User Tag List

Sayfa 1/43 12311 ... SonSon
809 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Otomobiller & DIY

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cool Otomobiller & DIY

Yine uzun bir yazı olacak, konu da uzun olur diye düşünüyorum.

Geçmişte de aynı aracın gri olanına sahiptim, konusunu ekleyeyim.

http://www.techturkey.com/forum/otom...5_2_0_hdi.html

Yakıt fiyatları yüzünden 2. araç gereksiz yere kapıda duracağına sigorta mtv vs uğraşacağımıza satalım dedik ve tigra ile vedalaştık.

Motor işini sevdik ailecek, bir gün bir abimin honda dio sunu kullanınca çin / japon farkının çarpıcı ayrımını da görünce bütçe de müsait olunca başladık araştırmaya ne alsak ne etsek.

Sakarya da bir tane xmax 250 ilandaydı xcity diye yola çıktım ama olmadı. Sakarya da olana gidelim bakalım dedim hatuna, en kötü bi test sürüşü yaparız dedik.

Koltuğa oturdum geniş bir otopark alanda 2 tur attım benim kafa hadi notere gidelim Bi tur eşim bindi dolaştı, bi tur kızımla bindik.

Kızım baba bu çok güzelmiş bunu alalım diyince, satıcı arkadaş da eski işyerinden tanıdık çıkınca al aşağı vur yukarı pazarlık ettik ve satın aldık.

Tabi ikimizde de ehliyet yok o esnada, hadi kalktık bir de gittik ehliyete yazıldık Tersten başladık biraz, önce motoru sonra ehliyeti aldık. Daha da alamadık direksiyon sınavından kalırsak yandık.

Neyse daha önce maxi scooter tecrübesi yok, alet baya da ağır geldi açıkçası 75 kg adam olarak 180 kg aleti kumanda etmek çok kolay değil durduğu yerde.

Netice de hatun garaja girerken düştü zaten, ama kimse de hasar yok. 1-2 kılcak çizik harici bişi de yok motorda.

Makina 65 bin km de, bana 1km mesafede bir serviste yapılmış bakımları. Eziği büzüğü yok, grenajları güzel, koltukta dert edilmeyecek kadar bir yama var

Michelin lastik var üzerinde çok süper durumda değil ama fena da değil. 50 lik blueberry den sonra kalite hissi cidden tavan oldu. Bayıldık makinaya.

Şimdilik tek kusuru depo kapağının üstündeki açlılır kapak çıt çıtı bozuk, aküsü pek iyi değil. AKüyü aldım ama takamadım nerede olduğunu bilmiyorum akünün

Bir de biraz ilgi ve şefkat istiyor, attık garaja başına geleceklerden habersiz yatıyor içeride.

Foto işini çözeceğim en kısa zamanda şimdilik 1 tane ekleyeyim.

c5 öncesi accord 2.2 cdti çok kafamı kurcaladı, ulan bir de japon deneyelim dedim ama motor için ne kadar olumlu şey duysam da parça fiyatları ve japon grubuna hakim olmayışım beni geri çekti. Baktığım araba da bir gecede üzerine 20k koyunca bütçesel olarak da geriye düştük. biraz zorunlu biraz da gönüllü bir vazgeçiş oldu.

Dedik biz c5 bakalım, bildiğimiz araba, göreceli olarak parçaları ucuz ve bol, iyi kötü c5 camiasında kroniklerini bilen teknik arkadaşlarımız da var.

Biz bunu yürütürüz dedik başladık aramaya, zaten 2.0 hdi mk1 makyajlı kasa da pek alternatif yok.

Birazdan fotoları göreceğiniz C5 tam istediğim kombinasyon dışı lacivert ve içi açık renk döşeme.

Bir de eski c5 imi saçma sapan sebeplerle satmak zorunda kalmıştım, sanırım içimde onun da bir eksikliği kalmış.

Eşime tamam ya c5 alıyoruz ya da c2 yi satmıyoruz dedim, akşamına c2 ye kapora aldık.

Fiyatına göre sundukları konusunda c5 gerçekten çok iyi, şöyle söyleyeyim c2 + kuba = c5 oldu rakamsal olarak.

Kısaca c5 ten bahsedeyim bilmeyen varsa belki faydamız olur.

Araçta hydractive süspansiyon var, air diyorlar ama alakası yok. Hidrolik bir pompa 4 adet sifer ve kabaca ecu dan oluşuyor.

10 KM hıza kadar dip, 40 km hıza kadar suv yüksekliğinde kullanabiliyorsun. 110 km hız da araç kafayı yere basıyor 1cm kadar.

Sunroof + deri döşeme + sürücü ve yolcu için elektrikli koltuklar. Dönüşe duyarlı xenon farlar, çift taraflı klima.

7 adet hava yastığı ve tabiki kocaman iç hacmi ve devasa bagajı.

c2 den sonra cidden konforun nirvanasındayız. Rengi de istediğim bakımları yaptıktan sonra çok güzel olacak eminim.

Toplandık çoluk çocuk atladık uçağa Hatay'a gittik .Günübirlik Hatay'a gitmiş olduk , yorucu oldu dönüşü biraz ama olsun. Güzel heyecanlar bunlar.

Satıcı arkadaş da düzgün birisi çıktı, hatta arabanın yağ filtre bakımını yaptırdı biz almadan önce, faturasını paylaştı.

Ne sorsak cevap verdik, eksperde de pek ekstra çıkmadı.

Zaten ben genel olarak çok da takılan bir adam değilim konularımı okuyan arkadaşlar az buçuk bilecek tavrımı. Tamam alıyorum dedim ve aldık geldik.

İlk poz noter çıkışı.

Bunlar da satıcıdan gelen fotolar,

Bu da yolda çektiğim bir kare.

Garaja geldiyse reçetesi belli, kurcalanacak. cumartesi gece 2 gibi eve gelmeme rağmen sabah heyecandan 8 de kalktım, biraz işim vardı hallettim.

Kıpır kıpır duramıyorum yerimde, hatun diyor ne bu haller, dedim arabayı gidip parçalamam lazım

İlk iş stickerları sökecektim ama şunun suyuna bir bakayım dedim, muthtemelen geçmişten kalan bir yağ soğutucu mevzusundan kalma bir yağ katmanı vardı.

Suyun rengi de içime sinmedi, elimde de liqui moly nin radyatör temizleyicisi vardı, bastım geçtim. Radyatör hortumları da çok kolay sökülüyor ondan faydalandım.

3-5 tur döndü su ama hala istediğim berraklıkta değil. 2x total glacelf + 10 lt distile suyumuz yolda geliyor. O zaman kadar 2-3 tur daha su değiştiririm mis gibi düzeltiriz.

Aldığımız gibi 1000 km yol yaptık, 300. km de çektiğim foto da eşime 6. vitesi anlatırken rakam yükseldi.

otobandan bastık geldik 120 sabit hız ile, 990. km de 4.9 ortalama ile tamamladım.

1500 kg + 2 yetişkin 1 çocuk yolun yarısı klima açık çok iyi yaktı bence.

Kaputta tavanda ve bagajda yanıklar var, şu vernik çözücü işi deneyeceğim yapabilirsem kendim yaparım. Olmadı boyacı ile ufak bir akraba olacağız.

Ön sol çamurluk harici değişeni yok, ön kısımda her şey neredeyse olması gerektiği gibi. Sadece 2 tane usta işi akıllı vida çıkardım.

İç detaylı temizliğimizi yapacağız.

Şaka gibi ama aracın çalışmayan tek aksamı iç tavan lambasının sağ sol lambaları.

Uzun zamandır bu kadar düzgün bir araç denk gelmemişti, çok acabayla gittim almaya ama bindikçe iyi ki diyorum.

Sonra söktük tabiki, motor kapaklarını yıkadım boyadım.

Bu abi sifer /sphere / küre vs diye geçiyor. Araçta yay ve amortisör yok. Silindir ve sifer var bir de pompa. Bundan 4 tane var araçta.

psa şu kapakları güzel yapıyor,

akü 3 aylık, akü masrafımız da yok ne kadar güzelmiş masrafsız araba almak

Boyanan parçalar,

sürücü tarafı sifer kapağını 2 tane klips almadan akıllı cıvata ile tutturmuşlar, yedek vardı taktım düzelttim.

son hali böyle oldu, orta kapağımız yok maalesef. bulunca alacağım.

Sonra kaput keçesi çok kötüydü söktüm. Kaput altı yalıtım sipariş edip buraya da izolasyon yapacağım.

Şimdilik bu kadar, çok işi yok bunun ağırlıklı olarak kozmetik şeyler yapacağız. Mesela fikir alayım, aynaları metalik gri yapsam iyi olur mu ?

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir anda çok büyük bir değişim oldu. B segmenti otomobiller ve çin malı 50'lik motordan, D segmenti otomobil ve Scooter kategorisinde referans alınacak bir modele geçiş. Hadi hayırlı olsun, ağız tadıyla binin
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir anda çok büyük bir değişim oldu. B segmenti otomobiller ve çin malı 50'lik motordan, D segmenti otomobil ve Scooter kategorisinde referans alınacak bir modele geçiş. Hadi hayırlı olsun, ağız tadıyla binin
    Nazar etmez isem iki alışveriş de hakkıyla oldu. Ziyadesiyle memnun kaldık açıkçası bu değişimden.

C5 bildiğim araçtı zaten. Xmax piyango oldu açıkçası.

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla ugrasmayacagın araba almana senin adına sevindim ama konuları severek takip eden bizim adımıza uzuldum diyebilirim. Şaka bir yana iki aracada masallah kazasız belasız surusler.

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun. motoru uzun süreli düşünüyorsan ileri sürüş eğitimi de almanı tavsiye ederim. ben değişince motoru almayı düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yeni maceralar hayırlı olsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 araç olunca 2 si de ufak olsun ayrı ayrı yerlere gideriz diyorduk. Madem tek araca düşüyoruz çok kapılı ve konforlu olsun dedik.

Aracı artık ihtiyaç haricinde çok kullanmıyorum o yüzden yakıtı vs de dert etmedik. Zaten c5 de uzun yolda 1 lt şehir içinde de max 2 lt fazla yakacak.

Çin malı / gerçek scooter işi dedikleri kadar var gerçekten. Aradaki fark anlatılmaz.

Alıntı marikan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun.
    Teşekkür ederim,

Alıntı zOnstyLe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla ugrasmayacagın araba almana senin adına sevindim ama konuları severek takip eden bizim adımıza uzuldum diyebilirim. Şaka bir yana iki aracada masallah kazasız belasız surusler.
    Uğraşmayacağımız değil de az uğraşacağımız diyelim, eski araba da eksik bitmez Motoru söküp bakım yapacağım, grenajları da mat bordo ya da kırmızı plasti dip yapacağım.

Onun işi uzun mesela c5 in de koltuklar sökülüp deri bakımı ve iç temizlik işi var o da uzun sürecek gibi duruyor. Bir de kaportadaki güneş yanıklarını tedavi etmeyi deneyeceğim bakalım ne kadar başarılı olacağız.

Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlı olsun. motoru uzun süreli düşünüyorsan ileri sürüş eğitimi de almanı tavsiye ederim. ben değişince motoru almayı düşünüyorum.
    Sağol Vedat, kim veriyor bu eğitimi ? linki vs varsa atar mısın ? Motor'a kaza bela olmadıkça bineriz, gerçekten çok keyifli icat.

Alıntı Deniz. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yeni maceralar hayırlı olsun
    Teşekkür ederim, artık uzun süre macera peşinde koşmayız. Zira c5 in sunduklarını başka marka da sunan araçlar min 2x-3x fiyatlarda.

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Araba temiz duruyor bu sefer incik zincık ufak işleri kalmış sana

Güle güle kullan.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BARR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araba temiz duruyor bu sefer incik zincık ufak işleri kalmış sana

Güle güle kullan.
    Attın a3 ün fotolar güzel güzel bizi düşürdün lacivert'e

2005 model 17 yaşında bir araca göre makul sayılabilecek eksikleri var. En güzel tarafı trim eksiği yok.

Küllük kronik bozuktur bunlarda 5 taneden 4 ü çalışmaz, bizdeki enteresan şekilde sağlıklı.

Elden ele gezip kurcalanmamış bir araç, farların üzerindeki etiketleri bile duruyor ona ben de şaşırdım mesela. Hatta ön panel de bütün torx vidaları ve etiketleri falan da yerli yerinde.

Kozmetik ihtiyaçlarını giderince daha iyi bir araç olacak sanırım.

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bazı dizi oyuncuları vardır hep kötü rolde gördüğümüzden üstüne yapışır, seni de hep 'uğraşılacak' arabalarla bildiğimizden C5' in fotoğrafını görünce dedim e bu epey düzgün duruyor ya

Hayırlı uğurlu olsun, renk gerçekten matlaşmış olmasına rağmen C5' te çok güzel duruyor. Hayırlı uğurlu olsun her ikiside, kazasız belasız sürüşler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AliGizda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bazı dizi oyuncuları vardır hep kötü rolde gördüğümüzden üstüne yapışır, seni de hep 'uğraşılacak' arabalarla bildiğimizden C5' in fotoğrafını görünce dedim e bu epey düzgün duruyor ya

Hayırlı uğurlu olsun, renk gerçekten matlaşmış olmasına rağmen C5' te çok güzel duruyor. Hayırlı uğurlu olsun her ikiside, kazasız belasız sürüşler
    Renk ve içinin bej olması / (görece) düzgün kondüsyonda olması o yolu yapma sebebim diyebilirim. Daha önce aynı aracın dışı gri içi siyah olanı vardı. O da güzeldi, ama bu daha güzel.

Mondeo da alıştık içi açık renk araca, sonra neye binsem hiç mutlu olmadım iç kombinasyon açısından.

Boyası pasta cilaya çabuk sonuç veriyor ama paneller çok büyük olduğundan polisaj işi sanırım epey yoracak beni. Eğlene eğlene yaparım artık. Havalar da ısındı meşgale lazım.

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Maşallah. Donanım ve iç dış renk çok iyi gerçekten.
    Aynı yaşta 407 2.0 dizel otm kullanmıştım İst-Ordu-İst, çok dikkat etmeden 4,5-5,0 litreleri rahat görüyordu. Hiç korkulacak bir yakıtı yok.
    Süspansiyonda sertlik ayarı gibi bişey var mı? Genel anlamda konforu nasıl?
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı delyyy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Maşallah. Donanım ve iç dış renk çok iyi gerçekten.
    Aynı yaşta 407 2.0 dizel otm kullanmıştım İst-Ordu-İst, çok dikkat etmeden 4,5-5,0 litreleri rahat görüyordu. Hiç korkulacak bir yakıtı yok.
    Süspansiyonda sertlik ayarı gibi bişey var mı? Genel anlamda konforu nasıl?
    Süspansiyon da kullanıcının müdahale edeceği sertlik benzeri bir ayar yok maalesef. Ama ona da ihtiyaç yok esasında.

Araçta 3 mod var. (Yeni arabanın fotoları yok eskisini ekliyorum)

En alt mod: 10 KM/H'a kadar sürüş imkanı sağlıyor.

Sürüş modu: Normal yükseklik, araç bu sürüş modunda optimal konforu sağlıyor.

Yüksek mod: 40 KM/H hıza kadar sürüş imkanı sağlıyor.

Basık mod, ben apaçi modu diyorum kendimce, araç yayları kesik şahin gibi oluyor kütür kütür vuruyor, ki zaten kendini yükseltiyor.

Hangi modda olursan ol ilgili hızın üstüne çıktığında otomatik sürüş yüksekliğine geri dönüyor.

Bir de 110 KM/H dan sonra araç kafasını yere doğru eğiyor, yamuluyor olabilirim 1cm kadar sanırım yükseklik değişiyor.

Denk gelirsen buyur gel bi dolaşalım, kafanda fikir olur süspansiyon hakkında. (3.0 v6 olanlarda sport modu var)

Videosu da şöyle,

Erdem K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    renk çok güzelmiş, maxi scooter da yerinde bir tercih olmuş, keyifli sürüşler...
    Subaru
    Technica
    InternationaL

PSN: ekduncan

CüneytIşıkkent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beklenen konu gelmiş çok merak ettiğim araçlar özellikle bir sonraki direksiyonu dönmeyen sürüş deneyimlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum

XoR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    252 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Renk kombinasyonu çok güzel.

Senin elinde hayata döner zaten kometik olarak da

Bizden bir yıldız kaydı, yine gökler aldı... Hepimizin başı sağolsun. Huzur içinde yat Alperim |RA|

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Erdem K. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    renk çok güzelmiş, maxi scooter da yerinde bir tercih olmuş, keyifli sürüşler...
    Kesinlikle ben de bayılıyorum bu renge, mavi ve tonlarına karşı bir sempatim var.

Alıntı CüneytIşıkkent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beklenen konu gelmiş çok merak ettiğim araçlar özellikle bir sonraki direksiyonu dönmeyen sürüş deneyimlerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum
    Bu araca daha önce de sahip oldum 1.5 sene kadar, genel olarak araç = konfor üzerine oluşturulmuş.

süspansiyon / deri koltuk / çift bölgeli klima vs vs. İçinde 2.0 HDI makina var 138 hp güç üretiyor 350 NM de torku var.

Tüketimi makul 120 km/h CC ile 4.9 lt yaktı adana / sakarya arası otoban. Geçmişte de karma 6.5 LT civarında 100 km ortalamam vardı.

Ülkemizin fransız ön yargısı yüzünden az paraya çok donanım çok konfor sunan bir araç aslında. Aynı sınıfta aşiret paket olanlar 2x rakamlarda neredeyse

Alıntı XoR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Renk kombinasyonu çok güzel.

Senin elinde hayata döner zaten kometik olarak da
    Siparişleri geçtik abi, yolda geliyor. vakit buldukça ufak ufak yapacağız.

barakuda26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı uğurlu yeni araçlar, iyi günlerde kullan abi.

Motor sakarya için ideal seçim bende çok 50 lik baktım hala bakıyorum hatta ama icraate dökemedim henüz.

C5 aşırı konforlu araçtır tısır tısır süzülür uzun yolda da, elinden her iş geliyor hemen hemen çiçek gibi olur, renkte nazarlık gibi zaten maşallah
    Barış

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler