User Tag List

Sayfa 3/6 İlkİlk 12345 ... SonSon
105 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: 16 NTM 40 - 2.0 TFSI LEON CUPRA - GTX3071 Setup

F4R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Samco Silikon Radyatör Hortum Seti + Forge DV Hortumu

155 Bar Rail Valve, Samco 102MM Silikon Dirsek, AEM X 4,9 LSU AFR, OEM Turst Washer ve bazı OEM parçalar,

Mahle Motorsports Ana ve Kol Yatakları

turbo konusunda ise uzun uzun düşünüp, danıştıktan sonra Garret GTX3071 GENII'de karar kıldık. Aslında bundan önce bir arkadaşımdan temiz bir Gen1 GTX3076 almıştım ama sonradan onu geri verip vazgeçtim. Zaten TFSİ yükleyen çoğu kişi de 3071'den yana tercihini kullanıyor. Biz de öyle yaptık.

01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

m.kaan46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bursa'nın çok hızlılarından olacak galiba

maşallah çok çok iyi oluyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı m.kaan46 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bursa'nın çok hızlılarından olacak galiba

maşallah çok çok iyi oluyor.
    hocam teşekkürler. Aslında proje bitti sayılır, ben baya geç yayınladım. Fotolar falan baya eski.
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    nihayet en sevdiğim, 8 ay beklememe rağmen beklediğim her güne değdiği parçaya geldim İbrahim Yenen @iynn-RS kardeşime çok ama çok teşekkürler. manifold konusunda bir türlü Tubular / döküm manifold olacağına karar verememişken İbrahim sğlsun bu işimi çözdü. Kendisine getirttiği AFI V-Band Tubular manifoldunu birebir kopyaladı. helal olsun elinden bu tip işler çok geliyor. zaten ciddi arabacı adamdır, sadece bu konuda değil, TFSI konusunda her konuda bana çok yardımcı oldu. bu sebeple manifoldun yapımını özellikle 1 posta ayırmak istedim. Tüm yapım aşamaları ve bitiminde yaptığı flow testi içeriyor bu post. tekrar söylüyorum @iynn-RS ADAMDIR

Bu da flow test videosu.
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son olarak turbo grubunun, enjektörlerin falan son bir resmini alıp montaj için Ankara'ya Booster Performance'ye doğru yola çıkıyoruz. artık montaj zamanı geldi. Eksikler halen var ileriki zamanlarda onlar da tamamlanacak, bugün için son postum, bu kadar yeter, devamı yarın...

01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cihan abi neden bir SW alıp bu işlerden vazgeçmiyorsun Kesene bereket abi maşallah...
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı F4R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    son olarak turbo grubunun, enjektörlerin falan son bir resmini alıp montaj için Ankara'ya Booster Performance'ye doğru yola çıkıyoruz. artık montaj zamanı geldi. Eksikler halen var ileriki zamanlarda onlar da tamamlanacak, bugün için son postum, bu kadar yeter, devamı yarın...

senden hızlısı mezarda seviyosun bu hayatı başgann
    Konu 16EC813 tarafından (14-04-2020 Saat 07:45 ) değiştirilmiştir.
    PROSTOCK GARAGE

Chn53 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah abi ilk sayfadan okumaya başladım tarihe hiç dikkat etmemişim

devamını bekliyoruz
    Z3 Roadster
    Golf Mk5 GTI

hitech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ciddi emek ve para harcadın güzel günlerde kullan Cihan
    " İkinci Olan İlk Kaybedendir " Ayrton Senna da Silva

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 131mirafiori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cihan abi neden bir SW alıp bu işlerden vazgeçmiyorsun Kesene bereket abi maşallah...
    valla daha yapmam araba falan, bunu satınca benim kumarım biter yeter artık.

Alıntı 16EC813 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    senden hızlısı mezarda seviyosun bu hayatı başgann
    huoppp eyvallah reisss

Alıntı Chn53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah abi ilk sayfadan okumaya başladım tarihe hiç dikkat etmemişim

devamını bekliyoruz

birkaç post atayım bakalım bugün teşekkürler hacım

Alıntı hitech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ciddi emek ve para harcadın güzel günlerde kullan Cihan
    sğlasın hüseyin hocam, yaptık bişiler işte kendi çapımızda
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    devam edelim kaldığımız yerden, Ankara'ya varınca direkt olarak Booster Performance Erhan'ın yanına gittim. İşte ondan sonra kabus dolu günler başladı, tabiki Erhan için ahahahaha Valla yalan yok baya bezdrdim Erhan'ı gene sabırlı adammış sabretti bana. Her gün defalarca aradım, resim istedim, gelen parçalarımı, kargolarımı takip etti. Çok çekti benden ama eline koluna sağlık. Herşeyi büyük bir titizlikle yaptı, kendi arabasından daha çok ilgilendi.

arabayı ve parçaları bıraktım. Sonrasında motor söküldü ve pistonlar için ölçü belirlendi. buna göre piston siparişi geçtik.

kapağı açılınca pistonlar ve yataklar 85k'daki motor için fena çıkmadı gibi. Sadece piston etekleri biraz gömleklere sürtmüş. bu yüzden 0,5mm honlamaya karar verdik. piston ölçümüz ise 83,00mm olacaktı. Buna göre hemen sipariş geçtik.

çok entresan birşey göstereyim, 15k km önce kendim temizlediğim subapların son hali..... sadece 15k km Catch can'in düzgün temizleme yapmadığını düşünüp hemen değiştirdik. Booster Performance Oil Catch Can taktık ve ayrıca külbütör havalandırmasını dirak olarak boşa verdik. ileride ne kadar fark ettiğini tekrar göstereceğim.

pistonları beklerken Erhan'ın gönderdiği fotolar ile yetindik

çok da fazla beklemeden pistonlarımız da geldi. CP 9,5CR 83mm piston da karar kılmıştık. Aslında JE'nin özel bir serisi vardı ama üretim/kaplama/yol falan 3 ayı bulup geçecekti. beklemek istemedim açıkcası.

bundan sonra motor rektefiyeciye gitti. kranka balans yapıldı. gömlekler yeni ölçüye honlandı.

01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    buraya kadar herşey sorunsuz gitmişti ancak kapak toplanırken Erhan fark etti ki, Ferrea subap yayları ve şapkalar uyumlu değil. hakikaten de araştırdım, yaylar ve şapkalar Ferrea'nın farklı 2 serisinin. Aşağıda görüyorsunuz, oem şapka ile hatalı Ferrea şapkaların farkını. Şapkalar yayların içinden geçecek gibi duruyor. gerçi bana kalsa sorun yok nerdeyse Erhan'a takalım birşey olmaz dicem insan biran önce araba bitsin istiyor. Erhan sğlsun kesinlikle takmayacağını söyledi, zaten taksak direk subap yakalayacaktı araba

son resimde yeni aldığımız güncel ve doğru yay/şapkaları görebilirsiniz.

neyse halloldu, kapak toplandı, Erhan motoru komple toplamaya başladı. sağolsun İbrahim ve Erhan pistonlara imza atmış Sevdiğimiz arkadaşlara nazire de yaptık, isimlerini yazdılar falan. Yazboz tahtasına döndü bir ara geyik yapmadan olmuyor

servisten Golf-R emme egzantriği de aldık. Ayrıca OEM gaz kelebeği ve kırık olan triger kapağı da aldık.

klima radyatörü değişti, emme manifolduna CTS Flap Delete kiti takıldı. Ayrıca Erhan gaz kelebeğinin zarar görmemesi için çift DV sistemi yaptı. TFSI'da malesef kelebek bozma/kırma problemi kronik. Çift DV'den sonra hiç sorun yaşamadım açıkcası. Ayrıca ikinci meth nozzle için bir yuva daha yapıldı.

01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aslında motor forgedlendikten sonra turboyu hemen takmadık, orjinal turbo, orjinal enjektörler ve stok yazılım ile rodajımı yaptım, bir süre bu şekilde gezdim. sonrasında turbo,wg, manifold montajı için tekrar Ankara'ya Erhan'a bıraktım ancak aralardakileri anlatmıyorum, konu fazla uzayacak.

Rodaj sonrasında bu sefer GTX30 takılması için tekrar Erhan'a bıraktım. Yaklaşık 8k km civarında bu şekilde gezdim, bu sefer subaplarda beklediğimden çok daha az kurum olmuştu. demek ki Booster Performance Catch Can işe yaramış

Artık turbo, Dp, cooler borular, WG, manifold montajına başlanıyor. İlave olarak depo içine AEM 320 LPH ikinci pompa takıldı, tesisatı hazırlandı (bunu resimlemişiz). Greddy Oil Press bağlandı. Ayrıca methanol ve depo içine bağladığımız ikinci pompanın lambası kapı direğine taşındı. Çok daha kullanışlı ve görsel olarak da çok güzel durdu. 155 Bar Rail Valf takıldı.

Tüm işlemler bittikten sonra Erhan'a ve yanındaki arkadaşlara teşekkür ederek heyecanlı bir şekilde arabayı aldım. Bursa'ya doğru yola çıktım. Yolda yeni setupı 1-2 kez test ettim. Gerçekten k04 turbo ile çok farklı, geç doluyor, 4000dd'den sonra doluyor ancak güç birden geliyor ve çok daha keyifli. Kısık avans, yakıtsız ayarda denememe rağmen bile çok keyifli external WG'nin sesi çok daha yırtıcı oluyor kesinlikle. yolda ilk denediğimde video da çekeyim dedim

01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

YD627 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi hem arabaya hem senin sabrına maşallah Allah kaza bela göstermesin ntm reise çok güzel sesi var yanımızdan çok güzel geçiyordu yazın yarıyordu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı YD627 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi hem arabaya hem senin sabrına maşallah Allah kaza bela göstermesin ntm reise çok güzel sesi var yanımızdan çok güzel geçiyordu yazın yarıyordu
    eyvallah hacım sğlasın

Devam edelim, Bursa'ya dönünce eksikleri gidermeye devam ettik. Depo içi 2. pompayı devreye almak için basınç modülünü Denizli'den Sadık gönderdi sğlsun. montajını yaptık, gayet güzel çalışıyor.

PS4 lastiklerimizi de taktık.

70MM olan Milltek egzozumuzu söküp 76mm kumandalı Vortek taktık, egzoz işini tabiki Bursa'nın bana göre en iyi egzozcusu yaptı Ersin Egzoz Semih'e de selamlarım olsun Egzozdan sonra sesi çok güzel oldu arabanın ve çok daha keyifli hale geldi. ileride zaten 1-2 video ekleyeceğim.

OEM debriyajı motoru toplarken değişmiştik ancak bizi fazla götürmedi malesef. Ben daha fazla dayanacağını umut ediyordum. Sağlık olsun, Magic Performance'den Sachs Stage1 debriyaj aldık. Sğlsun Magic Performance eşantiyonları ile beraber göndermiş

boş kaldıkça garaja inmeye devam, methanol hattını komple metal sıkmalı hortum rekorları taktım. herhangi bir atma, kaçırma ihtimaline karşı. Ayrıca damlama problemini çözmek için selenoid valf bağladım. Bahaneyler iki nozulu da söküp, dağıtıp temizledim.

01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    76'lık ATP Cai bu setup için yetersiz kalacağından turbonun emişinden itibaren 102mm Cai yapmaya karar verdik. Bunun için 3 adet 102mm 90derece aliminyum dirseğe ihtiyacım vardı. TR'de çok aramama rağmen bulamadım. Mecburen Ali Express'den sipariş geçtim. Aynı setupda bir arkadaşa daha CAİ yapacaktık, bu yüzden 6 adet sipariş ettim. Gelmesi biraz uzun sürdü ama sonunda geldi parçalar.

Bursa otosansit'de Yıldız Rot Balans var, orada Cihan hocam var, yeni tanıştık, cidden adamın elinden her iş geliyor. CAI'yı yapması gerçekten çok zormuş, tam 2 gün sürdü, boru çok kalın olduğu için alan çok dar, rahat çalışılmıyor. Sürekli sök/tak yapıp ölçü alıyorsun vs vs... Cidden çok uğraştık ama Cihan hocam yaptı beeeee. Çok selam söyliyorum kendisine, emeği çok büyük. Ayrıca yardıma gelen Fatih Yılmaz'a da çok teşekkürler

01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yine boş bir zamanımda kafama en çok takılan birşeyi daha hallettim. Wastegate'ye giden basınc hortumlarına ve kalorifer hortumuna turuncu, yanmaz bir ısı izalasyon malzemesi geçirdim. Ne yazık ki tubular manifoldu sarsak bile çok ısınıyor. Malesef TFSI'da turbo ve manifold motorun arkasında kalıyor ve sogumuyor. bu şekilde mümkün olduğunda yalıtım yapmaya çalışıyoruz.

Defi Stepmaster EGT saati de aldım ve montaj yaptım. DP üzerine sensörü henüz bağlanmadı, muayeneden önce halledicem onu da inşallah.

Boş durmuyoruz, durduk yere kendimize iş çıkarıyoruz şimdide yağ pompasındaki balans millerini iptal etme olayına merak sardık. baya baya araştırdım yurt dışı forumlarında. Türkiye'de TFSİ için pek yapan yok, bilen de yok hatta ama yurt dışında stok arabalara bile yapıyorlar. Bir kaç farklı iptal yöntemi var. En kolay yolu millerin bağlı olduğu dişliyi değiştirip yerine içinde rulman olan başka bir dişli takmak gibi gözüküyor. Balance Shaft Freewhell Sprocket deniyormuş buna, kafaya koyduk yapacaz, verdik siparişi Önce Romanya'da VIS Motorsport'tan aldım. Ancak bunu başka bir arkadaşıma gönderdim. Rica etti, motoru toplanıyordu, ben kendime başka bir sipariş geçtim. Bu sefer Uk'de Pro Race Engineering diye bir firmadan aldım. Araçta hafif bir yağ kaçağı vardı, zaten yağ filtre kütüğünü ve yağ sogutucusunu değişecektik. Onları da hallederken karteri söküp balans mili iptal dişlisini de taktık.

videoda balans milleri üzerine çekilen beyaz şeritlere bakarsanız krankı çevirince balans millerinin sabit kaldığını görebilirsiniz.

Yine boş kaldık, yine birşeyler yaptık arabaya İçerideki sigorta kutusunu toparladım, saatler, methanol, evc için power almıştık sigortalardan, güzel durmuyordu, bazen temassızlık yapıyordu. Ali expressden aldığım zavazingolarla orayı da toparlayıp sorunsuz hale getirdik.

01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Frenlere de bir el atmam gerekiyordu, balatalar ve diskler gerçekten kötü durumdaydı. Önlere Ferodo DS2500 Balata + EBC Disk, arkalara ise servisten OEM disk + OEM Ferodo balata aldık. Fren hissiyatı da çok değişti. pist vs falan yapmadığımdan benim için yeterli şuan frenleri.

Henüz arabaya tam olarak yakıt koyup çıkıp gazlamak nasip olmadı, hep birşeyler ile uğraştım. Sadece 1 kere pompa benzini + meth ile 1,6bar açıp otobana çıktım. gayet güzel, keyifli gidiyor. 1,6 peak atıp devir sonu 1,9 civarı basınc gördü. Hayırlısıyla şu virüs durumları geçsin, havalar biraz daha ısınsın, yakıt koyup tekrar bir otoban yapmak istiyorum. Bu sefer 2bar açmayı planlıyorum. Şuanki dosya 7700dd dönüyor, deviri de biraz açıp, 8000dd civarı, süre almayı planlıyorum. Hayırlısı bakalım. şuan için konuya başka ekleme yapmayacağım. Okuduğunuz için teşekkürler

01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    31 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah bee soluksuz hızlanıyor. Tebrik ederim kazasız belasız

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)