User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
41 sonuçtan 39 ile 41 arası

Konu: Hondaya T28 turbonun montajı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı speed Nickli Üyeden Alıntı
    d16 y4 ler sohc motora sahipler...sözde 120 hp ''ama ben inanmıyorum''...hondanın tüm sattığı d16 sohc motorlar 106 / 107 hp görünürken ...honda 120 hp güç ürettiği motoru avrupaya satmasında türkiye,rusya gibi ülkelere satsın....bence bu bizim honda türkiyenin türk tüketicilerine küçük bir kazığı
    tekrar konumuza dönelim.... d16 sınıfı için piston ve kollar olduğunu zaten biliyorum...baya bir araştırmıştım....ancak bu piston ve kolların kullanıldığı d16 grupları içinde y4 kodlu motorun adının hiç geçmiyor olması beni diğer d16 lar için yapılmış piston ve kolların d16 y4 kodlu motora uyumu konusunda şüpheye düşürdü.........
    '''''d16 serisi motorlar için biyel (piston) kolları ortak oluyor, farkeden piston olur, onuda kendi motorunun yanma odası hacmini ve alacağın pistonun ölçülerini göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsin sanırım..'''''
    ama bu önemli bir bilgi.....
    d16y4 ile bi kaç bilgiye ulaştım, avustralyada da satılmış bu motorlu honda civicler dolayısıyla avustralya menşeili sitelerde bilgi var biraz.. çap:75, stroke:90, sıkıştırma 9.4:1... us spec d16y7 ile üst kapağının aynı olduğunu, fark edenin manifoldlar ve ekzantrikler olduğunu yazmışlar..

d16 ların blokları tamamen aynı, krankların stroke değerleride aynı biyel kolları uzunluğu bile aynı.. honda gibi global bi firmada her ülke için farklı motor geliştirmeyip, masraflardan kaçınmak için motorlarda ufak tefek değişikliklere gitmektedir.. tahminende olsa d16y7 (amerikan versiyonu) ile d16y4 ün hemen hemen aynı motor olduğunu söylenebilir..

ama illa da emin olmak istiyorum dersen, üst kapağı, piston kollarını ve pistonları söktürüp ölçülerini alman lazım.. yada büyük honda servislerinde belki piston ve piston kolları vardır yedek parça olarak.. oradanda ölçü alıp emin olabilirsin

speed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    d16y7 ler için bi dünya turbo kiti mevcut....burda konuşulanların ışığında 8/10 milyar gibi bir bütçeyle 200 hp nin üzerinde turbo d16y4 yapmak mümkün gözüküyor...tabi motor içi modifikasyonlarla birlikte....işçilik falan...evet evet 10 milyar gibi bir rakam galiba yeterli olur....temiz vti'lar için 24/25 gibi rakamların telaffuz edildiği günümüzde temiz bir d16y4 alıp turbo yapmayı baya bir cazip hale getiriyor...geçenlerde forumda ankaradan bir arkadaşımızın turbo yaptığını okudum....demek bu durum biraz daha yaygınlaşacak.....konuya katılan tüm arkadaşlara teşekkür ederim........

coolvtec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    D16 Turbosu hakkında herşey ;

www.turbod16.com

Bu da tam 36mb lik Turbo D16 videosu;
    https://umdrive.memphis.edu/kcharles...boD16movie.wmv

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)