User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
34 sonuçtan 20 ile 34 arası

Konu: Yeni amfi önerisi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    soruma cevap olmadi. bu isle ticari olarak ilgileniyor musun? ben amatorum, araba muzik sistemlerini is olarak yapmiyorum.

B-Devi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı phantom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    soruma cevap olmadi. bu isle ticari olarak ilgileniyor musun? ben amatorum, araba muzik sistemlerini is olarak yapmiyorum.
    Hayır bir yerde çalışmıyorum, kendi dükkanım da yok. Ama incelemek için aldığım cihazlarla işim bittikten sonra satıyorum. Satmaya kıyamadıklarım da var, onlar dolaplarımda duruyorlar. Saymadım ama hemen, şimdi, şuanda saysam en az 40 tane cihaz vardır elimde. Eksiği yoktur fazlası vardır. Konumuzla alakalı değil ama irili ufaklı kendi tasarımlarım da var. Neden sordunuz?
    M50b30 - Bumblebee...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B-Devi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden sordunuz?
    madem bu kadar ilgilisin, herhalde iclerindeki komponentlerin renklerine bakmak, PCB'yi seyretmek icin bu kadar zahmete girmiyorsundur. dinleyip kalitesine de bakiyorsundur (degil mi?). konu ile siradisi ilgilenen bir kisi olarak;

- ses elektronigi firmalarinin DOGAL OLARAK sitelerinin oldugunu (bugun itibariyle cigkofte dukkaninin bile var),
    - firma/marka imaji icin sitenin KARTVIZIT olarak kullanildigini,
    - web'de firma adresi, tel. numarasi, destek mail adresi OLMAYAN bir urune kimsenin itibar etmeyecegini,
    - standart urun desteginin (kullanim kilavuzlari gibi) siteler uzerinden musteriye saglandigini,
    - Alpine'dan Pioneer'a (Japon), Rockford Fosgate'ten Kenwood'a (Amerikan) tum bilinen firmalarin uretimlerini yillar yillar once Cin'e kaydirdigini,
    - 4-5 kanalli, tam ozellikli (sogutma, cesitli xover'lar, hi/pre level girisler, vsvs.) bir sifir urunun ~$150'a satiliyorsa ancak can-cin-con klasmani oldugunu,
    - sifir, 4-ch bir class-d amfinin; ortalama, cok iyi falan olmayan bir Alpine urununun $300-$400 arasi satildigini,

bilmemen mumkun degil.

yukarida konusulan edison modeli veya markanin kendisi aratildiginda google'da sonuc sifir. baska forumlarda cok ucuz, almayin, kalite kotu yorumlarini saymiyorum bile. zaten bu kadar ucuz olan bir amfinin kalitesinin dusuk olacagini, sitesi olmayan bir firmanin/markanin iteleme oldugunu, %99 cin'de urettirilip uzerine marka vuruldugunu, designed in US lafinin kandirmaca oldugunu anlamak icin benim bu kadar uzun yazmama gerek var mi?

konuyu acan arkadas sorununu soylemis, tavsiye istemis. evinde 40'tan fazla amfisi olup, acip inceleyen, hatta tasarim yaptigini yazan birisi olarak nasil edison amerika'da cok uretti, olcmedim ama iyidir bu seklinde bir tavsiye verebiliyorsun?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    madem bu kadar ilgilisin, herhalde iclerindeki komponentlerin renklerine bakmak, PCB'yi seyretmek icin bu kadar zahmete girmiyorsundur. dinleyip kalitesine de bakiyorsundur (degil mi?). konu ile siradisi ilgilenen bir kisi olarak;

- ses elektronigi firmalarinin DOGAL OLARAK sitelerinin oldugunu (bugun itibariyle cigkofte dukkaninin bile var),
    - firma/marka imaji icin sitenin KARTVIZIT olarak kullanildigini,
    - web'de firma adresi, tel. numarasi, destek mail adresi OLMAYAN bir urune kimsenin itibar etmeyecegini,
    - standart urun desteginin (kullanim kilavuzlari gibi) siteler uzerinden musteriye saglandigini,
    - Alpine'dan Pioneer'a (Japon), Rockford Fosgate'ten Kenwood'a (Amerikan) tum bilinen firmalarin uretimlerini yillar yillar once Cin'e kaydirdigini,
    - 4-5 kanalli, tam ozellikli (sogutma, cesitli xover'lar, hi/pre level girisler, vsvs.) bir sifir urunun ~$150'a satiliyorsa ancak can-cin-con klasmani oldugunu,
    - sifir, 4-ch bir class-d amfinin; ortalama, cok iyi falan olmayan bir Alpine urununun $300-$400 arasi satildigini,

bilmemen mumkun degil.

yukarida konusulan edison modeli veya markanin kendisi aratildiginda google'da sonuc sifir. baska forumlarda cok ucuz, almayin, kalite kotu yorumlarini saymiyorum bile. zaten bu kadar ucuz olan bir amfinin kalitesinin dusuk olacagini, sitesi olmayan bir firmanin/markanin iteleme oldugunu, %99 cin'de urettirilip uzerine marka vuruldugunu, designed in US lafinin kandirmaca oldugunu anlamak icin benim bu kadar uzun yazmama gerek var mi?

konuyu acan arkadas sorununu soylemis, tavsiye istemis. evinde 40'tan fazla amfisi olup, acip inceleyen, hatta tasarim yaptigini yazan birisi olarak nasil edison amerika'da cok uretti, olcmedim ama iyidir bu seklinde bir tavsiye verebiliyorsun?
    Tek tek yazmıyım şimdi ama "Bilmemen mümkün değil" sorusuna cevap vereyim. Evet doğru, biliyorum. Edison'un 505A modelinin çıkış gücünü ölçmedim ama daha önce incelemiştim. ÜStelik bas kanalı vaadettiği 150 Rms'in çok üzerinde güç üretebilecek şekilde tasarlanmıştı, hatırlıyorum. (şimdi letgodan bulup, bi tane alıp, değerlerini ölçücem) Kaldı ki aynı seriden "DESIGN BY USA" olanlardan birkaç modelini ölçüp söylediği değeri çok net verdiğini tecrübe etmiştim. Üstelik sinyalde en ufak bir bozulma olmadan. Çıkış transistörleri orjinal, besleme mosfetleri orjinal, Pre-anfi katındaki op-amplar orjinal vs. Her neyse sizin yukarıda bahsettiğiniz Alpine, Pioneer, Rockford gibi markalar varken Edison için burada marka sempatizanlığı yapacak değilim. Sadece ülke olarak görmeden bilmeden "tü-kaka" diyor olma özelliğimizden hoşlanmıyorum. Edison'un artılarını eksilerini önceki mesajlarımda belirttim. Siz bu cihazı tutup Kenwood ile kıyaslıyorsanız zaten tartışmamız anlamsız. Her nasıl Edison bahsettiğiniz markalarla kıyaslanamaz ise önceki mesajlarımda belirttiğim diğer çançinçon ürünleri ile de kıyaslanamaz çünkü aralarında dünya var. Edison, Jameson orta sınıf cihazdır. Düzgün bir kullanıcı uzun süre sorun yaşamaz ve ses kalitesinden de tatmin olur.
    M50b30 - Bumblebee...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    • edison "designed by USA" mi? (bu arada dogrusu "designed in USA"dir).
    • THD & SNR olcebilecek ekipmanlarin var mi?
    • olctuysen ne cikti?
    • spec sheet'de ne yaziyordu? ya da soyle mi sormaliyim: spec sheet'i "olmayan sitesinden" nasil indirecegiz de kiyaslama yapacagiz?
    • ses kalitesi cikis gucuyle mi olculur?
    • transistor & opamp'lar orijinal ne demek? hangi komponentlerle kiyaslayip orijinal diyorsun? sifir alinan urunde trans & opamp neden "sahte" olsun?
    • 150W RMS subw kanali icin gayet dusuk bir deger. olcmedim demissin, cok uzerinde guc uretecek sekilde tasarlanmis yazmissin. olcmeden nasil anliyorsun? cok uzerinde guc uretecek ise firma neden dusuk rakam yaziyor?

cevaplarin celiskilerle dolu. benim elestirdigim sey edison vs. kenwood vs. yu-ma-tu degil. yazdiklarin burada bilgi paylasimi icin gelenlerin kafasini corbaya cevirir. iteleme bir alete amerika'da cok uretildi diyip onermen dogru degil.

amerika'da tasarlanip mars'ta uretilmis olsa bile konusmalarimizi karisik salata kivaminda yapmamamiz lazim.

bu kadar konusmusken; ABD'nde tasarlanmis & uretilmis ornek;
    Tru Technology Tungsten Grande V2
    Tru Technology Tungsten Grande RS 2. el ilani

ingiltere, almanya ve italya'da da hi-end amp ureten firmalar mevcut. fiyatlarina dikkatinizi cekerim. aradaki ses kalitesi & omur farki hakkinda herkese bir fikir verebilir.

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İyi bir kulağınız var ve kalite cihazların hakkını verecek müzik tarzları dinliyorsanız tamam ancak aksi ise bütçeyi zorlamaya gerek yok

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı B-Devi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

arkadaşım yanlış anlama ama sunduğun gösterdiğin link iyiden iyiye ürünün çin çan çon bir yana Çin Çan Çon ile merdiven altında Hasanın ilişkiye girip ortaya çıkardığı özürlü çocuk olduğu ççokkkkkkkkk belli

lütfen saygısızlık yada hakaret olarak algılamayın ama sanırım ingilizceniz üst seviye değil? nedenmi?

Amerikan ürününde Designed BY U.S.A yazmaz bu ingilizce katliamıdır, türkçe karşılığı şöyle yazdığını hayal edin Türk Cumhuriyeti tarafından tasarlanmıştır demek gibi birşey

Amerika'da tasarlanmış bir üründe Designed IN U.S.A dahası profrosyonel bir firma ise Designed and Engineered in U.S.A yazar çünkü tasarlamak çokça ülkede gelişi güzel olsada alt yapısı oturmuş ülkelerde Mühendislik işidir ve belgeli okumuş Mühendislerce yapılır.

Özet

1) site yok
    2) ingilizce tek bir ürün,üretim tesisi vs vs yok
    3) ürün Türkiye dışında bile yok
    4) ürünün en ingilizcesi doğru olması gereken ciddi iddiası bulunan ingilizce yazımında ciddi ingilizce katliamı var

halen biz bu ürünün Amerikada biz zamanlar tasarlandığını dahası üretildiğinimi iddia ediyoruz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sword Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi bir kulağınız var ve kalite cihazların hakkını verecek müzik tarzları dinliyorsanız tamam ancak aksi ise bütçeyi zorlamaya gerek yok

Sakıp Sabancının bir lafı var gerçi o bile çalıntı derler ingiliz sözü diye bilinir ve Sakıp abey daha doğmamışken bile kullanılmış bir sözdür

Ucuz mal alacak kadar zengin değilim

bu tarz saçma sapan Qline,Hei,Jameson,Macoustic vb saçmalıklar dahası 20-25cm lik midrangeler vs çıktı çıkalı resmen hobbyimden dahası ülkemdeki Hobbyimden soğudum iyiden iyiye kalitesizleşti.

abi birçok montör tanıyorum nice ürünleri 23bin tlik oliskop ile bizzat denedim alayı demeyim ama geneli tırt, çabuk ısınan,verimsiz,vaad ettiği gücü sunmayan,içine ses alan,zemin sesi rahatça duyulabilen basit ürünler.

hayır dahası bu tarz ürünlere uygun diye gönül verenler ya ses yüksek ama tam istediğim gibi değil ile başlar ve süreç

1) sub kabininimi değiştirsek
    2) yok yok sorun midrange hele bir takım daha takalım
    3) aaa meğer ses kalitesi 25cm midrange değilmiş en iyisi biz bu markaların 16cm komponentlerine bakalım
    4) yaaa meğer markada önemliymiş en iyisi biz focal,morel,helix komponent alalım
    5) offf yaaa bukadar şey değiştirdim ama halen parazit,motor sesi devam en iyisi rca ları değiştireyim
    6) yok gçmedi halen, teybi değiştireyim
    7) anfidemi acaba sorun onu tamir ettireyim en iyisi
    8) hmmm meğer anfi çok önemliymiş gelin onuda marka model yabancı iyi birşey alalım

ve butün bu adımlarda zararına sat sat,değiştir, zaman kaybet,montöre para bayıl dur, bu ucuza mal alacak kadar zengin değilim sözünün geçerli olduğu bir dal aransa resmen nirnavasıdır herhalde Caraudio

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    • edison "designed by USA" mi? (bu arada dogrusu "designed in USA"dir).
    • THD & SNR olcebilecek ekipmanlarin var mi?
    • olctuysen ne cikti?
    • spec sheet'de ne yaziyordu? ya da soyle mi sormaliyim: spec sheet'i "olmayan sitesinden" nasil indirecegiz de kiyaslama yapacagiz?
    • ses kalitesi cikis gucuyle mi olculur?
    • transistor & opamp'lar orijinal ne demek? hangi komponentlerle kiyaslayip orijinal diyorsun? sifir alinan urunde trans & opamp neden "sahte" olsun?
    • 150W RMS subw kanali icin gayet dusuk bir deger. olcmedim demissin, cok uzerinde guc uretecek sekilde tasarlanmis yazmissin. olcmeden nasil anliyorsun? cok uzerinde guc uretecek ise firma neden dusuk rakam yaziyor?

cevaplarin celiskilerle dolu. benim elestirdigim sey edison vs. kenwood vs. yu-ma-tu degil. yazdiklarin burada bilgi paylasimi icin gelenlerin kafasini corbaya cevirir. iteleme bir alete amerika'da cok uretildi diyip onermen dogru degil.

amerika'da tasarlanip mars'ta uretilmis olsa bile konusmalarimizi karisik salata kivaminda yapmamamiz lazim.

bu kadar konusmusken; ABD'nde tasarlanmis & uretilmis ornek;
    Tru Technology Tungsten Grande V2
    Tru Technology Tungsten Grande RS 2. el ilani

ingiltere, almanya ve italya'da da hi-end amp ureten firmalar mevcut. fiyatlarina dikkatinizi cekerim. aradaki ses kalitesi & omur farki hakkinda herkese bir fikir verebilir.
    [*]İngilizce dersi için teşekkürler. Doğru, "Amerika tarafından tasarlanmıştır" yazmışlar.
    [*]Evet, giriş sinyali ile çıkıştaki sinyali karşılaştırabilecek yeterli seviyede ekipmanım var. Sinyalin hangi aşmada yüzde kaç bozulduğunu izleyebiliyorum.
    [*]Üreticilerin vaat ettikleri değerlerden bahsediyorum, Rms güç, distorsiyon gibi. "Kağıt üzerinde verilen değerleri üretebilen cihazlar" üreten firmalara sırf ucuzlar diye sahtekar gözüyle bakmak sadece biz Türkler'de var.
    [*]Sitesinden veri indiremeyince kıyaslama yapamıyor muyuz? Ben yapabiliyorum. Ürünün kutusu veya broşüründe yazan değerleri kullanıyorum.
    [*]Ses kalitesi ölçümü için çıkış gücünü ölçmek yeterli değildir. THD ve S/N oranları çok daha önemli etkenlerdir. Cihaz vaat edilen gücü, vaat edilen distorsiyon değerini aşmadan üretebilmelidir.
    [*]Belli başlı öncü firmalar var. Bunların tüm dünyaca kabul görmüş komponentleri var. Örneğin "International Rectifier'in IRFZ44N"i yada "Fairchild'ın FQP50N06"sı gibi. Tabi bunların yasal yan sanayi üreticileri de var. (KIA, UTC, VB Semi gibi) Her ne kadar yasal da olsalar, orijinali kadar kaliteli üretim yapmadıklarını belli bir tecrübe seviyesinden sonra anlayabiliyorsunuz. Katalog değerlerine yakın, ancak tam olarak aynı olmuyorlar. Bazı firmalar bu yan sanayi ürünleri tercih ediyor. Bir de merdiven altı, patates üretimler var ki bazı ucuz Çin firmaları riske girip bu patates baskı komponentleri kullanıyor. Orijinal derken kastım, EDISON'un ana üreticinin ürettiği komponentleri kullanıyor olmasıydı. Sıfır alınan üründe neden sahte transistör, opamp olsun diyorsunuz. Tamamen maddi kaygılar. Bütün sıfır ürünler orijinal komponent kullanmıyor. Dediğim gibi, riske giriyorlar. Ve kazanıyorlar da.
    [*]Çıkış gücünü ölçmeden nasıl tahmin edebildiğimi burada anlatmam sayfalarca yazı demek. Sonuçta bu 25 yılda kazanılmış bir tecrübe ama kısaca şöyle özetleyebilirim; SMPS trafosunun nüve boyutu, kullanılan mosfet cinsi ve sayısından bu SMPS'in karşılayabileceği akım değerini hesaplayabilirsiniz. Yine bu SMPS'in çıkış voltajından çıkışta besleyebileceği anfinin verebileceği maksimum RMS gücü tahmin edebilirsiniz. Sonraki aşamada kullanılan anfi devresi üzerindeki sürücü transistörlerden devrenin kazancını, çıkış transistörlerinin max. akım / güç değerleri ve devrede kaç tane kullanıldığından yola çıkarak da devrenin RMS gücünü tahmin etmek benim için çok da zor değil.

Cevaplarımda çelişki buluyor olmanız ilginç. Çünkü çoğu düşüncemiz ortak. Sadece EDISON ile İngiltere, Almanya ve İtalya'da üretilen Hi-End cihazları karşılaştıran ben değilim, sizsiniz. Bunların fiyatları tabiki çok daha yüksek. Ses kaliteleri ve ömürleri tabiki çok daha yüksek. Bakın haklısınız diyorum, Edison asla o kalitede değil diyorum. Ama o ucuz en dandik ürünlerden de değil. Önceki mesajlarımda da belirttim. Jameson'un lehim kalitesi, Edison'un da plaket kalitesi vasatın altında. Bu yüzden ömürlük cihazlar değiller. Ama 10-15 sene rahatlıkla hizmet edebilir, arıza çıkarmasının akabinde düzgün iş yapan biri tarafından tamir ve bakımı yapıldıktan sonra tekrar uzun yıllar kullanmaya devam edilebilecek cihazlar. Bu yüzden sizce doğru olmasa da ben gönül rahatlığıyla önerebiliyorum.
    Konu B-Devi tarafından (19-05-2021 Saat 00:31 ) değiştirilmiştir.
    M50b30 - Bumblebee...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sakıp Sabancının bir lafı var gerçi o bile çalıntı derler ingiliz sözü diye bilinir ve Sakıp abey daha doğmamışken bile kullanılmış bir sözdür

Ucuz mal alacak kadar zengin değilim

bu tarz saçma sapan Qline,Hei,Jameson,Macoustic vb saçmalıklar dahası 20-25cm lik midrangeler vs çıktı çıkalı resmen hobbyimden dahası ülkemdeki Hobbyimden soğudum iyiden iyiye kalitesizleşti.

abi birçok montör tanıyorum nice ürünleri 23bin tlik oliskop ile bizzat denedim alayı demeyim ama geneli tırt, çabuk ısınan,verimsiz,vaad ettiği gücü sunmayan,içine ses alan,zemin sesi rahatça duyulabilen basit ürünler.

hayır dahası bu tarz ürünlere uygun diye gönül verenler ya ses yüksek ama tam istediğim gibi değil ile başlar ve süreç

1) sub kabininimi değiştirsek
    2) yok yok sorun midrange hele bir takım daha takalım
    3) aaa meğer ses kalitesi 25cm midrange değilmiş en iyisi biz bu markaların 16cm komponentlerine bakalım
    4) yaaa meğer markada önemliymiş en iyisi biz focal,morel,helix komponent alalım
    5) offf yaaa bukadar şey değiştirdim ama halen parazit,motor sesi devam en iyisi rca ları değiştireyim
    6) yok gçmedi halen, teybi değiştireyim
    7) anfidemi acaba sorun onu tamir ettireyim en iyisi
    8) hmmm meğer anfi çok önemliymiş gelin onuda marka model yabancı iyi birşey alalım

ve butün bu adımlarda zararına sat sat,değiştir, zaman kaybet,montöre para bayıl dur, bu ucuza mal alacak kadar zengin değilim sözünün geçerli olduğu bir dal aransa resmen nirnavasıdır herhalde Caraudio
    Haklısınız. Cihaz kalitesi önemli tabiki. Ancak "Atıyorum" %60 kaliteye kadar 100 dolar, %60-%80 kalite arası 300 dolar, %80-%95 kalite arası 10.000 dolar veya üzeri fiyat oluyor. Arada uçurum var. Adamın ayıracak bütçesi yoksa ne yapacak, ucuz cihaz alacak. Örneğin; 400 TL paranız var ve anfi alacaksınız. HEI, Forwell, Soundmax alacağınıza, Jameson veya Edison alırsınız. Çünkü diğerlerinden çok daha iyi cihazlar. Tabiki Pioneer, Alpine, Kenwood veya Audison, Focal değiller ama emsal çin ürünlerinden iyiler.

Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşım yanlış anlama ama sunduğun gösterdiğin link iyiden iyiye ürünün çin çan çon bir yana Çin Çan Çon ile merdiven altında Hasanın ilişkiye girip ortaya çıkardığı özürlü çocuk olduğu ççokkkkkkkkk belli

lütfen saygısızlık yada hakaret olarak algılamayın ama sanırım ingilizceniz üst seviye değil? nedenmi?

Amerikan ürününde Designed BY U.S.A yazmaz bu ingilizce katliamıdır, türkçe karşılığı şöyle yazdığını hayal edin Türk Cumhuriyeti tarafından tasarlanmıştır demek gibi birşey

Amerika'da tasarlanmış bir üründe Designed IN U.S.A dahası profrosyonel bir firma ise Designed and Engineered in U.S.A yazar çünkü tasarlamak çokça ülkede gelişi güzel olsada alt yapısı oturmuş ülkelerde Mühendislik işidir ve belgeli okumuş Mühendislerce yapılır.
    Estağfirullah. O şekilde algılamam tabiki. Doğrudur, sloganın analizini hiç yapmadım. Siz söyledikten sonra dikkat ettim. Haklısınız Amerika tarafından tasarlanmıştır yazıyor Ama cihaz hakkında söylediklerimin her noktasının, virgülünün hala arkasındayım . Sonuçta herhangi bir yerden alıntı değil, tamamen kendi profesyonel gözlemlerim.
    Konu B-Devi tarafından (19-05-2021 Saat 00:54 ) değiştirilmiştir.
    M50b30 - Bumblebee...

sword - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    15 sene geçmiştir.. edison kullanmıştım ama sub için o yüzden ses kalitesine yorum yapamayacağım ancak aklımda kalan ağır bir cihazdı yani kiloyla satsak daha çok para ederdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [*]İngilizce dersi için teşekkürler. Doğru, "Amerika tarafından tasarlanmıştır" yazmışlar.
    aletin uzerindeki ingilizce dokuluyor ama amerika'da tasarlandigini soyluyorsun; yapma etme guzel kardesim...

[*]Evet, giriş sinyali ile çıkıştaki sinyali karşılaştırabilecek yeterli seviyede ekipmanım var. Sinyalin hangi aşmada yüzde kaç bozulduğunu izleyebiliyorum.
    OK, uzatmiyorum.

[*]Üreticilerin vaat ettikleri değerlerden bahsediyorum, Rms güç, distorsiyon gibi. "Kağıt üzerinde verilen değerleri üretebilen cihazlar" üreten firmalara sırf ucuzlar diye sahtekar gözüyle bakmak sadece biz Türkler'de var.
    uzun sure bilmedigimden & kendimi akilli zannettigim icin bir suru alt & orta cihaz aldim. ustelik hem ev hem araba icin. sinyal kalitesi, audio sistemi, kayit vs. gibi ana unsurlari anlamaya basladigim zaman ne kadar bos isler yaptigimi anladim. ilk zamanlardaki kalitenin otesi sayisiz upgrade'ler yaparak gectim. $150'lik 4-ch amfinin SNR'i 115dB yaziyorsa inaniyor musun? 100dB yazarsa kesin oyledir mi diyeceksin? 90dB yazarsa? aleti ureten ortada yok, ama SNR bilmemkac.

dogru secimler yapmak kaydiyla ses kalitesi her zaman para ile dogru orantili. "az yaksin cok gitsin" diye birsey yok. yarbay da mesajinda ayni gercegi farkli cumlelerle anlatmis.

yukaridaki degerlendirmeyi yapmak TR tabiyeti gerektirmez, mantik gerektirir. konuyu acan arkadas 1,500 liraya kalite ne var diye soruyor. soyle mi diyelim; 500 liraya iteleme bisey al, onun cok iyi oldugunu hayal et...

[*]Sitesinden veri indiremeyince kıyaslama yapamıyor muyuz? Ben yapabiliyorum. Ürünün kutusu veya broşüründe yazan değerleri kullanıyorum.
    OK diyelim (ne diyelim ).

[*]Ses kalitesi ölçümü için çıkış gücünü ölçmek yeterli değildir. THD ve S/N oranları çok daha önemli etkenlerdir. Cihaz vaat edilen gücü, vaat edilen distorsiyon değerini aşmadan üretebilmelidir.
    olctum baktim dediginde bunlari duymak isterim.

[*]Belli başlı öncü firmalar var. Bunların tüm dünyaca kabul görmüş komponentleri var. Örneğin "International Rectifier'in IRFZ44N"i yada "Fairchild'ın FQP50N06"sı gibi. Tabi bunların yasal yan sanayi üreticileri de var. (KIA, UTC, VB Semi gibi) Her ne kadar yasal da olsalar, orijinali kadar kaliteli üretim yapmadıklarını belli bir tecrübe seviyesinden sonra anlayabiliyorsunuz. Katalog değerlerine yakın, ancak tam olarak aynı olmuyorlar. Bazı firmalar bu yan sanayi ürünleri tercih ediyor. Bir de merdiven altı, patates üretimler var ki bazı ucuz Çin firmaları riske girip bu patates baskı komponentleri kullanıyor. Orijinal derken kastım, EDISON'un ana üreticinin ürettiği komponentleri kullanıyor olmasıydı. Sıfır alınan üründe neden sahte transistör, opamp olsun diyorsunuz. Tamamen maddi kaygılar. Bütün sıfır ürünler orijinal komponent kullanmıyor. Dediğim gibi, riske giriyorlar. Ve kazanıyorlar da.
    OK diyelim (ne diyelim ).

[*]Çıkış gücünü ölçmeden nasıl tahmin edebildiğimi burada anlatmam sayfalarca yazı demek. Sonuçta bu 25 yılda kazanılmış bir tecrübe ama kısaca şöyle özetleyebilirim; SMPS trafosunun nüve boyutu, kullanılan mosfet cinsi ve sayısından bu SMPS'in karşılayabileceği akım değerini hesaplayabilirsiniz. Yine bu SMPS'in çıkış voltajından çıkışta besleyebileceği anfinin verebileceği maksimum RMS gücü tahmin edebilirsiniz. Sonraki aşamada kullanılan anfi devresi üzerindeki sürücü transistörlerden devrenin kazancını, çıkış transistörlerinin max. akım / güç değerleri ve devrede kaç tane kullanıldığından yola çıkarak da devrenin RMS gücünü tahmin etmek benim için çok da zor değil.
    amfi power input DC, SMPS & trafo nereden cikti? arabaya AC mi cektin ?

Cevaplarımda çelişki buluyor olmanız ilginç. Çünkü çoğu düşüncemiz ortak. Sadece EDISON ile İngiltere, Almanya ve İtalya'da üretilen Hi-End cihazları karşılaştıran ben değilim, sizsiniz. Bunların fiyatları tabiki çok daha yüksek. Ses kaliteleri ve ömürleri tabiki çok daha yüksek. Bakın haklısınız diyorum, Edison asla o kalitede değil diyorum. Ama o ucuz en dandik ürünlerden de değil. Önceki mesajlarımda da belirttim. Jameson'un lehim kalitesi, Edison'un da plaket kalitesi vasatın altında. Bu yüzden ömürlük cihazlar değiller. Ama 10-15 sene rahatlıkla hizmet edebilir, arıza çıkarmasının akabinde düzgün iş yapan biri tarafından tamir ve bakımı yapıldıktan sonra tekrar uzun yıllar kullanmaya devam edilebilecek cihazlar. Bu yüzden sizce doğru olmasa da ben gönül rahatlığıyla önerebiliyorum.
    OK, uzatmiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bakın tekrar söylüyorum. Çoğu şeyde aynı fikirdeyiz. Çünkü bunlar gerçekler. Sadece birkaç ana başlık kalmış, onları da izah etmeye çalışayım.

aletin uzerindeki ingilizce dokuluyor ama amerika'da tasarlandigini soyluyorsun; yapma etme guzel kardesim...
    Haklısınız, kesin öyle diyemem ama kesin öyle değildir de diyemem. En azından şimdilik. Araştırmayı deneyeceğim ama sonuca ulaşamayabilirim. Bu arada EDISON 505A satan birisiyle anlaştım. Kısmetse yarın gidip alıcam. Sağını solunu biraz bızıklıyayım

yukaridaki degerlendirmeyi yapmak TR tabiyeti gerektirmez, mantik gerektirir. konuyu acan arkadas 1,500 liraya kalite ne var diye soruyor. soyle mi diyelim; 500 liraya iteleme bisey al, onun cok iyi oldugunu hayal et...
    Haklısınız ama ilk mesajıma bakarsanız ben arkadaşın bütçesine göre "sıfır" fiyatlarını baz alarak başka ürünler tavsiye ettim. Arkadaş kendisi bu anfinin ismine ulaşmış, ben de o anfi hakkında bildiğimi söyledim.

amfi power input DC, SMPS & trafo nereden cikti? arabaya AC mi cektin ?
    Arabaya AC çekmiyoruz tabiki. Ama anfinin içindeki SMPS bizim için o işi yapıyor. Mosfet sürücü (TL494) ve mosfetler aracılığıyla sinyali yüksek frekanslarda (Genelde 16-40 khz arası oluyor) işleyerek AC'ye çevirip yükseltiyor. Sonra tekrar DC'ye çevirip giriş voltajından çok daha yüksek voltajlar üretiyor (mesela +35/-35 toplam 70V DC gibi). Zaten bahsettiğimiz güçleri 14.4V ile almamız imkansız. 14.4V ile alacağımız maximum güç 4ohm'da 26-27 rms olabilir Kayıplar vs derken 22-23 rms. Oto teyplerinin daha yüksek güçlerde üretilememesinin sebebi budur. Daha yüksek güçler için daha yüksek besleme voltajı gerekir ve oto anfilerin içindeki SMPS katı bu yüksek voltajı üretir.
    Konu B-Devi tarafından (19-05-2021 Saat 01:59 ) değiştirilmiştir.
    M50b30 - Bumblebee...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    49 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araba amfisinde SMPS kullanildigini bilmiyordum, arastirdim, sayende yeni birsey ogrendik. bir yandan SMPS=yeni gurultu faktoru olup kalitesi ayri bir degerlendirme konusu olur.

bir satilik ED-505A ilani buldum: 923945570. fotoda "made in korea" yazisi goruluyor.

inceledigin zaman buradan okuruz. kolay gelsin...

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eger Muzik sistemleri ile ilgili bir konuya Phantom Murat ve Yarbay Timur iştirak etmişse, önce onlari saygı ile selamlamak sonra ise pür dikkat dinlemek gerekir...
    TR de bu adamlardaki bilginin 10 da 1 ine sahip bi muzik sistemcisi bulun gidin altin madalya takin . Kesin ve net bi bilgi
    Konu E46 tarafından (30-06-2021 Saat 23:13 ) değiştirilmiştir.
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler