PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomobiller sessizleşiyor

Frid
27-10-2011, 21:34
Otomobiller gitgide sessizleşiyor!

http://im.haberturk.com/2011/10/27/683206_detay.jpg?1319724163

Volvo sessiz elektrik enerjisi yöntemi üzerinde çalışıyor

Volvo Car Corporation’ın teknik uzmanları, otomobilin sürüş esnasında hem içindeki hem de çevreye yaydığı akustik ayak izini azaltmak için sessiz elektrik enerjisi gibi yeni yöntemler üzerinde çalışıyor. Mükemmel otomobil sesi arayışlarında sektörün en modern akustik laboratuarlarından biri onlara yardımcı oluyor.

Volvo Car Corporation’ın araştırma ve geliştirmeden sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Mertens: “Amacımız aracın gürültü seviyesini hassas bir şekilde ayarlayarak kusursuz ve keyif verici bir ses deneyimi yaratmak” dedi.

Birçok test sürüş raporunda, elektrikli otomobil tamamen sessiz olarak tanımlanıyor. Ancak, ses uzmanının bakış açısına göre, elektrikli otomobil için sessiz tanımlaması tam anlamıyla doğru değil.

Car Medya'nın haberine göre, ön aksa güç veren geleneksel dizel motor ile arka tekerlekleri hareket ettiren elektrikli motoru bir araya getiren plug-in hybrid modellerde, otomobil sadece elektrik enerjisiyle çalıştığında, dizel yakıtın yakıt tankında çalkalanması gibi sesler dahi sürücü tarafından duyulabilir. Aynı şekilde yol yüzeyinden çıkan ses, rüzgâr, pompalar, fanlar ve rölelerden çıkan sesler de aynı hassasiyette duyulabilir.

Ancak dizel motor yeniden devreye girdiğinde, otomobil yeniden alıştığımız şekilde ses çıkarmaya başlar.

Volvo V60 Plug-in Hybrid için uygun sesi bulmak amacıyla, Volvo Car Corporation’ın uzmanları bilgisayarlarında ideal ve homojen sesi yaratmak için çalışıyor.

Amaç, tüm gürültü kaynaklarını, otomobilin hangi modda çalıştığından bağımsız olarak, bu homojen sesi çıkarmasını sağlayacak şekilde ayarlamak.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNÜN EN MODERN SES LABORATUARIYLA ÇALIŞIYOR

2009 yılında faaliyete geçen Volvo Car Corporation’ın yeni otomobil akustik laboratuarı, otomobil sektörünün en modern ses laboratuarlarından biri. 2500 metrekarelik bu büyük ve betondan odada, sessizlik o kadar baskın ki, neredeyse sessizliğin sesi duyulabiliyor.

Duvarları ve tavanı kaplayan ses izolasyon malzemeleri ses iletimini azaltacak şekilde tasarlanmış. Laboratuar, deney yapılırken arka planda herhangi bir ses oluşmasını engellemek amacıyla binanın geri kalanından tamamen izole edilmiş.

Martin Spang:”Laboratuar faaliyete geçtiğinde, içerdeki ses seviyesini 17 desibel olarak ölçtük. Bu, o kadar düşük bir arka plan ses seviyesi ki, odanın öbür tarafındaki birisinin midesinin guruldama sesini dahi duyabilirsiniz,” diye gürültü seviyesi,nin düşüklüğünü açıklıyor.

Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, normal bir konuşmanın ses seviyesi 60-70 desibel civarındadır.

FARKLI YÜZEYLER SİMÜLE EDİLDİ

Laboratuarın zemini yol yüzeyine benzer ve aynı sesi çıkaracak şekilde sert ve düzgün. Farklı yüzey işlemleri uygulayan silindirlerle farklı yol koşulları simüle edilerek, test otomobilleri bu yüzeylerde sürülebiliyor.

Peter Mertens “Lüks bir otomobil deneyimi, aracın ses seviyesi ile yakından ilgilidir. Son teknolojinin kullanıldığı bir akustik laboratuarına sahip olmak, elektrik enerjisinin bu önemli ses deneyimini nasıl etkilediğini keşfettiğimiz şu günlerde bizim için daha da değerli hale geldi ” diyor.

HT

HaKo
27-10-2011, 21:37
onlar sessiz olsun diye uğraşıyor, biz nasıl daha fazla ses çıkarsın diye :D

fuatvts
27-10-2011, 21:40
onlar sessiz olsun diye uğraşıyor, biz nasıl daha fazla ses çıkarsın diye :D

Valla egsozdan az ses çıkıyor diye dün değistirdim daha :)

BurakCengizhanoğlu
27-10-2011, 21:42
o iş tutmaz.düz borunun sesinden kimse vazgeçmez :D

Ludacris
27-10-2011, 21:42
Once hacim ufalttilar,
sonra sesini kestiler :(
En iyi avrupa otomobilleri 85-95te uretildi 96-05 aci cektiler 05-11 yok oluyorlar :)

onn_dear
27-10-2011, 21:46
abi hatatatatata diye kim uzayacak :D :D bizi bozar sessizlik :D sevmedim :D

braver
27-10-2011, 22:37
Once hacim ufalttilar,
En iyi avrupa otomobilleri 85-95te uretildi 96-05 aci cektiler 05-11 yok oluyorlar :)
+1

Ses çıkmayınca kendimi bi garip hissediyorum kendi kendime bağırasım geliyor, sürüşden keyif almıyorum sessiz bi araçta ama düz borulu egsozlu filtreli olunca tadından yenmiyor be insan gücü hissedecek sürüş anında :)

AEAlmas
27-10-2011, 22:41
=) Tesla diyorum fiyatını düşürsünler meretin herkes alabilirsin sessizlige razıyım o zaman

emre_
27-10-2011, 22:45
yaaaaa bunlar kafayımı yemiş verem bi 76 lık boru hayrınada öttürsünler volvoyu :D

ProTuner
27-10-2011, 22:52
sessiz arabamı olur la :D

sinan-s
27-10-2011, 22:53
Sessiz araba olmaz ya egsozdan ya da hava filtresınden mutalak ses çıkacak arkadaş :D:D

elpadre
27-10-2011, 22:55
budamı pilli :D

SiMaO
27-10-2011, 22:59
Herkez egzoz videolarını saklasın ilerde altın değerinde olcak :D

Ome_RS
27-10-2011, 23:31
iğrenc bu yuzden otomotiv teknolojisini sevmiyorum sessiz olsalar sadece oda iyi tasarımlarıda iğrenç..

bilalMW
27-10-2011, 23:34
Bazen diyorum 2.dünyası hemen sonrasında doğup bu aralar gebermek vardı :D

Emir_b16a
28-10-2011, 00:06
sessiz araba üretilmez merak etmeyin :) osuruk seside olsa bi ses elbet çıkar

HondatugraL
28-10-2011, 00:20
90 ları özlicem valla ek civiclerin tipi ae101 corollalar bmw ler mercedesler. ne varsa 90 larda vardı :(

Frid
28-10-2011, 16:33
ben bile egzoz sesini çok sevmediğim halde kabul edemıyorum çok sessiz aracı

u.kurt
28-10-2011, 17:22
Once hacim ufalttilar,

Birde şu yönden bakmak lazım olaya tamam bizler bende dahil burada sesli gürül gürül gürüldeyen arabalardan hoşlanıyoruz ama trafiğe bakıldığı zaman ne kadarda az varız :) hacime gelince volvo'nun şuan 3.0litrelikte modeli var 2.5te var ama herkez 1.6 dizel benzin 2.0 dizel benzin alıyor hacim ufaltmaları çok normal ve iyi bir karar bence çünkü alabilen ülke var alamayan ülke var bence bu strateji ile yok olmayıp pazara daha sıkı tutunuyorlar :)

htec
28-10-2011, 19:40
ben bile egzoz sesini çok sevmediğim halde kabul edemıyorum çok sessiz aracı

sevmiyonda niye takıyon egzozu panpa:D

Frid
29-10-2011, 00:20
sevmiyonda niye takıyon egzozu panpa:D

flitre kiti daha zahmetlide ondan çıtırdan egzoz olması daha iyi :D