User Tag List

Sayfa 7/15 İlkİlk ... 56789 ... SonSon
274 sonuçtan 115 ile 133 arası

Konu: Citroen C2 1.4 HDI & Opel Tigra

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Redfish16V Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevap 1 - Opcom alacaksın abi 1.99 sürüm uyar diye düşünüyorum harici elm vb ile bağlanamazsın.Opcom içinde mümkünse xp kurulu pc lazım.ama opcomda bütün datalara ulaşırsın iyidir.
    Cevap 2- Bizde bobin bozulmaya başlar diye bişey yok direk çat diye gider.Patırdama varsa %90 buji,bkr5ek 'dan devam.Arıza söndürmesi lpg varsa ondan veya egr'den yapabilir.Ama opcom bağlamadan konuşmak zor.
    Cevap 3- Pixel tamiri yapan yerler var,bende çalışmayan 2 adet tid var parça kullanırım dersen yollarım.Ya da 250-300 tl arası temizini alabiliriz.Orta ızgaralar kronik çabuk kırılır ve biraz zor bulunur idi.Lakin benimopelim'de mevcut olması lazım sağ sol ayrımı olmaksızın aynıdır.Yedek niyetine fazla almanı tavsiye ederim çünkü tid'i sökerken kırma olasılığın çok fazla
    Opcom'u aldım 1.99 şimdi bir de xp kurmam lazım evdeki pc ye, uğraştırdın beni Emir

Bujileri söktüm, bkr5ek çıktı üzerinden demekki buji ve bobin değil sıkıntı.
    LPG yok ondan kaynaklı olamaz haliyle. EGR nin 4 pinli sanırım bir fişi var boşta duran onu sökmüşler.
    Ben de emmeyi söküp egr yi körleyeceğim hafta sonu.

Çalışmayan 2x'i alabilirim eğer atıl durumda ise, 3 ten 2 yaparız belki win-win
    Orta ızgara için plastik tamir deneyeceğim olmazsa mecbur çıkma alıcaz gibi duruyor. Ama ben yaparım onu

Bilgiler için sağol bu arada.

Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabanın bu kadar güzel rengi varken bence aynaları da gövde rengi yap

hatta tampondaki siyah yeri de gövde rengi yapacaksın sandım, siyah görünce üzüldüm

hepsi bitince sağlam bir pastaya girişirsin, bir de aliexpress seramiklerinden edinirsen hoş olur valla, yansınnn parlasın simler çıksın ortaya

ellerine sağlık, güzel okuma oluyor valla
    Aynalar gövde rengi de güzel olurdu bence de, ama eldeki boya imkanı ile geçici olarak böyle yapmış oldum. Boyatırken artık seçeceğim renge göre boyanır aynalar da. Tampon kısımları orj den siyah, bence böyle daha iyi duruyor. Boyalı olanları gördüm farklı renklerde çok boğuyor arabayı.

Araçta 3 renk hakim şuan yeşil siyah gri, Sabah alıcı gözle bi baktım fena olmadı son dokunuşlar sonrası.

Hafta sonu için pasta düşüncem var ama önce 2 aracın da soğutma sıvılarını ve c2 nin yağ filtre bakımını yapmam lazım. Yarım gün sürer bunlar fotosu vs derken.

Araçta fazlaca yanık var, spot test yaptım ama nafile o kısımlar maalesef düzelmiyor.
    Sunroof'u söktükten sonra tavana da piano black folyo yapacağım. Güzel duracak diye düşünüyorum. Olmadı sökeriz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    09.10.2021 Günceli olsun,

Bu gün aracın soğutma sıvısını değiştirdim sonunda. Sonra da ön disk ve balataları değiştirdim. Çıkan balatalar kötü durumda değildi ama yine de yeni yenidir diyerek değiştirdim.

Önce bijonları kanka olduğum lastikçi de gevşettim, vaktin varsa gel çay demledim dedi, dedim gideyim. Ne ara bu kadar samimi olduk bilmiyorum

Böyle yüksekte durunca da bi havalı olmadı değil, crossover tigra fikri fena değil sanki

Diski sökmek içim kaliperi komple sökmek lazım, allen anahtar şart ona da. Bendekilere 2 abanınca ağzı burnu yamuldu. Diğer araba da yoktu aladım velespite doğru sanayiye.

Bir miktar ücret karşılığında solda görünen allen takımını garaj ekimpanlarına katmış oldum. Öyle sıkmışlar ki sökmek baya zorladı gerçekten.

Araç üzeridndeki mevcut disk,

Eskisi -yenisi,

Daha sonra matkapa takılan fırça ile kaliperleri olduğu yerde temizledim. Oldukça toz çıktı üzerinden.

Kaliperim hareketli kısmındaki allen lerin ağzı bozulmuş bunları sökemedim, ama dışarıya alabildim. Bu mil gibi olan kısımlar toz ve tortu şeklinde yağ halindeydi.

Tel fırça ile temizledim ve anti-seize sürerek yerine taktım. Opel'i tebrik ettiğim bir kısım, adamlar bu parçalar su almasın diye üzerine kapak koymuşlar.

Ve o kapaklar yerli yerinde duruyor çok şaşırtıcı.

Kapaklar,

1200 dereceye kadar dayanıklı tutukluk önleyici gres,

Temizliği biten ve boyaya hazırlanan kaliper.

Astarlanmış hali,

Boyanmış hali,

Astar-boya arasında kurumasını beklerken davlumbaz içlerini de yıkadım.

Pis hali

Temiz Hali,

Yolcu tarafı temiz hali, pis halini çekmemişim.

Bu aşağıdaki kapak ufak çaplı bir şiddet görmüş, burası normalde tam kapalı olması lazım içeri su vs almasın.

Ama takmaya çalışan içine ettiği için etrafında açıklıklar var. Bende o kısma sıvı conta sürdüm, izole ettim.

Kaliperleri porya ya sabitleyen cıvatalar, bunların yenilerini bulabilirsem alıp değiştireceğim.

Çıkan balatalar, disk'i bozmasın diye bunları takmayacağım. Kenarda dursun.

Kaliperler ısı tabancası yardımıyla da tamamen kuruyunca balataları taktım.

Matkap ucuna takılan tel fırça aşırı işe yaradı, balataların hareket ettiği kısımda ne varsa sildi süpürdü.

Takılmayı bekleyen balatalı kaliperler,

Fren hortmunu sıkmak için ufak işkencelerim var onları kullanıyorum, iş görüyorlar. Ayarlı pense alamadım hala :S

2 tarafı da araç üzerine taktım.

Yarın paslı görünen kısımları hammerite boya ile boyayıp uzun süreli koruma altına almış olacağım.

En son arka tekerleri de söktüm, KA dan kalan jant ve kaldırım taşlarının üzerine oturttum.

Fren hidroliğini değiştirirken tüm tekerlerin sökük olması lazım, Bir de ben jantları da boyayacağım için tek seferde 4 janta bir den işlem yapmak ve aynı anda boyamak daha kolay.

En son jantların göbeklerindeki plastik kısımları söktüm, Bu kısımda opel logosu var, 2 tanesi var 2 tanesi yok, daha güzel duracağını düşündüğüm için göbekteki ufak delikleri kapatıp logosunu iptal edeceğim.

Yarın jantları temizleyip zımpara macun yapıp astar'ı atarım diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bol zımparalı bir 10.10.2021 günceli olsun, sabahtan beri zımpara yapıyorum, sanırım bir daha jant boyamayacağım

Jantları önce bir tur yıkadım.

Sonra sırayla içini dışını zımpara yaptım (80-120-400)

Daha sonra göçük sürtme vs olan yerlere macun çektim. Macunu biraz bol kullanmışım bu bana zımpara süresi olarak geri döndü.

Uzaktan bakınca jantlarda çok bir şey yok gibi duruyor ama yakına inince bir sürü doldurulması gereken alan var.

Bu sefer macun ve sertleştirici ilişkisini tam kararında yaptım, tüm jantların macununu sorunsuz sürebildim.

Zımparaya devam,

Bebek poposu kıvamında olana kadar zımparaladım, son zımaprayı 1000 kum ile yaptım.

bu jantın zımparası bitti, yıkanacak.

Tüm jantların zımparası tamam,

Astar öncesi son bir temizlik.

Kapakların ortalarını dolduracaktım ama beklediğimden çok zor oldu bu iş. Bu işi yaparken plastik tampon macunu kullandım, macun sürdüğüm yüzeye güzel tutundu ama zımparası çok zaman aldı. 2 defa macun zımpara yapmak zorunda kaldım, bazı yerler tam dolmadı il sürüşte.

Zımpara yaptıktan sonra görüntü beklediğim gibi oldu, boya sonrası güzel olacak gibi duruyor.

Astarladım ve göbeği geçici olarak yerine koydum.

Maskeleme işi biraz uzun sürdü ama sağlam bir iş çıksın diye uğraştım.

Astar hızlıca kuruyor ilk astarladığım 2 jantı boyadım garajdan çıkmadan önce.

Ciddi yoruldum ama şu görüntü yorgunluğu aldı desem yalan olmaz.

Son katı atarken spreyin alt kısmını janta değdirdim, nazarlık kalsın bu da.

15" 4 tane jant için 500 ml astar tam denk geliyor. Yarımdan biraz fazla jant boyası ile de (500 ml) 2 şer kat olacak şekilde 2 jant rahat boyanıyor.

Jantların astar sonrası hali kusursuz olmadı ama 10/8 lik bir iş oldu. Sanırım garaja bir elektrikli zımpara almanın zamanı geliyor.

Bu arada diski değiştirirken ön sağ tekerin fren hortumunu sıkan cıvatasındaki pulu düşürmüşüm ve öyle takmışım yağ damlatıyordu.

Bakır bir pul, pul'u bulamadım diğerini söktüm yarın sanayide arayacağım artık bulurum umarım.

1998corsa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne güzel uğraşıyorsunuz araçlarınız ile baya imreniyorum size. Kazasız belasız sürüşler dilerim
    Clio Rs 182 N/A - 98 Corsa Gsi N/A - Turbo Şahin 88 - 98 Corsa Gsi N/A - 94 Corsa Gsi N/A - 96 Corsa B swap c20xe

Ecupro Bodrum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 1998corsa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne güzel uğraşıyorsunuz araçlarınız ile baya imreniyorum size. Kazasız belasız sürüşler dilerim
    Pusuya yattım bekliyorum.

Beğendiğim bir aracı alırsa -nasılsa satacak- yaptıktan sonra gidip alacağım
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 1998corsa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim, çok keyif alıyorum. Belki ileride bu hobiyi butik olarak hizmet sunan bir tamirhane olarak geliştirebilirim. Deneyim olarak 1-2 araç ve daha spesifik onarımlar yapmam lazım.

Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pusuya yattım bekliyorum.

Beğendiğim bir aracı alırsa -nasılsa satacak- yaptıktan sonra gidip alacağım
    Araç fiyatlarına baktım da eldekiler satılıp alınacak araba yok. Tigrayı satarsam eğer yerine TT almam lazım o da en az 100k civarı şuan.

2 sene öyle bir atılım yapamam Sen arabanı al ben yine yaparım senin işini elimden geldiği kadar.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    DIY King yine döktürüyor. Sessiz ama derinden takipteyim Tıgranın rengi vs çok güzel bu arada.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    DIY King yine döktürüyor. Sessiz ama derinden takipteyim Tıgranın rengi vs çok güzel bu arada.
    Eyvallah, gelişiyor yavaş yavaş bir şeyler. Bu sefer komple fren bakımı yapıyorum. Hortumlar yolda perşembeye kadar gelir.

Senin konuyu da gördüm konuya yeni turboyla 2 bar da bir video yakışır artık

Akşam inst da bu renk tigraları inceledim, boyası bakımlı olanların rengi cidden iyi duruyor.

Tavan ve direkleri boyatmak yerine folyo mu yapsam siyah olarak acaba bilemedim.

barakuda26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eline emeğine sabrına sağlık abi,

Bigün ziyaret etmek isterim çalışma yaparken
    Barış

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı barakuda26 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eline emeğine sabrına sağlık abi,

Bigün ziyaret etmek isterim çalışma yaparken
    Gel beklerim, tanışırız profilde sakarya eskişehir yazıyor buralardasın anlaşılan.

543 614 sekiz 5 altı 4 yaz wh üzerinden kayıt edeyim.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çıkan fren disklerinden ince bir spacer yapılabilir, bildiğim kadarıyla etli kısım 7.5 mm falan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çıkan fren disklerinden ince bir spacer yapılabilir, bildiğim kadarıyla etli kısım 7.5 mm falan
    Müthiş fikir, bayıldım Bi sorayım bizim arkadaşlara bunu kesebilirlermi, ya da malzeme aldığımız yerlerde kestirebilir miyiz

Uzun bijon lazım olacak sadece.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    12.10.2021 Günceli olsun,

Jantların verniğini attım, o ıslak parlak görüntü oldukça hoşuma gitti. Yapanlar bilir en zor işlerden biri vernik atmak, bir jantta ufak bir akıntı dışında sorunsuz tamamladım.

Çıkma ayna almıştım 2 tane, yan sanayi ayna 600+olunca 200 TL ye 1 tane tam sayılabilecek bir tane de camı, dış gövdesi ve motoru mevcut ayna aldım.

Kargoyu açtım karşıma çıkan görüntü bu, ayna üzerinde 2 kg kadar hızlı yapıştırıcı var.

25-30 dk çaba sonucunda üzerindeki katmandan kurtuldum.

Aynanın orijinal olması güzel, bir miktar onarım ile kendisine gelir, evet çok kötü duruyor ama hallolmayacak bir durumu yok. Ayrıca açılıyor ama ben takarken sabitleyip takacağım, gerek yok açılmasına.

Motoru da söktüm dişliler sağlam, elektrik verdim motorlar da çalışıyor. Soketi de sağlam görünüyor.

Ayna kapağı da benim araç üzerindekilerden daha sağlam.

Utanmasa yapan metrik 10 cıvata atacakmış, nasıl bir kasaplıktır ben çözemedim.

Son olarak o kadar yapıyorsun git fren hortumlarını da değiştir diyen @mikelazi Gökhan abi sayesinde fren hortumlarını da aldım bir gazla.

Hatta direksiyon körüğü de yırtık ve yağlıydı sökmüşken değiştireyim diye onu da aldım. Hatta sonra gittim viraj lastiklerini de aldım.

Tigranın alt takımı corsa / vectra / combo ile ortak. Çok parça üretildiği için bu tür parça maliyetleri oldukça düşük. hortumlar-körükler ve viraj lastikleri 200 TL tutmadı.

Hafta sonu işleri bitirip yürür hale getirmeyi düşünüyorum ekstra bir durum çıkmaz ise.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    O aynaya 200tl mi istemiş. Terbiyesizlik...

Çıkar motorunu sat 200'e yine Ok ama bu ayıp resmen.
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ardicli2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O aynaya 200tl mi istemiş. Terbiyesizlik...

Çıkar motorunu sat 200'e yine Ok ama bu ayıp resmen.
    Parçalar saçma sapan pahalı,

Ayna komple 700 civarı, motoru 350 civarı sadece cam da 200 civarı. Ben onarabileceğim için kusurlarına çok takılmadım.

Ama satan arkadaşa göre tamamen sağlam idi 2x cam 2x motor 1 x de gövde = 200 TL bence iyi rakam hala.

Ama ben satıyor olsam sağlam demezdim açıkçası. Bunu tamir edip takacağım, üzerindekini de yedek yapacağım, dursun kenarda.

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi yine bulabilmişin.Bana da sadece motoru lazımdı.200 tlye zor almıştım 2 sene önce.Ayna zaten hakgetire.Yedekli olması çok iyi olmuş.Orijinal camın görüntüsünü hiç biri vermiyor.
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi çok sabırlı adamsın , Allah dahada versin.

3 yıldır yatan bir 91 miatamız var saniyede.
    elektrikle ilgili problemi var dedikki sıfır tesisat yaptıralım.
    abuk subuk röleler şaklıyor maklıyor kendi kendine...

sanayide yatan başıboş arabaları gelip topluyorlar arada , haber geldi sizinkide kapıda diye , gidip güzel bir yere aldım ,
    biraz bakındım ettim zerre enerjim yok elimi sürmeye

güzel brandaladım paketledim kaldırdım köşeye

senin uğraşına hayranım...

kolay geLsin
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CloudGrey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi çok sabırlı adamsın , Allah dahada versin.

3 yıldır yatan bir 91 miatamız var saniyede.
    elektrikle ilgili problemi var dedikki sıfır tesisat yaptıralım.
    abuk subuk röleler şaklıyor maklıyor kendi kendine...

sanayide yatan başıboş arabaları gelip topluyorlar arada , haber geldi sizinkide kapıda diye , gidip güzel bir yere aldım ,
    biraz bakındım ettim zerre enerjim yok elimi sürmeye

güzel brandaladım paketledim kaldırdım köşeye

senin uğraşına hayranım...

kolay geLsin
    Boya işi sabır işi gerçekten, havalar da soğudu, kuruma işi sıkıntı.

Garaj izoleli olduğu için hep 20+ derecelerde oluyor geceleri, bu da kuruma işi için çok fayda sağlıyor bana.

Gönder onu bana bir de *hayness bul ben yapayım. Yürüdükten sonra 3 ay binerim ama

* Search | Haynes Manuals

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Boya işi sabır işi gerçekten, havalar da soğudu, kuruma işi sıkıntı.

Garaj izoleli olduğu için hep 20+ derecelerde oluyor geceleri, bu da kuruma işi için çok fayda sağlıyor bana.

Gönder onu bana bir de *hayness bul ben yapayım. Yürüdükten sonra 3 ay binerim ama

* Search | Haynes Manuals
    hahahaha evet abi insanın senin gibi kendi yeri olunca insan bir tık daha hevesli olabiliyor.
    haklısın boya dert , zımpara dahada dert
    ama ben jantlarının verdikten sonraki halini çok beğendim , sen kendine 10/8 demişsin ama bence net 10/9 - 10/9.5luk iş
    fotolarda bir hata göremiyorum çünkü.

abi geçen yıl başladık miatanın elektrik işine , hatta her kabloyu uzattık herşeyi gizledik çamurluk içine.
    şu wire tuck olayını yapalım dedik ;

google : wire tuck - Google Search

ama elektrik işi acaip gıcık abi ,resmen insanın sinirleri ile oynuyor.
    benzin döküp yakmadan bir elektrikci ile anlaştık komple tesisat yapıcak yaza hazırız inşallah
    médiocrité partout

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler