User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
44 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: rot ayarı

coder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vermiş olduğunuz bilgiler benim gibi genç arkadaşların konu hakkında fikir sahibi olması açısından çok güzel öncelik ile ellerinize sağlık. Umarım diğer makale subab ayarları hakkında olur çok merak ediyorum ve Türkçe kaynakta zorlanmaktayım..
    RESPECT YOUR ELDERS

Ome_RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir çırpıda okudum gercekten cok faydalı bilgiler paylaşmıssın abi.
    Anlatım cok guzel ve açıklayıcı teşekkürler.
    Biraz vakit ve kafa yormayla standart aracın yol tutusunu parça değişimine gitmeden bir tık daha ileriye tasıyıp biraz daha karakterli hale getirebiliriz sanırım

burakgunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğinize sağlık, böyle güzel anlatımlı ve açıklayıcı makaleler okurken yazanlara bolca dua ediyorum, ellerinize sağlık. Bizleri daha da bilgilendirirseniz çok seviniriz.
    Alıntı KOSEREN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vazeline de zam yaparlar mı acaba seçimden sonra?Yapacaklarsa şimdiden alalım

HKN737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğinize sağlık, şahsım adına teşekkür ederim. Bu şekilde bildiğiniz başka konularıda zaman ayırıp yazarsanız Türk forumları açısından çok faydalı olacaktır...
    [SIZE=3][SIZE=3][SIZE=4][SIZE=3]BLACKPEARL
    https://www.youtube.com/user/pilothkn
    https://instagram.com/hkn777x

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Rot ayarı hiç şakaya gelmiyor, bu konuda yakın tarihte yaşadığım bir örnek var.

Rot başlarının gres körükleri (lastikleri) çatlamıştı, ben de değiştirsem iyi olur dedim.
    Değiştirirken çok dikkatli ölçümler yaptım, diş turlarını saydım, kumpas ile ölçüp not aldım, iki defa sağlamasını yaptım, yeni rot başlarını mümkün olduğu kadar toe ayarlarını bozmadan taktım.

Sonra da hemen Kuzey Oto'nun yolunu tuttum.

O kadar itina etmeme rağmen sol taraf 2 mm içeri, sağ taraf da 3 mm dışarı bakıyordu.

Bu değerleri gözle anlamak mümkün değil yani.
    O yüzde ben yılda iki kez rot ayarına giriyorum.
    Geometri bozuksa yol tutuşu da o kadar olumsuz etkileniyor çünkü.

dark_crow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Godless Commie Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rot ayarı hiç şakaya gelmiyor, bu konuda yakın tarihte yaşadığım bir örnek var.

Rot başlarının gres körükleri (lastikleri) çatlamıştı, ben de değiştirsem iyi olur dedim.
    Değiştirirken çok dikkatli ölçümler yaptım, diş turlarını saydım, kumpas ile ölçüp not aldım, iki defa sağlamasını yaptım, yeni rot başlarını mümkün olduğu kadar toe ayarlarını bozmadan taktım.

Sonra da hemen Kuzey Oto'nun yolunu tuttum.

O kadar itina etmeme rağmen sol taraf 2 mm içeri, sağ taraf da 3 mm dışarı bakıyordu.

Bu değerleri gözle anlamak mümkün değil yani.
    O yüzde ben yılda iki kez rot ayarına giriyorum.
    Geometri bozuksa yol tutuşu da o kadar olumsuz etkileniyor çünkü.
    Ben de geçenler de ön takımı elden geçirip Denge Rot/Balans a gittim. Hatta eski Kuzey Oto'dan Merdan abi ilgilendi.
    Sürücü koltuğunda oturmaya ben de dikkat ederim, ayar yapıldı direksiyonu da ayarladım her şey buraya kadar çok güzel.
    Direksiyon düz, lastiklerim 1 haftalık olmasına rağmen aracı kendi haline bıraktığımda sürekli sağa gitme eğilimi var.
    Tekrar kontrol ettiler değer olarak bir sorun yok, lastiklerin yerlerini değiştirdik yine aynı.
    Bir türlü çözüm bulamıyorum..

Hakan Girginer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı dark_crow Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de geçenler de ön takımı elden geçirip Denge Rot/Balans a gittim. Hatta eski Kuzey Oto'dan Merdan abi ilgilendi.
    Sürücü koltuğunda oturmaya ben de dikkat ederim, ayar yapıldı direksiyonu da ayarladım her şey buraya kadar çok güzel.
    Direksiyon düz, lastiklerim 1 haftalık olmasına rağmen aracı kendi haline bıraktığımda sürekli sağa gitme eğilimi var.
    Tekrar kontrol ettiler değer olarak bir sorun yok, lastiklerin yerlerini değiştirdik yine aynı.

Bir aracı görmeden uzaktan teşhiste bulunmaya çalışmak büyük hata aslında, ama...

Önce en temel noktalardan başlayalım:

* Aracın marka/model ve yılı nedir? Otomatik mi, düz vites mi?
    * Jant ve lastikler OEM ebatlarda mı?
    * Bu sağa çekme inadı yük altında mı (gaz verirken), ayağı gazdan çekince mi, yoksa boşta akarken mi ortaya çıkıyor?
    * Her hızda oluyor mu?
    * Fren altında iken aynı davranış var mı?
    * Frenlere en son ne zaman bir işlem yapıldı, ne yapıldı?
    * Bu sağa çekme testi farklı yol ve yüzeylerde denendi mi, hep aynı yolda mı oluyor, hep mi oluyor, ara sıra mı oluyor?
    * 10 Nisan 2020 akşamı 22:00 ila 23:59 arası neredeydiniz?
    * Aracın kazası var mı?

Bu soruların net cevapları olmadan bu konuya kafa patlatmak çok zor.
    Ama, yeterli veri ile çare bulunur.

AlpEren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Musait zamaninizda yerime beklerim Atasehir Sgs Otomotiv

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi teşekkürler, her zamanki gibi doğru ve güzel bir anlatım.
    Konya'da bir rotçu araba çalışır konumda yapıyordu ayarı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Haklısınız ama, farklı bir fikir belki yol gösterebilir.

Bir aracı görmeden uzaktan teşhiste bulunmaya çalışmak büyük hata aslında, ama...

Önce en temel noktalardan başlayalım:

* Aracın marka/model ve yılı nedir? Otomatik mi, düz vites mi?
    Mercedes / E320 / 2004 / Otomatik
    * Jant ve lastikler OEM ebatlarda mı?
    225/55/16 - 8Jx16 ET36 ebat oem
    * Bu sağa çekme inadı yük altında mı (gaz verirken), ayağı gazdan çekince mi, yoksa boşta akarken mi ortaya çıkıyor?
    Gaz verirken yada ayağımı çektiğimde hiç fark etmiyor
    * Her hızda oluyor mu?
    30km/h dan sonra daha net
    * Fren altında iken aynı davranış var mı?
    Sert fren yaptığımda eğilim daha fazla
    * Frenlere en son ne zaman bir işlem yapıldı, ne yapıldı?
    Yaklaşık 20k km önce tüm disk ve balatalar oem olarak sıfırladım
    * Bu sağa çekme testi farklı yol ve yüzeylerde denendi mi, hep aynı yolda mı oluyor, hep mi oluyor, ara sıra mı oluyor?
    Bostancı-Harem E5 / Üsküdar-Bakırköy E5 / Üsküdar-Kurtköy Tem
    * 10 Nisan 2020 akşamı 22:00 ila 23:59 arası neredeydiniz?
    Otopark da iç detay ile meşguldüm Ya evdeyim yada arabada, çok bir şey değişmedi
    * Aracın kazası var mı?
    Herhangi bir kazası yok, belirttiğim gibi ön düzen parçaların da değişiklik yapmadan önce böyle bir sorun yoktu.
    Bu soruların net cevapları olmadan bu konuya kafa patlatmak çok zor.
    Ama, yeterli veri ile çare bulunur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AlpEren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizin yeri biliyorum, mekanik bir sorun olmadığına emin olduğumda geleceğim.

enesy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    55 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rica ederim..

Mesela hangi konular?
    Ben aklıma esince yazıyorum da, konu olursa daha iyi odaklanabilirim aslında.

Abi senin profosyonel yaklaşımına ve amatör hale indirgeyip anlatışına hayranım.

Temel otomotiv elektriği konusu olabilir. Örneğin aracıma bir kapı altı led takmaktan , park sensörü takmaya , aftermarket elektrik işlerine kendim yapabilmek istiyorum ama sigorta attırmaktan ya da daha ciddi hatalardan korkuyorum. + - nötr , sigorta , bilmenne konularını senden öğrenmek isterim.

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rica ederim..

Mesela hangi konular?
    Ben aklıma esince yazıyorum da, konu olursa daha iyi odaklanabilirim aslında.
    Hakan abi merhaba,

Uzun zamandir size sormak uzere beklettigim bir sorum var. Birazdan bahsedecegim konu uzerinde cok tartisilmadigi icin, boylesine bir projeye kalkismasam dahi sizlerin yorumu cok degerli.

Alfa Romeo 159 marka/model aracim var. Bu otomobillerde kullanilan malzemenin dahili kalitesi bir japon degil. Bunun en buyuk yansimasini ise alt takim parcalarinda goruyoruz. Diger markalara nispeten biraz daha nazik ve erken vadede omurleri doluyor.

On takimdan sesler geldigi vakit, OEM parcalarla ilerlemek istediğiniz de yuksek meblaglar ile karsilasmaniz cok olasi. Bunun belki de en buyuk sebebi, 159'un cift salincakli suspansiyona sahip olmasi ve AR'nin salincak burclarini ayri satmamasi. Yani salincak burcunuz bozuldugunda, ilk seceneginiz komple 4 adet OEM salincak almak ki, kendileri baya pahali.

Ikinci ve nispeten daha kolay bir cozum ise, oem salincaktaki eski burclari sokup, omur boyu garantili olan powerflex poliuretan burclari gresleyip takmak. Buraya kadar herhangi bir sikinti yok. Ancak bu powerflexe surulen gres zamanla toz, yagmur, camur vs. derken miladini dolduruyor ve yeniden can sıkıcı sesler duymaya basliyorsunuz. Cozum ise burclar sokerek yeniden greslemek. Can alici yer burasi cunku ust salincagi sokmek icin dogal olarak alt salincak, amortisor grubunu sokmeniz lazim, ki, bu da isi cok uzatiyor.

Ingiltere'deki bir AR garaji bu ise pratik bir cozum gelistirmis, ancak sanirim orada hukuki isler biraz daha sıkı yurudugunden olasi bir senaryo da sorumluluk altinda kalmamak icin bunu parasiyla dahi uygulamiyorlar. (Konu linki: Powerflex Mk4 - Non Squeak Edition! | Page 4 | Alfa Romeo Forum)

Neyse, cozum su sekilde: eski salincak icerisine poliuretan burc yerlestirip, daha sonra kilavuzla salincaktan powerflex'e kadar uzanan dis acarak buradan bir dolum boslugu (nipple) olusturmak. Ve gres omrunu yitirdiginde tek yapilacak is, araci krikoya almak, vidayi sokmek ve boslukyan basincli tabancayla iceri gres basmak. Sanirim boylesine cozumler pek cok otomobil ve parca ureticisi tarafindan tercih edilmis/ediliyor.

[/url]

[/url]

[/url]

[/url]

[/url]

Konunun devaminda boylesine bir cozumun uzerine yuk binen
    bir malzemenin burulma ve dayanikliligini zayiflatacagini ve dolayisiyla saglik bir cozum olmadigini savunan kullanicilar oldugu gibi, kullanicisi da dahil ust salincak uzerine, alt salimcak kadar yuk binmedigini ve herhangi bir sikintinin yasanmayacagini iddia eden kisiler de mevcut.

Ilk grubun en buyuk argumanlarindan bir tanesini, ki sadece potansiyeli dahi urkutucu ve olayi kafadan silecek olan Maserati 4200'lerdeki salincak kirilmasi olayi. (Konu:Warning! | SportsMaserati.co.uk)

[/url]

[/url]

Benim aracimda salincak kaynakli bir ses ve degismesi gereken bir salincak durumu yok. Ancak hic olmayacagi anlamina gelmiyor. Geldiginde powerflex'lere gecmek zaten aklimda. Belki kullanilacak gres hususunda trick bir urun varsa, bunu en iyi off roadcularin bilecegini tahmin ettigimden, bir kac off road garaja gidip kendilerinden bilgi rica etmeyi planliyorum.

Diger taraftan bu greasing nipple hususunda sizin fikriniz ne olurdu? Boylesine bir custom calisma surusu ve en onemlisi surus guvenligi nasil etkiler? Boyle bir calismayi siz kendi aracinizda tercih eder miydiniz? Etmeniz halinde dikkat edilmesi gereken hangi unsurlar mevcut olurdu?

Tesekkurler.
    Konu MBuğra tarafından (13-04-2020 Saat 05:17 ) değiştirilmiştir.
    "Korkmadık, savaştık"

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benzer sorunu arkadaşımda yaşadı.
    direksiyona geçiyor düz tutuyor ayar yapılıyor.ama araba her seferinde sağa çekiyor.

sonunda kuzeye gittik önce rot ayarı yapıldı.daha sonra o rota göre direksiyon sökülüp yerine takıldı.şuan sıfır sıkıntı.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ..dikkat edilmesi gereken hangi unsurlar mevcut olurdu?
    Tesekkurler.
    hakan abi bu işi duayaeni onun vereceği cevabı bende merak ediyorum

nacizane bende birkaç birşey paylaşayım.
    öncelikle sanıyorum burçlar ayrı satılıyor fakat orjinal yedek parça değiller, forumlardan onları anladım.
    poliüretan burc kullanan arabayı bindinizmi bilmiyorum fakat böbrek taşınız varsa çok rahat düşürebilirsiniz.
    nette standart yüreyenle araç %5-10 more stiff olur deniyor, fakat araçta coiller gergiler falanda varsa kesinlike katılık daha yüksek oranda.
    poliüretan burc ile ses artar lastik burca göre , titreşim artar ,sertlik artar.
    bir yarış arabası topluyorsanız bu burcların artıları üst cümlede saydığım eskileri görmezden gelmenizi sağlar.
    aile arabasında konfordan baya baya ödün verirsiniz.
    ayrıca bu burclar standart lastik burclara göre %200-300 daha pahalıdır.

yukarıda resimdeki yapılan çok pratik bir çözüm lakin baya baya salıncak bağlantı noktasının cemberine nipple için açılan delik bağlantı cemberinin kol kalınlığın nerdeyse %35- %40'ı gibi duruyor.(fotoda kırmızı ile çevrelenmiş alanda)

bu çok ciddi bir oran ve kesinlikle mukameveti bozacaktır.
    burda yük binme konunun alt/üst salıncak olmaması gerekir diye düşünüyorum lakin nipple işi yapılıacaksa ikisinede yapılacak.
    sonuçta sadece üste yapmak saçma çünkü greslenmesi gerekiceği zamanda altı söküp greslemek için zaten bunca şey sökülürken yarım saatlik bir işle üst salıncakta sökülür.
    bu nipple ile amaç sanıyorum tekeri dahi çıkarmadan burçları greslemek...

ayrıca bu burcların greslenmesi gereken süre 3-4 yılda birda bunun için bu kadar tehlikeli bir işe girmek , bilemedim biraz riskli geldi.

bunun yerine bu açıkta bağlantı noktlarını koruyacak 3D printer ile çok güzel muhafazalar yapılabilir diye düşünüyorum.
    Konu CloudGrey tarafından (13-04-2020 Saat 13:38 ) değiştirilmiştir.
    médiocrité partout

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hakan abi bu işi duayaeni onun vereceği cevabı bende merak ediyorum

nacizane bende birkaç birşey paylaşayım.
    öncelikle sanıyorum burçlar ayrı satılıyor fakat orjinal yedek parça değiller, forumlardan onları anladım.
    poliüretan burc kullanan arabayı bindinizmi bilmiyorum fakat böbrek taşınız varsa çok rahat düşürebilirsiniz.
    nette standart yüreyenle araç %5-10 more stiff olur deniyor, fakat araçta coiller gergiler falanda varsa kesinlike katılık daha yüksek oranda.
    poliüretan burc ile ses artar lastik burca göre , titreşim artar ,sertlik artar.
    bir yarış arabası topluyorsanız bu burcların artıları üst cümlede saydığım eskileri görmezden gelmenizi sağlar.
    aile arabasında konfordan baya baya ödün verirsiniz.
    ayrıca bu burclar standart lastik burclara göre %200-300 daha pahalıdır.

yukarıda resimdeki yapılan çok pratik bir çözüm lakin baya baya salıncak bağlantı noktasının cemberine nipple için açılan delik bağlantı cemberinin kol kalınlığın nerdeyse %35- %40'ı gibi duruyor.(fotoda kırmızı ile çevrelenmiş alanda)

bu çok ciddi bir oran ve kesinlikle mukameveti bozacaktır.
    burda yük binme konunun alt/üst salıncak olmaması gerekir diye düşünüyorum lakin nipple işi yapılıacaksa ikisinede yapılacak.
    sonuçta sadece üste yapmak saçma çünkü greslenmesi gerekiceği zamanda altı söküp greslemek için zaten bunca şey sökülürken yarım saatlik bir işle üst salıncakta sökülür.
    bu nipple ile amaç sanıyorum tekeri dahi çıkarmadan burçları greslemek...

ayrıca bu burcların greslenmesi gereken süre 3-4 yılda birda bunun için bu kadar tehlikeli bir işe girmek , bilemedim biraz riskli geldi.

bunun yerine bu açıkta bağlantı noktlarını koruyacak 3D printer ile çok güzel muhafazalar yapılabilir diye düşünüyorum.

Öncelikle bu olay alt - üst değil sadece üst salıncağa yapılması daha mantıklı. Çünkü alt salıncaklara yük bindiğinden yapılmasında risk olabilir. Diğer taraftan yarım saatlik iş dahi olsa, farklı zamanlarda olması o yarım saatlik işi bir kaç kere yaptıracak. Zaten ben zaten kesinlikle yapacağım demiyorum; Powerflex takayım diye düşünsem de karar değiştirip, OEM'den devam ederim ama bu soru her zaman aklımın bir köşesinde kalacak.

Delik konusunda haklısınız, hatta fotoğrafı ilk gördüğümde bari deleceksiniz niye ortalamadınız bari diye kendimce sordum. Anca orası neticede boş kalmayacak. Salıncak materyaliyle eşdeğer ya da bi miktar daha sert bir cıvatalar ile durumun ne şekilde olacağını Hakan abi daha iyi izah edebilir.

3D print konusu da mantıklıymış, bir ara bu durumu da araştırayım
    "Korkmadık, savaştık"

akko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AlpEren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rot ayarı için hep Maslak Hunter tercih ediyordum, Memnundum da bugüne kadar.
    Ama son gittiğimde BlueGT aracıma direksiyon düz tuttuğumda sağa eğilim vardı ve SGS otomotiv yolunu tuttum 45km
    sonuç? memnunum fazlasıyla ip gibi gidiyorum çok şükür, teşekkür ederim
    burada İstanbul' da olan herkese tavsiye ederim.
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene !

https://www.instagram.com/akkosgarage/

KAAN INTERNATIONAL LOGISTICS

AlpEren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı akko Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rot ayarı için hep Maslak Hunter tercih ediyordum, Memnundum da bugüne kadar.
    Ama son gittiğimde BlueGT aracıma direksiyon düz tuttuğumda sağa eğilim vardı ve SGS otomotiv yolunu tuttum 45km
    sonuç? memnunum fazlasıyla ip gibi gidiyorum çok şükür, teşekkür ederim
    burada İstanbul' da olan herkese tavsiye ederim.
    Memnun kaldiysaniz ne mutlu bize ne zaman isterseniz bekleriz caya kahveye de bekleriz )

Mert Safa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya 1 aydır sağa cekiyordum kimse yapamadı en son servisin başına attım olayı servis cözdü ama güzelde para aldı keşke önce okusaydım su konuyu Alperen bey işinizde başarılar, hafızama not aldım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)