User Tag List

Sayfa 5/7 İlkİlk ... 34567 SonSon
115 sonuçtan 77 ile 95 arası

Konu: yay presleme-kestirme

low&slow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sezgin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış anlamayın lutfen, sadece " Alman yaptı Türk düzeltti " mantığı bana ters geliyor

okadar. Hasan usta'nın yada X ustanın " garantisi benim abi " demesi benım için bir

anlam ifade etmiyor. Fabrikasyon bir ürün varken elle yapılanı tercih etmem. (

Tamamen Şahsi Fikrimdir ) iyi çalışmalar.
    O zaman boyanmış insaat demiri kullanmaya devam

Alıntı therev Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar evet kirilmiyabilir, parcalanmiyabilir ama soyle bir ornek veriyim. bir arkadasim mazda 3 une coilover yaptirdi. 1200 lira gibi bir para odedi ve yaklasik 10 saatimiz sanayide gecti. arkadasin sucu degildi aracina gore coilover yoktu cunku. ben 650 tl ye fk coilover aldim 2. el. karsilastirma yapilirsa. benim arabam ilk baslarda cok sertti sonradan yukseklik ayarlari vs cozduk olayi. arkadasin araci asiri konforluydu fakat 1 2 ay sonra yipranmalar basladi. cocuk suan arabayi satma durumuna geldi. verdigi 1200 lirayami yansin kaybettigi vakte mi cektigi iskenceye mi?

evet boyle islemler yapiliyor sadece turkiyedede yapilmiyor. amerikada vs yayi bulunmayan amerikan araclarini yay kesip basiyolar. ama unutmayin bunlar hep bir kumar. ahmet e olmaz mehmet e olmaz size olur. en azindan birsey oldugunda hesap sorucaginiz bir sirket olsun karsinizda.

ayrica low&slow sen degilmiydin avmye caprz girerken arka yayi cikip konus acan yoksa ben yanlis mi hatirliyorum?
    evet bendim. Ön yaylarım 5cmlikti yetmemişti 2 bakla kesmiştim kısa geldiğinden çıkmıştı. Kesik yay çıkar zaten. Bizde hiçbir şekilde yay kesme yapmıyoruz. Ben kendi arabama yaptım neler oldugunu gordum neden baskasının arabasına yapayımda tehdıt konusu olusturayım
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aranızda nos kullanan var mı ? Küçük hacimde işe yarar mı ?
    Alıntı McKrop Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olur tabi klimaya bağlarsın yazın sıcak havada ferahlatır

emre55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yay kesmeden şikayeti olmayan bir benmiyim 2 bakla kestik, ne konforda bi kayıp ne sekme var 4 aydır geziyorum nerdeyse, düşürmek için 1 bakla kesmek yerine hem kafam rahat olsun hem biraz daha düşsün diye, 2 amortisör aldım 3cm kısaltılıyor millerden düzgün şekilde, aracıma uygun marka coiloverı bırak yay bile bulunmuyor

Agah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı emre55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yay kesmeden şikayeti olmayan bir benmiyim 2 bakla kestik, ne konforda bi kayıp ne sekme var 4 aydır geziyorum nerdeyse, düşürmek için 1 bakla kesmek yerine hem kafam rahat olsun hem biraz daha düşsün diye, 2 amortisör aldım 3cm kısaltılıyor millerden düzgün şekilde, aracıma uygun marka coiloverı bırak yay bile bulunmuyor
    ben 7 bakla kestim ne sekme var ne konfor kaybı ne de vurma , atma ? ustası yaptıkdan sonra sıkıntısı yok

kkursat01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3 bakla yay ısıtılarak kesildi ispiralle değil hiçbir konfor kaybı yok yol tutuş on numara

01ayk01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kkursat01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3 bakla yay ısıtılarak kesildi ispiralle değil hiçbir konfor kaybı yok yol tutuş on numara
    sahseci yusuf mu yapti
    Alıntı Berkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tatmin olan arkadaslar olarak elele tutuşup titreyerek boşalalım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kkursat01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanlış anlamassanız hiç yol tutuşuna güvenmeyin benim yeni aldığım araçta kesik yayla arabada yol tutuşu diye bir şey yok keşke imkanınız olsaydı da yay alsaydınız

emre55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Agah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben 7 bakla kestim ne sekme var ne konfor kaybı ne de vurma , atma ? ustası yaptıkdan sonra sıkıntısı yok
    ne iş o öyle 7 baklada bişey olmuyor ? 20 baklalı yay mı kestiniz ne yaptınız siz, amortisöre de işlem yaptınız sizde heralde.

NOT : Yay kesmeyi önermiyorum, başka alternatif olmadığından bunu yapmak zorundaydım

Boost Up - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    coilover almayın, herkes kestirsin
    Alıntı Eray Yümsel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kemik sesleri eşliğinde gideri var beyler, olur olur bethoven ın 8. senfonisi bile çalınır bunla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Honda tarzı araclarda ve ona benzer yay kullanan araclarda yay kesılmesınde hıcbır sıkıntı olmuyor. Ef-ef-civic hb-civic sedan-si hepsinin yayı birbirine benzer bazıları aynıdırda. Geniş yaylı örneğin vtec2 gibi aracların yaylarında kesme işlemi sıkıntı yaratıyor genelde.

Geniş yaylı araclarda; hem yayı kesip hemde amortisor milini kısaltırsanız yay gene sıkısık durur atma gıbı bı sorun olmaz. Ama sadece yayı kesersenız sıkıntı yaratacaktır.

Dar baklalı yay (honda civic ef ex eg si)
    http://image5.sahibinden.com/photos/...017178004c.jpg

Geniş baklalı yay:
    http://image5.sahibinden.com/photos/...6530212x46.jpg

Birde bunların dısında balon tip yay var onlarda hiçbir şekilde kesme yapılamaz. Renault grubu aracların bazılarında var mesela sembollerde bunların presslerıde zordur dıger yaylara gore. Fotografta sagdakı...
    http://image5.sahibinden.com/photos/...10421974ir.jpg

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hahaha. Boyanmis insaat demiri almaya devam diyen arkadas, FK gibi basit markalardan baska yay oldugunun farkina var.Piyasadaki FK marka yay icin boyanmis insaat demiri diyorsan, %100 katiliyorum ve destekliyorum seni.kesinlikle oyle. ancak aksini iddia ediyorsan; Genc adamsin elin ayagi tutuyor, bilgisayar kullanmayi biliyorsun. Ac biraz bak bakalim gercek spor yay ve coilover nasil uretiliyormus. Arkasinda milyonlarca dolar harcanan bir AR-GE sisteminin oldugunun farkina var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hahaha. Boyanmis insaat demiri almaya devam diyen arkadas, FK gibi basit markalardan baska yay oldugunun farkina var.Piyasadaki FK marka yay icin boyanmis insaat demiri diyorsan, %100 katiliyorum ve destekliyorum seni.kesinlikle oyle. ancak aksini iddia ediyorsan; Genc adamsin elin ayagi tutuyor, bilgisayar kullanmayi biliyorsun. Ac biraz bak bakalim gercek spor yay ve coilover nasil uretiliyormus. Arkasinda milyonlarca dolar harcanan bir AR-GE sisteminin oldugunun farkina var.
    Bizim milletimiz ne zaman kaliteli malzemeyi seçtiki fk 160tl - hr 400tl ikiside aynı görevi görüyor mantığıyla fk'yı yapıştırıyorlar.
    Bütün hafta yaptığım işi bana öğretiyorsan ne mutlu en büyük usta sensin üstad.

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben is ogretmiyorum, haddime degil. Bir kere bile yay kesilme veya presleme islemi nasil yapilir izlemedim, gormedim. Yanlis anlasilmasin. Dedigin dogru, ama genelleme yapman yanlis. İnsanlar ucuza kaciyor, ama ben sagliksiz buluyorum. Buna senin yaptigin iste dahil. Tabiki tercih meselesidir, kimseye laf soylemeye hakkimiz yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben is ogretmiyorum, haddime degil. Bir kere bile yay kesilme veya presleme islemi nasil yapilir izlemedim, gormedim. Yanlis anlasilmasin. Dedigin dogru, ama genelleme yapman yanlis. İnsanlar ucuza kaciyor, ama ben sagliksiz buluyorum. Buna senin yaptigin iste dahil. Tabiki tercih meselesidir, kimseye laf soylemeye hakkimiz yok
    Müşterimin yayı keselim veya ısıtalım dediği zaman biz yapmıyoruz şurası şurası yapıyor diyoruz. Hiçbir şekilde kesme veya ısıtma yapılmadı ve yapılma gibi bi ihtimalde yok. Soğuk presste makinamız var belirli bi tonaj basan yayı olctukten sonra makınaya koyarak baklaları ıc ıce sokarak olcusunu azaltıyoruz tonaj basmayı bırakınca yay tekrar kendı halıne donuyor fakat baklalar bıraz daha yakın oluyor bırbırıne daha sonrasındada baklalar bırbırıne yakın oldugundan tumsekten gecınce bırbırıne vurup ses yapmaması ıcın hortum gecırılıyor. Orj esneme ve orj konfordan hıcbır sekılde fark olmuyor. Aslında spor yaylarla aynı mantıkta sadece spor yayın demırı sertlestırılmıs oluyor.

Melih-Ö - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    66 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya arkadaşlar sosyal mesaj vermeyi, birbirinize iş öğretmeyi bırakın. Herkes neyin zararlı, neyin faydalı, neyin nasıl olduğunu gayet iyi biliyor. Yapan yaptırır, yaptırmayan yaptırmaz. Uyarırsınız gerisi kişiye kalmıştır.

Ömer 1 senede güzel bilgilenmişin aferin len. Geçen sene araba nasıl basarız coil nasıl yapıyoruz diyordun şimdi prof olmuşun yakışır
    App plaka ve pleksik plakalık için ulaşabilirsiniz. Ailenizin Plakacısı

www.instagram.com/kokumerkezi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Melih-Ö Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya arkadaşlar sosyal mesaj vermeyi, birbirinize iş öğretmeyi bırakın. Herkes neyin zararlı, neyin faydalı, neyin nasıl olduğunu gayet iyi biliyor. Yapan yaptırır, yaptırmayan yaptırmaz. Uyarırsınız gerisi kişiye kalmıştır.

Ömer 1 senede güzel bilgilenmişin aferin len. Geçen sene araba nasıl basarız coil nasıl yapıyoruz diyordun şimdi prof olmuşun yakışır
    İşin içinde olunca insan öğreniyor mecbur
    Gözlerimiz yollarda kaldı bi ara gelde ırzına geçelim mininin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    66 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı low&slow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşin içinde olunca insan öğreniyor mecbur
    Gözlerimiz yollarda kaldı bi ara gelde ırzına geçelim mininin
    Mini böyle kalsın kardeşim iyidir 5 cm yay

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Alıntı Boost Up Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    coilover almayın, herkes kestirsin
    Binlerce lira boşuna dökülüyor tabi yürüyen aksama, aslında en iyisi kes gitsin

Bizim milletimiz ne zaman kaliteli malzemeyi seçtiki fk 160tl - hr 400tl ikiside aynı görevi görüyor mantığıyla fk'yı yapıştırıyorlar.
    Bütün hafta yaptığım işi bana öğretiyorsan ne mutlu en büyük usta sensin üstad.
    Alıntı Melih-Ö Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Milletimiz cahil, imkanlar kısıtlı (yurtdışına göre), gerekli ar-ge yapıldıktan sonra uygun fiyatlı süspansiyon sistemi de üretilip halka sunulsa TR menşeili, kimse ıhh-kaka demez o mala Ki nice mekanik/elektronik parça üretiminin merkezi sayılabilecek bir ülkeyiz aslında, sadece endüstriyel alanda biraz daha atılım gerekli..

Aynı işlevi görmüyorlar aslında fakat biz milletçe gösterişi sevdiğimizden dolayı işlev = basık görünüm olarak algılanıyor, esas amaç başka o unutuluyor her zaman.

Aslında spor yaylarla aynı mantıkta sadece spor yayın demırı sertlestırılmıs oluyor.
    Sadece sertleştirilme ile spor yay ile aynı mantığa gelemez, kalınlık, elastiklik, baklalar arasındaki mesafe, sertlik vs vs diyerek uzatıp sayılabilecek bir çok etken mevcut bu işte.

Sonuç olarak herkes amaç/fiyat doğrultusunda kendine uygun olanını kullanıyor, kesik olupta zıpır zıpır gezen bir araç beni tehlikeye atmadığı sürece ne hali varsa görsün derim
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    66 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Milletimiz cahil, imkanlar kısıtlı (yurtdışına göre), gerekli ar-ge yapıldıktan sonra uygun fiyatlı süspansiyon sistemi de üretilip halka sunulsa TR menşeili, kimse ıhh-kaka demez o mala

Aynı işlevi görmüyorlar aslında fakat biz milletçe gösterişi sevdiğimizden dolayı işlev = basık görünüm olarak algılanıyor, esas amaç başka o unutuluyor her zaman.
    Ben şu zamana kadar yol tutsun diye yapmadım araba basmayı sadece görsellikti işim. Yayda kestim, custom coilde yaptırdım kullandım. Hiçbir sorun yaşamadım, ben memnundum ama kime göre bu dediklerim kaale alınır? O yüzden tartışmaya kimseye akıl vermeye gerek yok. Benim demek istediğim isteyen istediğini yaptırır, sadece uyarmak bize düşendir.

Emre Akçay
    Misafir
    Bende eski aracım da kesik yay, kesik amortisör mili ile kullanmıştım. 3-4 sene sorunsuz gezdim. Çok sertti araba ama memnundum. Şimdi bidaha yapar mısın deseler yapmam. Aldım yeni arabaya 3.5 cm HR yetti de arttı. Görüntü yapıcam diye eziyet çekmenin anlamı yok.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)