User Tag List

Sayfa 45/55 İlkİlk ... 354344454647 ... SonSon
1028 sonuçtan 837 ile 855 arası

Konu: Otomobiller & DIY

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir süredir DIY yapmıyorduk, küçük bir DIY işimiz oldu güzel masraflı bir hatayı oldukça ekonomik bir şekilde çözdük. Burada kalsın MEGANE 2 için birilerinin ihtiyacı olabilir.

Hadise şu aslında, araba bir süredir abs / esp hatası veriyordu. PYCLIP ile baktığımda sağ teker hız sensörü diyordu, onu aldım değiştirdim ama düzelmedi.

Sonra 25 inde afr ayarı için istanbula doğru yola çıkınca gördüm ki bizim direksiyondaki tuşlar çalışmıyor. Abs / esp hatasını siliyorum geri geliyor.

En sonunda silmekten pes ettim öylece gittim geldim.

Sonrasında pazar günü buna bir el atayım dedim. Elimde daha öncesinde aldığım sargı vardı.

Bu ürün sadece flex kablo / lehimli flex kablo ve komple olarak satılmakta. Ben en uygun çözüme gittim rakamı net ahtırlamıyorum ama 100TL civarında bir paraya flexi almıştım.

Direksiyonu sökmek kolay, alt bakalitin 3 torx vidası var onları alınca direksiyonun alt orta kısmında tornavida girecek bir yer kalıyor.

Oraya tornavidayı sokup aşağı doğru çekince airbag yerinden atıyor.

Bombayı kucağımıza aldık

Ufak ufak dağıttım.

Flex 1 cm kadar genişlikte. 7 tane lehim yapılacak yeri var. Baktım benim üstesinden geleceğim bir durum değil, telefon tamiri yapan tam teşekküllü bir tanıdığım var aradım açıkmış, kalktım gittim. 1 tur lehim yaptık, sonra multimetre ile şase kontorlü yaptım ve 4-5 bacaklar şase yapıyordu. Komple söktük 2. tur da daha iyi bir lehim yapabildik. Baya mikroskop altında lehim yaptık.

Görsel çok kötü ama çalışıyor

Sonra tezgahı kurdum başladım toplamaya, ıncık cıncık bir iş, biraz yumuşak davranmak lazım flex hassas bir parça yedeği de yok.

Bu işi yaparken bir "sente" durumu var aşağıdaki foto da izah edeceğim.

2 kritik durum var.

1. si soketlerin biri yukarı bakarken diğeri aşağı bakacak şekilde lehim yapmak gerekiyor.

2. si aşağıdaki foto da >> 0 << şeklinde beyaz parça içinde oklar var. O oklar sente ayarı işte.

Beyaz parça altında bir tane plastik dişli var. Dişli yi beyaz parça üzerine takıp sonra 2 sini de büyük siyah parça içine oturtmak gerekiyor. Bunu yapmazsanız ilk tur da flex kopacaktır.

Ve mutlu son.

Sonuç olarak hız sabitleme ve limitleme çalışmaya başladı, ekranda abs esp hatası yok oldu.

Maliyeti de güncel rakamlarla 2 fincan kahve civarına denk geldi. DIY olarak yeni bir şeyler öğrendik daha önce yapmadığımız işi yaptık.

Rakamlar yerinde durmuyor *****, şuraya bir görsel ekleyelim.

Hiç zahmet etmeden siyah olan parçayı alıp takabilirsiniz,

Biraz zahmet ederek soketli görünen parçayı alıp takabilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    28 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Harikasın yahu
    21`BMW G80 M3 Comp. & 09`Renault Megane 2 RS Phase-2

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    F kasa bmw ve minilerde SZL arızası olarak bilinen arıza değil mi bu?

BMW ruhlu Megane

Maşallah emeğine üstad, ama madem Lehim bu kadar hassas, e parça da görece uygun fiyatlı, söz konu airbag olduğu için ben almanı tavsiye ederim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    F kasa bmw ve minilerde SZL arızası olarak bilinen arıza değil mi bu?

BMW ruhlu Megane

Maşallah emeğine üstad, ama madem Lehim bu kadar hassas, e parça da görece uygun fiyatlı, söz konu airbag olduğu için ben almanı tavsiye ederim
    Abi şöyle aldığın da aynısı aslında. Lehimleri 2 tur kontrol ettik. Bu sargı on of gibi ya çalışır ya çalışmaz. Yani bir güvenlik endişesi hissetsem zaten doğrudan komple alır takardım.

Ama lehimlerin kopma şansı yok, sargı belki 3-5 sene sonra yeniden arıza yapar o zaman komple değiştirilir. Şuan her şey stabil şekilde çalışıyor.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Hiç zahmet etmeden siyah olan parçayı alıp takabilirsiniz,

Biraz zahmet ederek soketli görünen parçayı alıp takabilirsiniz.

Ben bir tık ileri gidip hiiiiiiiiç zahmet etmeden komple sinyal ve silecek kollarıyla beraber şekilde almıştım sök tak devam şeklinde

He bir de bomboş manuel aynalı arabam sanki bi anda otomatik farlı ön&arka sisli yağmur sensörlü falan gibi olmuştu bu kolları alınca o da ayrı abes konu

Megane 2 Airbag Sargısı Makarası 8200216465 VALEO 251641 HEL-800179 MAX-18604465 VAL-251641 Sagem-171366 >> Oto Erdem Renault Fiat Yedek Parca

O zaman tabii bu fiyatlarda da değildi bana baya makul bile gelmişti ya. Sonradan tamir işini öğrenmiştim, yine de böyle bir tamir şekli olduğunu bilmiyordum, kafam aydınlandı, eline sağlık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bir tık ileri gidip hiiiiiiiiç zahmet etmeden komple sinyal ve silecek kollarıyla beraber şekilde almıştım sök tak devam şeklinde

He bir de bomboş manuel aynalı arabam sanki bi anda otomatik farlı ön&arka sisli yağmur sensörlü falan gibi olmuştu bu kolları alınca o da ayrı abes konu

Megane 2 Airbag Sargısı Makarası 8200216465 VALEO 251641 HEL-800179 MAX-18604465 VAL-251641 Sagem-171366 >> Oto Erdem Renault Fiat Yedek Parca

O zaman tabii bu fiyatlarda da değildi bana baya makul bile gelmişti ya. Sonradan tamir işini öğrenmiştim, yine de böyle bir tamir şekli olduğunu bilmiyordum, kafam aydınlandı, eline sağlık
    Renault'un güzel tarafı bu gerçekten. Şu işi premium bir marka da yapacak olsak maliyet muhtemelen ciddi katlanır.

Linke baktım, 2340 TL diyor, atla deve bir rakam değil kabul ediyorum. Ama 10 da 1 ine mal ettiğimi düşünürsek baya tasarruf etmiş görünüyorum

Yeni bir şeyler kurcalamak ve öğrenmek de işin cabası oldu

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Renault'un güzel tarafı bu gerçekten. Şu işi premium bir marka da yapacak olsak maliyet muhtemelen ciddi katlanır.

Linke baktım, 2340 TL diyor, atla deve bir rakam değil kabul ediyorum. Ama 10 da 1 ine mal ettiğimi düşünürsek baya tasarruf etmiş görünüyorum

Yeni bir şeyler kurcalamak ve öğrenmek de işin cabası oldu
    elinize sağlık güzel bir diy olmuş. bir arkadaşta cla var sargı arızası yüzünden esp abs vs hata veriyor. sadece tamir için 5000 istiyorlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcemrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    elinize sağlık güzel bir diy olmuş. bir arkadaşta cla var sargı arızası yüzünden esp abs vs hata veriyor. sadece tamir için 5000 istiyorlar.
    Bence araştırsın eğer bu tarz bir kolay yöntemi varsa daha uyguna halledebilir açıkçası. Parçayı almak yetmiyor montaj için de para vermek gerekecek o da külfetli oluyor.

Montaj işlerinde gördüğüm parça maliyeti kadar en azından bir şarj var piyasada genel olarak. TR de işçilik ücretleri muazzam artıyor bu işlerde.

eminkilic61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Montaj işlerinde gördüğüm parça maliyeti kadar en azından bir şarj var piyasada genel olarak. TR de işçilik ücretleri muazzam artıyor bu işlerde.
    Ankara'nın pahalı bir semtinde, Motorsiklet yıllık yağ bakımı için parçalara 2.000 tl, işçiliğe ise 1.500 tl denildiğini duydu bu kulaklar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eminkilic61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ankara'nın pahalı bir semtinde, Motorsiklet yıllık yağ bakımı için parçalara 2.000 tl, işçiliğe ise 1.500 tl denildiğini duydu bu kulaklar
    Büyük paralar bana göre. Bu işi profesyonel olarak yapanların maliyetleri oldukça yüksek, istenilen paralara çok demek haksızlık etmek olabilir ama elimden geldiği için bana yüksek geliyor rakamlar. Ama geçmişte bir işletmeyi yürütme tecrübem oldu, durduğun her dk eksi yazıyor, ayakta kalmak için rakamları yükseltmek gerekebiliyor.

Motor bakımı için güncel rakamlarla 2k tl lik alet edevat alınsa rahat rahat yağ bakımını yapar kullanıcısı.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    refah seviyesi olarak batıdan çok uzaktayız ancak işçilik ücretleri vs olarak batıyı yakaladık çok şükür. sebep sayarsak birçok sebep bulunur. yeri olan elinden gelen ufak tefek şeyleri artık kendi yapmaya başladı yada muhattap olduğu kişiler buna mecbur bıraktı.

edit, bu arada yeri olan yada kendi yapan bu şekilde işler yapan sayısı da çok nadir. elinize sağlık. konuyu ülke gündemine çevirmiş gibi olmayayım. takipçisiyiz böyle konuların
    Konu mcemrek tarafından (30-05-2024 Saat 09:09 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcemrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    refah seviyesi olarak batıdan çok uzaktayız ancak işçilik ücretleri vs olarak batıyı yakaladık çok şükür. sebep sayarsak birçok sebep bulunur. yeri olan elinden gelen ufak tefek şeyleri artık kendi yapmaya başladı yada muhattap olduğu kişiler buna mecbur bıraktı.

edit, bu arada yeri olan yada kendi yapan bu şekilde işler yapan sayısı da çok nadir. elinize sağlık. konuyu ülke gündemine çevirmiş gibi olmayayım. takipçisiyiz böyle konuların
    Elinden gelen ve bu tür işleri yapmaktan keyif alan insanlar zaten gördüğüm kadarıyla yapıyor. Ben kendi araçlarım kadar olmasa da eş dost araçları için de destek oluyorum yeri geldiğinde.

Biz geçen bunun hesabını yaptık 3 personel + 1 patron çalışan bir iş yerinde yağ bakımına hatırı sayılır bir meblağ ödeyen bir müşteri denk geldi.

Hesap şöyleydi, 4 kişi üzerinden 30k civarı ortalama maaş 120 bin tl yemek 200 tl den 24 bin Sgk / elektrik / su genel gider 30 bin desek. 20 bin de kira ekleyelim.

+120+24+30+20 = 194 bin TL ay 25 gün çalışsa bu iş yeri günlük kabaca 8k civarı bir maliyeti oluyor. Daha işverenin kazancını eklemedik.

Haliyle bu 8k nın müşteriye yansıması işçilik ücreti olarak ağır oluyor. Elinden gelen adam 2 bakım işçilik parasına kendi yağ filtre değişimini yapacak ekipmanı rahat satın alabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinden gelen adam 2 bakım işçilik parasına kendi yağ filtre değişimini yapacak ekipmanı rahat satın alabilir.
    yerine göre 1 bakım işçilik parasına bile birçok ekipman dizilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Megane RS ile 04.06.2024 tarihinde vedalaştık. Her zamanki gibi gittiği yeri mutlu etsin, kazasız belasız cezasız binsin yeni sahibi.

Son 2 aracım ankaraya gitti bu da enteresan bir tesadüf oldu.

RS in gidişi de bi değişik oldu aslında, DS için anlaşmıştık aslında ama RS i görüp binip deneyimleyince abi sen bana RS i ver dedi. Verdim gitti

DS için forumda satılıklarda ilan mevcut, onu da satıp SUV tarzına geçiş yapacağım. 2. araba yine evlat kabilinden bir araç olabilir

SUV için marka model qasqai platinium olarak belirledim, hatta pazarlığını bile yaptım aslında. Ama ben DS gidince RS km yapmasın diye QQ alacaktım.

Rs gidince qq ye hemen geçmeyi düşünmüyorum, DS satıldığında QQ alacağım.

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı olsun kaan kazasız belasız kullansın yeni sahibi.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun

CüneytIşıkkent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayırlı uğurlu olsun zaten çok düzgünü kalmadı piyasada umarım değeri bilinir.
    Umbrella Corporation

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlısı olsun. artık asx mi gelecek?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    123 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayırlısı olsun. artık asx mi gelecek?
    Asx değil ama Qasqai var hedefimde. DS i sattığımda gözüme kestirdiğim bir araba var ona yürüyeceğim Kalbini fransızlara kaptırmış bir Japon olacak muhtemelen 1.5 dci platinium.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler