User Tag List

Sayfa 3/7 İlkİlk 12345 ... SonSon
115 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: yay presleme-kestirme

Merthan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Presslemeye herkes tehlikeli yazıyor,Nizamettin ustaya sorduğum zaman orjinal yay pres spor yaydan daha iyi yol tutar diyor
    SUBARU TECNICA INTERNATIONAL

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hem yumuşak olucak hem konforlu, hemde iyi yol tutucak, öyle bir dünya yok, orjinal yayı 3-4 cm presletince araç nasıl girdiyse öyle çıkar benim bildiğim..

onur_si - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu konuda pres olayına girilecekse bu işin profu maslak nam amortisör, ben daha önceki araçlarıma da yaptırdım en çok verim aldığım orjinal yayı 6 cm soğuk press ve %60 amörtisör sertleştirme hem konfor hem yol tutuş ama ısıtma ve kestirme olayı daha sakat.

Jeandan-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onur_si Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konuda pres olayına girilecekse bu işin profu maslak nam amortisör, ben daha önceki araçlarıma da yaptırdım en çok verim aldığım orjinal yayı 6 cm soğuk press ve %60 amörtisör sertleştirme hem konfor hem yol tutuş ama ısıtma ve kestirme olayı daha sakat.
    6cm soğuk press ve amortisör sertleştirme sakat değil yani?
    .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Jeandan-R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6cm soğuk press ve amortisör sertleştirme sakat değil yani?
    benim anlatmak istediğim kesme biçme olayı yerine soğuk press daha mantıklı tabiki bu işin en iyisi coilover almak ama pistte yarışmayıp her köşe başında gazlamayacaksan yapılabilir tamamen tercih meselesi herkez pistte yarışmak için basmıyor sonuçta arabasını

Jeandan-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı onur_si Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim anlatmak istediğim kesme biçme olayı yerine soğuk press daha mantıklı tabiki bu işin en iyisi coilover almak ama pistte yarışmayıp her köşe başında gazlamayacaksan yapılabilir tamamen tercih meselesi herkez pistte yarışmak için basmıyor sonuçta arabasını
    Aracı yere bastığınızda sertleşmesi gayet normal zaten, bunu gülün dikeni olarak kabullenmek gerekir. Hem basık hemde konforlu araba istiyorsunuz bunun riskini anlatamıyorum sorun orda.
    .

EmreS13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracım golf mk2 soğuk pres arkalarda polonun spor amortisörü ve mil kesik olarak 1 yıldır kullanıyorum
    Ne top gibi sekiyorum nede yaylanıyorum. Yol tutuşumda gayet mükemmel. Uzun yolda bile sıkıntı çekmedim.
    Ama keşke para olsada kaliteli bi xyz coil set alıp kullansak

Edit: bu arada araba orjinalden 18cm civarı basık
    06 WTF 36 Corsa 1.7 ///06 FA 9273 İbiza cupra CTH SOLD..
    06 JZ 556 200SX S13 Forged , Drift Car Project

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5 lik spor yay bile takılsa spor amörtisör gerekiyor 3-4 cm den sonra mutlaka amortisörlere müdahale etmek gerekiyor bunu da es geçmemek lazım yoksa araç yayın sertliğine mahkum oluyor amortisörler görevini tam yapamaz yol tutuş ve konfor - ye dönmüş olur

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sanayi'de XXXX abiye sordumculuk, ben yaptım on numara cuk oturduculuk gerçekten birilerinin canı yanıp anlatılıp yayılana ve ders alınana kadar devam eder....

Yay denilen şey çakmak içinde de olsa ne bileyim uçlu kalem içinde de olsa , araba süspansiyonunda da olsa belirli hesaplar yapılarak üretilir, kullanılır.

Yay kesmek , yay ısıtmak, yay soğutmak vs vs can yakar bir gün üzer...

Yay ile girilen ilişki zinadır yapmayın etmeyin yayın bütün esneme, sekme, darbe emme vs özelliklerine müdahale etmiş olursunuz. Konforum, yol tutuşum mükemmel der kullanırsınız acısı başka bir yerden çıkar.

Araba için de herhangi bir makine için de üretilirken takılan her vidanın hesapları yapılmıştır. Bi vidayı burdan soğutursun, sorun yok sanarsın ama ilgili olduğu başka bağlantı parçalarına binen yüke etki etmiş olursun.

Özetle spor yay alın, spor yaydan önce spor amortisör alın, parası olan coilover alsın ama 150 liram var yay yok bu paraya napalım soguk press yaptık diyenin aracını almam ben alana da allah kolaylık versin mutlaka bir yönden sıkıntı yaşatır. Ya da bunların hepsini saçmalıktır Mühendislik diye bir dal yoktur . Saygılar
    -Fırat

cess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim merak ettiğim de şu;

Orjinal yaylar yerine Vogtland 3 cm lik yayları 2-3 cm daha presletsek nasıl olur?

Lastik çamurluk arası kapansın artık,yeter

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen kimsin? 1 kişi...

100 kişiye de yaptırmışsın, etti 101 kişi.. 100 de ben vereyim, etsin sana 201 kişi...

Yaptırdığın işin arkasında herhangi bir Ar-Ge ya da mühendislik var mı? Yok.. Bastır emmi bastır, 3 cm'e geldi mi? Geldi, dur..

Senin yaptırdığın işlem bu. Bu işlem için de otomobil tekniğinin tavan yaptığı bu forumda, sana işin doğrusunu anlatanlara "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın" diyemezsin. Envai çeşit yay üreticisi envai çeşit Ar-Ge çalışması, test yapıyor. Mal mı onlar? Bilgisiz mi onlar? Hiç mi yıllarca dirsek çürüten bu insanların aklına gelmemiş suyu verilmiş metali presletip daha kısaltmak? Sen misin bu alemin zekisi?

Bu işin bir doğrusu vardır bir de çakması vardır. İsteyen istediğini yapar. Lâkin dünya standarlarınca kabul edilen, arkasında mühendislik çalışmaları olan bir işleme bi kaç senelik deneyimin ve sanayideki "bastır la bastır" türevi yorumlarla iş yapan ustalardan gördüklerinle "doğru budur" diyemezsin. Hele işin mühendislik açısından doğrusunu anlatana, çakma işlemlerini doğru diye lanse etmeyi hiç yapamazsın.

Techturkey'in kuruluş amacı doğru teknik bilgiyi insanlara ulaştırmaktır.

Bu ve diğer mesajların için teşekkür ederim abi.

Alıntı Merthan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Presslemeye herkes tehlikeli yazıyor,Nizamettin ustaya sorduğum zaman orjinal yay pres spor yaydan daha iyi yol tutar diyor
    Kim sirkem ekşi der ? Adam o işin ticaretini yapıyor herhalde öyle söyleyecek ki sende spor yay amortisör almaktansa ona yaptırasın.

Şahsın kim olduğunu bilmiyorum, tanımıyorum.

Alıntı cess Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Orjinal yaylar yerine Vogtland 3 cm lik yayları 2-3 cm daha presletsek nasıl olur?

e 3lüğü satıp 5 lik yay al ?

+ olarak herhangi bir kişi bazında yazmıyorum, buradan sonrakiler tamamen genel.

Okuldan bir hocam ile birlikte, (İlgilenen olursa, kendisi Odtü çıkışlı Makine Mühendisliği profösörüdür, Profluk ünvanını da Odtüden almıştır.) Bir yeni türde bir süspansiyon geliştirmeye çalışıyoruz. Daha ziyade ben fikirlerimi sunuyorum hesap kitapta tıkandığımda yardımcı oluyor yol gösteriyor.

Henüz bir araca monte edip deneyemesekte, sabit bir yerde ürettiğimizden yola çıkarak, yol tutuş ve konforu bir arada bulabileceğiniz tamamen mekanik bir sistem olacak. Haliyle üretmesi, bakımı vs de kolay ve ucuz olacak sanıyorum. Bir de, yükseltip alçaltmak çok daha kolay olacak ve 'yay' değiştirmek zorunda kalınmayacak. Hayırlısı diyelim..

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı Merthan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nizamettin usta Malzeme Mühendisi mi? Doktora mı yapmış? Profesör mü olmuş?

Her denen doğru olsaydı...

Adamın işi o tabi ki iyi diyecek, kötü diyecek hali yok ya. Hangi esnaf malını veya yaptığı işi kötüler?
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yürüyen aksamla oynamayın.. yay presletmek, kestirmek yerine spor yay alın.. o da kesmiyorsa custom değil, sanayi işi değil, baya markalı fabrikalarda üretilmiş coilover lardan alın. Ondan sonra kaza yaptığınızla kalmazsınız, başka insanların da canını yakarsınız aracınızı basma sevdanız yüzünden.. Bu işe ayıracak bütçeniz yoksa yaptırmayın kardeşim.. Kimseden eksik kalmazsınız merak etmeyin..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nizamettin usta Malzeme Mühendisi mi? Doktora mı yapmış? Profesör mü olmuş?

Her denen doğru olsaydı...

Adamın işi o tabi ki iyi diyecek, kötü diyecek hali yok ya. Hangi esnaf malını veya yaptığı işi kötüler?
    Bende senin gibi düşünüyorum zaten işte adam böle sölüyor ama yaptığın zamanda vuruntular başlıyor.Benim bunu yazmamdaki sebep dükkana gidip sorduğun zaman kesinlikle yay basmak daha iyi diyor ve insanlar buna inanıyor.
    Buna bikaç kez şahit oldum özellikle sciroccolarda.
    Pressletme olayından sonra herhangi bir sıkıntı yaşayan ben görmedim,duymadım ve çokta yapan arkadaşım var ama ben karşıyım ve aracım şahin falan olmadıktan sonra asla yaptırmam.Ben vuruntudan rahatsız oluyorum şahsen ama olmayanda çok kişi var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

İşte aynı mevzuya çıkıyor hepsi.
    Yapabilirsin bunu ama yayın durumuna göre preslemeyi yapıyorlar.
    Bazı yayların bakla mesafesi birbirine yakın olduğu için kasiserden geçerken esneme payı kalmadığı için birbirine vuruyor ve yay özelliğini kaybediyor.
    5 cm yay almani öneririm girme basma presleme işine bence.

cess - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sorunda o zaten, benim aracıma uygun 5 cmlik yay yok, olsa alıp takıcam..
    Yapılan işin sağlıklı olmadığını bende biliyorum ama şartlar buna zorluyor..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O zaman alicaksin 3.5 yay ve 1bucuk cm presleme yapın diceksin zaten olursa onlar söylüyorlar ama özelliğini büyük ölçüde kaybeder haberin olsun

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    3,5 la devam ederim ben olsam 5cm takınca zaten amortisör ihtiyacın doğacak normal şartlarda tam performans veremeyeceği için.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Y.Emre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

3.5 luk yay + mili daha kısa amortisör kullanmakta işinize yarayabilir. Yine sonradan yapma değilde, üretilirken daha kısa mil ile üretilmiş amortisörlerden bahsediyorum. Ancak araç bir yerde dururken (statik halde) bile bahsettiğim kısa milli amortisör yayı optimum konumuna göre sıkıştıracak ve bir miktar enerji barındıracaktır. Böyle birşey yaparsanız, süspansiyon sisteminizdeki cıvataları vs sık sık kontrol etmenizi öneririm. Ne olur ne olmaz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)