User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
55 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Uno turbolamak veya swaplamak?

SpeedlinE™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı YunuscanVg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 1.6 ile aynı blok olduğunu bildiğim için söyledim.Çünkü 1.6 ları 1.9a yükseltiyorlar ama dediğiniz gibi farklı bloksa olmayabilir tabiki
    Anladım, maalesef olmadığını blokların farklı olduğu söylenmişti. Forumda Çağrı abi bu konuda çok daha bilgili kendisi görürse yazar ( namı değer TU987, 1.4 turbo yapan ilk kişi veya kişilerden).
    HotHatch Lovers!

Rec.O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 220T Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.4 t-jet koymak mantıklı olur,istediğiniz güce yakın değerler de çıkarılır.
    Bildiğim kadarıyla 1.4jet cok önü açık bir motor değil diye biliyorum ? Kırılma riski çok yüksek deniliyor.

Alıntı Dogukankyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında uno için bolt on sistemler var diye biliyorum uno turbo modelinin turbosunu falan ebayden belki bulabilirsiniz gümrükten 2 kapılı ya da farklı bir uno alıp uno turbo modeline dönüştürebilirsiniz ki günümüzde youngtimer araçlar çok moda hem maddi bir yatırım olur ilerisi için hem de farklı bir iş olur
    2 Kapılı olan gerçekten denk gelmesi lazım yoksa cok zor 60s-70 s düşünüyorum. Nasipse yapacağım araç sleeper tarz olacak.

Alıntı tunerviper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İzlemiştim

Alıntı delyyy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalya'daydı sanırım, V12 koymuşlardı Uno'ya
    Sığmaz diye bişey yok.
    Ben olsam Tipo 2.0 motorunu koyup turbolarım. Aynı motorun turbolusu da var zaten, çok zor olmasa gerek.
    Şimdi tam olarak aklımda şöyle birşey ilk başta 200-250 hp civarı alıp ilerleyen zamanlarda üzerine koya koya gitmek bu projeyi yaptığımda benim için evladiyelik olacak. Tipo motorundan alınabilecek limit güç nedirki acaba? Misal 1.8 t yi normal unoya koyup yazılım yapsanız zaten 190-200 hp civarı gelir diye düşünüyorum zamanlada içi forget e yapıp turbo vs değişimiyle daha yüksel güçlere cıkarılabilir diye düşünüyorum.

Flood olacak ama buldum
    UNO LAMBORGHINI UNO COM MOTOR LAMBORGHINI - YouTube
    Flybye efsane
    Bu bizim için biraz gereksiz olur )) Aama harbi efsane

Alıntı MURAT_HLX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.4 tjet makineyi swaplardım böyle bi şey yapsam
    Yukarıda yazdığım gibi 1.4 tjet ile ilgili duyumlarım hiç hayra alamet değil ondan dolayı düşündürüyor.

Alıntı ercan26esk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3. seçenek gün gelecek bütün swaplar 1.8T üzerinden yürüyecek
    Şu an bana en mantıklı o geliyor ama türkiyede veya dünyada swaplayan olmamıs araştırdığım kadarıyla acaba niye?

Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapılmış örneği çoktur. Kullanılan motor tipo-şahin vs grubunda da olduğu için izlemen gereken yol kolay bulunur.

Tipo 2.0 yada marea 2.0 hgt tarzı birşey da yapılabilir motor olarak.
    Marea moturu olmuyor diye biliyorum kanatladırır harun eski konularda bahsetmişti tipo swaplanacak olsa ne alınabilir işte? Ama araba efsane duruyor:==

Alıntı Rew Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Naçizane tavsiyem 4 kapı alınacaksa ve swap yapılacaksa Uno 60s tercih edin. Çünkü 60sler İtalyan üretim diye biliyorum. 1993 60s aracımızda oldu 1997 70s de oldu. Aralarında 4 5 yaş fark olmasına rağmen 60s daha dayanıklı ve farklı araçtı. Öte yandan ben olsam 2.0 16v koyar atmosferik binerdim ama sizin için en mantıklı tercih 1.4 tjet koymak olur. Stock halinin üzerine downpipe egsoz filtre yazılım gibi eklemelerle 150 beygiri bulur heralde. Bence uno o hafifliğiyle istediğiniz gibi 250 300 beygir bandına gerek kalmadan tatmin eder.
    Teşekkür ederim 60s e karar kıldım şu an zaten içi komple soyulacağı için çok önemi yok şu 70s 60s olmasının.. tjet içinde yukarda yazdığım gibi kafamda soru işaretleri var.Atmo olarak binecek olsam zaten typerım var turbonun tadını almak istiyorum yalana gerek yok )

Alıntı Rew Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uno motorları 1.9 hacme yükseliyor mu hocam?
    Stroker yapılıyor diye duydum.

Alıntı Gokmen Erbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5 silindir mk2 hlx/hgt fiat motoru kulaga hoş geliyor
    Alıntı SpeedlinE™ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayır yükselmez. blok 1.4 olduğu için stroker imkanı 1.5e kadar gibi denebilir. 1.6 da dahi su ve yağ kanallarına iyice yaklaşıldığı için hararet problemi olduğunu hem yerli(bizim forum) hemde yabancı kaynaklarda okumuştum. 1.6 blok veya 1.5 blok 1.9 oluyor
    Abi Selamlar ınstagram'dan daha önce konuşmuştuk belki hatırlarsınız.

Şuan Türkiye'de yapılan ve yapılacak projelerden bahsedeyim size. 1.4 motoru 4 nokta enjeksiyona çevirip turbolayan oldu. 1.6 8v motoru turbolayan oldu. 2.0 swap başlayanlar oldu ama bitirmediler proje yarım kaldı. 1.6 8v blok alıp 1.9 stroker atmo kalıp kapak,egzantrik,krank yapanlar oldu. B
    Forumdan yakın arkadaşımda uno yapıyor. Biz ona 1.6 16V ile 1.6 8v arasında çok kaldık ama gidip 1.6 8V yani tipo motorunu tercih ettik. Bu motoru öncelikle çok nokta enjeksiyona çevrilip sonrasında turbolanacak. ( ki böyle motor örneği de şuan 3 tane araç var) bahsettiğim 1 araç şuan konya'da 4 kapı 60s'e yapılıyor . 2. olan Antalya'da Ahmet abi tek kapı 93 model SX'e yaptı sonuncusu ise Giresun'da Erkan abimiz 1988 model bir tek kapıya yaptı 1.6 8v mpi turbo.
    Tek nokta enjeksiyon maalesef verimli bir sistem değil gözümde abi evet atmosferik modifiye olarak birkaç deneme yapan oldu tr'de(kapak,egzantrik gibi). Onun için karbüratöre çevirip karbüratör turbo'da yapabilirsiniz. Şuan hali hazırda yaşayan karbüratör turbo uno yok. Eskiden vardı ama eğer görselleri bulursam eklerim. Bence 1.6 8v blok alıp onu çok nokta enjeksiyona çevirip turbolamak en güzeli.

Piyasadan farklı olsun derseniz 1.6 16V(marea motor) turbo yapabilirsiniz. Tempra-Tipo 2.0 motor için motor havuzunda bir takım yerler kesilmeli diye biliyorum. 1.8T deneyen oldu mu hatırlamıyorum ama K serisi yapan oldu brezilya'da.
    TJET motorda var yurt dışında( italya ve brezilya) ciddi örnekleri var.

İnşallah bende kendi aracımı yapacağım ama ne zaman olur bilemiyorum vakit önemli zamana yayarak yapmayı seviyorum ben 1.4 motorumu çok nokta enjeksiyona çevirdikten sonra bu blokla devam edip turbolayacağım. Zaman neyi gösterir bilmem tabi oda ayrı.... (1.4 8v bloktan da çok ciddi güç alanlar mevcut youtube'da adamın videoları varsa buraya eklerim hiç olmadı messenger'dan bulup iletmeye çalışırım)

bahsettiğim araçlardan bazıları;

1.6 8v bloklar mpi çevrilip turbolandı. biri 1993 diğeri 1988

[IMG]ttps://scontent.fist6-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/130457688_434333170916890_1980330015995560600_n.jp g?_nc_cat=109&ccb=2&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=nwtSf3F 8b4wAX_rdqH6&_nc_ht=scontent.fist6-1.fna&oh=7372a393efa5bfe26065265752ddaa2c&oe=5FF10 4CB[/IMG]

en son yapılan 4 kapı 70S'e atmosferik dolu motor örneği. Krank,kapak,egzantrik,karbüratör vs her anlamda en dolusu idi bahsedilen

abi bu maalesef ki fake. kapağın altında 1.6 16v vardı, kabin içi görüntüler de bizim atmosferik tofaş yarışı videolarından alınma
    tek kapı isterse Recep abi arşivden birkaç araca bakarız,hazır turbolu olanlarda var çünkü 2 tane şuanda dediğin gibi al tak şekilde turbo diye bir dönüşüm yok maalesef.... Bu arada gümrükten sürekli uno girmiyor, tek kapı en son 2012 yılı gibi girdi dört kapı dizel veya benzin hacizli araçlar çıkıyor tabi o ayrı.
    Alıntı YunuscanVg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 1.6 ile aynı blok olduğunu bildiğim için söyledim.Çünkü 1.6 ları 1.9a yükseltiyorlar ama dediğiniz gibi farklı bloksa olmayabilir tabiki
    Meriç teşekkürler kardeşim tek tek inceledim ve inceliyorum daha wpden attıklarından ayrı ilgin için teşekkürler

Hepinize ilginiz için teşekkür ediyorum. Peki bu 1.8t swap işine ne diyorsunuz? Mantıklımı mantıksızmı olur?
    AP Type-R

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İtalya'daydı sanırım, V12 koymuşlardı Uno'ya
    Sığmaz diye bişey yok.
    Ben olsam Tipo 2.0 motorunu koyup turbolarım. Aynı motorun turbolusu da var zaten, çok zor olmasa gerek.
    fake o v12

pist için hayalim vardı.
    1.6 16v sporting atmo.motor,günlükte binilebilir olur.dertsiz sorunsuz feh binilirdi.

ayarıdır,sorunudur derken atmo.bana mantıklı gelmiyor.

2.0 16v koyanda var ve çoğu 4x4.bence o kasaya,o şaseye öne 2.0cc koymak ciddi dengesizlik yaratır.(konu drag falan değilse)

1.6 8v turbo
    1.4tjet
    1.6mjet
    seçenek okadar çok ki.
    Konu mikelazi tarafından (07-12-2020 Saat 09:25 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

bence çok mantıklı

dkaya87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1,4 Tjet çok da sorunlu bi motor değil, özellikle Yunan'da ciddi yüklenmiş örnekleri mevcut. 1.4 multiair motorlarda dediğiniz problem var, o da motor kırma değil de multiair ünitenin yüklemeye çok müsait olmaması kaynaklı yaşanan arızalar.

benim de tercihim 1.4 tjet motor yükleyip 220-230 bg civarı mantıklı bi şekilde günlük de binilebilecek bi araç yapmak olurdu

Jön Türk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ankara'da olması lazım yakın zamanda facebook ta videosunu görmüştüm belki sizde hatırlarsınız
    #eksikpazar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Jön Türk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ankara'da olması lazım yakın zamanda facebook ta videosunu görmüştüm belki sizde hatırlarsınız
    Abi Ankara'da 2 tane vardı. Kırmızı ve turuncu olarak.
    Kırmızı 06 BP plaka olan Adana'ya satıldı 2 sene önce gibi turuncu ise 1.5-2 sene önce falan Ankara'ya geldi. Oda daha önce Sakarya'da toplandı öncesi beyaz Mk1 turbo idi. Hali hazırda sadece 1 tane var Ankara'da Turbo olarak.

Turbosuz tek kapı olarak ise bilinen sadece 1 tane kaldı Ankara'da. O araçta Türkiye'de 1 tane çünkü Brezilya üretimi mk1 araç italyanlardan çok farklı.
    HotHatch Lovers!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    fake o v12

pist için hayalim vardı.
    1.6 16v sporting atmo.motor,günlükte binilebilir olur.dertsiz sorunsuz feh binilirdi.

ayarıdır,sorunudur derken atmo.bana mantıklı gelmiyor.

2.0 16v koyanda var ve çoğu 4x4.bence o kasaya,o şaseye öne 2.0cc koymak ciddi dengesizlik yaratır.(konu drag falan değilse)

1.6 8v turbo
    1.4tjet
    1.6mjet
    seçenek okadar çok ki.
    Gökhan abi hali hazırda satılık 1 tane atmosferik dizel dört kapı uno Mk1 var. 1 tane de yakın bir zaman sonra satışa sunulacak olan Mk1 dizel var. Biri Isparta biri Ankara'da. O dizellere herhangi bir dizel motor swap çok iyi olur ama kimse yapmıyor maalesef....
    HotHatch Lovers!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gökhan abi hali hazırda satılık 1 tane atmosferik dizel dört kapı uno Mk1 var. 1 tane de yakın bir zaman sonra satışa sunulacak olan Mk1 dizel var. Biri Isparta biri Ankara'da. O dizellere herhangi bir dizel motor swap çok iyi olur ama kimse yapmıyor maalesef....
    kasa zaten 800kg hibrid turbo setuplı 1.3mjet bile efso olurdu.

Dogukankyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tek kapı isterse Recep abi arşivden birkaç araca bakarız,hazır turbolu olanlarda var çünkü 2 tane şuanda dediğin gibi al tak şekilde turbo diye bir dönüşüm yok maalesef.... Bu arada gümrükten sürekli uno girmiyor, tek kapı en son 2012 yılı gibi girdi dört kapı dizel veya benzin hacizli araçlar çıkıyor tabi o ayrı.
    Bilgiler için teşekkür ederim
    𝕮𝖔𝖓𝖘𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖈𝖍𝖎𝖑𝖑 𝖉𝖊𝖊𝖕 𝖎𝖓𝖘𝖎𝖉𝖊

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.8t swaplanacaksa motor içine girmeden ( yorgun olmayan lpg ve hararet görmemiş ) makıne ile 300 hp rahatlıkla gezilebilir. 1.8 t agu ve aeb makıneler saglamdır.
    Alıntı DENON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dün akşamki yarıştan önce start verecek olan hatun dediki elimi bı yerıne götürüp : kazansanda kaybetsende bu senın ama kazanırsan hepsi senın , iliğimi guruttu gevurun gızı yarışı kazandıktan sonra

Rec.O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dkaya87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1,4 Tjet çok da sorunlu bi motor değil, özellikle Yunan'da ciddi yüklenmiş örnekleri mevcut. 1.4 multiair motorlarda dediğiniz problem var, o da motor kırma değil de multiair ünitenin yüklemeye çok müsait olmaması kaynaklı yaşanan arızalar.

benim de tercihim 1.4 tjet motor yükleyip 220-230 bg civarı mantıklı bi şekilde günlük de binilebilecek bi araç yapmak olurdu
    Şöyle bi durum var 220-230 hp civarı olarak yapıldı diyelim 1.4 tjet ile yetmediği zaman daha üzerine cıkacak olsak napacağız bize sıkıntı yaratırmı?

Alıntı Jön Türk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.8T mi?

Alıntı Ramcho® Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.8t swaplanacaksa motor içine girmeden ( yorgun olmayan lpg ve hararet görmemiş ) makıne ile 300 hp rahatlıkla gezilebilir. 1.8 t agu ve aeb makıneler saglamdır.
    Burda arkadaşımla dün konustuk unoya cok zor 1.8 t diyor. derme çatma olur diyor ama bilmiyorum. şu an hala araştırma aşamasındayım
    AP Type-R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    amaç proje yapmaksa f/p egrisinde 1.8 t ciddi guzel güçler ve ucuz maliyetler çikartıyor. hali hazırda swap yapılmış 500hp golf mk3 araçım var 4 yıldır yag su bakımı haricinde her hangi birsey yapmadan biniyorum.
    Alıntı DENON Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dün akşamki yarıştan önce start verecek olan hatun dediki elimi bı yerıne götürüp : kazansanda kaybetsende bu senın ama kazanırsan hepsi senın , iliğimi guruttu gevurun gızı yarışı kazandıktan sonra

tiMachine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi bir de şöyle bir durum var.
    Sen şimdi uno turboladın, 200+ çıktın.
    Cage, brace, x-bar,sway bar, coil,fren bunları ne yapacaksın?
    Çünkü uno gibi hafif bir arabada 200+güç resmen alfa romeo 4c'nin 250 beygir ile 900 kilo olması gibi şey.
    mal da yalan mülk de yalan gel biraz da sen oyalan.

otomotiv mühendisi

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eğer böyle bir niyet varsa cevizlibağ oto sanayi de elektrikçi nuri usta diye bir ustanın dükkan camekanında orj uno turbo göstergesi var. yıllardır camekanında durur

"Korkmadık, savaştık"

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tiMachine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi bir de şöyle bir durum var.
    Sen şimdi uno turboladın, 200+ çıktın.
    Cage, brace, x-bar,sway bar, coil,fren bunları ne yapacaksın?
    Çünkü uno gibi hafif bir arabada 200+güç resmen alfa romeo 4c'nin 250 beygir ile 900 kilo olması gibi şey.
    Yani kaç gündür bunu kim diyecek diye bekliyorum. Benim bildiğim Uno kaza anında oldukça kötü bir araç. Bu kadar hızlandırmak korkutucu. Umarım projede önce güvenlikten başlarsınız.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Rec.O Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla 1.4jet cok önü açık bir motor değil diye biliyorum ? Kırılma riski çok yüksek deniliyor.

Yukarıda yazdığım gibi 1.4 tjet ile ilgili duyumlarım hiç hayra alamet değil ondan dolayı düşündürüyor.
    Hocam, tjet konusunda sanırım yanlış kişilerden bilgi almışsınız.

Tjet motorda doğru uygulamalar ile 200 - 250HP mertebesinde stock internal ile kolayca güçler alınıp sağlıklı şekilde kullanılabiliyor.

Kendi aracım MiTo Tjet, 190.8xx km'de ve GT1446 turbo uygulaması ile tahmini 210-220hp güçlerinde.

Eğer ki TD04 turbo kullanırsanız 250hp mertebesi de alınabilir. Ama bu şekilde hiç kullanmadığımdan sorunsuzluk konusunda net konuşamam.

Kendi aracımda sadece 180.000 km'de gibi üst kapağı subab contalarını yenilemek için açmıştık. Üst kaçakta kılcal çatlaklar görüp komple yeniledik. Subabalar falan sağlamdı ama garanti olsun diye onları da yeniledik. Bunun dışında bloğa/pistonlara/segmanlara hiç dokunulmadı.

Geçtiğimiz günlerde araca kompresyon testi uyguladık, her silindirde 150 psi üstü değer gördük. Bir de silindir kaçak testi uyguladık, her silindir %90 mertebesinde çıktı.

Yani 68.000 km'den beri LPG'li kullanılıp, sadece üst kapağı yenilenen ve 190.000 km'ye gelen 210-220 hp'lik Tjet motor bu kadar sağlam.

Tabi yanlış ellerde, yanlış uygulamalar ile her motor kırılır. Sanırım siz o adamlardan bahsettiğiniz hikayeleri dinlediniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer böyle bir niyet varsa cevizlibağ oto sanayi de elektrikçi nuri usta diye bir ustanın dükkan camekanında orj uno turbo göstergesi var. yıllardır camekanında durur

bu mk1 göstergesi ilk kasaların. yapılabilecek mk1 uno çok çıkmaz piyasada.
    Konu SpeedlinE™ tarafından (10-12-2020 Saat 21:11 ) değiştirilmiştir.
    HotHatch Lovers!

Rew - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında bir soru da bu proje için ne kadar bütçe ayrılabileceği? Şuanki kurlarla çoğu şey hayal gibi duruyor
    Araç gümrük girişli, Borusan çıkışlıdır...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler