User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
35 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: '01 Saxo VTS

nsrht - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

'01 Saxo VTS

Arkadaşlar merhabalar. Uzun süredir foruma üye olup sessizce takip etmekteydim. Bir ara aktif olayım dedim iş güç kovaladı. Sonrasında bir 1.7 aldık. Onun dertlerinden konu bile açmaya fırsat bulamadan, ne yaptık ettiysek yürümedi ( beddua yemişti herhalde ), baya paramı yedikten sonra çok cüzi bir fiyata sağlam bir zararla elden çıkartıp arkadaşımdan 1.4 Corsa aldım onun ile mutluydum.
    Bu da fotoğrafı

Corsa ile birlikteliğimiz devam ederken model yükseltmek için para biriktirmeye başlamışken fiyatlar aldı başını gitti. Dur durak bilmeyince biz de ne yapalım edelim diye düşünürken bir abim vasıtası ile bir Saxo nun Ilan dışı satılık olduğunu öğrendik. Hemen haftasına düştük İzmit-Istanbul yoluna araca bakmaya. Gittik gördük. Arkadaş gerçekten çok seviyordu aracını ama satmaya mecbur kalmış. O gün baktık pandemi sebebi ile haftasonu noter kapalı olunca Salı gününe anlaştık aracı almaya. Salı gidip aracı aldım. Ayrıca bir arkadaş bağı da kurmuş olduk.
    Pandemi sebebi ile noter fotoğrafımız olmasa da yaza doğru bir buluşma düşünüyoruz tabiki.

Dönüş yolundan bir fotoğraf

Aracın karter kısmı çok fazla yağ olduğundan biraz dinlendik birazda eksilen yağı tamamlayıp yola devam ettik.

Aracı aldığımda eksikleri vardı. Sunroof bantlı idi. Hatta arkadaşa çalışmıyor vs demişler. Çavuş armasınin bir tanesi düşmüş araç olmuş onbaşı. Elektrik tesisatı kasapların elinden geçmişti. Iç trimlerde ufak tefek eksikler sorunlar vardı aracı aldığım arkadaş bunları toplamak niyeti ile almış bir türlü vakit bulamamış sadece kapı pandizotlarini değiştirebilmiş. Kalan kısımları yapmaya fırsat bulamamıştı. Dedim sen hiç merak etme onların hepsini ben halledeceğim zamanla gözün arkada kalmasın .

İlk iş sunroof ile başladık.

Manuel Çalışan sunroofu elektrikli ye çevirmişler. O da dişli siyirinca çalışmamaya başlamış hepsi bu. İzmit sanayi de ismi lazım olmayan bir sunroofcu ya gösterdikten sonra sunroofcu abimizin bunun çıkmasını bul bu çalışmıyor raylari ya da mekanizması sıkıntılı çok pahalıya patlar dedikten sonra evin yolunu tutup kendimiz baktık ve sonucu ilk cümlede yazdığım gibi çıkması ile yaklaşık iki sene boyunca bantlı kalmış olan sunroofumuzun bantlarını eşimle birlikte sökmeye başladık. Bantlı halinin fotoğrafını çekmemişiz burada sadece bir kısım temizlenmiş izleri mevcut.

Sıyıran sunroof dişlisi ile tanışmamız.

Temizliğe devam ediyoruz.

O ara bir sorun daha bulduk sunroofta iki adet vida atmayip bant atmakta garip bir hareket tabi. Ozan in bunların hiçbirinden haberi de yokmuş.

Vidaları da tamamlıyoruz.

Ve mutlu son

Artık destekli bir şekilde çalışan sunroofumuz var
    Bizi bayağı uğraştırıyor bu temizlik.

Sonunda bitiyor.

Ertesi gün rahat durmuyorum tabi bu kadar sene bakımsızlıktan bitap düşmüş sunroofumuzu wd40 silikon sprey ve sprey beyaz gres ile derin bakıma alıyorum.

Bundan sonra camı geri takınca gayet güzel birsekilde çalışan sunroofumuz oluyor ama daha bitmedi. Elektrikliye çevrilecek bu yüzden eski kollu olan kısmın plastik bağlantısı yerine 3d yazıcı baskısı bir parça yapilacak. Çizimleri hazır ve dişli onun üzerinden elektrikli motora bağlanacak. Eski tavan aydınlatmanın olduğu kısmında kapağı yoktu hala yok oraya hala bir çözüm bulamadık. İnşallah bulacağız.

Eksik olan sol bagaj havalandırmayı taktık.

Kırık olan sağ kalorifer ızgarası ve olmayan sağ ayna kapağını taktık. Sağ ayna kapağında vida deliği var fakat onu kaplama ile halledeceğiz.

Kardeş pozu
    Konu nsrht tarafından (24-05-2021 Saat 22:48 ) değiştirilmiştir.
    Alıntı Mutu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dili olsa da anlatsa keşke yaşadıklarını.
    17’ Insignia Grand Sport Design 1.6 CDTI
    08' New Corsa 1.3CDTI 5DR - SOLD
    01' Saxo VTS - SOLD
    01' Corsa 1.4 3DR - SOLD

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir arkadaşım fabrikada çalışıyor onun vasıtası ile bir oil catch can yapıyoruz biraz ağır oldu fakat bizi idare edecektir. Gayet kullanışlı oldu ağırlığı dışında.

Oil catch can kapağın dirsekleri takıldı kapağına lama yaptık ki ağırlığı kaldırabilecek bir yere monte edelim. Boyayacagiz sonrasında arabanın triger bakımı yağ bakımı zamanında takacağız.
    Triger kapakları eksikti onlarda sipariş edildi.

Ve son olarak dediler ki bu arabalarda en iyi supersprint oluyor.

Biraz hor ya da bilinçsiz kullanılmış diyelim. Daha iyi kondisyonda olanı dakikalar ile letgo da kaçırmamın üzerine bunu aldım ve ufak bir bakımdan geçirdikten sonra araca takacağız.
    01' Saxo VTS - SOLD
    01' Corsa 1.4 3DR - SOLD

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel araş vts ler, makinasında kompresyon sıkıntısı yoksa kalan çözülür. Elinden de geliyor madem kendin yap ustalarla uğraşma hiç.

Bagaj kısmında açıkta bir sürü kablo var ek mek almışlar öncelikle onları düzelt bence, şase yapar orada da halı var arabandan olma yok yere.

Hayırlı olsun güzel günlerde kullan.

Dogukankyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun bu ufaklığın ihtiyacı biraz ilgi yeterli ilgiyi verirseniz çok güzel bir araç çıkacak ortaya kesenize bereket
    𝕮𝖔𝖓𝖘𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖈𝖍𝖎𝖑𝖑 𝖉𝖊𝖊𝖕 𝖎𝖓𝖘𝖎𝖉𝖊

AltunTV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Foruma güzel bir Saxo daha kazandırılacağı belli hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız inşallah

YunuscanVg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun serhat arabanın biraz ilgiye ihtiyacı var ama hallolmayacak şeyler değil.Egzozu takınca bi video at bakalım nasıl ses çıkıyor

burakkaradag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun, mis gibi hobi aracı almışsınız. Zaten pandemi sürecindeyiz, vakit olarak da probleminiz yoksa yavaş yavaş her şeyi düzeltirsiniz. Eşinizin de aktif yardımcı olması çok güzel. Biz de beraber yapıyoruz çok da keyifli oluyor. Sunroof manuel olsa daha sağlıklı çalışmaz mı acaba? Önceki aracımda sunroof bu şekildeydi sorunsuz kullanıyordum.
    95' Renault 9 Spring
    97' Peugeot 106 XR
    05' Citroen C3 SX
    06' Kia Picanto 1.1 EX
    13' Opel Corsa D

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel araş vts ler, makinasında kompresyon sıkıntısı yoksa kalan çözülür. Elinden de geliyor madem kendin yap ustalarla uğraşma hiç.

Bagaj kısmında açıkta bir sürü kablo var ek mek almışlar öncelikle onları düzelt bence, şase yapar orada da halı var arabandan olma yok yere.

Hayırlı olsun güzel günlerde kullan.
    Çok teşekkür ederim. Bagajdaki kablolardan önce motor içerisinde kablolarda da aynı durum söz konusu idi bir çoğunu toparladık. Bagajdakini bantladim fakat toplamama sebebim bagaj açıldığında bagaj aydınlatma ışığının yanmaması idi kapalo garajim olmaması ve havanın soğuk olmasından ötürü çok ilgilenemedim. En kısa sürede onu da halledeceğim.

Alıntı Dogukankyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun bu ufaklığın ihtiyacı biraz ilgi yeterli ilgiyi verirseniz çok güzel bir araç çıkacak ortaya kesenize bereket
    Sağolun çok teşekkürler. Biraz ilgisiz kalmış biraz da kasap ustaların eline geçmiş geçmişinde bu yüzden yıkılmamış ama ayakta da duramiyordu. Elinden tuttuk bakalım.

Alıntı AltunTV Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Foruma güzel bir Saxo daha kazandırılacağı belli hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız inşallah
    Çok teşekkürler. İnşallah elimden geldiğince yapacağım birşeyler.

Alıntı YunuscanVg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun serhat arabanın biraz ilgiye ihtiyacı var ama hallolmayacak şeyler değil.Egzozu takınca bi video at bakalım nasıl ses çıkıyor
    Yunuscan teşekkür ederim. Zaten sen hikayenin tamamını biliyorsun İnşallah İstanbula gelirsem pandemi de son bulursa görüşeceğiz. Muayeneden sonra takacağım bu ara elim biraz sıkışık biliyorsun triger muayene egsoz falan derken baya para harcadım.

Alıntı burakkaradag Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun, mis gibi hobi aracı almışsınız. Zaten pandemi sürecindeyiz, vakit olarak da probleminiz yoksa yavaş yavaş her şeyi düzeltirsiniz. Eşinizin de aktif yardımcı olması çok güzel. Biz de beraber yapıyoruz çok da keyifli oluyor. Sunroof manuel olsa daha sağlıklı çalışmaz mı acaba? Önceki aracımda sunroof bu şekildeydi sorunsuz kullanıyordum.
    Manueli düşündüm fakat manuel yapmak için gerekli olan kol, aydınlatma kısmının kapağı bir kaç dişlisi vs yok. Cikmacilara da baktım pek bulamadım dislinin plastik tutucusu da bir kısmı kırık bir kısmı modifiye edilmiş olduğundan dolayı elektrikli yapmak daha mantıklı geliyor bana. Aynen ikimizde ilgilendiğimiz için gayet keyifli oluyor zaman geçirmek adına iyi bir aktivite özellikle temizlik konusunda baya yardımı dokunuyor sağolsun. Amacımda zaten yavaş yavaş olabildiğince iyi duruma getirip keyifle canım istediği zaman binmek.
    01' Saxo VTS - SOLD
    01' Corsa 1.4 3DR - SOLD

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ss ilacıdır tu5 in
    Güle güle kullan kazasız belasız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha takmak nasip olmadı. Triger rulmanlarından bir tanesi ötüyor. Altı çok yağlı idi aracın. Komple alttan yıkatıp neler olduğunu görelim dedik artık nasıl bir basınçlı su verdilerse rulman ötmeye başladı. Biz de orjinal triger seti sipariş verdik. İstanbul'da tanıdık bir parçacı abimden triger ön arka ve alt kapağını sipariş ettik hatta bir tanesi piyasada yoktu servisten özel sipariş ile Fransa'dan getirildi. 10 gün onun gelmesini bekledik. Birazda muayene işlerimiz vardı onları hallettik. Şimdi de havalar kötü havalar biraz düzelsin. Triger seti değişimi yapacağız o ara Karter havalandırmayı elden geçireceğiz oradan yağlıyormuş her yeri. Oil catch tank takacağız o ara tamponu söküp fan davlumbazı değişeceğiz, sol sis farından stack çıkartacağız sağ sis farını ya takarız ya da ızgara yapacağız ona daha karar vermedim. Sunroof un elektrikle kaliteli bir şekilde çalışması için sunroof dişlisi için güzel bir parça yapıp sunroof motorunu bağlayacağız ve hem tavan lambası hem sunroof elektrik tuşu için fiberden bir kapak yapacağız. Son olarak SS i takacağız. Bir tek boyası kalacak. Yaza kadar planım bu yönde
    Şimdiden araçta emeği geçecek olan tüm abilerim kardeşlerim e ve eşim e çok teşekkür ederim buradan. Şimdi bir kaç fotoğrafla daha konuya devam edelim.

İlk muayeneye girdiğimizde sağ alt rotil ve sağ arka frenden kaldık sağ arka fren %66 sapma veriyordu ki bu hiç iyi bir durum değildi hemen peşine sağ salıncağı komple değişip aracı frenciye verdik fren hortumları balatalar arka fren teli değişimi yaptık şu an ön%2 arka%4 sapma veriyor.

Bu da bu gün 2023 etiketimizi aldığımız zaman.

İstasyonda randevuyu beklerken bir fotoğraf çektik sadece çünkü randevumuz 9.15 te idi 9.10 da içeri çağırdılar 9.14 te aracı teslim ettiler

Eve geldik ve artık temiz bir şekilde yatışa hazırız. Corsa ile hayatımıza devam ediyoruz.
    01' Saxo VTS - SOLD
    01' Corsa 1.4 3DR - SOLD

AFy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah allah kaza bela vermesin uğraştıkça daha da güzelleşiyor takipteyiz.
    yalanmotors

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kazasız belasız inşallah hep hayalimdi saxo almak sene 2007-2008 gibi çok uğraştım ama alamamıştım 106'dan daha çok hoşuma gidiyodu
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kazasız belasız bin Serhat Yalnız onbaşı çavuşu da gitmiş tüm bunların arasında
    '98 Peugeot 106 XS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mertkaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kazasız belasız bin Serhat Yalnız onbaşı çavuşu da gitmiş tüm bunların arasında
    Söktüm onu kendim Mert daha güzel olacak orası.

Şş aramızda bulunmaz denilenleri bulan adam olucam.
    01' Saxo VTS - SOLD
    01' Corsa 1.4 3DR - SOLD

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı nsrht Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söktüm onu kendim Mert daha güzel olacak orası.
    Şş aramızda bulunmaz denilenleri bulan adam olucam.
    Ahahaah en kısa zamanda çavuş fotoğraflarını bekliyorum öyleyse
    '98 Peugeot 106 XS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tekrar merhabalar.

Karantinayı değerlendirmek adına bir kaç bir şey yapayım diyerek giriştim bu gün araca. Araçta gereksiz kablo kalabalığı OLDUĞUNUN farkındaydım hazır fırsatta bu fırsat dedim ve başladım temizliğe. Bu kadar fazla olduğunu inanın bilmiyordum

Öncelikle araca bir aralar alarm takılmış ve sonradan sökülmemesi bayağı fazlalık yaratıyordu. Modülün sabitlenmiş olmaması ve sağa sola çarparak yaptığı seste cabasiydi. Öncelikle ondan kurtulduk.

Temizlik sonrası çıkan gereksiz kalabalık burada.

Anlam veremediğim bir şekilde otomatik cam modülü takılmış araca onu da fark edip işine son verdik. Sol cam yavaş açılıyordu. Artık gayet normal bir şekilde açılabilir hale geldi. Biraz da yağlama yaparsak çok güzel bir hale geleceklerine eminim.

Gereksiz olan modülün kablolarını görüyorsunuz.

O arkadaştan da artık kurtulduk.

Son olarak 2-3 kere ses sistemi için kablo çekilmiş sanırım onları temizledim.

Emin olun bu fotoğraflarda görünenden daha fazla kablo attım. Gerçekten şaşkınım bu konuda. Ayrıca bir de iç sigorta kutusunun tüm sigortalarını amperlerine uygun şekilde düzenledim
    Bu temizliğin ve sigorta düzenlemesinin bana yarayan en iyi yani şu oldu. Kontak kapatıldığı zaman tüm göstergeler takılı kalıyordu ve şu an tüm göstergeler düzelmiş durumda. Aracın gidişi de değişti gibime geldi ama plasebo etkisi olabilir tabi o kadar emekten sonra

Bir sonraki iş olarak Aliexpress ten sipariş ettiğim quick shifter İstanbul'a ulaşmış onu takacağım detaylı bir şekilde video da çekmeyi düşünüyorum o konu için. Bir de dış sigorta kutusunu düzene sokacağım inşallah.

Sağlıcakla kalın.
    01' Saxo VTS - SOLD
    01' Corsa 1.4 3DR - SOLD

YunuscanVg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elektrik bantı tuning iyi olmuş söktüğün eline sağlık. SS i ne zaman takıyosun, takıp bi video at sesini duyalım

Dogukankyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah sanki elektrikçinin çantası! döşemişlerde döşemişler kabloyu. Büyük ihtimalle gereksiz kablolardan dolayı voltaj düşük dolaşıyordu arabada onları ayıklayınca ve sigortayı düzenleyince ateşleme sistemi de kendine gelmiştir voltaj yükseldiği için
    𝕮𝖔𝖓𝖘𝖙𝖆𝖓𝖙 𝖈𝖍𝖎𝖑𝖑 𝖉𝖊𝖊𝖕 𝖎𝖓𝖘𝖎𝖉𝖊

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı YunuscanVg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elektrik bantı tuning iyi olmuş söktüğün eline sağlık. SS i ne zaman takıyosun, takıp bi video at sesini duyalım
    kanka onu alternatör kayışı ile bir taktıracağım. Bir iki ay içinde alternatör kayışını değiştireceğim ötüyor hala pudra ile susturuyorum.

Alıntı Dogukankyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah sanki elektrikçinin çantası! döşemişlerde döşemişler kabloyu. Büyük ihtimalle gereksiz kablolardan dolayı voltaj düşük dolaşıyordu arabada onları ayıklayınca ve sigortayı düzenleyince ateşleme sistemi de kendine gelmiştir voltaj yükseldiği için
    Sormayın bir ara yeter bu kadar vallahi pes dedim. Bende sizin gibi düşünüyorum. Yolda göreceğiz artık değişmiş mi değişmemiş mi
    01' Saxo VTS - SOLD
    01' Corsa 1.4 3DR - SOLD

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler