PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arabam vanilyalı dondurma sevmiyor :D

Designer
27-09-2011, 12:00
Belki paylaşılmıştır ama yakın bi abim anlattı az önce paylaşmak istedim.

Lambo lotus tarzında superspor bi araç sahibi fabrikayı arar ve;

araç. sahibi: Benim arabam vanilyalı dondurma sevmiyor
fabrika: Olurmu beyfendi o ne demek oyle
a.s: İnanmıyosanız gelin bakın vanilyalı dondurma varsa arabada çalışmıyo
fab: Peki efendim biz konuyla ilgili birilerini yolliycaz

Bikac gun sonra görevliler gelir

görevli: Efendim sorun nedir
a.s: vanilyalı dondurma
görevli: nasıl yani?
a.s: inanmıyomusunuz gelin benle

arac sahibi ve görevliler arabaya biner ve bi alışveriş merkezine gelirler

a.s: gelin bakın şimdi

Araç sahibi ve peşinde görevliler alışveriş merkezine dalarlar ve dondurma alırlar ve tekrar arabaya donerler.Araç sahibi arabayı çalıştırır ve ilerlemeye başlarlar

görevli: E hani çalışıyo araba
a.s: Durun bu çikolatalı dondurma

Geri donerler ve araçtan inip vanilyalı dondurma alırlar.Araca donduklerınde arac calışmaz.

Görevli: tesadüf bu
a.s: 100defa tesadüfmü olur arkadaş

Tekrar inerler çikolatalı alırlar araç çalışır tur atıp donerler vanilyalı alırlar yine çalışmaz.Bu bikaç kez git gel git gel devam eder.Her seferınde vanilyalı dondurma alındıgında araç çalışmaz.Sonra görevlilerden biri:Ben çözdüm galba aracın sogutma sisteminde problem var.

Abi olay şuymuş bunların çikolatalı dondurma aldıkları yer vanilyalı aldıkları yerden daha uzakmış.Yani çikolatalı almak için daha fazla yuruyolar o arada motor soğuyo ve bidahaki sefer çalışıyo.Ama vanilyalı aldıkları yer daha yakın oldugu için aracın motor sogumuyo o arada ve calişmıyo :D

Gerçek bi olaymış bu gerçi şehir efsanesi gibi anlatlıo ama daha detaylı bilenleriniz olabilir paylaşmak istedim :D

ToNy
27-09-2011, 12:03
General Motors şirketinin Pontiac marka otomobil departmanına gelen bir şikayet mektubu şu satırlardan oluşuyordu: "Her akşam yemekten sonra ailecek dondurma yeme alışkanlığına sahibiz. Fakat bir çok dondurma çeşidi olduğu için her yemekten sonra ne çeşit dondurma yiyeceğimize hep karar veririz. Ben de markete gider alırım. Geçen ay otomobilimi değiştirip yeni bir pontiac aldım ve o günden beri markete gidip gelmek benim için sorun olmaya başladı.

Çünkü ne zaman vanilyalı dondurma alsam market çıkışında otomobilimi çalıştıramıyorum. Fakat başka çeşit bir dondurma aldığımda arabam gayet güzel çalışıyor. Bu sorun size çok saçma bile gelse, benim çok ciddi olduğumu bilmenizi isterim. Vanilyalı dondurma aldığımda arabam çalışmazken, neden başka dondurma aldığımda arabam çalışıyor?" Kolaylıkla buruşturulup atılacak bir şikayet mektubu gibi görünüyor, değil mi? Öyle de olabilirdi. General Motors yetkilileri bu şikayet mektubunu bir kenara atabilirdi, müşterinin sorusuda sonsuza dek yanıtsız kalabilirdi.

Ancak General Motors şirketi olayı araştırması için bir mühendisi görevlendirdi. Mühendis, nezih bir muhitte oturan, iyi eğitim almış Pontiac sahibiyle karşılaşınca biraz şaşırmıştı, böyle bir konuda dalga geçecek birine benzemiyordu. Akşam yemekten sonra yapılan dondurma alışverişine birlikte çıktılar. Vanilyalı dondurma alıp geri döndüklerinde, gerçekten de otomobil çalışmıyordu. Ertesi akşam çikolatalı dondurma aldılar ve araba çalıştı. Üçüncü akşam sıra çilekli dondurmadaydı ve araba yine çalışıyordu. Son deneme turunda vanilyalı dondurma alındı ve maalesef araba yine çalışmadı. General Motors yetkilisi şaşkındı. Bir mühendis olarak, arabanın vanilyalı dondurmaya alerjisi olduğunu düşünmek pek akıllıca gelmiyordu. Bunun üzerine ziyaretlerine bir süre daha devam etti.

Olayın günün hangi saatinde olduğunu, hangi tip benzin kullanıldığını, gidip gelme süresini ve daha pek çok ayrıntıyı incledi. Kısa bir süre içinde de ilk ipucunu elde etti. Vanilyalı dondurma almak diğer çeşitlere oranla çok daha kısa sürüyordu. Çünkü en çok aranılan ürün olan vanilyalı dondurma marketin hemen girişindeki dolapta satılıyordu. Diğer dondurma çeşitleri ise marketin en arka kısmında kurulu bir tezgahtan seçiliyordu. Herhangi değişik bir çeşidi almak bu yüzden çok daha uzun sürüyordu. Şimdi mühendisin karşı karşıya kaldığı soru şuydu? Otomobil neden daha kısa süre içinde geri dönünce çalışmıyordu? Zaman faktörü işin içine girince mühendis sorunun cevabını bulmakta zorlanmadı. Sorun, motor soğuduğunda devreye giren buhar kilidinden kaynaklanıyordu.

Bu kilit, normal şartlarda motor durduktan hemen sonra devreye girip çalışıyordu ve çikolatalı yada çilekli dondurma alana dek geçen süre, motorun tekrar çalışması için yeterli soğumaya imkan tanıyordu. Vanilyalı dondurma gecelerinde ise süre çok kısa olduğu için motor soğuyacak vakit bulamıyor ve buhar kilidi devreye girmiyordu.

Bu öyküden de anlaşılacağı gibi, komik hatta asılsız gibi görünen bir müşteri şikayeti bir şirketin ürün geliştirmesinde kullanabileceği değerli bir veri haline dönüşebiliyor. Müşteri şikayetlerinin değerlendirildiği zamanlarda bir kurum için hediye niteliği taşıdığı bilinir. Bu gerçek öykü, garip bile olsa müşteri sorunlarının ve şikayetlerinin ürün ve hizmet geliştirmeye olan katkısının önemini gösteriyor.

Murat Özcan
27-09-2011, 12:04
ay allah değişik bir olaymış :D

K.O.
27-09-2011, 12:05
o segmentte araçların böle küçük nedenle sorun çıkartacaği garip geldi.

Designer
27-09-2011, 12:07
Yokk artık ya :D :D

Gerçekmi değilmi bilmem ama bana anlatan abim gerçek oldugunu soyledi ToNy tesekkurler buarda dogrusunu yazdıgın için

onursumer
27-09-2011, 12:08
orjınalını yıllar once otohaber veya autoshow ıkısınden bırınde okumustum pontıac ın bır modelıydı hatırlamıyorumda en az 5yılı var :D

rebelh
27-09-2011, 12:11
nasıl yani arabaya o kdr para verdik sonra bi cafdeye gittik ve önüne park ettik fakat acil bi işimiz çıktı

şimdi araba çalışmicak ve taksimi çağırcaz?

Maxiboost
27-09-2011, 12:11
Sene 2011 hala inaniyor insanlar :D egsoz bilyasini acaba bu buhar kilidinden esinlenip mi buldular bizim ustalar.

ToNy
27-09-2011, 12:12
Yokk artık ya :D :D

Gerçekmi değilmi bilmem ama bana anlatan abim gerçek oldugunu soyledi ToNy tesekkurler buarda dogrusunu yazdıgın için

Rica ederim...:)
Banada çok uzun yıllar önce mail olarak gelmişti...:D

cem
27-09-2011, 12:19
orjınalını yıllar once otohaber veya autoshow ıkısınden bırınde okumustum pontıac ın bır modelıydı hatırlamıyorumda en az 5yılı var :D

valla ben sana 11 yılı rahat var desem şaşırırmısın bilmiyorum :D

ben bu yazıyı okudugumda liseye gidiyodum 2000 yılı falandı ..

cem
27-09-2011, 12:22
hatta link verelim yalan olmasin :)

Date: 30 May 2000 11:13

money.outlookindia.com | The vanilla-hating car (http://119.82.71.56/article.aspx?86760)

senna
27-09-2011, 12:22
valla ben sana 11 yılı rahat var desem şaşırırmısın bilmiyorum :D

ben bu yazıyı okudugumda liseye gidiyodum 2000 yılı falandı ..

11den fazla olabilirmi ?

aliozel
27-09-2011, 12:23
Bide bu vardı dimi?

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQlPSMbCqSkeqLHyXY3a77_549Ad6VAg s1xlKspSNCnHdvYLf8CgMTzDVG3XQ:D:D:D

silentpr
27-09-2011, 12:23
sene 2001-2002 de vardı bu :D

söyleyen olmuş zaten jdm genşlik ya :D

cem
27-09-2011, 12:25
11den fazla olabilirmi ?

valla olabilir dial up zamanları modemi yastıkla kapadigim zamanlar hafızada kesiklikler var :D

cem
27-09-2011, 12:26
iHW1ho8L7V8

bunu bilen liseli degildir :D

senna
27-09-2011, 12:27
valla olabilir dial up zamanları modemi yastıkla kapadigim zamanlar hafızada kesiklikler var :D

bi adam vardı otohabere yazan sanki onun köşesinde okudum gibi geliyor ama 2000den önceydi stroku falan şırıngayla anlatıyordu:D

modemin hoparlörünü sökmüştüm hey gidi günler:D

cem
27-09-2011, 12:35
bi adam vardı otohabere yazan sanki onun köşesinde okudum gibi geliyor ama 2000den önceydi stroku falan şırıngayla anlatıyordu:D

modemin hoparlörünü sökmüştüm hey gidi günler:D

onun sesi kesiliyomuydu la şimdimi sölenir:d

şunlarda efsaneydi, bu abinin arabaların arka koltuklarına oturup biraz kafa mesafesi dar falan demesini hatırlıyorum , boyunun 2metre oldugunu cok sonra farketmiştim :D hahah

bu kişileri de hatırlayan liseli degildir :D ;

http://www.turkishny.com/images/stories/interview/07_interaa_aliozgun2.jpg

aegean76
27-09-2011, 12:37
Bende bunu porsche diye duymuştum... vanilyalı dondurma da sıra yok ama çikolatalı da sıra var falan diye...
şimdi markalar arttığına göre kesin şehir efsanesidir..

senna
27-09-2011, 12:38

şunlarda efsaneydi, bu abinin arabaların arka koltuklarına oturup biraz kafa mesafesi dar falan demesini hatırlıyorum , boyunun 2metre oldugunu cok sonra farketmiştim :D hahah

ehueuh harbi la cumartesi showda olurdu 1 2 civarı bekle babam bekle :D

şişman bi abi vardı balık ayhana benzeyen 205le tekere kalkmış fotosunu hatırlıyorum dergide hızırmıydı ismi acaba hala atmadım dergileri geçen bi elime geçti baktım fena ya:D

Schumi
27-09-2011, 12:38
Modemin arkasındaki kulaklık çıkışına kulaklık takıyordum ben. :D Kesin çözüm.

senna
27-09-2011, 12:41
Modemin arkasındaki kulaklık çıkışına kulaklık takıyordum ben. :D Kesin çözüm.

komple entegreden sökmüştüm:D apache 56k rockwell chipsetli değildi bide :D

Designer
27-09-2011, 12:42
Bende bunu porsche diye duymuştum... vanilyalı dondurma da sıra yok ama çikolatalı da sıra var falan diye...

Bana anlatan kesin marka vermedi zaten pontiac doğrudur heralde kaliteli spor bi arac dedi sadece anlatan kişi

silentpr
27-09-2011, 12:55
ehueuh harbi la cumartesi showda olurdu 1 2 civarı bekle babam bekle :D

şişman bi abi vardı balık ayhana benzeyen 205le tekere kalkmış fotosunu hatırlıyorum dergide hızırmıydı ismi acaba hala atmadım dergileri geçen bi elime geçti baktım fena ya:D

ayşe özgünün bebeleri bunlar amerikada bir 2. el oto işimi ne yapıyorlarmış şimdi

Designer
27-09-2011, 12:59
vay arkadaş konu nereye gitti :D

TolgaEsentepe
27-09-2011, 13:06
Allah iyiliğini versin be adam limonlu da güzeldir oysa ki

Schumi
27-09-2011, 13:13
komple entegreden sökmüştüm:D apache 56k rockwell chipsetli değildi bide :D

Üstünde kartal resmi ve amerikan bayrağı olan modemlerden he. :D Ama sesi bir US Robotics değil.

senna
27-09-2011, 13:20
Üstünde kartal resmi ve amerikan bayrağı olan modemlerden he. :D Ama sesi bir US Robotics değil.

robotics diyorsan external olucak siyah kasa onun tadı ayrıdır:D

vodoo kullanmayan konuyu okumasın:D

cem06
27-09-2011, 13:21
bide 146 yazıp giriyodun ay sonuda fatura sana giriyordu :D

http://galeri.uludagsozluk.com/25/ixir_56470.jpg

1.8 turbo
27-09-2011, 13:22

bugun saclarım dökükse %50 genetık %50 dıal up modemın gece sessızlıgını yarıp gecmesıdır :D:D

Göki,ZD
27-09-2011, 14:15

x4 diyemi geçiyordu la adı ahuahuah
paraya kıyıp almıştım cine 5 izleyim diye ahuahua internal lar 33 yada 24 k baglanıyodu sorun yaşıyodum cine 5 de :D

senna
27-09-2011, 14:16
x4 diyemi geçiyordu la adı ahuahuah
paraya kıyıp almıştım cine 5 izleyim diye ahuahua internal lar 33 yada 24 k baglanıyodu sorun yaşıyodum cine 5 de :D

33de vardı sonra 56ksıda çıktı sanırım :D

Göki,ZD
27-09-2011, 14:18
o cine5 i çözebilmek için sabahlara kadar az takılmadım, ses olur görüntü olmaz, görüntü olur ses olmaz. sonra cd furyası iyicene yayılmıştı dergilerden jubile etmiştik :D

senna
27-09-2011, 14:21
o cine5 i çözebilmek için sabahlara kadar az takılmadım, ses olur görüntü olmaz, görüntü olur ses olmaz. sonra cd furyası iyicene yayılmıştı dergilerden jubile etmiştik :D

pubs vardı çok fena çözerdi o bide syxtermı ne öyle bi program vardı onla çözüyorduk sesi ayrı görüntüyü ayrı çözüyordun pubs ikisini aynı anda çözerdi :D

individual
27-09-2011, 14:22

aynen bende porsche olarak duymuştum.işte herkez değiştiriyor :D

EM-RE
27-09-2011, 14:22

Bahsettiğin konular en az 10 sene öncenin konuları dünya değişti ama sen hala elizabethle çıkıyorsun kanka :D

senna
27-09-2011, 14:23
Bahsettiğin konular en az 10 sene öncenin konuları dünya değişti ama sen hala elizabethle çıkıyorsun kanka :D

uhhh acı gerçekler vol.xdream:D

Göki,ZD
27-09-2011, 14:24

azımı açtırma istiyosan heee sağ üst köşede çıkış var ahuahauha

Brs_eg
27-09-2011, 14:24

http://2.bp.blogspot.com/_LWQQNpFod40/S_OcL1j1mWI/AAAAAAAAAlk/SewP1Ax1Ofg/s1600/slika-Modem-US-robotics-SPORTSTER-VOICE-33-6-faxmodem-324601x640.jpg

yaz tatilinde online quake 2-3 oyniycam diye omrumu yerdi bu modem sabaha karşi olsunda internet hizlansin pingler dussun die beklemeler ne güzel zmnlardi :D

bide 146 yazıp giriyodun ay sonuda fatura sana giriyordu :D

3-4 ay boyunca 400den aşagi gelmemişti faturamiz aile içi kriz yaşatmiştm bayabir :D

EM-RE
27-09-2011, 14:25
azımı açtırma istiyosan heee sağ üst köşede çıkış var ahuahauha

Bu akşam sana çok koyasım var.....

Tavlada :D

Göki,ZD
27-09-2011, 14:26
Bu akşam sana çok koyasım var.....

Tavlada :D
ha şöle hizaya gel ahuahuahua

BaDCaT
27-09-2011, 14:29
56k ile cs oynardim pingim 500den asagi degildi auhsdhua ey gidi gunler...liseliler bilmez tabi o zamanlar csyi..office oynardik Anet'te..

SekoLive
27-09-2011, 14:30
http://1.bp.blogspot.com/_thZwgTF19pk/S2rTGxrBNyI/AAAAAAAAAQs/9-2Xp4m564s/s320/ntv_olips.jpg
ne izlerdik be :)

aslan
27-09-2011, 14:31

bu resimdekiler ayşe özgün'vardı atv de onun kızı ve sağdaki oğlu

senna
27-09-2011, 14:32
http://1.bp.blogspot.com/_thZwgTF19pk/S2rTGxrBNyI/AAAAAAAAAQs/9-2Xp4m564s/s320/ntv_olips.jpg
ne izlerdik be :)

jant kazandım yarışmadan:D

SekoLive
27-09-2011, 14:33
abi haftanın sorusumu ne vardı o olaydan mı kazandın jantı :D

senna
27-09-2011, 14:35
abi haftanın sorusumu ne vardı o olaydan mı kazandın jantı :D

hee oradan kazandım serkan yazıcıyla alakalı bi soru sormuşlardı mektupla cevapları gönderdim pttden bi sonraki hafta bi baktım ismim yazıyor:D sonra katalog gönderdiler cmsnin istediğin jantı istediğin ebatta seçip yolladılar:D

gökberk
27-09-2011, 14:38
CMS Pomona 4ever :D

SekoLive
27-09-2011, 14:38
hee oradan kazandım serkan yazıcıyla alakalı bi soru sormuşlardı mektupla cevapları gönderdim pttden bi sonraki hafta bi baktım ismim yazıyor:D sonra katalog gönderdiler cmsnin istediğin jantı istediğin ebatta seçip yolladılar:D

:D :D vay be ne güzel olmuş :D :D hepbilirdim o soruları ama hiç çıkacağına ihtimal vermeyenlerdendim :D zaten yaşımzda ufakdı ptt falan kurcalayamazdım :D

bide kaç yılıydı bu program yapıldıgında net hatırlayan varmı?

gökberk
27-09-2011, 14:42
Programın adı Sinyal'di değil mi ? Yoksa o daha sonraki adı mıydı ?

FaBeRgE
27-09-2011, 14:43
nasıl yani arabaya o kdr para verdik sonra bi cafdeye gittik ve önüne park ettik fakat acil bi işimiz çıktı

şimdi araba çalışmicak ve taksimi çağırcaz?

Cikolatali dondurma alacaksin :d

SekoLive
27-09-2011, 14:46
Programın adı Sinyal'di değil mi ? Yoksa o daha sonraki adı mıydı ?

sinyal showdaydı bu olipsmotorspor du :) ntvde yayınlandı bi ihtimal bi ara ya atvye geçti yada trt ye ama cok uzun sürmedi yanlıs hatırlamıyorsam.

senna
27-09-2011, 14:46
:D :D vay be ne güzel olmuş :D :D hepbilirdim o soruları ama hiç çıkacağına ihtimal vermeyenlerdendim :D zaten yaşımzda ufakdı ptt falan kurcalayamazdım :D

bide kaç yılıydı bu program yapıldıgında net hatırlayan varmı?

2000de falan izliyordum ben ama evveliyatını bilmiyorum perşembe akşamı 12demi ne olurdu cumarteside sanırım tekrarı olurdu 2003te kazanmıştım ben jantı pomona fenaydı o zamanlar:D

gökberk
27-09-2011, 14:51
Adamda çok amerikan şivesi vardı bi de :D
Ben hala Sanki programın adı başka bir şeydi diye hatırlıyorum inceden...
Ama çok güzeldi program...

1.8 turbo
27-09-2011, 14:53
sankı bızım zamanımız daha guzeldı. aksama kadar mahallede top oynardık.annem balkondan bagırana kadar kostururdum. sımdı 5 yasında yegenım var cocuk bılgısayar basından kalkmıyor NFS oynuyor aksama kadar :D

SekoLive
27-09-2011, 14:57
sankı bızım zamanımız daha guzeldı. aksama kadar mahallede top oynardık.annem balkondan bagırana kadar kostururdum. sımdı 5 yasında yegenım var cocuk bılgısayar basından kalkmıyor NFS oynuyor aksama kadar :D

sokakdaki cocuklarda artık özgür deil illa peşlerinden koşan yada gözetleyen var düşmesin araba çarpmasın yada kaçırılmasın cocuk diye. eski herzaman iyidi bizden öncekilerde cok iyilermiş amerikanlara binmişler yıllarca :D internet yokmus herkes daha iç içeyms simdi bayramları seyranları bile netten kutlar olduk..
off off :)

gökberk
27-09-2011, 15:02
90'larda çocuk olmak diye bir konu vardı galiba forumda.. Orda neler neler vardı :D

CasabLanca
27-09-2011, 15:02
bu programda yumurtalı kukaların arasına ünlüleri park ettirmeye çalışıyorlardı :hehe:

gökberk
27-09-2011, 15:05
O program sinyal'di işte yav :D

onur_S
27-09-2011, 19:03
dondurmacıda safkan marascımıymıs yurt dısında da sadece vanilyalı satıyormus