User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: İstanbul Maslak Fiat Özel Servis Tavsiyesi

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İstanbul Maslak Fiat Özel Servis Tavsiyesi

Merhabalar,

Eşimin kullandığı 2015 model 33k da 1.4t Benzinli 500x aracımız var.

Bakım zamanı geldi Birmot u aradım periyodik bakım fiyat almak için.

2.300 tl Yağ,yağ filtresi,hava ve polen filtresi için standart bakım ücreti verdiler.

Bu da yetmezmiş gibi araç 6. yılında olduğu için triger değişmeli bu da min 5k tutar dediler.

33k da aracın trigerinin değişmesi ne demek diye sorduğumda ya 120k km de ya da 6. yıldan itibaren değişmesi gerekli dediler.

Neyse diyip kapattım. Sonuç olarak Maslak sanayi de iyi bir özel Fiat veya Alfa Romeo servisi varsa önerebileceğiniz oraya götürmek istiyorum.

Tamam herşeye zam geldi hayat pahalandı anladık ama parayı da yolda bulmuyoruz. tüm malzemelerin 600-700tl yi geçmediği halde 2.300 tl vermek akıl karı değil gibi.

Var mıdır önerebileceğiniz Fiat,Alfa romeo servisi ?

berkaym - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rosso corsa fırat abi alfa konusunda iyidir

2.kısım 35.sk no:1466

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar,

resmen olması gerekenin 3 katı fiyat verilmiş.

ama 5 yıl veya 120K km'de triger değişim periyodu doğru. KM az olduğu için değiştirmemek de kararınız olabilir ama ciddi risk almış olursunuz.

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende aynı şekilde Birmot' tan afaki bir rakam alınca Bostancı Re-Se otomotiv' de yanlızca yağ bakımı için istenen rakama orjinal parçalarla triger, yağ bakımı, ön takım bakımını yaptırdım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar,

resmen olması gerekenin 3 katı fiyat verilmiş.

ama 5 yıl veya 120K km'de triger değişim periyodu doğru. KM az olduğu için değiştirmemek de kararınız olabilir ama ciddi risk almış olursunuz.
    Multiair motorun karakteristigi midir bu triger degisimi ?
    Hic bir aracimda 33k da triger degismedim cok degisik geldi bana. Saniyorum 5 yilda triger ozelligini kaybediyor ki degisim talep ediliyor.

Tesekkurler bilgi icin degisim dusunmuyordum ama degismek iyi olacak anladigim kadariyla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cnzdmr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hic bir aracimda 33k da triger degismedim cok degisik geldi bana. Saniyorum 5 yilda triger ozelligini kaybediyor ki degisim talep ediliyor.

Tesekkurler bilgi icin degisim dusunmuyordum ama degismek iyi olacak anladigim kadariyla.
    Sonuçta bir kayış, özünde plastik kabaca. Zamanla sertleşiyor, çatlıyor, kopması yeni motor demek.
    Okumadan imzalamam.....

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Trigeri bilmiyorum ama listende multiair filtreninde olmasi lazim diye hatirliyorum 1.4t ler icin
    1881 - 193

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trigeri bilmiyorum ama listende multiair filtreninde olmasi lazim diye hatirliyorum 1.4t ler icin
    Valla 500X varken bakımlarda küfür ediyordum değişen bişey olmamış A3'ün Doğuşta bakımları daha ucuz 500X'ten
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

rahmitanir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ben doğrusu siz ilk postta 1.4t yazınca motor tjet diye düşündüm, o sebeple multiair filtresinden bahsetmedim.

Multiair filtresini de 30K km'de değişimi muhakkak önerilir. Yine multiair'ın sağlığı için doğru/kaliteli yağ kullanılması çok önemli. Multiair ünitesi olmuş 12.000TL, bu detaya aman dikkat yani.

Triger konusunda ise, evet 5 yıl boyunca araç üstünde gergin kalan triger zamanla özelliğini kaybedip, küçük küçük çatlamalara başlıyor. Benzer durumu @sanctuary35 in 1.6 dizel Giulietta'sında net şekilde tespit etmiştik. KM'si gelmemiş olmasına rağmen trgerini 5 yıl dolduğundan bizim dükkanda değiştirdiğimizde, trigerin iç tarafındaki dişlerde ufak ufak başlayan çatlakları görmüştük, iyi ki değiştik demiştik.

Triger'i değiştirirken su pompasını değiştirmenize gerek yoktur yüksek ihtimalle, ben 1.4 tjet arabamda su pompasını ikinci triger değiştirişimde 180.000km'de değiştirmiştim. Yine triger montajında usta yakından bakar pompaya, kaçak falan yoksa, sadece triger değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok teşekkürler bilgiler için herkese

multiair filtresi, triger bir de bujileri ekleyeyim ben madem şemsiye oldu tam açalım

Alfa rosso corsa önerisi geldi, farklı öneriler de varsa açığım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Multiair filtresi her iki bakımda değiştirmek lazım küçük bi parça çok pahalı da değil
    06 SS 0006

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Servis çakmayı çok seviyor maalesef, hiç boşa gitmeyin servise...

Maslak bilemiyorum ama yolunuz düşerse Bostancı'da Sportivo var, Yılmaz Usta, kendisi normalde Alfa ustası olmasına rağmen yakın zamanda Jeep ve 500x'lere de bakmaya başladı

Ben de Giu sonrasında 500x'e geçince, kendisine gitmeye devam ediyorum...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Servis çakmayı çok seviyor maalesef, hiç boşa gitmeyin servise...

Maslak bilemiyorum ama yolunuz düşerse Bostancı'da Sportivo var, Yılmaz Usta, kendisi normalde Alfa ustası olmasına rağmen yakın zamanda Jeep ve 500x'lere de bakmaya başladı

Ben de Giu sonrasında 500x'e geçince, kendisine gitmeye devam ediyorum...
    Her Alfa servisi de bakmıyor galiba 500x le Renegade lere ama multiair motor mantığı aynı olsa gerek sanıyorum.

500X ile Renegade aynı motorlar zaten, Alfa da yazılım farklılığı olan Multiair lar vardır heralde.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Her Alfa servisi de bakmıyor galiba 500x le Renegade lere ama multiair motor mantığı aynı olsa gerek sanıyorum.

500X ile Renegade aynı motorlar zaten, Alfa da yazılım farklılığı olan Multiair lar vardır heralde.
    Aynen Renegade ve 500x'lerde zaten motorlar aynı, hatta Compass'larda da (170), 1.4 140'lık ve 170'likler var. Dizeller de öyle, haliyle aşina, parçaların çoğunluğu aynı. Fark eden şeyler sadece atıyorum birinde bilmemne Bosch, diğerinde Magnetti Marelli falan...

Motor harici şeyler zaten mekanik. Onları da hallediyorlar.

Hatta Yılmaz Usta Alfa servisi ama şu an Compass kullanıyor
    Konu Ormanci tarafından (09-07-2021 Saat 15:30 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rahmitanir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben doğrusu siz ilk postta 1.4t yazınca motor tjet diye düşündüm, o sebeple multiair filtresinden bahsetmedim.

Multiair filtresini de 30K km'de değişimi muhakkak önerilir. Yine multiair'ın sağlığı için doğru/kaliteli yağ kullanılması çok önemli. Multiair ünitesi olmuş 12.000TL, bu detaya aman dikkat yani.

Triger konusunda ise, evet 5 yıl boyunca araç üstünde gergin kalan triger zamanla özelliğini kaybedip, küçük küçük çatlamalara başlıyor. Benzer durumu @sanctuary35 in 1.6 dizel Giulietta'sında net şekilde tespit etmiştik. KM'si gelmemiş olmasına rağmen trgerini 5 yıl dolduğundan bizim dükkanda değiştirdiğimizde, trigerin iç tarafındaki dişlerde ufak ufak başlayan çatlakları görmüştük, iyi ki değiştik demiştik.

Triger'i değiştirirken su pompasını değiştirmenize gerek yoktur yüksek ihtimalle, ben 1.4 tjet arabamda su pompasını ikinci triger değiştirişimde 180.000km'de değiştirmiştim. Yine triger montajında usta yakından bakar pompaya, kaçak falan yoksa, sadece triger değiştirmeniz yeterli olacaktır.
    rahminin dediği gibi baya çatlamalar başlamıştı trigerde, bende acaba km yi beklesemmi diye düşünüyordum arabayıda satma niyetim vardı ama yinede içim elvermedi yaptık ağır bakımını arabayı sattım hala taksitlerini ödüyorum.
    izmirde enriko bana mazot filt dahil 2400tl bakım, 2500tl triger değişimi demişti, biz bakım triger ve V kayıs setiyle komple 2200e yapmıştık.
    Romeo <3 Giulietta

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kilometresi 1000 bile olsa yaşı gelince triger değişir ama ben daha önce 5 yılda değişen triger duymamıştım. Genelde 8-10 yıldı önceden. 5 e kadar düştü demek.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bostanci Muttalip usta derim. Gerek insanlik, gerek ustalik, gerekse de fiyat olarak uzmez.

Hatta soyle diyeyim usta kaprisinden biktigim icin, ciddi ciddi arabayi (Alfa 159) satma secenegini bile degerlendiriyordum Muttalip ustayla tanismadan once. Sagolsun kendisi hatrimi sayar, nazimi ceker

Parca tedarigi konusunda da Alfayedek.net Sercan Keklik'i oneririm. Kendisine telefonla ulasirsaniz, fiat parcalari icinde yardimci olacagini dusunuyorum.
    Konu MBuğra tarafından (11-07-2021 Saat 13:45 ) değiştirilmiştir.
    "Korkmadık, savaştık"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkürler herkese yorumlar için.

Cumartesi günü Milano Alfa ya gittim Maslakta bir arkadaşın yönlendirmesiyle. Yılmaz usta ile konuştum detaylı.

Standard bakım (Yağ,filtreler,buji) ve kayıs değişimi için 2 farklı fiyat aldım. Triger içinde evet değişmesi iyi olur ama km düşük istersen bi detaylı inceleyelim gerek görürsek değişiriz dedi.

Yarın bırakıcam aracı artık. Sonucunu da buradan yazarım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet, dün sabah aracı bırakıp aksam teslim aldım.

Tüm filtreler Multiair filtresi dahil, yağ ve bujiler değişti. Ekstra olarak triger ve devirdaim de değişti.

Usta baktıktan sonra ufak ufak yıpranmalar ve çatlamalar başlamış triger üzerinde, hiç riske girmeyelim değişelim hatta değişmişken devirdaim i de beraber değişelim dedi.
    Triger, değişip devirdaim i değişmezsek bir anlamı yok yarım iş yapmış oluruz diye de ekledi.

Öyle olunca bende ok dedim 33k da ağır bakımımızı yapmış olduk. Herşey toplam 3.5k tuttu. Evet yüksek bir rakam ama parça fiyatlarına bakınca normal kalıyor.
    Servisin verdiği rakama göre de baya makul oldu aslında.

Herkese yorumları için teşekkürler tekrar.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler