User Tag List

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Albea 1.2 16v Rektefiye İçin Yardım

ndt man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Albea 1.2 16v Rektefiye İçin Yardım

Merhaba arkadaşlar.

Aracımda hiçbir sorun yokken yakıt almak için durduğumda motordan hafif duman çıktığını gördüm.

Kaputu açtığımda motor yağ çubuğu yerinden çıkmış ve heryer yağ içindeydi. Yağ takviyesi yapıp bi 20 km yaptıktan sonra yağını ve filtrelerini değiştirip motoru çalıştırdığımda yağ kapağından yağ çubuğundan ve eksozdan duman atıyor.

Motoru komple kendim söküp parçaları kendim değiştiricem ancak sizden biraz yardım istiyorum.

Daha motor açılmadı ama sadece segman kurtarır mı yoksa pistonlarla beraber mi değiştirmek lazım.Eksik yağla en fazla 50 km felan gidilmiştir belki daha da azdır.

Silindirlerde çizilme yoksa tornalanmasi gerekir mi yoksa kesin olcturmek mi gerekir?

Albea 1.2 16v silindir toleransı ve piston segman ölçüleri hakkında bilginiz var mı?

Ayrıca fiyat performans olarak segman ve piston hangi marka almalıyım.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor açılmadan en temizi kompresyon testi yaparak durumu kontrol etmek lazım. Yağ çubuğundan yağ atması hayra alamet değil elbette.

Piston segman ölçüsü rektefiyeci ölçünce verecek muhtemeneln 0.50 dedikleri bir ölçü büyük piston segman kullanılır.

Daha önce sök tak tecrübeniz yok ise, torklama değerlerini bilmiyor iseniz profesyonel destek almanız lehinize olabilir. Motor toplamak senteye getirmek , silindir kapak sıkma sırası bile bilgi tecrübe gerektiren işler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mekanik bilgim var, motor sök tak yapmadım ama motosiklet mekanik yerleriyle baya haşır neşir oldum. Senteye getirme tarzi şeyleri de biliyorum ayrıca tork anahtarıyla yapicam sıkma işlerini.
    Sadece piston segman ölçü kısmında pek bilgim yok.

Rektefiye kısmında sadece segman atılsa silindirde çizik felan yoksa blok en azından honlanması gerekir mi ve buna bağlı segman ölçüleri değişir mi?

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ndt man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mekanik bilgim var, motor sök tak yapmadım ama motosiklet mekanik yerleriyle baya haşır neşir oldum. Senteye getirme tarzi şeyleri de biliyorum ayrıca tork anahtarıyla yapicam sıkma işlerini.

Rektefiye kısmında sadece segman atılsa silindirde çizik felan yoksa blok en azından honlanması gerekir mi ve buna bağlı segman ölçüleri değişir mi?
    Bildiğimi yazayım honlanma olduğunda da illaki gömlek çapı değişecektir.

Riske atmadan yapılacak işin işçiliği çok olduğundan eğer bütçe varsa açmışken piston segman takım olarak girmek lazım.

Ama bloğu ve kapağı görüp ilgili ölçümü yaptığında rektefiyeci zaten söyler kaç piston lazım diye.

Örnek 0.40 piston,

MOTOR PİSTON SEGMAN 0.60 PALIO-ALBEA-PUNTO 1.2 16V 71.40 Fiyatları ve Ozellikleri

Chn53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ndt man Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

rektefiye kısmında bilgin olmasına gerek yok abi. Çalıştığın rektefiyeci düzgün olsun yeter zaten alt bloğu kapağı komple toplayıp sana veriyorlar sen bir contayı koyup kapağı sıkıyorsun.

motor ile ilgili şashi fikrim sekman kurtarmaz bir boy büyütmek gerekir en temizide o şekilde olur , zaten piston setinin çok pahalı olduğunu sanmıyorum
    Z3 Roadster
    Golf Mk5 GTI

Talih.b16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kapağı çatlakcıya götür önce, bi kontrol edilsin.
    oradan rektefiyeciye vericeksin, kapak çatlak değilse, ve yüzeyi atık değilse sibop lastikleri değişecek.
    honlama olursa honlama, olmuyorsa gömlek çakılacak.
    yenmak piston sekman diğerlerine nazaran ucuzdur, yataklarıda şahin kullanabilirsin,
    o motorda sıkıntı cıkarmaz herhalde.
    conta mutlaka orjinal olsun, birde yan sanayi conta takımı işini görür.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladım gerekli ölçüleri rektefiyeci veriyor bize. Peki Bursa'da onerebileceginiz uygun ve düzgün yapan bir yer tavsiye eder misiniz?

Bu arada pcv valfi yani karter havalandırma kısmındaki tıkanıklıktan da olabilirmiş bu duman atma olayı. Benim yağ çubuğu belkide o yüzden çıkmış olabilir.

Şimdi ilk iş olarak karter havalandırmayı kontrol edicem. Sonra da kompresyon testi yaptırıp ona göre bir yol belirleyeceğim.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.2 motorda sente biraz sıkıntılı aparatı olmadan olmaz aparatı temin edip senteye alın kolay gelsin
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler