PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : laptop tam güç çalışmıyor yardım

Ahmet Saraçoğlu
28-09-2011, 23:25
arkadaşlar geçen cuma bi laptop aldim , monster marka..cok bilinen bi marka değil ama ekran kartindan islemcisine komple sök tak upgrade imkanı taniyor.quadro ekran kartlı i7 işlemcili guzel bi cihaz.Cizim programı 3d max icin aldım.

normalde memnundum ama dün aksamdan itibaren tam performans çalışmıyor niyeyse...

normalde speedfan dan kontrol ediyorum sürekli sistem sıcaklığını..
render denen bi aşama var bizim çizim programlarında..kullanıcının hicbi mudahalesi olmaksızın , çizilen modeli fotoğraf gerçekçiligine getiren bi aşama... 10 12 saatlik renderlarda 70 - 78 derece civarındaydı sıcaklık.. ayrıca standart bi dosya var 3max te. render süresi ile pc performansı ölçülebiliyo... ışte o testi de 9 dakikada alıyordu alet...

ama bu gece 9dk da alınan render 20 30 dakikalarda alınıyor ve bırakın isinmayi ; ılık bile degil kasa... 75 80 arası gezmesi gereken sıcaklık 40 42 lerde... yani full performans çalışmıyor alet...

windows yeni , yani bi virüs olabileceğini sanmıyorum...güç seçeneği de yüksek performansta.. acaba hangi ayar bozuldu ? ne olmuş olabilir bilgisi olan varmi?

Osman Bahadır
28-09-2011, 23:44
Bios'unda yok mu bir ayarı?

Normalde nereden seçiyordun hız modunu? Otomatik vites miydi? :)

Hız modlarını kontrol eden sürücüsünü yüklemediysen yeni kurulumda, ondan olabilir.

elpadre
28-09-2011, 23:52
Tüm gün doktorları izlersen yeterli gücünü kaybetmiştir :)

Ahmet Saraçoğlu
29-09-2011, 06:52
Bios'unda yok mu bir ayarı?

Normalde nereden seçiyordun hız modunu? Otomatik vites miydi? :)

Hız modlarını kontrol eden sürücüsünü yüklemediysen yeni kurulumda, ondan olabilir.

valla bios olaylarından pek anlamıyorum.Orda biyerde varmıdır ayarı?Kendi bi programı yok ama ayar için.Otomatik yönetiyo hız mevzularını.Alırken sorduğumda yok dediler en azından.Anakartın kendi programı haricinde böyle standart programlar varmıdır yönetebileceğimiz?

Tüm gün doktorları izlersen yeterli gücünü kaybetmiştir :)

Çağırın Ela yı , hem benim hem pc nin sorunlarını çözsün yeter artık:D

Maxi
29-09-2011, 07:15
kontrol panel güç seçeneklerindeki ayarlara bakmak lazım
bir iş yapmayınca (klavye-mouse) makina kendini yavaşlatıyordur mutlaka
işlemci hızını düşürüyordur ki az pil harcasın (halbuki arkada çalışan kocaman program var onu dikkate almıyor) zaten o yüzden az ısınıyor.
(eğer yanlışlıkla pil den çalıştıysanız o zamanda otomatik yavaşlar)

bu tip performans ayarları bios ta olabilir, makina ile birlikte gelen kendi yazılımları vasıtası ile olabilir, dediğim gibi windowsun güç seçenekleri olabilir hiç olmadı özel yazılımlar da var onlar vasıtasıyla notebooku her zaman tam güçte çalıştırabilirsiniz.

Ben olsam basit bir cpu hız programı yükler ve ekranda sürekli onu görürdüm,
makina ne zaman hızı düşürmüş ne zaman tam hızda ?

Ahmet Saraçoğlu
29-09-2011, 07:23
kontrol panel güç seçeneklerindeki ayarlara bakmak lazım
bir iş yapmayınca (klavye-mouse) makina kendini yavaşlatıyordur mutlaka
işlemci hızını düşürüyordur ki az pil harcasın (halbuki arkada çalışan kocaman program var onu dikkate almıyor) zaten o yüzden az ısınıyor.
(eğer yanlışlıkla pil den çalıştıysanız o zamanda otomatik yavaşlar)

bu tip performans ayarları bios ta olabilir, makina ile birlikte gelen kendi yazılımları vasıtası ile olabilir, dediğim gibi windowsun güç seçenekleri olabilir hiç olmadı özel yazılımlar da var onlar vasıtasıyla notebooku her zaman tam güçte çalıştırabilirsiniz.

Ben olsam basit bir cpu hız programı yükler ve ekranda sürekli onu görürdüm,
makina ne zaman hızı düşürmüş ne zaman tam hızda ?

Güç seçenekleri yüksek parformans ta.Belki yüksek performans ın ince ayarlarında bi sıkıntı vardır diye plan ayarlarını varsayılan yaptım değişiklik olmadı.

Dün akşamdan beri şarjda cihaz.Hatta şuan da şarjda o bahsettiğim test rendar ını alıyorum.9 dakikada bitmesi gereken render 29 dakika sürüyoru şuan.

Makinanın kendi yazılımı yok , en azından benim bildiğim kadarı ile...Bios tan nerden apılır bu ayar? ve bu ayar durduk yere bozulurmu?

Tavsiye edebileceğiniz cpu hız programı varmı ayarlama ümkanı sağlayan?

Maxi
29-09-2011, 07:39
bios ta ayar olacak diye bir kural yok
basit bir cpu hız programı bulun netten , sadece hızı görmenize yarayacak
meuhtemelen anlayacaksınız makina o anda yavaşmı ? hızlımı ?

ben bakıyorum şimdi bir hız programı hemen

sistem nedir? win 7 ?
64 bit midir yoksa normal mi ?

senna
29-09-2011, 07:41
biosta ayar vs olmayabilir ama en azından default ayarlara bi dön biostan, kullandığın programla alakalı bir durumda olabilir tabi bu

everest vardı bir zamanlar o gösterebilir sanırım pc verilerini

Ahmet Saraçoğlu
29-09-2011, 07:41
win7 64 bit ,,, ama hız sürekli düşük , onu speed fan dan görebiliyorum az çok.Niyeyse hızlanmıyor alet anlamadım.

Ahmet Saraçoğlu
29-09-2011, 07:51
Bu arada windows update kendi kendine güncelleştirmeler yapmış.Onlardan biri cozutturmuş olabilirmi?Değişiklik adına bi bu olmuştur olmuşsa...Program bile yüklemedim değişik olarak çünkü...

emp:)
29-09-2011, 08:29
Bios menüsünden default ayara dönerek denemeye başlayabilirsiniz. Ayrıca kendinize yeni bir güç seçeneği oluşturmanızı tavsiye ederim.

Maxi
29-09-2011, 08:42
mutlaka update ile ilgilidir, birkaç ayar değişmiştir
bence deneme yanılma yaparak böyle performans - güç ayarlarını bi kurcalayın siz

Ahmet Saraçoğlu
29-09-2011, 09:20
Sistemi geri yükleme yaptım , 5 gün öncesine döndüm sonuç aynı...

Sonra Servisi aradım , buyrun bi çayımızı için , o sırada da değişebilecek ne varsa değiştirir , testini yapar sorunu çözeriz dediler....Ama ben beylikdüzünde servis te kadıköyde olunca bu kadar tozpembe olmuyor herşey malesef :D

Son çare arkadaşımı aradım , uykulu uykulu önce alttaki fanların çalışıp çalışmadığını kontrol ettirdi , ters çevirip baktım çalışıyorlar.Sonra bios a girdik , fanla alakalı bi ayar bulamadık kapattık.Son olarak ta benim sıcaklığı kontrol ettiğim speed fan programını kaldırdık.eniden başlattım ve render almaya başladım....ve düzeldi:D , fanlar sesi duyulabilir derecede devir çevirmeye başladı ve normalde 9 dakikaya aldığı renderı yine 9 dakikada alabildi(problemliyken 29 dakikada almıştı:D:D)

Şimdi ; sizce laptopu ters çevirip altına baktım diyemi düzeldi ? Bios ta hiçbi ayarı değiştirmeden sadece bi arkadaşa bakıp çıktık diyemi düzeldi? :D :D , yoksa speedfan ı sildik diyemi??

Gün içinde programlarla olabildiğince zorlayıp tekrar bi problem olup olmadığına bakıcam ama tamamen düzeldi gibi görünüyor şuan çok şükür.

Maxi
29-09-2011, 09:25
ters çevirip altına baktın diye :D
tabiki speedfan programı ile ilgili olmalı

kanashibari
29-09-2011, 09:28
İ7 işlemcili laptopların ortak problemi olan ısınmadır. Isınma problemini çözemediler ekstra soğutucu alman lazım laptopun altına.

berkay_aydin
29-09-2011, 09:34
speed fan programında fan kontrolü varsa otomatik ayarlıyordur kaldırınca eski varsayılan ayarlarına dönmüştür.. Monster aşırı iyi bir marka.. İnşallah başka bir sorunla karşılaşmazsınız :)

Ahmet Saraçoğlu
29-09-2011, 09:36
ters çevirip altına baktın diye :D
tabiki speedfan programı ile ilgili olmalı

Tekrar tekrar test ediyorum herşey yoludna...Speed fan yüzündendi demekki...Şimdi bide cpu ve ram widget larını açtım..Yükte cpu %100 , ram %23...yani herşey yolunda...Keşke problem varken widget ı açmak aklıma gelseydi de cpu o esnada kaçtaydı görebilseydim...Şimdi bi müdahale etmeyen basit , widget gibi bi sıcaklık ölçer arıyorum.Tavsiye edebeilceğiniz zararsız bi program varmı?

İ7 işlemcili laptopların ortak problemi olan ısınmadır. Isınma problemini çözemediler ekstra soğutucu alman lazım laptopun altına.

Valla kamyon kadar kasayla aynı hızda işlem yapabildiği için o ısı gayet iyi benim için.Ki çok çok basit bi kasası olmasına ramen kullandığım laptoplar arasında ısı açısından en başarısılı diyebilirim..Ama bi soğutucu aldım thermaltake in.Usb den besleme yapıyor.Ama çılgın planlarım var.Bi ucu usb diğer ucu 4-5 veya birazdaha fazla volt bi adaptöre bağlı olarak pc den güç çekmeden birazdaha yüksek rpm li bi soğutucu yapıcam.:D

Ludacris
29-09-2011, 09:37
:D aletin beynine kan gitmis
Yada islemciye ters cevirince akim gitmis :D

onursumer
29-09-2011, 09:41
i7 işlemcilerin turbo boost ozelliği herhangi bir şekilde kontrol edilemiyor

işlemci sıcaklık fan devri voltaj gibi değerlere bakarak ortam musaitse hızını arttırıyor

haliyle senin kurduğun program i7 ye engel oluyor birazda :D

ayrıca i7 işlemciler ısınma problemli değiller sadece sıcak çalışırlar 70 dereceler normal

senna
29-09-2011, 09:59
veri yolları tıkanmış

:D

Ahmet Saraçoğlu
29-09-2011, 10:01
peki biz amatörler için :D , hiçbi müdahale yapmadan sadece sistem sıcaklığını gösteren , widget tadında basit bi program varmı?

Ronin_
29-09-2011, 10:36

kesinlikle katılıyorum.. bu zamana kadar daha i7lerde max. hızda calışıp ta yavaşlamayan görmedim.. makineler sanki patlicak gibi oluyor özellikle hp lerde klavye tuşlarına kadar hissediyordum serviste.

soğutucularında çeşit çeşit olanları var. alırken ucuzuna bile kacıcaksanız mutlaka fanlarınızın çıkışını kapatmicak bir cihaz alın. aksi taktirde soğutmaya yarasın diye alırsınız bu sefer daha da yavaşlar.

onursumer
29-09-2011, 11:39
peki biz amatörler için :D , hiçbi müdahale yapmadan sadece sistem sıcaklığını gösteren , widget tadında basit bi program varmı?

valla daha denemedim ama icore serisi için tasarlanmış bi widget var

OrbLog » Blog Archive » Intel Core Series – Sidebar Gadget (http://blog.orbmu2k.de/sidebar-gadgets/intel-core-series-sidebar-gadget)

bunuda yabancı bi windows 7 forumunda gormuştum herhangi bir şikayet goremedim

kesinlikle katılıyorum.. bu zamana kadar daha i7lerde max. hızda calışıp ta yavaşlamayan görmedim.. makineler sanki patlicak gibi oluyor özellikle hp lerde klavye tuşlarına kadar hissediyordum serviste.

soğutucularında çeşit çeşit olanları var. alırken ucuzuna bile kacıcaksanız mutlaka fanlarınızın çıkışını kapatmicak bir cihaz alın. aksi taktirde soğutmaya yarasın diye alırsınız bu sefer daha da yavaşlar.

aslında ben katılmıyorum sorun işlemcinin fazla ısınması değil

hp lerin belli bir serisinın soğutma tasarımı bence yanlış tasarlanmış hayatımda hiç bukadar berbat soğutan bi kasa tasarımı gormedim açıkcası :D

sorun işlemcide değil ürünün tasarımında direk

casper i7 bile ısınma sorunundan geri gelmezken hp ler geliyor :D

bi hp dv6 ile render alın bide peşinden asus n53 ile render alın aradaki farkı ozaman gorursunuz :D

Schumi
29-09-2011, 11:55
Speedfanı kaldır. Güç yönetiminden Yüksek Performansı seç.

Ahmet Saraçoğlu
29-09-2011, 12:02
valla daha denemedim ama icore serisi için tasarlanmış bi widget var

OrbLog » Blog Archive » Intel Core Series – Sidebar Gadget (http://blog.orbmu2k.de/sidebar-gadgets/intel-core-series-sidebar-gadget)

bunuda yabancı bi windows 7 forumunda gormuştum herhangi bir şikayet goremedim

aslında ben katılmıyorum sorun işlemcinin fazla ısınması değil

hp lerin belli bir serisinın soğutma tasarımı bence yanlış tasarlanmış hayatımda hiç bukadar berbat soğutan bi kasa tasarımı gormedim açıkcası :D

kurdum ama options tan hangi ayarı açsam beceremedim ısı göstermesini

B.Koçer
29-09-2011, 12:11
Konuyu anlayabildiğim kadar takipteyim bende win7 kullanıyorum 64 bit bazı zamanlarda istediğim performansı vermiyor başımı ağrıyor napıyor artık :D