User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: egzos, headers, manifold vs vs gibi elemanların seramikle kaplanması...

ygtrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

egzos, headers, manifold vs vs gibi elemanların seramikle kaplanması...

evet arkadaşlar bu bölümümüzde çok fazla ısı yayan headers egzos gibi parçaları seramikle kaplayıp cehennem gibi ısıyaymasını önleyecez işimiz bittiği zaman elimizde piyasadaki satılan diğerbütün hazır malzemelerden çok çok daha verimli bir ısı yalıtımı olacak dei mei yalan olacak yani

malzemeler...

kova
    su
    amyant sargı
    masse (seramik hammaddesi)
    sır (seramiğin parlak beyaz yüzeyinin hammaddesi)

malesef masse ve sır denilem malzemeleri piyasada bulabilme imkanınız yok, yanlızca seramik fabrikalarında bulunan bir malzeme....

Shot at 2012-07-

yukarıdaki resimde solda görünen beyaz malzeme toz halindeki sır, sır denilen malzeme düşük sıcaklıklarda kolay sertleşir ve sertleştikten sonra ısıdan ve sudan etkilenmez, masse denilen malzeme ise ıslandığı zaman çamur gibi olur çok çok yüksek sıcaklıklarda ve çok uzun süre fırınlanmadığı sürecede sudan etkilenmeye devam eder, ancak ısı yalıtımı sır'dan daha yüksektir, bu sebepte bu iki malzemeyyi suyla seyreltip belli oranda karıştırıcaz, hazırlanan karışım fırınlamaya gerek kalmadan egzosun sıcaklığıylasertleşecek ve sudan fazla etkilenmez hale gelecek, ancak ben yinede üzerinin ısıya dayanıklı boya yada dei nin sprey silikonuyla kaplanmasını öneririm, böyle suya tamamen dayanıklı hale gelecektir...

işte karıştırıyoruz

Shot at 2012-07-17

karışımımız bol sulucıvık bir hal alınca içine amyant sargıyı atıyoruz ve hazırlanan karışımı amyant sargıya güzelcene emdiriyoruz...

Shot at 2012-07-17

ve amyant sargı böyle bir hal alıyor

Shot at 2012-07-17

hazırladığımız sargıyı deneme amaçlı 76mm çapında bir boruya sarıyoruz, egzos ısısını simüle etmek için fırına atıyoruz ve 500 derece veriyoruz

Shot at 2012-07-17

Shot at 2012-07-17

bir saat fırınladıktan sonra malzeme kaya gibi bir görünüm alıyor...

Shot at 2012-07-17

birkaç test videosu

bu videoda 35 dakika boyunca malemeyi içten drekt aleve maruz bıraktım, malzemede tütme yada renk değişimi dahi olmadı
    BORKED

bu videoda ise egzos borusunun içinin kıpkırmızı olduğunu görebiliyorsunuz lakin dışında herhangibirsıkıntı yok
    BORKED

bu videoda önce standart bir amyant sargıyı aleve maruz bırakıyorum, görüldüğü üzere hemen yanıyor, sonrada seramik kaplama amyantı aleve maruz bırakıyorum...

BORKED

aynı şekilde malzemeyi 30 35 dakika boyunca dıştan da aleve maruz bıraktım, yanlızca bir miktar renk değişimi oldu.... video eklenecektir....

1lker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaplamanın kalınlığı bu fotoğraflarda daha net

NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE!
    http://www.torkgaraj.com/
    Beğenirseniz çok sevinirim teşekkürler.
    Çekimlerim : http://www.facebook.com/pages/Photog...09808212402660

bLackModeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    güzel olmus tedarik olcak mı bu sir den
    facebook: hasan serdar şengül
    instagram: hasan_serdar

orhan_guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güzel emek harcamışsın.tebrikler.
    DRİLL
    Dr.Ecu

evolander - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize emeginize saglık cidden çok başarılı duruyor
    headersta ciddi anlamda yararlı olucagı kesin benim e30da headers kablolara çok yakın baya işe yarar diye düşünüyorum...

masse ve sır denilen malzemeleri nasıl temin ederiz merak ettim cidden.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    masse ve sır malzemelerini seramik fabrikaları kendilerine ait madenlerden ham olarak çıkarıp içine bi takım kimyasallar katarak üretir ve bu malzemelerde yanlızca seramik üretiminde kullanıldığı için piyasaya satılmaz, biz bilecik bozüyükte fason seramik işi yaptığımız için fabriklardan yüklü tonajlı miktarlarda alıp malzemeyi işliyoruz, preste basıp musluk başlığı gibi ürünler üretiyoruz..

geçenlerde aklıma bu tarz bi ısı yalıtım sistemi yapmakaklıma gldi ve bi deneme yaptım, görüldüğü üzere baya başarılı oldu, ancak birkaç deneme daha yapmak istiyorum, eğer dahada yiylerştirir mükemmel sonucu alırsam bunu kit halinde satışa sunabilirim....

herkeze teşekkürler....

elpadre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    guzel test olmus ben cok ugrastım bunlarla sargıoydı ıvırdı zıvırdı kafayayı yedım her seferınde dagılıyordu cam elyaf bıle sardım suyu gorunce dagılıyordu yaptıgınız test ılgımı cektı deneyıp gorucem bunuda
    cok merak edıyorum ve soruyorum ?

sanal alemın kablosuz delıkanlıları klavyenın hangı tusu ates edıyor ? ?

tuned by : gürsel canpolat (16ec813)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğinize sağlık çok güzel olmuş. Kafama takılan birşeyi sormak istiyorum. Üzüm yerken bağcıyı dövmemek adına. Egzoz borusu test ettiğiniz kaplamasız kaç gramdı kaplayınca kaç gram fark oldu. Gördüğüm kadarıyla beton gibi kalın bir kaplama elde edilmiş sonuç olarak bununda bir ağırlığı var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kanashibari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık çok güzel olmuş. Kafama takılan birşeyi sormak istiyorum. Üzüm yerken bağcıyı dövmemek adına. Egzoz borusu test ettiğiniz kaplamasız kaç gramdı kaplayınca kaç gram fark oldu. Gördüğüm kadarıyla beton gibi kalın bir kaplama elde edilmiş sonuç olarak bununda bir ağırlığı var.
    sen agırlıga takılmaa zaten kullandıgımız sargılar kg la satılıyor cıcegımm

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet bi ağırlık oldu, ayı olay benimde aklımatakıldı ancak bu ürünle komple bi egzos sistemini sarmak bence çok gereli bişey değil, yanlızca motor içine ısı yayacak oln headers gibi elemanlar sarılsa kaydadeğer çok bir ağırlık olmaz... ayrıca ilk başta banada ciddi bi ağırlık gibi göründü ancak malzeme kuruyup içindeki su buharlaşınca drek hafifliyor...

ancakkesin bir ağırlık testi yapmayı bende düşünüyorum, sonçlar paylaşırım....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence benım dusuncem fazla agırlık yapmaz

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yiğit eline sağlık, peki bunu spray şeklinde yapsak ve yanmaz sargı olmadan üzerini kaplasak daha ince ve hafif olsa ne kadar iş yapar, yurtdışında seramik kaplı hazır ürünler bu şekilde oluyor çünkü.. o şekilde de baya etkili oluyor demekki..
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

erdem325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yiğit eline sağlık, peki bunu spray şeklinde yapsak ve yanmaz sargı olmadan üzerini kaplasak daha ince ve hafif olsa ne kadar iş yapar, yurtdışında seramik kaplı hazır ürünler bu şekilde oluyor çünkü.. o şekilde de baya etkili oluyor demekki..
    bende sargiya emdirmeden sprey vs bir sekilde direkt uygulayacaksiniz sarmistim..
    alintidaki gibi olmazmi acaba benimde aklima takildi..?

bir de bu malzemelerin satisini siz yapsaniz aslinda hani fena da olmaz gibi
    If you have no LAG, you have no turbo..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    knka yurt dışındaki hazırürünlerde bahsi geçen malzeme bie miktar esnek yapıya sahip özel bir kaplama, benim kullandığım mlzemenin esnekliği olmadığından dolayı kesinlikle çatlama yapacaktır yoksa spreyle uygulamak dediğim gibi mümkün, onunda denemesini yapıp burada paylaşacam...

sprey uygulaması için uygulanacak yüzey el deymeyecek derecede ısıtılıyor ve malzeme pistoleyle yüzeye püskürtülüyor, ıcak yüzeye yapışan malzeme anında sertleşiyor.... ama buna çeşitli malzemeler katarak elastikiyet kazandırabilme düşüncesindeyim bir iki deneme yapacam

eğer sizin aklınızagelen bir malzeme varsa söyleyin denemesini yapayım... seramiğe elastikiyet kazandıracak olan malzemenin el değmiyecek sıcaklıklardan etkilenmemesi lazım... benim aklıma plastisol yada plastidip denenmalzemeler geliyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bide bence çok çok sıcaklık yayan bölgelerde sargılı olarak çok daha başarılıyalıtım sağlar ancak cai gibi elemanlarda püskürtme olarak kullanılabilir, görüntü açısındanda güzel olur

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Plastidip çok esnek ve yoğun bir malzeme. Sır plastidip içinde çözünmez tane tane kalır. Birde header ilk çıkışı sanırım 200 derecelere yakındır. Çok önermem.
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

emre_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline saglik kanka guzel test olmus bu siviyi yogun yapip benim turbo manifoldunu batirip cikartsak nasil olur dersin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline saglik kanka guzel test olmus bu siviyi yogun yapip benim turbo manifoldunu batirip cikartsak nasil olur dersin
    sargı olmadan kurumaya başladığı anda sıcak soğuk değişiminden dolayı çatır çatır çatlar, patır patır dökülür knka

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Plastidip çok esnek ve yoğun bir malzeme. Sır plastidip içinde çözünmez tane tane kalır. Birde header ilk çıkışı sanırım 200 derecelere yakındır. Çok önermem.
    peki sır ı suyla değilde drek plastidip in tineriyleseyreltip içine plastidip yapsak

5/1 oranda plastidip yeterli olacaktır zaten

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)