User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
42 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Sabahları ilk çalıştırmada çıkan pat pat sesi ve boğulma !

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    fişini söktüğünde hangi pozisyonda kalıyor bilemiyorum açıkçası ama vakum kaçağı tespiti prof. bir iştir, manifolttan hava vermekle tespit edilemeyebilir adım adım gitmek gerekir...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://www.techturkey.com/forum/do-i...k-tespiti.html

bu linkte aleti yaptım ve boğaz kelebeğini tıkayarak manifoltun için duman verdik ustayla duman sadece arka taraftan çıktı , aha bulduk dedim ama usta ordan çıkar zaten dedi (kırmızı okla gösterdiğim yer) orası yüksek basınçta hava tahliye yeri dedi ...

zaten daha önce manifolt contaları değişmişti ... değişmeden önce motor stop ediyordu , değişince stop etme ortadan kalkmıştı ... aracın rölantisinde inip kalkma yok motor hava alsa bu kadar düzgün çalışmaz diyor usta ,,, yukardaki video'daki örnek sadece sabahları ilk çalıştırmada oluyor sonra motor normal çalışıyor ,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Paradox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    http://www.techturkey.com/forum/do-i...k-tespiti.html

bu linkte aleti yaptım ve boğaz kelebeğini tıkayarak manifoltun için duman verdik ustayla duman sadece arka taraftan çıktı , aha bulduk dedim ama usta ordan çıkar zaten dedi (kırmızı okla gösterdiğim yer) orası yüksek basınçta hava tahliye yeri dedi ...

zaten daha önce manifolt contaları değişmişti ... değişmeden önce motor stop ediyordu , değişince stop etme ortadan kalkmıştı ... aracın rölantisinde inip kalkma yok motor hava alsa bu kadar düzgün çalışmaz diyor usta ,,, yukardaki video'daki örnek sadece sabahları ilk çalıştırmada oluyor sonra motor normal çalışıyor ,
    bazen vakum kaçağı net bir şekilde anlaşılmaz, mesela westinghouse arızalıdır frene bastığında kaçak olur ve de rölanti yükselir frenden çekersin ayağını normal çalışmaya devam eder, cannister hattında belki soğuk çalıştırmada ekstra benzin veren hattın vakumunda kaçak vardır onu da manifolttan hava vererek bulamazsınız...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    boğaz kelebeği bu motorlarda kroniktir muntazam temzilği yapılmalı conta vs kontrol edilmeli

zafer_0403 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam benzer bir sorun ile başka bir araçta uğraştım. Maddi anlamda para harcamadan söylediğim yöntemi bir deneyin derim. Akşamdan aracın kutup başlarını ve LPG sigortasını çıkarın. Sabah kutup başlarını takın ancak lpg sigortasını takmayın. Marş düzgün olup patlama yapmaz ise lpg aracın benzin püskürtme ayarlarını bozmuştur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı zafer_0403 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam benzer bir sorun ile başka bir araçta uğraştım. Maddi anlamda para harcamadan söylediğim yöntemi bir deneyin derim. Akşamdan aracın kutup başlarını ve LPG sigortasını çıkarın. Sabah kutup başlarını takın ancak lpg sigortasını takmayın. Marş düzgün olup patlama yapmaz ise lpg aracın benzin püskürtme ayarlarını bozmuştur.
    Onlar denendi hocam ... gazı komple vanadan kestim , LTFT STFT ayarlarını vag-com ile sıfırladım yine yapıyor

B-Devi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Enjektörlerin işiyor olabilir mi? Sistemde kalan benzini gece boyunca yavaş yavaş pistona akıtıyor olabilir mi?
    M50b30 - Bumblebee...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar sanırım benzin pompasından yaw şöyle ki ,

Aracı sabah çalıştırdım ilk çalıştırmada yapmaya başladı yine tekleme gibi boğulmalı çalışıyor , hemen kontağı kapattım

2. defa çalıştırdım bu sefer ilk çalıştırmaya göre azaldı dengesiz çalışma ama yine hafiften vardı yine kapattım kontağı

3. kez çalıştırdım bu sefer normale döndü

sanıyorum benzin pompası ilk seferdeki basıncı düşük olduğu için yeterli benzini pompalayamıyor 3. marşta anca düzeliyor çünki kontağı açıp marşa bastıkça benzin pompası basınçlı vermeye çalışıyor anca 3. marşta düzeliyor ... çünki gün içinde olmuyor uzun süre bekleyince oluyor hep ...

zafer_0403 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen doğru tespit. Daha hafta sonu değiştirdim pompamı. İlk bahsettiğim test maddi anlamda bir yükü olmadığı için yazmıştım. Pompa olayına gelecek olursak pompalarda şöyle bir durum oluyor basıncı düşüyor ve gerekli yakıtı basamıyor ( Genelde Soğuk Motorda karşılaşılıyor) şu yanılgıya kapılmayın benim gibi. Araba ısındıktan sonra gittim bir tamircide bompanın basıncını ölçtürdüm olması gerektiği gibi sorun yok, sırf testte düzgün çıktığı için onlarca zaman gereksiz o kadar uğraştımki. Hafta sonu kendim pompayı değiştirdim hatadan eser kalmadı bilginiz olsun yazdıklarınızla sorunlarımız harfiyen uyuşuyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    boğulma fazla benzinden olur az benzinden olmaz, bir de pompa devir yüksekliği yaratmaz, ilkk çalıştırmada az yakıt geldiğii düşünüyorsanız benzin geri dönüş hattı ve de regülatöre bakın öncelikle...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boğulma fazla benzinden olur az benzinden olmaz, bir de pompa devir yüksekliği yaratmaz, ilkk çalıştırmada az yakıt geldiğii düşünüyorsanız benzin geri dönüş hattı ve de regülatöre bakın öncelikle...
    Boğulma derken tekleme oluyor gibi , ilk çalıştırmadan yeteri kadar benzini çekemediği için kesik kesik çalışıyor ,, 2 . marşta azalıyor 3. marşta normale dönüyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı zafer_0403 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen doğru tespit. Daha hafta sonu değiştirdim pompamı. İlk bahsettiğim test maddi anlamda bir yükü olmadığı için yazmıştım. Pompa olayına gelecek olursak pompalarda şöyle bir durum oluyor basıncı düşüyor ve gerekli yakıtı basamıyor ( Genelde Soğuk Motorda karşılaşılıyor) şu yanılgıya kapılmayın benim gibi. Araba ısındıktan sonra gittim bir tamircide bompanın basıncını ölçtürdüm olması gerektiği gibi sorun yok, sırf testte düzgün çıktığı için onlarca zaman gereksiz o kadar uğraştımki. Hafta sonu kendim pompayı değiştirdim hatadan eser kalmadı bilginiz olsun yazdıklarınızla sorunlarımız harfiyen uyuşuyor.
    Hocam selamlar bugün pompanın basıncını ölçtürdüm tabi basınç normal çıktı , ancak durumu izah ettim , çok bekleyince yapıyor dedim akşamdan sabaha kadar bekleyince oluyor dedim akşamdan bırak abi sabah bakalım beraber dedi , sizin sorunda bunun gibiydi sanırım , çok bekleyince oluyor ilk çalıştırmada yaşanıyor bu sorun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar benzin pompasını komple değiştirmeye karar verdim , ancak birde benzin geri dönüşüm valfi varmış , bu parça pompanın üstünde mi geliyor yoksa ayrı mı satılıyor ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar vcds ile kontrol ettiğimde idle lambda değeri çok yüksek %18 lerde geziyor bu da yakıtı tam olarak yakamadığını gösteriyor biryerlerde problem var ama nerede ? bu değerin normalde 0'a yakın olması gerekiyor bende zengin karışım var , zaten hem ortalama yakıt tüketimi kendi kendine artıyor hem de çiğ benzin kokusu geliyor motor sıcak olsa bile ...

video'nun 3:03 dk'sında idle lambda değeri %16 - %18 gibi fazla bir değer

ayar - YouTube

zengin karışım için muhtemel olasılıklar şunlar olabilirmiş ;

For continuously rich O2 sensor readings:

1. Check the fuel pressure. High readings will cause rich conditions.

2. Leaking injector(s) will cause rich exhaust.

A leak down test and/or a power balance test can usually reveal the leaker.

3. A contaminated or malfunctioning canister purge system can very easily put uncontrollable amounts of fuel into the intake manifold. Simply disconnecting the vapor hose can reveal this as your problem system.

4. Check vacuum to voltage readings at the MAP sensor. A low MAP output will cause a rich ecu reaction. (Don't forget vacuum readings again!)

5. A false TPS signal can cause the system to go rich if the ECU sees a high TPS output. Check TPS readings at idle and for a smooth rise to wide open throttle.

benzin pompasından zaten şüpheleniyorum sabahları öksürerek çalışıyor benzin pompasının arızalı olmasından dolayı zengin karışım olabilir mi ?

birde video'da yine MAF sensörü değerleri olması gerekenden daha düşük gibi geldi , video'nun başında intake air mass yazan kısımdaki değerde 2.0 - 4.5g/s olması gerekirken bende o değer 2 nin altına düşüyor ....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar vcds ile kontrol ettiğimde idle lambda değeri çok yüksek %18 lerde geziyor bu da yakıtı tam olarak yakamadığını gösteriyor biryerlerde problem var ama nerede ? bu değerin normalde 0'a yakın olması gerekiyor bende zengin karışım var , zaten hem ortalama yakıt tüketimi kendi kendine artıyor hem de çiğ benzin kokusu geliyor motor sıcak olsa bile ...

ayar - YouTube

3. A contaminated or malfunctioning canister purge system can very easily put uncontrollable amounts of fuel into the intake manifold. Simply disconnecting the vapor hose can reveal this as your problem system.

4. Check vacuum to voltage readings at the MAP sensor. A low MAP output will cause a rich ecu reaction. (Don't forget vacuum readings again!)

5. A false TPS signal can cause the system to go rich if the ECU sees a high TPS output. Check TPS readings at idle and for a smooth rise to wide open throttle.

benzin pompasından zaten şüpheleniyorum sabahları öksürerek çalışıyor benzin pompasının arızalı olmasından dolayı zengin karışım olabilir mi ?

birde video'da yine MAF sensörü değerleri olması gerekenden daha düşük gibi geldi , video'nun başında intake air mass yazan kısımdaki değerde 2.0 - 4.5g/s olması gerekirken bende o değer 2 nin altına düşüyor ....
    1-benzin pompasından ziyade 'yüksek yakıt basıncı' zengine çeker, benzin geri dönüşüne bak demiştim orada benzin regülatörünü de bulup kontrol etmek gerekir
    2- enjektörde kaçak olabilir
    3-depo havalandırman arızalı olabilir
    4- vakum kaçağın olabilir MAP sensörünün basıncından kontrol edin
    5- TPS yani throttle position sensör (boğaz kelebeğindeki sensör) arızalı olabilir...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-benzin pompasından ziyade 'yüksek yakıt basıncı' zengine çeker, benzin geri dönüşüne bak demiştim orada benzin regülatörünü de bulup kontrol etmek gerekir
    2- enjektörde kaçak olabilir
    3-depo havalandırman arızalı olabilir
    4- vakum kaçağın olabilir MAP sensörünün basıncından kontrol edin
    5- TPS yani throttle position sensör (boğaz kelebeğindeki sensör) arızalı olabilir...
    Hocam benzin geri dönüşüne bak derken , benzin geri dönüş valfini mi değiştir ya da temizle mi demek istiyorsunuz ?

benim araçtaki benzin geri dönüşüm valfi aşağıdaki resimdeki yerdeki valfmiş

2- enjektörlerde kaçak ya da işeme varsa enjektör temizliğimi yaptırmam gerekiyor ?

3-depo havalandırması arızası varsa hangi parçanın değişmesi gerek ? resimdeki parça mı değişmeli ya da nasıl temizlenmeli ?

4- benim araçta MAP sensörü yokmuş usta öyle dedi ? yeri var ama bu motora koymamışlar

5- bu da bir ihtimal tabi ama geçen ustaya gösterdiğimde boğaz kelebeği açısıda düzgün demişti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

ayar - YouTube

Çekmiş olduğunuz video ya göre Sizin aracınızda rolantide zengin karışım yok ki,tam tersi fakir karışım.LTFT kontrol ederken trimleri sıfırladıktan sonra Basic Settingden bakmayın,normal measuring blockdan takip edin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı grey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çekmiş olduğunuz video ya göre Sizin aracınızda rolantide zengin karışım yok ki,tam tersi fakir karışım.LTFT kontrol ederken trimleri sıfırladıktan sonra Basic Settingden bakmayın,normal measuring blockdan takip edin.

basing settings den de baksan aynı değeri veriyor measurement blocktan da baksan aynı hocam... O partial idle değerinin %18 ler de olması fakir karışım mı oluyor yani ? o zaman fakir karışım olduğu için ecu aracın yakıtını açma ihtiyacı mı duyuyor ?

birde biraz önce aracı kontrol ederken bu borunun kuruyup kopmuş olduğunu farkettim bu boru neyin nesi ?

Edit : evap canister havalandırma borusuymuş , şimdilik içine bir boru sokup bantla birleştirdim , o boru bir kıskaca bağlıydı o kıskaç çok baskı yaptığı için boruyu ezmiş ve 2 ye bölmüş şans eseri farkettik , ama bundan olur mu ki acaba ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    basing settings den de baksan aynı değeri veriyor measurement blocktan da baksan aynı hocam... O partial idle değerinin %18 ler de olması fakir karışım mı oluyor yani ? o zaman fakir karışım olduğu için ecu aracın yakıtını açma ihtiyacı mı duyuyor ?

birde biraz önce aracı kontrol ederken bu borunun kuruyup kopmuş olduğunu farkettim bu boru neyin nesi ?

Edit : evap canister havalandırma borusuymuş , şimdilik içine bir boru sokup bantla birleştirdim , o boru bir kıskaca bağlıydı o kıskaç çok baskı yaptığı için boruyu ezmiş ve 2 ye bölmüş şans eseri farkettik , ama bundan olur mu ki acaba ?

Aynen öyle
    Idle +18 yani araç fakir olduğu için Ecu araca %18 bazında benzin ilave etmek zorunda olduğunu söylüyor,diğer blok ise yarımgaz oda -7 idi yanlış hatırlamıyorsam.Yarımgazda da benzin fazla geldiği için %7 civarında kıstığını söylüyor.Arada bu kadar fark olmamalı.Tabi Ecu bu trimleri ne kadar bir zamanda öğrendi oda önemli.

Bahsettiğiniz hortum depo havalandırmaya gidiyor olması lazım.Bunun kopmasıda içeriye benzin kokusu almaktan öteye gitmez diye düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler