User Tag List

Sayfa 6/13 İlkİlk ... 45678 ... SonSon
240 sonuçtan 96 ile 114 arası

Konu: Peugeot 107 Otomatik / Mini restorasyon MMT hakkında bilgilendirme.

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ve son foto, ilk bakışta onarılan yeri bulana benden gazoz
    gazoz borçlusun

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı _opeth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gazoz borçlusun
    Neşe
    Niğde
    Çamlıca
    Sprite
    7up
    Le gazoz

Sen seç

zOnstyLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    baya baya guzel olmus yine eline emegine saglık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yoğun ve güzel işler çıkan bir gün oldu.

Önce sağ tarafın cam filmleri bitti, ön sağ cam biraz korkuttu beni ama kuruyunca içerideki bombeler gitti gayet iyi oldu.

Pasta sonrası, krom kapı kollarını takacağım. Aracın orj den ön tampon bandı krom olduğundan hoş bir kombin olacak diye düşünüyorum.

Sonra ön sol cam filmini yapmaya başladım.

En iyisi bu cam oldu.

Arka camı da denedim ama onu başaramadım, ama 1 deneme daha yapacağım fazladan film kaldı elimde, yine olmazsa profesyonel destek alacağım.

Sonra şu arabanın içini bir toplayayım dedim. 1 Tur daha süprürdüm. Arka şaft tünel üzeri istediğim gibi değildi orayı tekrar sildim.

Arka ayak aydınlatmaların kablolamasını iyileştirdim. Koltukların montajını yaptım.

Koltukları silince gerçekten renkleri ortaya çıkmış, arabaya takınca daha iyi anladım. Takarken kızakları ve kenarlarını da temizledim.

Kızakları yarın bir yağlayacağım.

Buranın alt parçalarını koydum sonra ama fotoğraf çekmemişim. Arabadan 175 65 14 stepne çıktı. Stepne yuvasına sığmıyor, onu arabaya geri koymayacağım.

Koltuklar madem temiz, gün içinde bazen aracı binip hareket ettiriyorum, üstüm de pis oluyor, temiz koltukları kirletmeyeyim dedim poşeti geçiriverdim.

İçi tamamlanınca hoş oldu, çatlak patlak eksik yırtık vs bir alan yok.

Kusur sayılacak yer şurası, ona da yapacak bir şey yok maalesef. (Tekrar dikmeyi deneyeceğim)

Maraş usulü plakalık lambası tamiri göstereyim size. Plakalık lambalarının camları yoktu. Tanesi de 300+ TL olunca, satın almak gereksiz geldi. 600 TL Ye garaja ekipman alırım.

Neyse buna ne uydursak diye düşünürken dondurma kabı gözüme çarptı.

Bir karton parçası ile ufak bir şablon çıkardım.

Sonra garaja aldığım tezgah üstü taşlama aletinin nimetlerinden faydalanıp parçayı alıştıra alıştıra ürettim.

Sonra parçanın 2 yüzeyini de zımpara yapıp mat bir görüntü verdim. Etrafından dan bol japon yapıştırıcısı ile geçince işlem tamam oldu.

Sonra arka tampon orta kısmı güneşten nasibini almış ve solmuştu. Onu da aradan çıkarayım dedim ve maskeledim. Maskeleme işi oldukça uzun sürdü.

Mat siyah casati ile boyadım Casati nin mat siyahı çok güzel.

Lasitkleri söktüm, ama sökerken biraz şiddete başvurdum. Çok zor söküldü yapışmış resmen.

Kampanaların durumu leş, matkap ucuna takılan tel fırça ile temizledim ve çamurluk içlerini yıkadım. Araba A sınıfı olunca davlumbaz bile yok.

Bu aletin şase uçları tampon ile dip dibe. geri gelirken bir yere tıklasan yamulur. Bizimde arka sol ucumuzda ufak bir göçük var.

Temizliğe devam,

Sonra maskeledim ve astara attım, hava 30+ derece olduğu için 15-20 dk da güzelce kurudu.

Sonra boyasını hallettim.

Bu ton çok hoş, mavi tonlarını zaten severdim bu rengi de çok sevdim.

Arabanın ön tarafında işim olduğu için mecbur jantları taktım.

Arka sağ jantta baya bir sürtük izi var, tüm jantları boyayacağım.

Jant içinde fena durmadı renk.

Plaka kargodan gelmişti onu takıverdim. Ve tabiki paçalıklar, olmazsa olmazımız.

bu alete paçalık çok yakışıyor. Paçalıkları takarken zorlandım, malzeme çok sert. Esnemiyor, pişman oldum bu alışverişe, bir daha bu firmadan malzeme almam.

Plakalıklarımız beyaz led oldu.

Daha güzel duran jant ile kapmana rengi daha iyi görünüyor göze.

Tampon ortası biraz daha net burada,

RS içerir

Yarın ön tarafa başlayacağım,

Beyaz c1 in lakapı patates ti, buna hala bir isim bulamadım.

Bu arabanın en güzel yeri plakası, kızımın adı ve soyadının baş harfleri

Baktım garajın önünü işgal etmişiz, işgal güçleri olarak bir foto da böyle olsun.

Tabi ki yorulduk günü bitirdik. Enerji toplayıp yarın mekaniğe girişeceğim.

Garaja 50 lt 2hp sessiz kompresör aldım sırf motoru temizlemek için.

Kendi ismine tezat davranan güzel yurdum kargo şirketi, konya dan perşembe çıkan kargomuzu pazartesi teslim edecek sağ olsun.

O yüzden motor içi temizliği sona bırakıyorum.

En son da boya iyileştirme işi olacak, o adımları da tamamlayıp m.alum site de ilana çıkacağız.

burakkaradag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yine ekrana bakarak mest olduğum bir gün... Araç ellerinde dile geldi resmen, bu haliyle bile çok güzel. Eline emeğine sağlık, bol kazançlar

DK kısmı dikkatimi çekti, benim kızımın da ad soyadına denk geliyor. Ne tesadüf
    95' Renault9 Spring --- 06' Kia Picanto 1.1 EX
    97' Peugeot 106 XR --- 13' Opel Corsa D
    05' Citroen C3 HDi SX --- 23' Fiat Egea Cross

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu gün mekanik işlerin bir kısımın kısıtlı vakitte de olsa kolayladım.

Öncelikle disk + balata değişimini yaptım. Ama diskleri ve balataları arabanın üzerine atıp kaçar şekilde değil hakkıyla montaj yaparak.

Aşağıda ne demek istediğimi detaylandıracağım.

Disk'i proya dan ayırmak için adamlar disk üzerine 2 tane cıvata yeri bırakmış. Disk porya dan ayrılmıyor kolayca, zamanla yapışıp kalıyor.

Bu sayede 5-10 tur lokma çevirerek diski dışarı aldım.

Disklerin durumu gerçekten kötüydü, bu zamana kadar böyle mi kullandılar bilemedim açıkçası.

Sökülen parçaları dışarı aldım, kaliperleri de söktüm çünkü daha düzgün bir boyası olsun istedim.

Balata tutucular,

kaliperi balata tutucuya sabitleyen parçalar.

Uzunca bir süre tel fırça ile temizlik sonrası astarını attım.

Boya tonu efsane,

Yukarı da hakkıyla demiştim, işte sebebi. Balata uçlarına ve disk /porya öpüşen kısımlarına bakır pasta sürdüm. Yüksek ısıya dayanıklı bir ürün, İleride sökerken rahat olacak.

Pim tutucuları da temizledik, içini dışını.

Montaj yaparken rahat hareket etsin diye de anti seize kullandım.

Boyanmış parçalar ve bakır pastalı balata tutucular.

Kaliperi sökerken yağ akmasın diye işkence ile hidrolik fren hortumunu zarar vermeyecek şekilde sıkıyorum.

Garaja kaliper piston ittirici bir alet almıştım bu gün denedim, çok güzel iş çıkardı gerçekten. Alet işler el övünür sözünün hayat bulmuş hali.

Kaliper takmadan haliyle balataları takmak gerekiyor.

Hidrolik sıvısını da yeniledim, yine çin den aldığım bir fren hidrolik sıvı değiştirme aleti çok iş gördü. En son çıkan hidrolik bu renge gelince bıraktım değişim işini.

İlk çıkan hidroliğin rengi neredeyse simsiyahtı.

Buji değişimi için hava filtre kapağını söktüm. Filtre baya kirli çıktı.

Aletin üzerinden PSA baskılı bujiler çıktı, sağolsun @mikelazi Gökhan abi iridyum taktığı için çok az kullandığı bujileri bana gönderdi, onları taktık.

PSA lar ne zaman değişti bilinmez.

17NM ile bujileri torklayarak sıktım.

Aletin sadece adı peugeot aslında, kendisi a-dan z ye toyota.

Sökmüşken temizlememek olmaz, şimdilik üstten bir temizledim. Garaja aldığım kompresör gelince daha detaylı temizleyeceğim.

Buji değişimi sonrası yağ ve filtre bakımını da yaptım.

Kalbimiz kadar temiz hava filtremiz.

Peugeot fabrikasında takılmış ilk polen filtresi,

Yağ filtre bakımı / disk balata değişimi buji değişimi tamam, kaliper de mavi rengini aldı. Jantları takmadım çünkü boyayacağım.

Bu arkadaşlar da söktükten sonra fark ettiğim hayata veda eden askı rotları, sipariş ettim gelsin bunları da değiştireceğim.

Son olarak yukarıdaki işler de bittikten sonra trafiğe çıkarıp muayene vs işlerini halledeceğim.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayata dönüş vol bilmem kaç. detay işçiliği çok iyi. sıradan araçlar için bu şekilde temiz ve detaylı şekilde sanayide iş yaptırmak imkansıza yakın.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcemrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hayata dönüş vol bilmem kaç. detay işçiliği çok iyi. sıradan araçlar için bu şekilde temiz ve detaylı şekilde sanayide iş yaptırmak imkansıza yakın.
    Ben şu detayda disk balata değişen yer görmedim. Sanayi de bu iş max 1 saat sürer süremez.

Süreceği pasta para değil ama işten kaçıyorlar. Sadece 30 dk balata tutucuları tel fırça ile temizledim neredeyse.

mcemrek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben şu detayda disk balata değişen yer görmedim. Sanayi de bu iş max 1 saat sürer süremez.

Süreceği pasta para değil ama işten kaçıyorlar. Sadece 30 dk balata tutucuları tel fırça ile temizledim neredeyse.
    az uğraş çok para kazanmak daha güzel çünkü.

konunun yeri burası değil ama @emre2blue nin alfa 159 konusuna post atmaya korkar oldum. her gün beğenmedim yiyorum nasıl bir bot musallat olmuş konuya. cinli ev misali botlu konu oldu. içine girene tebelleş oluyor. 19 beğenmeme sayısına ulaştım http://www.techturkey.com/forum/proj...manifold_.html

Ssamet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeklerine sağlık abi.En son bakımda ustaya kaliper pimlerine bakım yapalım dedim.Gerek yok yiaaa dedi.Seninben kafanı dedim kestim sesimi.Vakit olduğunda kendim yaparım artık.En güzel yanı benim taşındığım evin kapalı otoparkı var.Orada uğraşırım
    -2006 Kia Cerato 1.5 Crdi- Oem Hybrid / Kat-Egr Off

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mcemrek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    az uğraş çok para kazanmak daha güzel çünkü.

konunun yeri burası değil ama @emre2blue nin alfa 159 konusuna post atmaya korkar oldum. her gün beğenmedim yiyorum nasıl bir bot musallat olmuş konuya. cinli ev misali botlu konu oldu. içine girene tebelleş oluyor. 19 beğenmeme sayısına ulaştım http://www.techturkey.com/forum/proj...manifold_.html
    Derdi ne ben çözemedim o arkadaşın, bana da basmış eksiyi

Alıntı Ssamet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeklerine sağlık abi.En son bakımda ustaya kaliper pimlerine bakım yapalım dedim.Gerek yok yiaaa dedi.Seninben kafanı dedim kestim sesimi.Vakit olduğunda kendim yaparım artık.En güzel yanı benim taşındığım evin kapalı otoparkı var.Orada uğraşırım
    Benimki artık başka bir boyuta gidiyor gibi, garajda yer kalmadı ekipman koymaya. Bu gün kompresör geliyor, sabah mafsallı cırcır lokma aldım.

Ben garaja bir şeyler almayı da seviyorum sanırım Sonumuz hayır olsun diyelim. Yapmazlar o opimlere bakım, takılır pim, itemez kendini dışarı sonra balata diske sürter aşınır, disk aşınır vs vs. Gerçekten 10 dk lık iş yani, ama sök tak geç devam et işlerini seviyor sanayi esnafı.

mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @KÖROĞLU satacağınız zaman bilgilendirirseniz sevinirim, hanım için düşünüyorum
    Youtube kanalım: www.youtube.com/@ardaguven

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mirafiori Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @KÖROĞLU satacağınız zaman bilgilendirirseniz sevinirim, hanım için düşünüyorum
    bende hanıma diye aldım

4 sene oldu,kendi arabamı sattım

pistte bile 6 seansımız var yaramazla ))
    Konu mikelazi tarafından (04-09-2023 Saat 12:16 ) değiştirilmiştir.

DR059 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve alım gücümüz göz önünde bulundurulduğunda Sreten (m539) arkadaşımızdan pek bir ekisiğin yok gibi.
    Ayrıca Sreten bu işlere devam edebilmek için işinden istifa etmitşi, sen hem tkg hem garaj aynı anda iyi dayanıyorsun.
    Takip etmek bile çok keyifli.
    Eline, emeğine sağlık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DR059 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve alım gücümüz göz önünde bulundurulduğunda Sreten (m539) arkadaşımızdan pek bir ekisiğin yok gibi.
    Ayrıca Sreten bu işlere devam edebilmek için işinden istifa etmitşi, sen hem tkg hem garaj aynı anda iyi dayanıyorsun.
    Takip etmek bile çok keyifli.
    Eline, emeğine sağlık.
    Geçmişte bir defa mobilya işinde olumsuz tecrübem var, hala sancılarını yaşıyorum bi ortak iş yaptım, aldım boyumun ölçüsünü o yüzden bu işi prfesyonel hale getirmek fikri kenarda dursa da en az 1 sene kendimi idare edecek tarzda bir birikim olması lazım ki öyle bir adım atalım.

Bir de bu işten (107 ye kadar) ticari bir beklenti gözetmediğim için hep keyfi oldu zaman sıkıntım olmadı. Rs in arka jantlar hala boyanacak mesela

Araç konusunda da illa hemen bitsin binelim gibi bir aciliyet olmadığından bunu da yavaş yavaş yapıyorum. 34. gün bu gün aracı alalı, normalde çalışmıyor olsam tüm işleri en fazla 1 hafta içinde bitirirdim.
    Ama sürekli böyle bir araç bulabilme olasılığı ( işin içine girince belki bulunur bilemiyorum o kısmı) zayıf göründü. Piyasa belirsizliği de mental olarak beni zorluyor açıkçası.

Sene içinde hem hobi hem ticaret olarak böyle 3 araç çevirebilsek gayet güzel olabilir. Ha lift olsa mesela, o zaman motor hasarlı bir araç bile alıp yapmak isteğim var hala.

Bir motoru kendim toplayıp yürütmek istiyorum o tecrübeyi yaşamak sanırım iyi bir his olurdu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende hanıma diye aldım

4 sene oldu,kendi arabamı sattım

pistte bile 6 seansımız var yaramazla ))
    Reis eylül de geldi, muayene randevusunu aldık cumartesiye, haftaya pist var mı kaçalım beraber düzlükte sıkarız kim kime saplarsa hahahah.

altugkocer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    63 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Dün akşam açtım biramı yanına tuzlu fıstığı da koydum. Bi baktım senin konu gözden kaçmış Hemen girdim çok keyifli olmuş valla, emeklerine sağlık.

Aisin Toyotada orijinal çıkar genelde. Çok doğru bir tercih olmuş. Braxis de yerli bir firmanın markası, tam f/p ürünü biz de araçlarımızda kullandık. Kısa dönemde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadık.

Deepblue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla hayretle okudum, cesaretiniz takdire şayen bilmesende bir şekilde yaparım duygusu mest edici elinize sağlık.
    13' 6R Polo "HLG"
    10' E60 "ETJ"
    14' F20 "FJM"
    13' Rocco "FEP"

18' Civic DTEC "BGD"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı altugkocer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dün akşam açtım biramı yanına tuzlu fıstığı da koydum. Bi baktım senin konu gözden kaçmış Hemen girdim çok keyifli olmuş valla, emeklerine sağlık.

Aisin Toyotada orijinal çıkar genelde. Çok doğru bir tercih olmuş. Braxis de yerli bir firmanın markası, tam f/p ürünü biz de araçlarımızda kullandık. Kısa dönemde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadık.

Afiyet olsun bir rust to richies değil ama yine okuması 1 bölüm dizi zamanı almıştır

Alıntı Deepblue Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla hayretle okudum, cesaretiniz takdire şayen bilmesende bir şekilde yaparım duygusu mest edici elinize sağlık.
    "bilmesek de bir şekilde yaparım" ın arkasından oldukça uzun süreli bir birikim var sökme takma araştırma var aslında. Biraz şansımız yaver gitti biraz birim gayretimiz doğru kapılara bizi ulaştırdı.

Netice olarak şuan işlerinin bitmesine az kalan bir 107 var elde. Bittiğindeki görüntüsünü ben de merak ediyorum, boya dan çok umutluyum. Tonu çok güzel, içinde parlak simler var.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler