User Tag List

4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Pik Döküm Kaynağı...

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Pik Döküm Kaynağı...

arkadaşlar başımda bir bela var, aracın herşeyi bitti, stand alone a geçtik, herşeyi kontrol edebilen bir hale geldik, araç pamuk gibi çalışıyor her şey mükemmel, dedim ben de turboları da sökelim ne kadar kaçak göçek var halledelim, benim araba V6 olduğu için turbolar V nin altında, işçiliği çok zor... manifoldlardaki eğriliği planyaladık, yeni çelik contalar yaptırdık, hortumlar kelepçeler yenilendi vs, bu arada manifoldda 1.5 cm lik bir çatlak gördük, onu da güya çok iyi bir kaynakçıda 'garantili' kaynattırdık... ilk denemede poffff...

şimdi pik döküm kaynak olmaz diyenler çoğunlukta, daha önce bunu yaptırıp da başarılı olan var mı? aracın ebay de bile sadece diğer taraftaki manifoldu var satışta, haaa elde yaptırırım ama iki tarafı da yaptırmam gerekir o sebeple sizin tecrübelerinizi merak ediyorum...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gazaltı kaynak yaptırmıştım turbo arabada bi sorun olmadı döküm manifoldda
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

alihan_27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    E308L elektrotla wastegate kaynağı yapmıştım döküm manifolda. 2 sene sorunsuz kullandım. Kaynak öncesi parçanın 300 C üzerine ısıtılması, kaynak sonrası birkaç defa 400 C civarında gerilim giderme yapılması lazım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar başımda bir bela var, aracın herşeyi bitti, stand alone a geçtik, herşeyi kontrol edebilen bir hale geldik, araç pamuk gibi çalışıyor her şey mükemmel, dedim ben de turboları da sökelim ne kadar kaçak göçek var halledelim, benim araba V6 olduğu için turbolar V nin altında, işçiliği çok zor... manifoldlardaki eğriliği planyaladık, yeni çelik contalar yaptırdık, hortumlar kelepçeler yenilendi vs, bu arada manifoldda 1.5 cm lik bir çatlak gördük, onu da güya çok iyi bir kaynakçıda 'garantili' kaynattırdık... ilk denemede poffff...

şimdi pik döküm kaynak olmaz diyenler çoğunlukta, daha önce bunu yaptırıp da başarılı olan var mı? aracın ebay de bile sadece diğer taraftaki manifoldu var satışta, haaa elde yaptırırım ama iki tarafı da yaptırmam gerekir o sebeple sizin tecrübelerinizi merak ediyorum...
    Geçmiş olsun Maserati bey,

Kaynak üzerine aldığım eğitimlerden kısa bir özet geçerek size izlemeniz gereken yolu anlatayım.

Döküm malzemenin yüksek sıcaklık direnci fazla olsada genleşme katsayısı düşük olduğu için çatlamaya açık bir yapıya sahiplerdir.
    Bu çatlamayı en aza indirgemek için öncelikle parça büyüklüğüne göre 400-500°C'de ön tav yapmalı ve düşük erime noktasına sahip kaynak çubukları kullanmanız gerekiyor. Sizin için en uygun elektrod tip ENI 422 yada ENI 424 'tür. 424 kullanılmasını tercih ederim bulunmazsa 422'de olur yerine. Magmaweld markasının ürünleri mevcut buradan tedarik edebilirsiniz.
    Kaynak sonrası kontrollü soğutma yaparak kaynak yapılan yüzeyin büzüşmesini engelleyecek ve çatlamanın önüne geçeceksiniz.

Özetle;
    Döküm kaynağında en iyi ve güvenilir sonuç almanız için yapmanız gerekenler;

Ön tavlama (parça büyüklüğüne göre 400-500°C)
    Düşük sıcaklıkta eriyen elektrod ( ENI 422 yada ENI 424)
    Yavaş soğutma (tercihen soğuyacak parçayı kademeli olarak ısıtarak soğutma)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler