enerjisinin kaynağının iç yapısında yüzde 91 oranında bulunan hidrojen gazı olduğunu ifade eden Kaymaz, Güneş'in çekirdeğindeki hidrojen ve helyum gazlarını içeren füzyon reaksiyonları sonucunda ortaya çıkan enerjinin tüm Güneş sisteminin gücünü sağladığını dile getirdi. Kaymaz, Güneş'in iç yapısında meydana gelen plazma olayları nedeniyle farklı dönemlerden geçtiğini söyledi.

Güneş'te meydana gelen olayların Güneş'in aktif ve aktif olmayan dönemlerini belirlediğini vurgulayan Kaymaz, Güneş aktivitelerinin Güneş'in aktif dönemlerinde ortaya çıkan ve belirli periyotlarda kendini tekrarlayan olaylar olduğunu anlattı. Kaymaz, Güneş lekeleri, Güneş alevleri, Koronal kütle fışkırmaları ve patlayan manyetik halkaların Güneş'in aktivitelerinden bazıları olduğunu belirterek, ''Güneş aktiviteleri, yaklaşık olarak her 100 yıl, ortalamada 11 yıl ve 27 gün olmak üzere çok belirgin periyotlarda maksimum veya minimum dönemlerden geçerler. Bunların içerisinde 11 yıllık periyot, insan yaşamı sürecinde gözlemlenebilirliği nedeni ile en dikkat çekenidir'' diye konuştu.

Kaymaz, Güneş'in enerjisinin uzaya, elektromanyetik dalgalar ve güneş rüzgarı olmak üzere iki yolla taşındığını belirterek, aktif dönemlerinde Güneş'in yüzeyinde çok sık meydana gelen şiddetli patlamalar sonucunda Dünya'ya ulaşan elektromanyetik enerji seviyesinde ve güneş rüzgarıyla taşınan parçacıkların enerjisi ile sayısında artışlar olduğuna dikkati çekti.

Güneş fotoğraflarına bakıldığında Güneş'in yüzeyinde parlak sarı renklerin arasında kara delik gibi duran koyu, siyah bölgelerin görüldüğünü hatırlatan Kaymaz, bu bölgelerin ''Güneş lekeleri'' olarak adlandırıldığını söyledi. ''Güneş lekeleri''nin çevrelerine göre nispeten çok daha soğuk, fakat manyetik olarak çok kuvvetli alanlar olduğuna ve Güneş'in manyetizmasındaki artışa işaret ettiklerine dikkat çeken Kaymaz, şöyle devam etti:

''Manyetik birleşme sonucunda, daha çok güneş lekeleri civarlarında meydana gelen 'Güneş alevleri' ise Güneş'teki patlamalardır. 'Güneş alevleri' oluştuğunda, uzaya çok büyük miktarlarda ekstrem x-ışınları dalga boyunda enerji ve yüksek enerjiye sahip yüklü parçacıklar gönderilir. 'Güneş alevleri' sırasında bu genel parçacık ve elektromanyetik enerjideki artışa ilaveten, patlamanın şiddetine göre ekstrem derecede enerjisi artmış tekil SPE (Tekil Parçacık Olayları) meydana gelir. Güneş aktivetelerinin diğer bir grubu olan 'Koronal Kütle Fışkırmaları' ise yüksek enerjili parçacıkların Dünya'nın yukarı atmosferine girmesine ve manyetosfer ve iyonosfer tabakalarında manyetik fırtına ve mikrofırtınalara neden olurlar. Güneş'in aktif dönemlerinde Dünya'nın yakın uzay ortamında elektriksel ve manyetik özelliklere sahip bu parçacıkların miktarındaki artış Dünya atmosferinde, yer yüzeyinde ve uzayı kullanan teknolojik sistemlerde pek çok bozucu etkilere ve hasarlara neden olur.''

''Güneş olayları milyonlarca dolar zarara neden oluyor"

Kaymaz, Güneş aktivitelerinin ne kadar şiddetli olduğu veya olacağının tahmininin, genellikle maksimum güneş lekesi sayılarının takip edilmesiyle yapıldığını belirterek, Güneş lekeleri sayılarının çok olması durumunda, güneş fırtınalarının oluşması olasılığı da o kadar yüksek olduğunu anlattı.Kaymaz, ''Uzay havası merkezleri, güneş aktivitelerinin 24. döngüsüne (içinde bulunduğumuz döngü) ait güneş lekesi maksimum sayısının, 2011 yılının ekim ayında 140 civarında veya 2012 yılının Ağustos ayında 90 civarında olacağını tahmin ettiler'' dedi.

Bu sayıların daha önceki yıllarda meydana gelen güneş aktiviteleriyle karşılaştırıldığında ortalama miktarda olduğunu belirten Kaymaz, buna rağmen konunun hem bilim hem de teknoloji camiasında çok dikkat çektiğini ve sonuçlarının merakla beklenmeye başlandığını ifade ederek, ''Bu merak, güneş aktiviteleri sonucunda açığa çıkacak olan elektrik ve manyetik olayların etkilerinin yer yüzeyinde hissedilebilecek olmasının yanı sıra, halkın bu konulara olan ilgi, bilinç, ve duyarlılığının artmasından da kaynaklanıyor. Özellikle güneş olaylarının teknolojik sistemlere yapacağı etkilerin, milyonlarca dolar ekonomik zarara neden olduğu bilinmektedir'' diye konuştu.

Güneş lekelerinin etkilerini minimum düzeye indirmek için atmosfer ve uzay bilimcileri ile mühendislerinin konu üzerinde birlikte çalışmaları gerektiğini vurgulayan Kaymaz, şunları kaydetti: ''Aktiviteler sırasında açığa çıkan enerji yukarı atmosferin genişlemesine ve dolayısıyla alçak yörüngeli uyduların yükseklik kaybına, yörünge değiştirmesine ve güneşteki fırtınanın şiddetine göre uyduların yörüngelerinden düşmelerine neden olur. Bir örnek olarak, ABD'de, AT&T'nin Telstar-4 haberleşme uydusunun kaybolmasının ve SKYLab uydusunun atmosfere erken giriş yapması sonucunda parçalanarak düşmesinin nedenleri, artan güneş fırtınalarını takiben manyetosfer ve atmosferde oluşan beklenmeyen değişimlerdir.

Daha yüksek yörüngeli uydularda, uydu yüzeyinde ve içinde elektrik boşalmalarının meydana gelmesi sonucunda, ölçüm yapan aletler ve bilgisayarlar bozuluyor, verilerde kayıp meydana geliyor, uydunun yer istasyonuyla irtibatı kesiliyor ve uydudaki bilgisayar kodlamalarında değişiklikler meydana geliyor.

Iyonosferin iyonizasyon seviyesinde meydana gelen artışlar sonucunda, Dünya üzerindeki kısa ve uzun mesafe haberleşmede, Dünya ile uydular arasındaki haberleşmede problemler oluşuyor. Ayrıca, GPS uydularıyla ilgili her türlü haberleşmenin yanı sıra navigasyon ve radar hedef belirlemelerinde problemler yaşanıyor. Özellikle yukarı enlemlerdeki petrol ve doğal gaz transfer edilen borularda meydana gelen aşınmalar ile bunun sonucunda dışarı sızan malzemenin getirdiği ekonomik kayıplar oluşuyor.

Yeryüzeyine manyetik alan çizgileri boyunca manyetosferden akan fazla ve hesaba katılmayan elektrik akımları (GIC) ve bu akımların sebep olduğu DC akımdaki artış şehir trafolarının ekstra elektrik yüklenmesine ve patlamalarına neden oluyor. Bunun sonucunda uzun süren elektrik kesintileri ve bilgisayar çökmeleri yaşanıyor. 1989 senesinde meydana gelen güneş patlamalarını takiben direk Dünya üzerine gelen CME, Kanada'nın Quebec eyaletindeki eyalet trafosunda oluşan hasar eyaletin 9 saat süren elektrik kesintisine maruz bırakarak, bilgisayarların çökmesine neden olmuştur. Benzer olaylar, değişik zamanlarda, ABD New York, İspanya ve Meksika gibi normalde güneş patlamalarından etkilenmeyecek aşağı enlem ülke ve şehirlerinde de aktivitenin şiddetine bağlı olarak görülmüştür.

Öte yandan, Güneş'te meydana gelen bu olaylar, uzay istasyonlarını tamir için gönderilen astronotların normalden çok fazla, kısa dalga boylu x-ışını radyasyonuna maruz kalmalarına yol açıyor. Havayollarıyla seyahat eden, özellikle kutupsal hat takip eden uçaklarda bulunan yolcu ve mürettebatın fazla radyasyona maruz kalmasına, uçak içerisindeki aletlerin yanlış çalışmalarına neden oluyor. Milyonlarca dolar kullanılarak yapılmış uyduların kaybedilmesi, özellikle senede birden fazla ticari, askeri veya araştırma amaçlı uydu uzaya fırlatan gelişmiş ülkelerde büyük ekonomik kayıplara neden olmaktadır ve bu istenmeyen bir durumdur.''

Kaymaz, Güneş aktivitelerinin iklim ve hava olaylarıyla olan ilişkisinin araştırılmasının, 1600'li dönemlere kadar geri gittiğini belirterek, bu tarihlerde Güneş aktivitelerinin minimum düzeyde olduğunu ve Avrupa'da çok düşük sıcaklıklar nedeniyle şiddetli kışlar yaşandığını da belirtmiştir.

Alıntıdır =)

By_HaNNibaLL
07-08-2011, 13:04
Bunun sonucundada mi ölecez :D :D gözünü sevdiğiminin 2012si gelsede gitsek bari :D

kadirsa
07-08-2011, 13:05
Arabası elektronik ateşleme olanlar düşünsün :D

No ECU No cry :D

Deagles48
07-08-2011, 13:28
4Ay önceki Kuzey ışıkları videosu harbiden izlemeden gitmemek lazım ya şuanda kuzey kutuplarında olmak vardı

‪The Aurora (Northern Lights)‬‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=wSGJgcps5MQ)

berkay_aydin
07-08-2011, 18:29

Kıyamet alametlerinden güneşin batıdan doğuşu bu olsa gerek

BLuEBoY
07-08-2011, 18:47
teknisyenler yandı ozaman desenize müşterilerin makineleri çatır çutur bozulmaya başlıcak mesaili günler bizleri bekliyo :D

hddsheriff
07-08-2011, 19:44
işin birde bu yönü var :)

‪2012 'de Kiyamet kopacak mi? - Cübbeli Ahmet Hoca - Beyaz Tv - 12 Subat 2011‬‏ - YouTube (http://youtu.be/knht9vjRs7o)

_FrKn_
07-08-2011, 20:01
4Ay önceki Kuzey ışıkları videosu harbiden izlemeden gitmemek lazım ya şuanda kuzey kutuplarında olmak vardı

‪The Aurora (Northern Lights)‬‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=wSGJgcps5MQ)

korktuğumuz şeye bak çok iyi bee gerkçek mi bu.

fastchild
07-08-2011, 20:18
2012de toptan gidersek gittiğime üzülmemde 16-17 yıl bekledik 1 yıl kala kıyamet koptu ehliyet alamadım diye üzülürüm

JenGoO
07-08-2011, 21:53
İlk vurdugu an

http://www2.nict.go.jp/y/y223/simulation/realtime/images/test_6.20110805201955.jpg

çok güçlü bi manyetik fırtına altındayız elektronik aletlerinize dikkat edin
brezilya güç arızısı abd de server çökükleri yaşanmaya başladı..

Değerler 1000ev e kadar çıktı 10 senedir boyle bişey görülmemişti

Real-time Magnetosphere Simulation (http://www2.nict.go.jp/y/y223/simulation/realtime/index.html)

Induction Magnetometer (http://137.229.36.30/cgi-bin/scmag/disp-scmag.cgi)

http://www.swpc.noaa.gov/drap/Global.png
Kutuplar tamamen atmosfer x ışın seviyesi kıpkırmızı oldu…

olayın videosu kafası karışanlar için!
güneşteki aktivite halen yeni sunspotlarla devam etmekte bitmiş değil !

‪G4 Geomagnetic Storm / Magnetosphere Simulation Aug 5, 2011‬‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=cDdrm4uD8B0)

Kısaca bu yazılardan pek bişey anlamayan arkadaşlar bu belgeseli izleyebilir
‪2012 Discovery Kanalı Belgeseli 1-4‬‏ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=dBN_RbVfY5A&feature=player_embedded)

Olamaz diye birşey söylemek saçma olur, şuan ki iklimlere ve doğal rezistsiyonlara baktığımızda birçok ülkedeki sel felaketleri tsunami ler deniz seviyesinin yükselmesi sıcakların artması ekolojik hayatın can çekişmesi gibi faktörleri gördüğümüzde hiç asparagas gelmiyor,güzel belgesel ama abartmışlar tabi 21.12.2012 ' de mutlaka farkedilir birşeyler olacak bende inanıyorum buna..

Güzel paylaşım arkadaşım..:icon_tup:

tool
07-08-2011, 22:00
Kıyamet alametlerinden güneşin batıdan doğuşu bu olsa gerek

manyetik kutup kaymasi ile gunesin dogusunu nasil bagladiniz?

berkay_aydin
07-08-2011, 22:13

Ben kutuplardan kasıt kuzey kutbu güney kutbunu anladım manyetik kutupları düşünemedim :(

ToNy
07-08-2011, 22:34
Son müslüman kalana kadar kıyamet kopmayacak,
Şuan Ramazan ayındayız hala o kadar ibadet eden mümin var...
Her ölüm kişinin kendi kıyametidir, Dünyanın kıyametinden ziyade kendi kıyametimizi düşünmekte fayda var...

Eray Yümsel
07-08-2011, 22:42
bu fırtına sağlam vurursa dalga geçtiğimiz mobiletlerle yatarak roling yapmaya başlarız bilginiz olsun :D

depresif
07-08-2011, 22:44

bnde kutuplar yer degistirdignde dunyanin donusunun ters yone donecegini okumustum ama eminde degilim

Y.Emre
07-08-2011, 22:53
Ben kutuplardan kasıt kuzey kutbu güney kutbunu anladım manyetik kutupları düşünemedim :(

kuzey kutbu güney kutbuda değişecek zaten
manyetik kutup kayması olduğunda zaten şimdiki kuzey kutbu, güney kutbu olacak; şimdiki güney kutbuda kuzey kutbu olacak.(yada kutuplar alakasız yerlere kayıcak. örneğin Türkiye yeni kuzey kutbu tam karşısındakı noktada güney kutbu olabılır..) ama bunun dünyanın dönüş yönünü değiştireceğini sanmıyorum..

http://www.dailymotion.com/video/xgwn4g_2012-son-kehanet-national-geographic-belgeseli-1-4_tech

linkteki video'da ani kutup değişiminden bahsediyor

depresif
07-08-2011, 23:02
dunyanin kendi etrafinda donusu kendi manyetik alaniyla ilgili bu degisirse oda degismezmi diye dusunmuyor degilim

Y.Emre
07-08-2011, 23:04
editt... bu yazdığımın saçma oldugunu düşünmeye başladım araştırıp düzelticem :)

yeniden edit.

dünyanın dönüşünün (kendi etrafında olan dönüşünün) manyetik alanla ilgisini anlayamadım? (gece olup uykumun gelmiş olmasıda muhtemel bunda)
aslında dünyanın kendi etrafında dönüşü ile ilgili hiç bi neden bulamadım :( :D aydınlatırsanız sevinirim

depresif
07-08-2011, 23:09
bende bildigimden konusmuyorum tabi mantik yurutuyorum sadece :-)

berkay_aydin
08-08-2011, 01:50
Haklısınız dünya kutupları değişse bile dönüş yönü değişmez.

doush
08-08-2011, 16:28
Son müslüman kalana kadar kıyamet kopmayacak,
Şuan Ramazan ayındayız hala o kadar ibadet eden mümin var...
Her ölüm kişinin kendi kıyametidir, Dünyanın kıyametinden ziyade kendi kıyametimizi düşünmekte fayda var...

O zaman herkes rahat olsun, bilim adamları da müslüman olsun. Hem bu kadar yorulmazlar hem garantide oluruz.