User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
40 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Yeni Peugeot 308

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yıl 1986 bundan tam 35 yıl önce adamlar kaputu bu şekilde ne amörtisör nede çubuk bir şekilde komple açılır yapmışlar halen günümüz mühendislerinin yaptığı kaputa bak gülünecek durumdalar.
    2010-2020 Mercedes'lerde var mı bu şekilde kaput olan ?
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

aslan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2010-2020 Mercedes'lerde var mı bu şekilde kaput olan ?
    Yok tabiki onlar z kuşagı mühendisleride ondan
    IMPOSSIBLE IS NOTHING

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aslan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok tabiki onlar z kuşagı mühendisleride ondan
    Yani o yılların köşeli tasarımlarında birçok şeyi yapmak kolay. Ama şimdi en basitinden EuroNCap dan iyi puan alması için yaya güvenliğinde yaya ya çarptığında yayanın ilk düşeceği kaputun tasarımı bile kısıtlayıcı birşey. Olay mühendislerin beceriksizliği değil. Mühendise işi veren tasarım, maliyet, satış pazarlama ekiplerinin istekleri.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Respect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kaput amortisörü fetişistliği var harbiden araba camiasında

Frid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Respect Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaput amortisörü fetişistliği var harbiden araba camiasında
    milyon kişi kaput nereden açılır bilmezken amortisörü yok diye yakınıyor

bende amaca yönelik gerekli olduğunu düşünüyorum, bu araç fiyatlarına bizim ülkemiz kesin hak ediyor kaput amortisörü
    Soyadımın ilk iki harfi kişiliğim kadar ÖZ

HaKo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok merak ediyorum kaput amortisorlu olunca ne oluyor, yılda kaç kere açılıyor bu amortisor, benim hiç kaputunu açmadan alıp sattığım arabalamarım oldu
    CORVETTE C7 Z51 STINGRAY
    GLB 200 4MATIC
    VESPA GTS 300 SUPERSPORTS

_driver_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı HaKo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok merak ediyorum kaput amortisorlu olunca ne oluyor, yılda kaç kere açılıyor bu amortisor, benim hiç kaputunu açmadan alıp sattığım arabalamarım oldu
    +1
    Ayrıca eski 106 aracımda vardı diye hatırlıyorum demek ki adamlar yapamıyor değil yapmamışlar
    Alıntı mesutt1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    skodaya tam kocaman oha diodum ki driver abi içimi okudu
    Alıntı doncarlo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saxoda sertleşme kronik pompayı kontrol edin.

TolgaEsentepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    olması kolaylık, olmaması dert değil
    .

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Niye takıldınızki bu kadar kaput amortisörü algımıza?

Hiç açmasam da kaputu benim için bir kalite göstergesidir, kolaylıktır. 400 bin liraya satılacak bir arabada da bir zahmet olsun ister insan.

Golfte yoksa sen tam tersine koyacaksınki bazı detaylarda öne geçeceksin. Yoksa öyle 30 sene izler durursun golfü.
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araba güzel olmuş, saçma sapan elektronik arızası vermezse, çok plastik değilse içi iş yapar.
    Alıntı .CeM. Nickli Üyeden Alıntı
    99 yaşında bi amcada vardı 99 model 99 binde noldu kimbilir bulupta müzeye koymak lazım aslında çok değerli

DR059 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle aracın tasarımını beğendim.
    Yakın tarihte Peugeot'nun evrimine tanıklık etmek de ayrı bir şans kendi adıma
    İlk 307'nin sorunlarından sonra bugün gelinen nokta, gerçekten takdire şayan.
    Bundan 10 sene sonra, çok daha farklı bir Peugeot marka algısı olacak bizlerde.

Yapılan uygulamalarla ilgili mühendislere serzenişte bulunulmuş ama Seri Üretim otomobillerde hikaye biraz farklı işliyor.
    Her OEM'in büyük/küçük bir R&D centeri var.
    Ben bunların birinde 2 hafta kadar zaman geçirme şansı yakaladım.
    Araç parkında Renault Clio Symbolden, Tesla'ya kadar çeşit çeşit aracı görünce çok şaşırmıştım.
    İnceledikleri detaylar ufkumu açmıştı.
    Burada bilmemeleri ya da dahil oldukları kuşaktan ötürü uygulamamaları gibi bir durum yok. Söz konusu bile olamaz.
    Peugeot yeni 308 için, piyasada o ana kadar satılmış güncel tüm C segment HB'leri söküp, biçip, tartmıştır. Hem de defalarca...

Ama işte, işin bir de gerçek yüzü var. Hiç bir üretici bizlere ''DAHA İYİ'' bir araç üretmek için çalışmıyor. İsterleri karşılayan bir aracı, ''minimum'' maliyetle üretmek asıl amaç günümüzde. Bunu yapabilen firmalar kazanıyor. Kazandıkça büyüyor. Büyüdükçe daha iyi tasarımlar ortaya çıkarıyor, trendi yakalıyor, vs vs. Bu zincir şekilde ilerliyor.

''Overengineering'' günümüz seri otomobil dünyasında firmaları ciddi bir biçimde zarara uğratan bir ''hata''dır aslında.
    (Hey gidi 90'ların Mitsubishi'si... )

Bizde konu olan durum ise;
    2 tane kaput amortisörü toplamda hardware'leri ile beraber maliyeti 5 euro filan yapar fabrikaya yaklaşık.
    Bunun yerine 1 adet rod kullandığından toplam maliyet 2 euronun altına iner.
    Araç başı yaklaşık 3 euro extra kazanç. Yılda 500bin araç, ortalama 7 yılda : 10 Milyon Euro kabaca.
    Aşağı yukarı çoğu üretici bu gözle bakıyor olaya.

Bir önceki aracım Leon mk3'tü, kışlık/yazlık lastik değişimleri için jant söküldüğünde, jantın arkasında kalan bölgenin haline üzülüyordum. Pas içindeydi...
    Çünkü üretici o bölgeye uygulanması gereken astar ve boyayı silerek bir kazanç sağlamıştı. Ama bu durumdan haberi olmayan milyonlarca potansiyel müşteri için bu bir problem değildi.

İş burada biraz satış ve pazarlama departmanlarında bitiyor. (Bu arada bu ekiplerin bir kısmı ''Mühendis'' değil )
    Bu tarz maliyet düşürme fikirleri hep oluyor. Bu ekip ciddi bir biçimde; anket ve raporlara dayanan gerçeklerle veto etmezlerse; sonuç olarak elimizde kaput çubuğu kalıyor.
    Eğer bölgesel olarak bize (Middle East Region) kaput çubuğu, Avrupaya kaput amortisörü gibi bir durum yoksa; Peugeot'un satış ve pazarlama ekibi bu ayrıntıya bizim kadar takılmıyormuş demektir.

Son olarak; üreticiler artık çok ciddi güvenlik regülasyonlarına tabii.
    Regülasyonlara uyan, güvenlik standartlarını karşılayan en optimum tasarımlar birbirine benziyor. Benzemek de zorunda kalıyor.
    Siz 50 euroluk kaput için, extra 30 milyon euro daha ARGE yapıp, farklı olacaksanız; o kaputun fiyatını amortismanla 300 euro'ya çıkarısanız.
    O aracın fiyatı da muadillerinin üzerinde kalmaya mahkum oluyor. Ya da diğer tüm firmalardan daha az kar edip, kendini zora sokuyor.

Respect - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dragger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Niye takıldınızki bu kadar kaput amortisörü algımıza?

Hiç açmasam da kaputu benim için bir kalite göstergesidir, kolaylıktır. 400 bin liraya satılacak bir arabada da bir zahmet olsun ister insan.
    Bu bakış açısı da yanlış...

Evet ülkemizde 300-350.000 birim paraya satılıyor bu araçlar, yahuu bu paraya o nasıl olmaz bu nasıl olmaz diyebiliyoruz , kaput amortisörü rüyalarımızı süslüyor olabilir çünkü gerçekten büyük para ama yurt dışında 30.000 bilemedin en fazla 35.000 birim paraya satılıyor bu segment araçların en babası...

Keza yurtdışında bu araçlar evin 2. 3. araçları olacak konumda,bizde lüks.

Buyrun Golf 8 almanya fiyatı; 308 bu fiyatın bile altında satılacaktır muhtemelen;

Volkswagen Golf 8’in Almanya fiyatı açıklandı. 1.5 litre benzinli 130 ve 150 HP, 2.0 lt TDI dizel 115 ve 150 HP seçenekleri ile satılacak. Volkswagen Golf 8’in Almanya fiyatı 27.510 Euro’dan başlıyor. 150 beygir dizel motor seçeneğiyle Volkswagen Golf 8’in fiyatı 33.840 Euro.
    Konu Respect tarafından (24-03-2021 Saat 10:03 ) değiştirilmiştir.

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DR059 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle aracın tasarımını beğendim.
    Yakın tarihte Peugeot'nun evrimine tanıklık etmek de ayrı bir şans kendi adıma
    İlk 307'nin sorunlarından sonra bugün gelinen nokta, gerçekten takdire şayan.
    Bundan 10 sene sonra, çok daha farklı bir Peugeot marka algısı olacak bizlerde.

Yapılan uygulamalarla ilgili mühendislere serzenişte bulunulmuş ama Seri Üretim otomobillerde hikaye biraz farklı işliyor.
    Her OEM'in büyük/küçük bir R&D centeri var.
    Ben bunların birinde 2 hafta kadar zaman geçirme şansı yakaladım.
    Araç parkında Renault Clio Symbolden, Tesla'ya kadar çeşit çeşit aracı görünce çok şaşırmıştım.
    İnceledikleri detaylar ufkumu açmıştı.
    Burada bilmemeleri ya da dahil oldukları kuşaktan ötürü uygulamamaları gibi bir durum yok. Söz konusu bile olamaz.
    Peugeot yeni 308 için, piyasada o ana kadar satılmış güncel tüm C segment HB'leri söküp, biçip, tartmıştır. Hem de defalarca...

Ama işte, işin bir de gerçek yüzü var. Hiç bir üretici bizlere ''DAHA İYİ'' bir araç üretmek için çalışmıyor. İsterleri karşılayan bir aracı, ''minimum'' maliyetle üretmek asıl amaç günümüzde. Bunu yapabilen firmalar kazanıyor. Kazandıkça büyüyor. Büyüdükçe daha iyi tasarımlar ortaya çıkarıyor, trendi yakalıyor, vs vs. Bu zincir şekilde ilerliyor.

''Overengineering'' günümüz seri otomobil dünyasında firmaları ciddi bir biçimde zarara uğratan bir ''hata''dır aslında.
    (Hey gidi 90'ların Mitsubishi'si... )

Bizde konu olan durum ise;
    2 tane kaput amortisörü toplamda hardware'leri ile beraber maliyeti 5 euro filan yapar fabrikaya yaklaşık.
    Bunun yerine 1 adet rod kullandığından toplam maliyet 2 euronun altına iner.
    Araç başı yaklaşık 3 euro extra kazanç. Yılda 500bin araç, ortalama 7 yılda : 10 Milyon Euro kabaca.
    Aşağı yukarı çoğu üretici bu gözle bakıyor olaya.

Bir önceki aracım Leon mk3'tü, kışlık/yazlık lastik değişimleri için jant söküldüğünde, jantın arkasında kalan bölgenin haline üzülüyordum. Pas içindeydi...
    Çünkü üretici o bölgeye uygulanması gereken astar ve boyayı silerek bir kazanç sağlamıştı. Ama bu durumdan haberi olmayan milyonlarca potansiyel müşteri için bu bir problem değildi.

İş burada biraz satış ve pazarlama departmanlarında bitiyor. (Bu arada bu ekiplerin bir kısmı ''Mühendis'' değil )
    Bu tarz maliyet düşürme fikirleri hep oluyor. Bu ekip ciddi bir biçimde; anket ve raporlara dayanan gerçeklerle veto etmezlerse; sonuç olarak elimizde kaput çubuğu kalıyor.
    Eğer bölgesel olarak bize (Middle East Region) kaput çubuğu, Avrupaya kaput amortisörü gibi bir durum yoksa; Peugeot'un satış ve pazarlama ekibi bu ayrıntıya bizim kadar takılmıyormuş demektir.

Son olarak; üreticiler artık çok ciddi güvenlik regülasyonlarına tabii.
    Regülasyonlara uyan, güvenlik standartlarını karşılayan en optimum tasarımlar birbirine benziyor. Benzemek de zorunda kalıyor.
    Siz 50 euroluk kaput için, extra 30 milyon euro daha ARGE yapıp, farklı olacaksanız; o kaputun fiyatını amortismanla 300 euro'ya çıkarısanız.
    O aracın fiyatı da muadillerinin üzerinde kalmaya mahkum oluyor. Ya da diğer tüm firmalardan daha az kar edip, kendini zora sokuyor.
    hesap dogru arabanin fiyatine 3 eur daha eklemek kimseye koymaz.
    ben sahsen bayide 50tl fark ile opsyion olarak sunsalar hayir demem. Diyecek cok az insan oldugunu dusunuyorum.

DR059 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ome_RS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hesap dogru arabanin fiyatine 3 eur daha eklemek kimseye koymaz.
    ben sahsen bayide 50tl fark ile opsyion olarak sunsalar hayir demem. Diyecek cok az insan oldugunu dusunuyorum.
    Fabrika maliyetleri ile bayideki fiyat farkını karşılaştırmak gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Dünyanın hiç bir yerinde de böyle değildir.
    Seri üretim mantığında (Günlük ortalama 3bin adet) alınmış, çeşitli anlaşmalarla vergilerden arındırılmış bir parçanın maliyet oradaki ortalama 5 euro.
    (Peugoet fabrika çalışanı değilim bu arada, tahminen fiyat verdim)

Bayide satmaya kalktığınızda, 5 euro diye bir şey ortada olmayacak artık.

Öte yandan ''kaput amortisörlü'' ve ''kaput çubuklu'' 2 ayrı speci üretmek, lojistiğini yapmak, depolamak vs maliyetleri daha da artıracak. Üretim için oluşturulan her spec maliyetleri arttırır.
    Kaput amortisörü için önden sipariş vereyim, yaklaşık 3 ay beklerim derseniz, o da ayrı bir hikaye olur.

Bu arada kaput çubuğunu savunan adam olarak gözükmek istemem.
    Benim önceki aracımda da, şimdi ki aracımda da amortisör yok. Olsun isterdim.

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DR059 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fabrika maliyetleri ile bayideki fiyat farkını karşılaştırmak gerçekçi bir yaklaşım olmaz. Dünyanın hiç bir yerinde de böyle değildir.
    Seri üretim mantığında (Günlük ortalama 3bin adet) alınmış, çeşitli anlaşmalarla vergilerden arındırılmış bir parçanın maliyet oradaki ortalama 5 euro.
    (Peugoet fabrika çalışanı değilim bu arada, tahminen fiyat verdim)

Bayide satmaya kalktığınızda, 5 euro diye bir şey ortada olmayacak artık.

Öte yandan ''kaput amortisörlü'' ve ''kaput çubuklu'' 2 ayrı speci üretmek, lojistiğini yapmak, depolamak vs maliyetleri daha da artıracak. Üretim için oluşturulan her spec maliyetleri arttırır.
    Kaput amortisörü için önden sipariş vereyim, yaklaşık 3 ay beklerim derseniz, o da ayrı bir hikaye olur.

Bu arada kaput çubuğunu savunan adam olarak gözükmek istemem.
    Benim önceki aracımda da, şimdi ki aracımda da amortisör yok. Olsun isterdim.
    dediklerine katılıyorum. Benim demek istediğim standart üretim prosedürü olarak 30k küsür fiyatı olan aracın satıs bedeli 2-3 eur daha artmış olsa hiç bir şeyi değiştirmeyeceği yönünde idi. Yoksa tabiki kaput amortiörünün opsiyonu cok mantıksız. Benim anlamadığım, firmaların gereksiz bir çok maliyet arttıran seylerden kaçınmazden temelde kolaylık sağlayacak ve algıyı yükseltecek bir parçanın eklenmesininden erinmesi.

Low-Rider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Almayacak adam kaput amortisörü olsa da almayacak zaten, o zaman başka bir şey bulacak laf edecek

Difüzörümsü kromaj çakma egzosların olduğu bölümü hiç beğenmedim, çok abzürt duruyor.

huseyinturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Difüzör aksarayda x tuningden 150 liraya alınıp nerdeyse her araca uyan difüzörlere benzemiyor mu?

erhanarici18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kaput amortisörü kırmızı çizgimiz.

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Respect Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu bakış açısı da yanlış...

Evet ülkemizde 300-350.000 birim paraya satılıyor bu araçlar, yahuu bu paraya o nasıl olmaz bu nasıl olmaz diyebiliyoruz , kaput amortisörü rüyalarımızı süslüyor olabilir çünkü gerçekten büyük para ama yurt dışında 30.000 bilemedin en fazla 35.000 birim paraya satılıyor bu segment araçların en babası...

Keza yurtdışında bu araçlar evin 2. 3. araçları olacak konumda,bizde lüks.

Buyrun Golf 8 almanya fiyatı; 308 bu fiyatın bile altında satılacaktır muhtemelen;

Volkswagen Golf 8’in Almanya fiyatı açıklandı. 1.5 litre benzinli 130 ve 150 HP, 2.0 lt TDI dizel 115 ve 150 HP seçenekleri ile satılacak. Volkswagen Golf 8’in Almanya fiyatı 27.510 Euro’dan başlıyor. 150 beygir dizel motor seçeneğiyle Volkswagen Golf 8’in fiyatı 33.840 Euro.
    Neye göre kime göre yanlış?

Ben de biliyorum Avrupa'da hangi araç kaç paraya satılıyor vs ama ben burada aldığım rakama bakarım. Orada satış fiyatı veya fabrika maliyetleri vs beni pek ilgilendirmiyor, tüketici gözüyle bakıyorum.

Bana göre büyük eksi, böyle güzel bir tasarımla gelip golfü tahtından indirebilecekken sen detaylarla öne geçmelisin.
    Konu Dragger tarafından (31-03-2021 Saat 17:49 ) değiştirilmiştir.
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler