User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
42 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Sabahları ilk çalıştırmada çıkan pat pat sesi ve boğulma !

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Sabahları ilk çalıştırmada çıkan pat pat sesi ve boğulma !

Merhaba beyler araç 1.6 sr motor 8v hitler motor LPG'li ...

Aracı sabah ilk çalıştırmada meydana gelen boğularak çalışma ve egzozdan pat pat seslerin gelmesi neden kaynaklanır son zamanlarda iyice arttı bu sorun , başka şeylere zarar verecek diye korkuyorum ,

Ayrıca araçta ilginç bir problem daha var araç rölantide iken ister gaz da ister benzinde olsun yakıtı çiğ yakıyor kokuyu alıyorum , ve rölantide anlık yakıt tüketimi kendi kendine yükseliyor , araç yakıtı arttırma ihtiyacı duyuyor rölantide ve aracın ltft ve stft değerleride bozuk benzinde iken

Aklıma gelen arızalar ;

1- Manifolt contaları değişti , manifoltun içine duman verildi herhangibir yerde kaçak var mı diye yok !

2- Bujiler daha 1000 km önce değişti buji kablolarıda daha önce değişmişti Bremi marka olarak...

3- Benzin pompası mı ? ( Benzin pompasından olsa neden sadece ilk çalışma esnasında yapıyor da yolda giderken kesiklik ve tekleme yapmıyor ?

4- Bobinlerden olabilir mi ? ( Bobinlerden olsa yine araç giderken tekleme yapmaz mı ? )

5- LPG beyni gaz kaçırıyor mu ( LPG beynine giden vakum hortumunu söküp denedim akşamdan gaz mı kaçırıyor acaba diye ? yine aynı değişen birşey olmadı )

6- LPG enjektörlerinde kaçak olma ihtimaline karşın yeni değişti ancak değişen bişey olmadı

7- Ön Oksijen sensörü bozulmuştu üstünden çıkan orjinal oksijen sensörü NTK marka idi ben parçacıdan aracın şasi no'suna göre aracıma uygun bosch marka olanını aldım , Oksijen sensörü hatası vermedi bir daha ancak araçda gaz ayarı bozuk olsa bile ne zengin karışım ne de fakir karışım hatası almıyorum eski sensör bozulmadan önce vag-com ile arızalara baktığımda zengin ya da fakir karışım hatası alıyordum bunda hiçbir şekilde hata almıyorum bu da beni oksijen sensöründen olabileceğini düşündürüyor zira nette yaptığım araştırmalarda Bosch marka oksijen sensörlerinin NTK'lara göre okuma hızı ve hassasiyeti düşükmüş ?

8- EGR değişti sıfırı takıldı ...

9- MAF sensöründen olabilir mi ?

Araçta Lovato OBDII LPG kiti var... ayarlarına kendim bakabiliyorum kablom var araç rölantide iken LPG ayarı tutmuyor , yani rölantide lpg haritasında ayar yapsan bile araç yakıtını arttırma ihtiyacı duyuyor , obd sistemde aracın beyninden ve oksijen sensörlerinden okuma yaptığı için lpg sisteminde bir sorun göremiyorum zira obd özelliğini kapatınca sistem manuel olarak sizin yaptığınız gaz ayarını esas alıyor ...

Sorun neden kaynaklanıyor acaba yardımlarınızı bekliyorum , hem lpg'de hemde benzinde yakıt tüketimi fazla , ayrıca çiğ benzin ve çiğ gaz kokusu geliyor ;O kadar usta'ya gittim adamlar arıza koduna bakıyorlar arıza kodu yok abi arabanda hiçbirşey yok diyorlar gönderiyorlar kafayı yiyeceğim , adam akıllı bilgisayara bağlayıp bunun emisyon değerlerine ve benzin yakışına bakılması lazım çünki yakıtı çiğ olarak atıyor

Yukarda bir sürü seçenek sıraladım ancak adam akıllı kontrol eden yok tavsiyelerinizi bekliyorum ,

Teşekkürler

ozans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracı/motoru tanımıyorum ama coolant temperature sensor / ısı müşürü 'ne bakabilirsiniz. Motorun soğuk olduğunu sanıp yakıt ekliyor olabilir beyin.

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk çalıştırmada koku anormal değil.

Aklıma gelenler;
    Öncelikli MAF. Eger fuel trim de bozulmuşsa ve lambda doğruysa yüksek ihtimal. Deniz seviyesinde rölantide kaç g/sn olmalı service manual'a bakmak lazım. MAF'tan olup olmadığını test etmek için MAF'ın soketini sökersin. Motor failsafe programa geçer. fuel trim'i resetleyip (motor ayarları 0. kanal) değerlere tekrar bakarsın.
    MAP her 1.6 SR'de var mı bilmiyorum. Varsa o da kontrol.
    Lambda sensörünin kendisi. hatalı okumada her şey sapıtır. Kontrolü için eksoz emisyon kontrolü yapan yerlere gideblirsin. Ama cihazı kullanmasını bilen biri lazım. Her şeyi yeşil görüp Ok'e basanlar anlamaz. Bir de o chazların kalibrasyonu ne kadar doğrudur bilemem.
    Hararet müşürü. az ihtimal (vag-com, vcds ile göstergeye gelen sinyali değil ECU'ya giden okunabilir)
    Manifoldda olmasa da başka yerde vakum kaçağı. Mesela fren pedalı sabahları motoru çalıştırmadan önce sert mi? Gerçi bu durumda motor sarsıntılı çalışır ve yüksek ihtimal kesikli fakir karışım hatası verir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mk4_bora Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk çalıştırmada koku anormal değil.

Aklıma gelenler;
    Öncelikli MAF. Eger fuel trim de bozulmuşsa ve lambda doğruysa yüksek ihtimal. Deniz seviyesinde rölantide kaç g/sn olmalı service manual'a bakmak lazım. MAF'tan olup olmadığını test etmek için MAF'ın soketini sökersin. Motor failsafe programa geçer. fuel trim'i resetleyip (motor ayarları 0. kanal) değerlere tekrar bakarsın.
    MAP her 1.6 SR'de var mı bilmiyorum. Varsa o da kontrol.
    Lambda sensörünin kendisi. hatalı okumada her şey sapıtır. Kontrolü için eksoz emisyon kontrolü yapan yerlere gideblirsin. Ama cihazı kullanmasını bilen biri lazım. Her şeyi yeşil görüp Ok'e basanlar anlamaz. Bir de o chazların kalibrasyonu ne kadar doğrudur bilemem.
    Hararet müşürü. az ihtimal (vag-com, vcds ile göstergeye gelen sinyali değil ECU'ya giden okunabilir)
    Manifoldda olmasa da başka yerde vakum kaçağı. Mesela fren pedalı sabahları motoru çalıştırmadan önce sert mi? Gerçi bu durumda motor sarsıntılı çalışır ve yüksek ihtimal kesikli fakir karışım hatası verir.
    Cevap için teşekkürler hocam , bugün en ucuz parçadan başladım değiştirmeye hararet müşürünü gidip servisten aldım orjinalini onu taktım bugün , ancak pek birşey değişmedi gibi , benim araç bfq motor bunda map yokmuş , ancak maf var tabiki vag-com ile maf'ın değerlerine bakabiliyorum ancak hangi aralıklarda olması gerektiğini nasıl anlayacağım , birde asıl merak ettiğim daha önce değiştirmiş olduğum aracın öndeki orjinal oksijen sensörü NTK idi ben gittim bosch aldım , aracın şasi nosuna göre verildi tabi ama bu oksijen sensörünün tam olarak stabil çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol ederim vag-com'da oksijen sensörü voltajını okuyabiliyiorum ancak davranışı nasıl olmalı sinus dalgası gibi grafiksel olarak göremiyorum rakamsal olarak görüyorum , rölantide oksijen sensörü voltajı ne olmalı mesela hangi aralıkta gidip gelmeli ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracın temel sorunu rölantide benzini ve gaz'ı çiğ olarak atması ve yine rölantide iken ortalama yakıt tüketiminin kendi kendine artması

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boğaz kelebeğinin contasından hava alma ihtimali var mı ? çünki belli bir devirde ıslık sesi gibi bir ses geliyor

onur_si - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hocam bazen oksijen sensörü tam bozulmadan hata vermiyor başıma geldi, oksijen sensörünün soketini çıkarttım araba düzeldi . sensör anlık değişmeleri takip edemezse de benzer durumlar olabilir. bence aracı obd den arıza kaydı varsa sıfırla, oksijen sensörünün fişini çek birde öyle dene

Raindrops - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onur_si Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam bazen oksijen sensörü tam bozulmadan hata vermiyor başıma geldi, oksijen sensörünün soketini çıkarttım araba düzeldi . sensör anlık değişmeleri takip edemezse de benzer durumlar olabilir. bence aracı obd den arıza kaydı varsa sıfırla, oksijen sensörünün fişini çek birde öyle dene
    +1 mk4 golf aracımda aynı sorunum vardı bu şekilde çözülmüştü

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar bugün sabah daha kötü oldu araç yi ne boğulmalı çalıştı ve epc ışığı yandı araba gaz yemedi araç sanki -20 derecede çalışıyormuşcasına devir yüksek çalıştı , kontağı kapayıp açtım epc söndü ve araç normale döndü , kafayı yiyeceğim artık sorunu bulamamak insanı delirtiyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Youtube'da bir video gördüm benim araçta böyle

IMG 0558-Motor soğukken gelen tak sesi - YouTube

Kanister valfini kontrol ettirin diyorlar , o tıkalı yada arızalı olduğunda da yaparmış

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu motorlu bir A3 vardı eşimde, LPG yoktu ama benzinde daha LPG ye geçmeden oluşan bir arıza olarak değerlendiriyorum:

bu adar ağır değildi ama smptolar başlamıştı, O2 sensörünü ve Maf sensörünü değiştirmiştim...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu motorlu bir A3 vardı eşimde, LPG yoktu ama benzinde daha LPG ye geçmeden oluşan bir arıza olarak değerlendiriyorum:

bu adar ağır değildi ama smptolar başlamıştı, O2 sensörünü ve Maf sensörünü değiştirmiştim...
    düzelmişmiydi hocam peki değiştirdikten sonra ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Paradox Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    düzelmişmiydi hocam peki değiştirdikten sonra ?
    evet düzelmişti

ozans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    OBD'den su sıcaklığını görebiliyor musunuz? Siz de yazmışınız -20'de gibi devir yüksek çalışmış. Bir örnek benim arabadan vereyim. CTS sensörü bozuksa 20 derecedeymiş gibi davranıyo, kontak açık kaldığı sürece yavaş yavaş 80'e kadar çıkartıyo değeri. Haliyle gereğinden fazla yakıt ekliyor ve rölanti devri yükseliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hararet müşürünü 2 gün önce değiştirdim hocam direk yetkili servisten aldım dışarda 25 lira serviste 65 lira %100 orjinali takıldı değişen birşey olmadı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aslında devirin bu kadar yüksek çalışması bir vakum kaçağına da işaret ediyor olabilir, cannister hattında da vakum var...iyi bir vakum kaçak testi de yaptırın bence...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslında devirin bu kadar yüksek çalışması bir vakum kaçağına da işaret ediyor olabilir, cannister hattında da vakum var...iyi bir vakum kaçak testi de yaptırın bence...
    Hocam bu canister valfinin tam olarak çalışıp çalışmadığı nasıl tespit edilir ? fişini söküp mü kontrol etmeliyim parça tam olarak hangisi oluyor ?

araçtaki canister filtresine giren 2 tane şey var , bunlardan hangisini söksem farkı anlayabilirim

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    MAF'ın fişini çekip denedin mi?
    Gönderdiğin videodaki ses vakum kaçağı sesi. Hava alıyor bir yerden.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mk4_bora Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MAF'ın fişini çekip denedin mi?
    Gönderdiğin videodaki ses vakum kaçağı sesi. Hava alıyor bir yerden.
    MAf'ı denemedim , vakum kaçağı manifolt dışında nerde olabilir ? manfoltta kaçak yok çünki .. birde bu durum sadece motor soğukken oluyor , ısınınca gün içinde hiçbir problem yok

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler