User Tag List

Sayfa 5/6 İlkİlk ... 3456 SonSon
105 sonuçtan 77 ile 95 arası

Konu: 16 NTM 40 - 2.0 TFSI LEON CUPRA - GTX3071 Setup

F4R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arabanın üzerinde görmek için sabırsızlanıyoruz tabiki ama bileziklerden birinde sorun çıktı ve jant göbeklerinden biri kayıptı, mecburen yenisini sipariş verdik. Bunun için de FG Spacer - Furkan'a çok teşekkürler. bilezikleri ve göbeği 10dk içinde buldu ve kargoya verdirtti.

evet nihayet araba üzerinde görebiliriz. Jantları Et değeri sanırım biraz yüksek, bir tık dışarıda durdu gibi ama güzel oldu yavvv arabanın yol tutuşu falan acap fark etti. OEM jantlı halini de koyuyorum ki ne kadar fark var siz de görebilirsiniz.

güzel oldu yavvv, gözüm de alıştı biraz sürtme yapıyordu önler, onu da çamurluktaki bir vidayı sökerek hallettim ama güzel bir coil almam şart aslında.

neyse arabaya güzel güzel binerken garip bir sorun olmaya başladı. devir sonu turbo basıncım çok yükselmeye başladı... Şöyle ki 1 barlık yay ile kullanıyordum wg'yi, araba evc off 1 bar basyordu, devir sonu ise 1.3bar civarında bitiyordu. Ancak son zamanlarda devir sonu basıncım (mevcut map de 7500 devir dönüyorum) 1.8 - 1.9bar lara çıkmaya başladı.

Bir yerde bir sorun olduğu belli. nereden kaynaklandığını bulmak için bazı denemeler, kontroller yaptım. Örneğin WG hortumlarındaki kaçakları kontrol ettim ama sorun yoktu. WG'nin daha iyi tepki vermesi için EVC'nin selenoidinin yerini deiştim. (normalde akünün ön tarafında kalıyordu ve WG'ye olan mesafesi biraz uzaktı. WG'nin daha iyi tepki vermesi için selenoidi WG'ye mümkün olduğunca yaklaştırdım. hortumlarda toplam 1 metre civarında bir kısalma oldu. tabi işe başlamadan önce garaja çayımızı ve termosumuzu indiriyoruz. çay içmeden olmasın, oksijensiz durursun ama çaysız duramazsın

WG hortumlarımıza yanmaz silikon makaron geçiriyoruz ki ısıdan etkilenmesin. maalesef TFSI'larda arkada kalan turbo ve manifold soğumuyor pek ve çok ısı yayıyor kaput altına.

hortumlardan kısalttığım miktar

işe yaradı mı? yaramadı tabi hemen video geliyor. hatta daha kötü oldu. 1 barlık yay ile evc off 2bar basın görüyoruz nerdeyse devir sonu

EVC'nin selenoidinde mi problem var diyip onu da devreden çıkarttım, turbodan gelen basınc hortumunu WG'nin alt kısmına direkt bağladım, üst tarafını ise boş bıraktım, bu şekilde sadece yayın sertliği kadar, yani 1 bar basması lazım. Ama maalesef yine sonuç aynı idi. Yapacak birşey yok, iş WG'ye gidiyor, mecburen sökülecek. Kolları sıvadık yine hafta sonu. ilk olarak CAİ'yi çıkardık.

yeri de çok ters yerde yavv, tubular manifoldun zorlukları. tabi daha yeni anlıyoruz bu zorlukları kullanırken iyiydi herşey.

WG hortumlarındaki yanmaz makaronları sonradan yapmıştım, ilk 6 ay falan makaron olmadan binmiştim. Sanırım o dönemde civardaki ısı kelepçeleri biraz kavurmuş, ama kopmamış çok şükür.

baktım arabanın altına da yatmak gerekecek WG değişmek için, en azından takarken kesin gerekecek. Bauhaus'tan 2 adet araç sehpası aldım. Acaip işimi gördü.

bir WG'nin doğuşuna şahitlik edeceksiniz

nihayet çıktı ama kollar tab haşat meslek giriyor sorun yok. Devamkeee

hemen içini dağıtıyoruz ve incelemeye alıyoruz, problem arıyoruz. diyaframın kenarları hafif yırtık ama daha entresan bir durum var. Video atacağım bunun için

fatih sğlsun WG'yi dükkanda test etti. akıllı adam işi biliyor, gayet basit bir test yöntemi ile sorunu net görmemizi sağladı. gördüğünüz gibi WG mil kısmından alt tarafa hava kaçırıyor, muhtemelen bu da yayı yeterinde yukarı itememesine sebep oluyor ki bu durumda turbo da motor içine daha fazla hava basıyor, yeterinde tahliye edemediği için.
    Konu F4R tarafından (23-04-2021 Saat 21:51 ) değiştirilmiştir.
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    neyse Wg olayını bir kenara bıraktık, ileride Tial EXT 44 alacağız. Bundan önce yakın bir arkadaşımdan (Uğur Can'a teşekkürler bunun için) IE İntake Manifold denk gelince kaçırmak istemedim. Kaşla göz arasında IE manifold aldık

hadi dedik pandemide yasaklar varken garajda takarız bunu hafta sonu netten emmenin sökülmesi ve IE'nin montajı ile ilgili birkaç video izledim. Dedim yaparım bunu herhalde bi deli cesareti geldi. Emmenin civataları ve rekorları eksik, oringlerini yenilemem lazım. ayrıca birkaç işlem yapılması lazım takabilmek için, başladım bunları araştırmaya. netten bulduğum görsellere göre zor olacak birkaç iş var. mevcut emmenin üzerindeki benzin rayı, sensörler, benzin hatları, evap sistemi, kelebek vs hepsinin aktarılması lazım. normalde emme IE'den install kit ile geliyor ama kit bende yok, mecburen custom bişiler yapıcaz. Neyse resimler ile anlatayım daha iyi anlayacaksınız zaten.

internetten bulduğum görseller, evap rekoru ve benzin rayı zor olacak gibi.

neyse bir hafta sonu yine aldım termosu ve çayı, indim aşağı. Başladım stock emmeyi sökmeye

ilk olarak alan açmak için 1. DV ve Throttle Pipe'yi söküyoruz ve tabiki söktüğümüz her parçayı temizliyoruz.

throttle pipe'nin boyasız yerlerini sonradan mat siyaha boyadım ama resim çekmemişim.

emme için denemeler fena duruyor beee namıssızzzz...

kelebeğe girişiyoruz.

Yüksek basınc pompasının rekorları sökülüyor.

vee akşamına nihayet orjinal emmeyi sökmüş bulunuyoruz. İlk baktığım tabiki subaplardaki kurumlanma. TFSI hastalığı, azaltsanız da önüne geçemiyorsunuz. 15k km kullanım sonundaki subapların durumu. Çok kötü değil bence, bu sebeple temizlemeyeceğim.

orjinal emmenin üzerindeki herşeyi sökmeye başlıyoruz, bunlar tamamen IE Emme'ye aktarılacak.

yapılacak ilk işlem: enjektör kütüğü emmenin runnerlarına oturmuyor çünkü runnerlar daha geniş, mecburen traşlanacak. kalem ile işaretleyip eğelemeye başlıyorum. taşlama makinemiz yok, herşey elle olacak

baya ugraştırdı ama en sonunda oturdu yerine.

emmenin civatalarının eksik olduğunu söylemiştim. hepsi için ölçü aldım ve ölçülerini yazıp hafta için ilk boşlukta civatacıya gittim. Eksikleri aldım. Oringçiye gittim yeni oring aldım. eksik olan hortum rekoru ve dirseği aldım.

bu arada bazı takımlarım, aparatlarım eksikti, emmeyi takarken lazım olacak şeyleri de aldım. yavaştan kendimize takım düzüyoruz.

ayrıca emmenin radyatör hortumlarını sabitleyen braketi eksik, onu da custom yapacağız. neyse ki eski malzemelerden aluminyum bir parça bulup eğe ve çekiçle bracket yaptım.

sarı prinç olan rekorları ve tapaları hemen sprey boya ile boyadım ki kötü durmasın.

Konu F4R tarafından (23-04-2021 Saat 22:20 ) değiştirilmiştir.
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sonrasında tüm herşeyi IE emmeye aktardım. Evap rekoru canıma okudu, aralıksız 1.5 saat eğe ile traşlama yaptım ama 10 numara oldu. taş gibi

ve nihayet montaja iniyoruz IE Emmeyi, güzelce kapağın portlarının yüzeyini temizledim, emmenin oringlerinin düşmemesi ya da kaymaması için kauçuk gress ile gressledim.

nihayet herşeyi topladım. baya upraştırdı ama değdi. güzel durdu valla

bir sonraki level şu aşağıda kötü duran siyah hortumlardan kurtulmak. hepsinin yerine mavi hortum ve paslanmaz kelepçeler aldım. en azından renk bütünlüğü oldu.

Catch Can'i temizledim, biraz konumunu değiştirdim. Bu arada Booster Performance Erhan'a da selamlar olsun

eksikler gelmeye devam ediyor kargodan

kötü duran izalasyon malzemesi boyandı.

sonrasında Tial Ext44 Wg siparişi verdik ve onu beklemeye başladık. yeni posttan devammm.
    Konu F4R tarafından (23-04-2021 Saat 22:38 ) değiştirilmiştir.
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tial WG'miz de geldi. Zalim duruyor beeeeee..

1.4 barlık yay seçtik bu sefer, biraz hard olsun dedik 3 kişi canımıza okudu ama takarken. Tek başıma imkansız yapamazdım. Tekrar Fatih ve Murat'a teşekkürler.

takarken ister istemez egzoz manifoldunun sargısını yıprattık, oraya sonradan bir onarm yapacağım. Mecburen sargı siparişi verdim.

Catch Can hortumu için fittings siparişi verdim, güzel gözüksün diye, takamadık henüz ama onu da ileride takarız bakalım.

kalorifer hortumlarını ve wh hortumlarını tubular manifoldun ısısından korumak için yine farklı ölçülerde yanmaz makaron aldım. maalesef şu makaronların Bursa'da siyah'ını bulamadım. Bulsaydım renk uyumu çok daha güzel olacaktı, neyse sağlık olsun. işlevsel olsun en azından.

veee nihayet 2 ay sonra marş anına geldi. acaba çalışcak mı? acaba emme düzgün takıldı mı? vs vs vs.... neyse ki sorun olmadı, biraz uğraştırsa da çalıştı araba. Akü bitmiş tabi, takviye yaptık.

hemen teste çıktık, sorun yok. 1.4 bar başlıyor, devir sonu 1.6 gibi bitiriyor, 7700 dönüyorum. olmuş olmuş, wg'de olmuş, emme de de kaçak yok çok şükür.

Uğur arkadaşım emmenin mavi kapağını da gönderdi sağolsun. ama karar veremedim, öyle kaldı. Siz de fikrinizi yazarsanız çok iyi olur. Kırmızı mı mavi mi ?

Araya birkaç gün boşluk verdik çünkü cai'yi takmadan önce manifoldun aşınan sargısını onarmak için sipariş verdiğim manifold sargısını bekledik. Neyse çok geçmeden geldi ve yine ilk fırsatta arabanın başına indim. Manifoldu sökmeden, üzerinde onarım yapacağım için çok uğraştıracağını tahmin ediyorum. Hakikaten de uğraştırdı 1.5saat falan uğraştım ama değdi. Çok az desen ve ton farkı var ama sıkıntı değil, CAI'nin altına kalıyor zaten.

veee finito... herşeyi hazır. güzel oldu bence renkler hortumlar falan.

Konu F4R tarafından (23-04-2021 Saat 22:59 ) değiştirilmiştir.
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bitti diyoruz ama bitmedi gene rahat duramadım. çakma Greddy Oil Press saatimizi AEM Oil Press ile değiştik.

PSI olarak geldi gosterge, bar olarak değişebiliyor AEM göstergeler. Hemen bar dönüşümünü yaptım.

yine hafta sonu indik montaja eski sensörü söktük. çayımız yine iş başında

yeni AEM sensörümüz... eskisinden yana çok sıkıntı çektim, hiç doğru göstermiyordu. İnşallah bunda sorun olmaz.

anahtarımız yokmuş uygun, bauhaus'tan hemen 24 numara anahtar aldık.

maalesef burada ölümcül bir hata yaptım. sensörü takarken rekoru çatlattım ve bunu da fark etmedim. marşa basında 1 litreye yakın yağ çatlaktan aktı

hemen oraları dağıtıp yağ kütüğünden T aldığımız flex hortumları ve arabanın kendi yağ müşürünü söktüm. işte çatlayan T

arabanın kendi yağ müşürü

direkt bir hidrolikçinin yolunu tuttuk. resimdeki kalın hidrolik yağ hortumunu yaptırdım. Ayrıca dökümden, baya etli ve sağlam bir T aldım. hatta yedek olsun farklı T bağlantılar da aldım. Yağ kaçağını önlemek için bakır pul aldım.

arabanın kendi yağ müşürünü ve T'yi bağladım.

Göstergenin elektrik bağlantılarını yapıp çalışıp çalışmadığını test ettim.

pod şimdilik idareten oldu ama oraya da düzgün bir pod almak lazım. Güzel oldu, en azından artık daha da emin olabilirim yağ basıncına baktığımda.

Herşey bitince çıkarıp banyosunu da yaptırdık, 10 numara oldu

şimdilik bu kadar, yeni eklemeler ya da yeni uğraşlar olunca elbette ekleyeceğim. sırada yağ, yağ filtresi, benzin filtresi ve cam follower değişimi var.

olumlu olumsuz yorumlarınız için şimdiden teşekkürler. kesinlikle arabamla kendim uğraşınca daha keyif alıyorum. elbette kalkıp garajda triger değişecek kadar değiliz ama belki o da olur ilerde. Elinden gelenlerin aynı şekilde arabaları ile kendilerinin uğraşmasını tavsiye ediyorum, cidden güzel bir hobi oluyor
    Konu F4R tarafından (23-04-2021 Saat 23:15 ) değiştirilmiştir.
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kolay gelsin videolar görünüyor ama fotoğraflar görünmüyor bende

Dogukankyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah ellerinize sağlık işlemler çok güzel olmuş ama fotoğraflar yok sadece videolar var :/
    𝕮𝖔𝖓𝖘𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖈𝖍𝖎𝖑𝖑 𝖉𝖊𝖊𝖕 𝖎𝖓𝖘𝖎𝖉𝖊

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fotoğraflar için www.imgur kullanmanızı tavsiye ederim.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben keyif aldım abi,her zaman

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tüm linkeleri tek tek düzeltiyorum, bu gece bitiririm hepsini. kusura bakmayın linklerde problem olmuş.
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize sağlık çok güzel olmuş son yapılanlar. Fotolar uğraştırmıştır.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık çok güzel olmuş son yapılanlar. Fotolar uğraştırmıştır.
    teşekkürler hocam uğraştırdı ama olsun. Wastegate'yi takmak kadar değil
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolay gelsin videolar görünüyor ama fotoğraflar görünmüyor bende
    şimdi hallettim hocam. sğlasın bilgi verdiğin için

Alıntı Dogukankyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah ellerinize sağlık işlemler çok güzel olmuş ama fotoğraflar yok sadece videolar var :/
    hallettim linkleri hocam sğl

Alıntı MURAT_HLX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben keyif aldım abi,her zaman
    senin yerin ayrı Murat'cım
    01 CLIO RS
    00 CLIO RS
    13 POLO GTI
    09 LEON CUPRA

tuner faruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize emeğinize sağlık güzel işlemler olmuş
    Emmenin mavi kapağı motor içi renkleriyle daha bir bütün durur sanki, jantların et si çok iyiymiş çok güzel durmuş Maşallah

dragon07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cihan hocam eline sağlık çok güzel proje devamını bekliyoruz

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı F4R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tüm linkeleri tek tek düzeltiyorum, bu gece bitiririm hepsini. kusura bakmayın linklerde problem olmuş.
    bu alemde eşin var benzerin yokk
    PROSTOCK GARAGE

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cihan abi sen tam bir manyaksın. Eline emeğine sağlık, kesene bereket.
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

Eren G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çoğu filmden keyifli

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu nasıl bir konudur bir çayda ben alıp içerken okdum resmen elinize emeğinize sağlık
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)