User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: 5w30 vs 5w40 Yağ Farkı

Sert@ç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation 5w30 vs 5w40 Yağ Farkı

Piyasada cok sevilen bir cok markanin sahte uretim 5w30 yag arayisindan bikip ulkemizde hatta dunyada nerdeyse cok cok az sahtesi olan 5w40 yaga gecmeyi dusunuyorum ancak bu degisikligin teknik olarak - ve + yonlerini anlatan veya yazan gormedim.

5w40 yaglari biraz arastirinca cok daha iyi yagladigina hatta 100k mil kullanimda eski yagdan alinan ornekle metallar 5w30a gore cok daha az oldugu iddia ediliyor.

Nedir simdi bunun asli astari 5w40 ulkemiz gibi nispeten sicak iklimde daha mi iyi ?

Arac bmw f10 530d
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 tane daha konu acarsan magnumdan lamboyu kazanıcaksın hemde yalamadan..

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzinli F20 kullanıcısı olarak yaz sezonunda komple Bodrumdayım. Havaların çok sıcak olmasından ve F20 lerin kronik yağ eksiltme probleminden dolayı (2013 kasa) 1.5 sene önce 5w30 dan 5w40 a geçtim. Gözlemlerim;

- N13 ler karakteri gereği çok fazla sıcak çalıştıklarından özellikle sıcak iklimde 5w30 un çok inceldiğini gördük. Neredeyse su kıvamına geliyordu. Yağ eksiltmenin buharlaşma sebebiyle olduğunu düşündük çünkü kaçak, terleme ya da yağ yakma gibi bir durum yok motor sağlıklı.
    - 5w40 a geçtikten sonra yağ eksiltme periyodu net 2000 km daha uzadı.
    - Performans konusunda bir değişiklik farketmedim.

Kullanılan yağlar Motul 8100 X-Clean 5w40 , Liqui Moly TopTec 4100 5w40. Şu an LM ile devam ediyorum.

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende n20 f30 kullanicisiyim.
    Bizim 2.0 araclar icin yurt disi forumlarinda hep 5w-40 oneriliyor.
    Ayni sekilde buradaki ustam da 5w-40 koyuyor.

Viskozite bi tik daha kalin oldugu icin incelme daha az olsa gerek 5w-40 ta.
    Yag eksiltmenin de bi tik onune gecebilir sanirim denizhanin dedigi gibi.

Bence ilk bakimda 5w-40 a gecin ve deneyimleyin. Kaybedicek bir sey yok tecrube edip farklari gormus olursunuz.

Diyadin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2.0 TFSI motorda 5W40 kullanıyorum. 5w30 göre ısıya daha dayanıklı daha geç ısınıyor buna bağlı olarak kış aylarında çalışma sıcaklığına ulaşması uzun sürüyor.

40 30a göre daha az yağ tüketimi sağlar. LM molygen tavsiye ederim.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı denizhandinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzinli F20 kullanıcısı olarak yaz sezonunda komple Bodrumdayım. Havaların çok sıcak olmasından ve F20 lerin kronik yağ eksiltme probleminden dolayı (2013 kasa) 1.5 sene önce 5w30 dan 5w40 a geçtim. Gözlemlerim;

- N13 ler karakteri gereği çok fazla sıcak çalıştıklarından özellikle sıcak iklimde 5w30 un çok inceldiğini gördük. Neredeyse su kıvamına geliyordu. Yağ eksiltmenin buharlaşma sebebiyle olduğunu düşündük çünkü kaçak, terleme ya da yağ yakma gibi bir durum yok motor sağlıklı.
    - 5w40 a geçtikten sonra yağ eksiltme periyodu net 2000 km daha uzadı.
    - Performans konusunda bir değişiklik farketmedim.

Kullanılan yağlar Motul 8100 X-Clean 5w40 , Liqui Moly TopTec 4100 5w40. Şu an LM ile devam ediyorum.
    motul x-cess 5w40 derim.

hths olarak hepsinden iyidir

Sert@ç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dun bakimi liqui moly toptec 4100 5w40 ile yaptik. Simdilik bakim sonrasi olusan sessizlik haricinde fark hissetmedim bakalim ayni kullanimda yag isinma hareketleri motul xclean efe 5w30a gore nasil fark edecek.

Liqui moly yagi ithalatcisi egemot izmirden aldim. Yaninda hediye 20ml cam siledek konsantresi yollamislar. Hayatimda ilk defa ise yarayan ve leke birakmayan cam sivi gordum. Kesinlikle egemottan aliyorsaniz bunuda sepete ekleyin.
    https://www.liquimolyturkey.com/liqu...e-sivisi-22033
    Alıntı hakotech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 tane daha konu acarsan magnumdan lamboyu kazanıcaksın hemde yalamadan..

razzmatazz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sert@ç Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dun bakimi liqui moly toptec 4100 5w40 ile yaptik. Simdilik bakim sonrasi olusan sessizlik haricinde fark hissetmedim bakalim ayni kullanimda yag isinma hareketleri motul xclean efe 5w30a gore nasil fark edecek.

Liqui moly yagi ithalatcisi egemot izmirden aldim. Yaninda hediye 20ml cam siledek konsantresi yollamislar. Hayatimda ilk defa ise yarayan ve leke birakmayan cam sivi gordum. Kesinlikle egemottan aliyorsaniz bunuda sepete ekleyin.
    https://www.liquimolyturkey.com/liqu...e-sivisi-22033
    bu yağı 1.6 hdi motorda kullanabilirmiyiz

denizhandinc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motul x-cess 5w40 derim.

hths olarak hepsinden iyidir
    Geçen Bodrum Yalıkavak sanayideydim. Yağ değişimi yaptık. Karteri boşaltırken LM 4100 Toptec in kıvamını pek beğenmedim. 5w40 olmasına rağmen baya ince aktı. Bu sefer Xcess 5w40 koyduk bakalım o ne performans verecek. Araç : 2013 BMW F20 1.16i

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçen Bodrum Yalıkavak sanayideydim. Yağ değişimi yaptık. Karteri boşaltırken LM 4100 Toptec in kıvamını pek beğenmedim. 5w40 olmasına rağmen baya ince aktı. Bu sefer Xcess 5w40 koyduk bakalım o ne performans verecek. Araç : 2013 BMW F20 1.16i
    yazarsın yorumunu

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla bende Motul Xcess 5w-40 kullanıyorum yaklaşık 3k km dir. Bana biraz erken ısınıyor gibi geldi bu yağ. Gerçi havalarda çok sıcak İstanbulda kabul ama mobil 1 den geçmiştim Motul e sanki o bu kadar çabuk ısınıp 120 leri görmüyordu. Ama dediğim gibi sıcaklarda büyük etken tabi.

LM den de sen pek memnum olmamışsın gibi. Bilemiyorum hangisi en iyisi 5w-40 da ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bildiğiniz üzere biri yağın sıcakken akışkan, diğeri ise soğukken akışkan değeri. Araca uygunluktan sonra aradaki skala ne kadar geniş ise o kadar daha iyi diyebiliriz. 0-60 gibi

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MyDoNoSe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bildiğiniz üzere biri yağın sıcakken akışkan, diğeri ise soğukken akışkan değeri. Araca uygunluktan sonra aradaki skala ne kadar geniş ise o kadar daha iyi diyebiliriz. 0-60 gibi
    Aralık artınca akışkanlık azalmıyor mu? Akışkanlığı azalan yağ döngüyü yavaşlatıp pompa gibi çevre elemanları zorlayabilir diye düşünüyorum. Yüklü yada çok zorlanan araçlarda belli bir miktar kalınlaştırılabilir ama fazlası da zarar verecektir diye düşünüyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler