User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
55 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Krom kaplama boru ile paslanmaz boru arasındaki fark

YALIM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ham iken yüzeyi çirkin olan paslanmaz çelik malzeme de:
    - uygun parlak polisaj işçiliği ile parlak ( korm kaplama gibi gri değil, biraz daha sarımtırak)
    - mat polisaj işçiliği ile saten mat
    ve
    - kumlama ile mat+oldukça düzgün bir yüzey kalitesine sahip olabilir.

( Not: Meslek=sanayici / makina imalatı)

UĞUR YUMAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    evet haklısınız paslanmaz çelik boru yazmalıydım..
    Edit: sınıflandırma yaparken düzgün yazmışım gerçi
    ya açıkçası türkiyedeki fabrikalar da ne yaptığının farkında değil, şuanda ST** serisi bir çelik üretilmiyor bile ama nereye gitseniz ST** serisinden söylerler halbuki ST serisi dünyada kalkalı 10 sene oldu..
    Edit: şimdi buna da yanlış diyenler çıkıcak, biliyorum arkadaşlar sadece örnek verdim, özellikle üniversitelerde hâlen ST serileri öğretiliyor Üniversitede okuduğumuz derslere Yazık...
    St'lerin birbirleri arasında veya diğer malzemeler arasındaki sayısal farklarını, burulma , kırılma vs vs dayanımlarını sınavlarda çıkacak diye az mı ezberledik zamanında...

Krom kaplama ve paslanmazın dışında bir örnek vermek istiyorum.
    Lokal olarak krom yapmak istediğiniz bölgeleer olsun. Mesela aracın yan tarafındaki plastik çıtaların olduğu bölüme krom görüntüsü vermek istiyorsunuz. Lokal olarak kromun uygulanması sanırım zor olsada mümkün ama bunun yerine krom bazlı ve saf suyu astar olarak kullanarak ( mümkün olduğunca saf ) krom görüntüyü %100 yakalayan özel işlemler var.

Krom görüntüsü verilerek boyanmış bir Mercedes
    http://www.freecarkits.com/chrome-mercedes-1.jpg

Mezuniyet: Makina
    Boxer in side

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hadi belki eskiden bilinmiyordur ama halen aynı şeyler ezberletiliyor ve neredeyse hocalardan iyi bildiğim konularda bile dersten kalıyorum ya.. eğitimimizin ne kadar iyi olduğu ortada işte...

evet bu tür yöntemleri ben de araştırmıştım, aracımı komple yapmayı düşünüyordum, bursada yapan bir yer var hatta ama fiyat olarak yüksek oluyor birde kaportanızda en ufak bir macun bile olmaması lazım
    Alıntı UĞUR YUMAK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    St'lerin birbirleri arasında veya diğer malzemeler arasındaki sayısal farklarını, burulma , kırılma vs vs dayanımlarını sınavlarda çıkacak diye az mı ezberledik zamanında...

Krom kaplama ve paslanmazın dışında bir örnek vermek istiyorum.
    Lokal olarak krom yapmak istediğiniz bölgeleer olsun. Mesela aracın yan tarafındaki plastik çıtaların olduğu bölüme krom görüntüsü vermek istiyorsunuz. Lokal olarak kromun uygulanması sanırım zor olsada mümkün ama bunun yerine krom bazlı ve saf suyu astar olarak kullanarak ( mümkün olduğunca saf ) krom görüntüyü %100 yakalayan özel işlemler var.

Krom görüntüsü verilerek boyanmış bir Mercedes
    http://www.freecarkits.com/chrome-mercedes-1.jpg

Mezuniyet: Makina
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

qaan88
    Misafir
    PEki carbonfiber nereye giriyor. Çelikten daha saglam ve daha hafif. Paslanma söz konusu bile değil. Yüksek ısıya karsı cok iyi direnci var.

hasan çağri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı qaan88 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    PEki carbonfiber nereye giriyor. Çelikten daha saglam ve daha hafif. Paslanma söz konusu bile değil. Yüksek ısıya karsı cok iyi direnci var.
    O direk kompozit malzeme sınıfına giriyor... Kabaca karbon elyafı liflerinden örülmüş kumaşın reçine tipi bağlayıcılar ile birleştirilmesi ile oluşturuluyor...

Kullanım yerine ve istenilen özelliklerine göre çok farklı kalıplama, birleştirme, vakumlama yöntemleri ile ürün elde edilebiliyor...

Karbonfiberden çok sert ve kırılgan bir malzemeüretebileceğiniz gibi sadece örgü yönünü ve katmanların yönünü değiştirerek çok esnek ama bir o kadar da sağlam bir malzeme üretebilirsiniz...

Bölüm : Makina
    Meslek : Türkiyenin en hacimli karbon bisiklet ve malzemeleri ithalatı
    Alıntı mmustu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    seni yapan mühendisin doşaklarını boynuma dolarım beeee

VSO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    karbonfiber alakasız bi konu. paslanmazda 309 ve 316 ve 316ELC kalite tavsiye ederim. 309 özellikle ısı iletkenliği daha düşüktür headers vs için uygun. Ama bulması çok zordur. 310da aynı sonucu verir. 304te fena bi mal değildir. 316 ile aynı ısı iletkenliğine ve benzer ERGİME SICAKLIKLARINA, sahiptir. Paslanmazın kötüsü 303 KALİTEDİR. Kötüsü diye birşey yoktur aslında kolay işlenebilir olduğu için seri talaşlı imalatta paslanmaz olarak 303 ya da 304 malzeme kullanılırız. Hiçbir malzeme metre işi olmaz kilo işi olur. Yani kilo üzerinden fiyat verilir. Boru tipi malzeme heryerde bulunmaz dikişli ya da dikişsiz olarak yapanlar var.

peki roll cagelerde ve kule gergilerinde kullanılan soğum çekme kaynaksız çelik borunun cinsleri varmıdır

bu malzemenin 6 metresini 50 liraydı galiba 22mm kalınlığındaki

1045 ve 4130 gibi viraj demirlerinde kullanıcaln metalleri nereden bulabiliriiz

1045 çok sert bir malzeme diye biliyorum

304 ile 316 nın tahmini metre fiyatları nedir
    Konu başında arkadaş 1045 ve 4130 nerden bulurum demiş, çoğu malzemecide var İstanbul Anadolu yakası İmes Sanayi sitesinde.Direk 1045 ve 4130 bulamazsan C40-C45 ve 4140'tan da yaptırabilirsin.

Çüş konu hortlamış bu arada Yeni farkettim o kadar yazdım bari heba olmasın
    Special thanks to; Utku Selamoglu.

cem36 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selamlar.. Merak ettiğim bir konuydu polisaj ile ilgili kısımlar kafamı kurcalıyor öncelikle herkese teşekkürler.
    Daha evvelden de konu açmıştım fakat aradıgım cevabı bulamadım.. Motoruma yaptırıdıgım 2.ara boru. Çok memnunum kaçırma falan kesinlikle yok ve egzozun konumu çok iyi ayarlanarak yapıldı ( çukurlarda fren kalıperine çarpıp egzoz delinmesin diye ) vede kaynagıda çok iyi tek sıkıntım ara borunun rengi paslanmaz ile yapıldığı için mat gözüm hep ona takılıyor. Önceden krom kaplatıp öyle taktırmak aklımada gelmedi. Bunun için ne yapabilirim ? Polisaj makinasıyla çok inceden temizlesem mi ? Metal parlatıcısı kullansam bir işe yarar mı yuksek derecelere çıkıyor ?

Resimde kırmızı ile işaretlediğim bölge :

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cem36 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar.. Merak ettiğim bir konuydu polisaj ile ilgili kısımlar kafamı kurcalıyor öncelikle herkese teşekkürler.
    Daha evvelden de konu açmıştım fakat aradıgım cevabı bulamadım.. Motoruma yaptırıdıgım 2.ara boru. Çok memnunum kaçırma falan kesinlikle yok ve egzozun konumu çok iyi ayarlanarak yapıldı ( çukurlarda fren kalıperine çarpıp egzoz delinmesin diye ) vede kaynagıda çok iyi tek sıkıntım ara borunun rengi paslanmaz ile yapıldığı için mat gözüm hep ona takılıyor. Önceden krom kaplatıp öyle taktırmak aklımada gelmedi. Bunun için ne yapabilirim ? Polisaj makinasıyla çok inceden temizlesem mi ? Metal parlatıcısı kullansam bir işe yarar mı yuksek derecelere çıkıyor ?

Resimde kırmızı ile işaretlediğim bölge :

sökülüp görsel krom kaplanır 1 günde..polisaj olur gayette güzel olur..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşte amaç sökmeden bişeyler yapabilmek
    Çünkü sökülmesi için tekrar borunun kesilmesi gerek o ayarı tutturmak zor şuan açı çok iyi.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşte amaç sökmeden bişeyler yapabilmek
    Çünkü sökülmesi için tekrar borunun kesilmesi gerek o ayarı tutturmak zor şuan açı çok iyi.
    Tamamen sökmeden iyi performans alamazsın..ama illa bişeyler yapıcam diyorsan özel efektli krom boyalar var bauhausta fln, onlarda güzel sonuç verebilir kolay gelsin..

dragon07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    en azından grenajını sökerek parlatabilirsin istedigin kısmını

Serhat Y. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Maxi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Krom bir kaplamadır:
    metallerin üzerine kaplanır ,
    metal bilirsiniz böyle ayna gibi olur ,
    kaplanan metal demirdir muhtemelen .... veya prinçte olabilir,
    evlerimizdeki musluklar krom kaplamaya en güzel örnektir.
    ayna gibi eksoz boruları vardır ya işte onlar krom kaplamadır .
    veya evimizde kullandığımız çatal kaşıklar,, çoğu krom kaplamadır.

304 kalite paslanmaz çelik:
    alaşımın kendisi özeldir, adı üstünde paslanmaz
    o yüzden çok uzun ömürlüdür,
    ayna gibi parlamaz ama içerisinde kromda bulunur.
    demirden öz kütle olarak daha ağırdır,
    gerçek 304 kalite boruya mıknatıs değdirin çekmez.
    normal elektrot kaynağı ile kaynak olmaz,
    800 derecelerden sonra şekil değiştirmeye başlar,
    daha iyisi 316 kalite paslanmaz çeliktir ama çok daha pahalıdır.

paslanmaz çelik=stainless steel

birkaç resim ekleyelim ..

Krom kaplamaya güzel bir örnek:

Paslanmaz boru resmi:
    uğraşılırsa paslanmazda biraz parlar ama asla krom kaplama gibi olmaz.
    bazı konularda yanlış bilgi vermişin.
    1.) Demirin üzerine kaplanan kromajdır, paslanmayı bir süre geciktirebilir fakat kromajın kalkmasıyla birlikte paslanmalar başlar, evlerimizdeki musluk vb. ürünler sarı üzeri kromaj kaplıdır bunların paslanması söz konusu değildir.
    2.) Paslanmaz çelik diye tabir ettiğiniz malzemenin alaşımı kromdur, yani krom madeninin işlenmesi ile olur, deniz suyunda 100 yıl paslanmazlık garantisi vardır(304 değil tabi enaz 316k. lar)
    3.) Krom ayna gibi parlar tamamen polisajla alakalıdır, kromaj kaplamadan daha gerçek görüntüsü vardır.
    4.) Demir ile özkütlesi aynıdır. 1mm. 1m2 sac=7,8 kg.
    5.) Normal elektrot kaynagı ile kaynak olur özl elektrot kullanılırsa fakat çok temiz çıkmaz, onun yerine argon kaynağı kullanılır genelde, tig kaynagı.
    TeamPASAOGLU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı VSO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamamen sökmeden iyi performans alamazsın..ama illa bişeyler yapıcam diyorsan özel efektli krom boyalar var bauhausta fln, onlarda güzel sonuç verebilir kolay gelsin..
    Boyalar var fakat o sıcaklıga dayanabılırmı bılmıyorum.. Araştırdıgım kadarıyla egzoz boyaları var gittim baktım 800dereceye kadar dayanıyor fakat bı gri bide siyahı var baska renk yok. Soba boyalarıda hep kahve veye koyu ton.. Gecen gün ince su zımparası ıle öyle ustten biraz temizledim rengi daha iyi oldu daha parladı fakat tam içime yine sinmedi..
    Tesekkurler.

Alıntı dragon07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    en azından grenajını sökerek parlatabilirsin istedigin kısmını
    İşte nasıl parlatıcam mevzu o Hava iyi olursa dediğiniz gibi grenajı söküp oturucam paşına metal parlatıcısından başlayıp ince zımparaya hatta taşlamaya kadar gider o yol

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boyalar var fakat o sıcaklıga dayanabılırmı bılmıyorum.. Araştırdıgım kadarıyla egzoz boyaları var gittim baktım 800dereceye kadar dayanıyor fakat bı gri bide siyahı var baska renk yok. Soba boyalarıda hep kahve veye koyu ton.. Gecen gün ince su zımparası ıle öyle ustten biraz temizledim rengi daha iyi oldu daha parladı fakat tam içime yine sinmedi..
    Tesekkurler.
    İşte nasıl parlatıcam mevzu o Hava iyi olursa dediğiniz gibi grenajı söküp oturucam paşına metal parlatıcısından başlayıp ince zımparaya hatta taşlamaya kadar gider o yol
    Taşlama rezil eder yaw..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yok aslında taşlamadan kastım dramel ile temizlemek bin tane farklı uç var hani çizmicek gibi anladıgım ile ugrasa ugrasa yapabılırım diye dusundum.. Başka çare bulamadık maalesef.

TechTurkey Caesar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Maxi paslanmaz çelik polisaj ile krom gibi parlamaz mı?

iynn-RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Caesar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @Maxi paslanmaz çelik polisaj ile krom gibi parlamaz mı?
    polisaj yapılırsa parlar

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bs type-r Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bazı konularda yanlış bilgi vermişin.
    1.) Demirin üzerine kaplanan kromajdır, paslanmayı bir süre geciktirebilir fakat kromajın kalkmasıyla birlikte paslanmalar başlar, evlerimizdeki musluk vb. ürünler sarı üzeri kromaj kaplıdır bunların paslanması söz konusu değildir.
    2.) Paslanmaz çelik diye tabir ettiğiniz malzemenin alaşımı kromdur, yani krom madeninin işlenmesi ile olur, deniz suyunda 100 yıl paslanmazlık garantisi vardır(304 değil tabi enaz 316k. lar)
    3.) Krom ayna gibi parlar tamamen polisajla alakalıdır, kromaj kaplamadan daha gerçek görüntüsü vardır.
    4.) Demir ile özkütlesi aynıdır. 1mm. 1m2 sac=7,8 kg.
    5.) Normal elektrot kaynagı ile kaynak olur özl elektrot kullanılırsa fakat çok temiz çıkmaz, onun yerine argon kaynağı kullanılır genelde, tig kaynagı.

paslanmaz çeliğin paslanmaz özelliğini yüksek ölçüde veren kromdur zaten bunun yanında genel olarak nikel iikinci önemli alaşım maddesidir.diğer alaşımlar kullanılacak alana göre değişim gösterebilir vanadyum tungsten vs vs

özkütlesi demir ile aynı olmaz alaşıma göre farkeder takım çeliğimi paslanmazsa hangi alaşım içinde ne oranda var bunlara göre değişir 7.9g/cm3 olanda var 8.03g/cm3 olanda var demir 7.75g/cm3 olması lazım
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı senna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    paslanmaz çeliğin paslanmaz özelliğini yüksek ölçüde veren kromdur zaten bunun yanında genel olarak nikel iikinci önemli alaşım maddesidir.diğer alaşımlar kullanılacak alana göre değişim gösterebilir vanadyum tungsten vs vs

özkütlesi demir ile aynı olmaz alaşıma göre farkeder takım çeliğimi paslanmazsa hangi alaşım içinde ne oranda var bunlara göre değişir 7.9g/cm3 olanda var 8.03g/cm3 olanda var demir 7.75g/cm3 olması lazım
    Cr + Ni + Mo. Molibden'i unuttun sanırım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)