User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: E34 m50b20tu çözülemeyen hararet sorunu

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

E34 m50b20tu çözülemeyen hararet sorunu

Selamlar,

95 model bir Bmw 520i aracım var, 2 sene önce kayış sesinden sinirlerim bozulunca el attık aracın avare bilyasını değiştirdik kitlenmişti, durunca hararet yükseliyordu termostat tam açılamadığı için su sirkülasyonu olmuyormuş gaza basınca çeviriyordu suyu biz de avare bilyası, kasnak, dağılmak üzere olan devirdaim, termik ile klima kayışını yenileyerek aracı topladık hararet hiç yoktu bunlardan sonra.

Bu olaydan 6-7 ay sonra annemi hastaneye yetiştirmeye çalışırken ufak bir kaza yapıp Doblo'nun birine arkadan çarptım. Araç su kaçırıyordu ancak hareket halinde hararet stabildi tam da pandemiye denk geldiğimiz için aracı tamir ettiremedim, annem kemoterapi gördüğü için bu şekilde gitmek zorunda kaldım, kapanma bitene kadar 7-8 ay kadar bu böyle devam etti. Araç seyir halinde hiç hararet yapmıyordu ama durduğu yerde yarım kontak yapınca hararet hep 3/4 veya son seviyeye yakın duruyordu, çalışınca geri ortaya geliyordu, hep hararet müşürü dediler ancak ilgilenemedik.

Radyatörü tamir ettirdik ancak çok sıkışık trafikte yine hararet yapınca radyatörü sıfırı ile değiştirdim 1 sene kadar önce, klima aktif değildi klima radyatörü ve klima fanı da değişti.

Araç çok sıkışık trafikte hala hararet yapıyor. Rüzgarı alınca soğuyor borular genel olarak sert ancak taş gibi değil, motor yağında su ya da soğutma suyunda yağ da yok. Motor suyu tertemiz ancak anlamsız şekilde fazla su eksiliyor, kaçak da yok, egzozda duman yok yanma odasına su girdiğini sanmıyorum.

Araç bu şekilde 1 senedir yatıyordu, şimdi komple kaportaya girişeceğim, buna el atmışken motoru da toparlayacağım, kapakta çatlak çıkarsa motoru da 2.6-2.7 olarak toplarım diyorum ancak önden bir fikirlerinizi almak istedim sizce problem nedir?

EDIT: Araçtaki klima fanı klima açık değilse hiçbir surette çalışmıyor, normalde soğutma suyu belli bir ısıyı geçince o da çalışıp ısıyı düşürmeye yardımcı olmalı ancak bu benim araçta hiç olmadı. Ayrıca şunu da ekleyeyim, termik fan ve soğutma sistemi sağlıklı çalıştığında bu 2. Fanın soğutma yapmasına hiç ihtiyaç olmuyor M50'lerde, üstündeki soğutma sistemi gayet yeterli, ancak bir sıkıntı varsa sistemde ısı yükselince çalışması lazım ama bendeki ısı yükselmesine rağmen klima açmadan hiç çalışmadı.
    Konu Seyfettin777 tarafından (05-08-2023 Saat 20:07 ) değiştirilmiştir.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Radyatör içinde basınç olunca fan müşürü devre dışı kalabiliyor. Su yerine hava gördüğü için aynı şekilde hararet müşürüde hava gördüğü için içerdeki gösterge normal olarak harareti yüksek gösteriyor. Taki siz hızlanmaya başlayınca su içierdeki havayı geçip dolaşmaya başlıyor. Bendede vardı aynı sorun ne varsa değiştirdim 1 yıl içerisinde en sonunda conta yaktım. 15 gün önce 5 gün öncede kapağı açtım contayı değiştirdim kapak sağlamdı su kanalları hafif çürümüş 4.silindir tarafı orayı kaynakla doldurup hafif şekilde taşladılar sonrasında topladım çalıştırdım araba eskisinden daha stabil çalışıyor ama sistemde yine hava oluyor sonrasında tüp beyni soğumaya başlıyor. Dün lpg beynini söktüm içinden su geçmesi imkansız balçık olmuş. Lpg yi iptal edip deneyeceğim yine hararet yükseltecekmi bakalım.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Doğru diyorsun abi benim araçta da lpg var bu lpg regülatöründen soğutma suyuna gaz geçişi olabiliyor içindeki contalar çürürse.

Ben soğutma suyuna baktığımda gaz kokusunu tam olarak alamıyordum, belli belirsiz bir koku vardı ama tam çözemedim radyatörü değişince koku değişti tespiti imkansızlaştı biraz. O aklımda ona bakacağım, kalorifer peteği de aklımda buradan da sistemin hava yapması mümkün aslında ama içeride hiç su birikintisi de olmamıştı daha önce.

Motordan kaynaklı sistemde hava birktiğini sanmıyorum ama sen de söyleyince sanki büyük ihtimal lpg regülatörü gibi geldi şimdi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Lpg diyaframı ile su karışması imkansız. En azından benimkinde öyle, bende öyle olmuştur diye açtım içini. Yenisi 2300 tl dediler, internette baktım 250 tl. Alıp topluyacam ama önce hararet işini çözmeliyim.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kalorifer peteğinden olabilir mi abi senin mevzu peki? Buradan da sistemin hava yapma ihtimali var.

Bir de komik gelecek belki ama daha önce bir E200k'da benzer sorunu radyatör kapağıyla çözmüştük.

Ben daha kapağı açmadım, inşallah blok ve kapakta bir şey yoktur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim kaloriferi iptal etmişler. İhtiyacım olmadığı için aktif etmedim. Devirdaim,termostat,fan müşürü,radyatör kapağı hepsi değişti yinede biryerde bi sıkıntı var ama bakalım en son lpg beyni söktüm onsuz deneyeceğim. Birde rektefeci bana taktığım conta sahte ise ondanda yapar dedi ama benim arıza sabit devam ediyor. Değişmiyen bir radyatör kaldı oda yeni gibi zaten behr marka olduğu için değiştirmedim. Hatta devirdaimi 2. Defa değiştirdim. Hayır anlamadığım suya basınç verse araba tekler zor çalışır. Araba öylebir çalışıyorki aldığımdan beri bukadar stabil çalışmamıştı.bakalım tekrar kapak açacak olursam orjinal conta getirteceğim almanyadan burdaki parçalara güvenmem artık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Blok tapalarında kaçak olabilir mi abi?

Kapak yeni açılmış ama blokta gözden kaçan bir çatlak olmasın ateşleme buji yuvalarından basınç verince kayıp oluyor mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Radyatörden basınç testi yaptığımızda kaçak görünmüyor ama onuda deneyeceğim bakalım. Blokta dıştan kaçak yok normalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Seyfettin777 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Blok tapalarında kaçak olabilir mi abi?

Kapak yeni açılmış ama blokta gözden kaçan bir çatlak olmasın ateşleme buji yuvalarından basınç verince kayıp oluyor mu?
    Evet 1 senedir bulamadığımız sorunu lpg beyninden çıktı. İçi komple balçık kireç ne varsa tıkamış tornavida ile zor kazıyıp temizledim bide tamir takımı sipariş ettim 250 tl ye sonra lpgyi aktif ederim. Sizinde lpg beynini açıp bir bakın. Su giriş çıkışı boru yardımıyla direk yapın test edin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok sevindim abi, aklımda ben de lpg regülatörüne bakacağım. Bu lpg bela aslında, regülatörden çıkarsa bakarsın komple iptal ederim onu ben de bilmiyorum.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler