User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
36 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Yüksek Sıkıştırmada Düşük Basınç? yoksa Düşük Sıkıştırmada Yüksek Basınç?

T-MIVEC
    Misafir

Yüksek Sıkıştırmada Düşük Basınç? yoksa Düşük Sıkıştırmada Yüksek Basınç?

Sizce hangisi daha iyi?

T-MIVEC
    Misafir
    konu yanlış yerde. pardon. aşırı besleme bölümüne alınırsa sevinirim.

RPS13
    Misafir
    bildigim kadariyla yuksek statik kompresyon degeri daha fazla mekanik stres yaratio yani detanasyona on hazirlik gibi bisi ama dusuk kompresyon+turbocharge'inda en buyuk derdi ***** 3-4k rpm'e kadar kimseciklerin olmamasi... tabiki anlamli kombinasyonlarla toparlanabilir 8kompresyonun altina inilmemeli bence...

Yuregi-R
    Misafir
    Şimdi soru biraz yanlıs olmuş, önce arabadan ne beklediğini belirlemen lazım, bir drag arabasımı, yoksa hafta sonları arkadaşlar arasında eğlenmekmidir amaç, önce arabadan ne istedğinizi bilmelisiniz, şehir içinde kullanılacakmı yoksa sadece drag amaçlımı vs. gibi.

T-MIVEC
    Misafir
    haftasonları kullanılacak bir araç için sordum ben.
    rps sağol...

Yuregi-R
    Misafir
    Haftasonları kullanılacaksa araç en uygun sıkıştırma 9 cıvarlarıdır çünki sonucta araba herzaman bosste etmiyo, eğer sıkıştırma daha düşük olursa şefir içindeki alt devir bölgesini kaybedersin, ve çok benzin ayakar şefir içi kullanımda. 9 sıkıştırmada daha iyi bir gaz tepkimesi olur, araba hantal olmaz alt devirlerde.
    Eğer çok yüksek boost seviyeleri kullancaksan 1.5 bar üzeri gibi, sıkıştırma strokunda ısı 9 sıkıştırmada 8 sıkıştırmaya gore daha fazla olur, çünkı hava yakıt karışımı daha çok sıkıştırılıyor, bu ısınma avans vurma riskini arttırır, özellikle düşük oktanlı benzinlerle. Düşük sıkıştırmada bir avantajda daha fazla avans verebilirsin arabaya.

Saygılar

RPS13
    Misafir
    8 sıkıştırmanın cok iyi tune edilmi$ haline bursada bi arkada$imin 200SX'inde $ahit oldum oldukca eglenceli boost gelene kadar a/fr 14.5 geldikten sonra da 14 olarak ayarlami$ oldukca iyi sonuc almi$ti elbette iyi tune edilmi$ 9kompresyonda guzeldir fakat ben dusuk kompresyondan yanayim sehir icinde makinemden uzun omurluluk haricinde bi beklentim olmadigi icin

Yuregi-R
    Misafir
    Alıntı RPS13 Nickli Üyeden Alıntı
    8 sıkıştırmanın cok iyi tune edilmi$ haline bursada bi arkada$imin 200SX'inde $ahit oldum oldukca eglenceli boost gelene kadar a/fr 14.5 geldikten sonra da 14 olarak ayarlami$ oldukca iyi sonuc almi$ti elbette iyi tune edilmi$ 9kompresyonda guzeldir fakat ben dusuk kompresyondan yanayim sehir icinde makinemden uzun omurluluk haricinde bi beklentim olmadigi icin
    Boost ettiğinde AFR 14.0 se arkadaşın dikkatli olsun piston eritebilir, aşırı beslemeli araçlar için 14 AFR çok fakir, ideal olan düşük basınçlarda 12.5-12.0 yüksek basınçlarda 12.0-11.5 arası. Tabiki optimal değeri EGT saati ile bakıp ona göre bir ayar yapmak lazım.
    Birde uzun ömürlülükle sıkıştırma oranı arasındaki ilişkiyi kuramadım. Konuyu açarsan sevinirim.

Saygılar

RPS13
    Misafir
    makinenin boost altinda calismadigi devir araliginda 8 kompresyon'un altinda ezilmekle 9 kompresyonun altinda ezilmek(a$inma) daha farkli oluyo ***** tabiki ayni avans ate$leme ve a/f r ko$ullari altinda kiyaslarsak ***** 9 kompresyonun segman ve yataklari daha fazla yorulacak cok kayda alinacak bi yorgunluk degil tabiki ama ben onemserim boyle sheyleri statik 8 kompresyona 14psi boost gelince atiyorum [$emasi var onun bakmak lazim] toplam kompresyon 19:1 gibi bi degere geliyosa 9 kompresyonda ayni toplam kompresyonu elde etmek icin 11psi yeterli oluyo ***** turbonun ivmelenmesi makinenin icindeki parcalarin ivmelenmesinden daha hizli oldugundan duzgun sensorlerle ve tail wastegatele dusuk kompresyon daha guzel davranabiliyo ozelliklede yuksek liftli egsantrik milleriyle desteklenirse... afr 14 cok fakir diyosun egt cok yuksek olur diyosun kesinlikle haklisin ama dusuk kompresyon ve forged pistonlarla pek bi$i olmuyo yalnizca bujileri dikkatli secmek gerekiyo ve makine limitlerinde donuyo 14/1 afr atmosferik ratio'su nerdeyse shunuda biliyosunki zengin kari$im yanma odasini sogutur detanasyonu geciktirir fakir kari$imin limitleriyse egt'yi arttirsada makinenin gercek limitlerini ortaya koyar onunda amaci oydu zaten wiseco'nun 8 kompresyon forged pistonlarini orda anlamistim ilk kez oldukca basarili kii saatlerce gazladik o arabayla atmosferige yakin bi throttle sense vardi omrunun kisa olacagini dusunuyodum ama halen kullaniyo bisey olsa arar beni yaklasik 1sene oldu bu setup yapilali

TechTurkey Oz` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    düşük sıkıştırmalı arabada senin turbon 9 a göre daha geç dönücek ve yüksek basıncta turbon gerekeis sicak hava basıcak yani hadddinden fazla sıcak basıcak bunu önlemek için daha büyük bi intercooller takıcaksın ve lagın dahada artıcak senin arkadaşın avansı vermiş galiba bayabi ayrıyetten 9 den daha yükseksıkıştırma 9.5 gibi falan bi sıkıştırma yanlııyım düşük basınc uygulayıp çok daha çabuk spool yataklar aşınırda 100 Km de %1 yada %2 daha fazla aşınır daha çok güç alırsınız yüksek sıkıştırmada

grkm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    8.5 a 1.3 bar mı daha sağlıklı ve güçlü gider yoksa
    9.0a 1.2bar mı daha sağlıklı ve güçlü olur ?

Yuregi-R
    Misafir
    Arabadan arabaya değişir, denemeden görmek zor. Ama ben olsam 1.5 altında kullanacaksam 9 sıkıştırmada kullanırdım.

Yuregi-R
    Misafir
    Alıntı Oz` Nickli Üyeden Alıntı
    düşük sıkıştırmalı arabada senin turbon 9 a göre daha geç dönücek ve yüksek basıncta turbon gerekeis sicak hava basıcak yani hadddinden fazla sıcak basıcak bunu önlemek için daha büyük bi intercooller takıcaksın ve lagın dahada artıcak senin arkadaşın avansı vermiş galiba bayabi ayrıyetten 9 den daha yükseksıkıştırma 9.5 gibi falan bi sıkıştırma yanlııyım düşük basınc uygulayıp çok daha çabuk spool yataklar aşınırda 100 Km de %1 yada %2 daha fazla aşınır daha çok güç alırsınız yüksek sıkıştırmada
    +1
    Arabanın istediği bir avans eğrisi vardır, o eğriyi avans vurmadan koruyacak şekilde kullanılabilecek en yüksek sıkıştırmada kullanmak size en yüksek güç ve erken spoolu sağlayacaktır.

Saygılar

Mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Düşürülmüş sıkıştırma gaz tepkisini değiştirir mi ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet değiştirir spool u geciktirir ama avasnsı dayarsan
    kurtara bilirsin
    www.drecu.com
    Ne Büyüktür Emeğe Saygı Duyan İnsan...!!!

Mechanix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Peki 8.5 sıkıştırmaya sahip , standart 0.6mm conta kullanan motora 1.6 mm conta konursa sıkıştırma ne olur ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aşağıya yukaru 7.3~7.5 lere düşmesi lazım
    www.drecu.com
    Ne Büyüktür Emeğe Saygı Duyan İnsan...!!!

miniks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    wtaer injection takarız hallolur ehheeee
    Call for prayer
    http://m.youtube.com/watch?v=7na5Zm0vwtI
    insanlar en akıllı varlıklardır, hüküm edemedikleri yaradılış ve ölümdür
    Instagram hesabımız
    miniksracing - humidorturkiye

T-MIVEC
    Misafir
    Yeni Golf GTI da 10.5:1 gibi bir sikistirma orani var, bu oran fazla yuksek degil mi?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)