User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
55 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

Frid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

bireysel emeklilik hakkında düşüncelerinizi, kullanıcıya aktarılmamış detay bilgilerinizi paylaşabilir misiniz ?

hangi firmalar tercih edilmeli, tercih ettiğiniz firmaların avantajları, dezavantajları, sürekliliği hakkında bilgi paylaşımında bulunabilir misiniz ?
    Soyadımın ilk iki harfi kişiliğim kadar ÖZ

By_HaNNibaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende takipteyim konuya hakim olanlar yazarsa firma olarak vs

mj105
    Misafir
    BES Devlet katkılı bir sistem olduğu için firmaların üç aşağı beş yukarı bütün avantajları/dezavantajları aynıdır. Kuralları devlet belirliyor çünkü. Firma bazında dezavatajı ise süresinden önce sistemden çıkmak istediğinizde ortaya çıkacaktır. Bu konuda da BES'ten çıkan kişilerin bilgi vermesi daha mantıklı olur.

Genelde hiç bir firma erken çıkma durumunda neler olacağından bahsetmez. Ben Garanti Emeklilikten yaptırdım. 100TL aylık ödeme ile başladım. Enflasyon karşısında değer kaybetmesin diye 2 kere aylık ödemeyi artırdılar. 112->117TL oldu en son. 108TL giriş aidatı vardı 12 ayda tahsil ettiler. Şu anda kendi birikmişim 1950TL oldu (16 aydır sistemdeyim) Bu gün çıkmak istersem 1600~TL civarında para ödüyorlar geri. Erken çıktığınızda %15 devlet kesinti yapıyor. Bir miktarda firma kesiyor. Devlet katkısını ise alamıyorsunuz.

By_HaNNibaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mj105 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    BES Devlet katkılı bir sistem olduğu için firmaların üç aşağı beş yukarı bütün avantajları/dezavantajları aynıdır. Kuralları devlet belirliyor çünkü. Firma bazında dezavatajı ise süresinden önce sistemden çıkmak istediğinizde ortaya çıkacaktır. Bu konuda da BES'ten çıkan kişilerin bilgi vermesi daha mantıklı olur.

Genelde hiç bir firma erken çıkma durumunda neler olacağından bahsetmez. Ben Garanti Emeklilikten yaptırdım. 100TL aylık ödeme ile başladım. Enflasyon karşısında değer kaybetmesin diye 2 kere aylık ödemeyi artırdılar. 112->117TL oldu en son. 108TL giriş aidatı vardı 12 ayda tahsil ettiler. Şu anda kendi birikmişim 1950TL oldu (16 aydır sistemdeyim) Bu gün çıkmak istersem 1600~TL civarında para ödüyorlar geri. Erken çıktığınızda %15 devlet kesinti yapıyor. Bir miktarda firma kesiyor. Devlet katkısını ise alamıyorsunuz.
    Süre nasil oluyo yaş vs mi bekleniyor yine ?

CRX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Firmalarin cok bir etkisi yok olayda, fon takibini yapmak onemli, yilda 6 defa fon degistirme hakki var kisinin, sistemin saglayicisi devlettir aracilar firmalardir, emeklilik sarti sisteme totalde min 120 ay odeme yapmak ve kisinin 56 yasini doldurmasidir. Daha erken sistemden cikislarda stopaj kesintisi yapilir. Giris aidati her sozlesme basina asgari brut ucretin yarisi kadar tahsil edilir. Biz giris aidati almiyoruz diyen banka yada firma dogru bilgi vermiyor demektir. Saglayicisi devlet oldugu icin firmalarda siz biz olayi yoktur, mevzuat ne ise her firma icin o dur. Su anda vergi avantaji kisminda her 100 tl ye 25 tl devlet koyuyor olayi kisinin sistemden emekli olmasi ile gerceklesebilmektedir. Yani 120 ay ve 56 yas kriteri gerceklesmesi gerekir, bunlar gerceklesmezse yuzde 25 olayi kesintili olarak uygulanir.
    CAN CEYLAN

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Garanti Emeklilik
    BES Giriş Tarihi23/05/2005
    Emeklilik Tarihi05/08/2038

2005 yılında s.m. yanında çalışırken dışbank taki bayanın gazıyla 70 tl den başladım dışbank sonra fortis oldu fortise geçtim 5 sene dolunca katkı payı ödemeden kendimi garanti bankasına attım şu an 117 lira ödüyorum biriken param 11.000 bunun 2000 i kâr belki bazıları için 100 lira para değil ama ben sıkıntıya girsemde onu borcum bildim ödedim 2015 te az kesinti ile çekerim ama gerek yok 56 ya kadar beklerim ben keyfini süremesemde çoluğum çocuğum sürsün durum olsa 117 yi 150 üstüne çıkartırım o zaman getiri daha yüksek oluyor level atlıyorsunuz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı free-hifi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Garanti Emeklilik
    BES Giriş Tarihi23/05/2005
    Emeklilik Tarihi05/08/2038

2005 yılında s.m. yanında çalışırken dışbank taki bayanın gazıyla 70 tl den başladım dışbank sonra fortis oldu fortise geçtim 5 sene dolunca katkı payı ödemeden kendimi garanti bankasına attım şu an 117 lira ödüyorum biriken param 11.000 bunun 2000 i kâr belki bazıları için 100 lira para değil ama ben sıkıntıya girsemde onu borcum bildim ödedim 2015 te az kesinti ile çekerim ama gerek yok 56 ya kadar beklerim ben keyfini süremesemde çoluğum çocuğum sürsün durum olsa 117 yi 150 üstüne çıkartırım o zaman getiri daha yüksek oluyor level atlıyorsunuz
    Tebrikler
    56 yasina kadar bekleyip emekli olmayi planliyorsaniz size bir tiyo verebilirim,
    Kaba taslak 56 yasina geldiginizde icerideki birikiminizin ne olabilecegini hesaplayin yapmayi planladiginiz odemelere gore,***** sure uzun, icerdeki birikiminizin yuzde 1 i sizin kaba taslak alacaginiz maasi verir, mesela icerde 100.000 tl birikti, 56 dan sonra omur boyu 1000 tl maas alirsiniz, tabi bugunun enflasyon oraniyla.
    CAN CEYLAN

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    120 ay ödedim sonra ödemedim 56 yaşına geldiğimde yine emekli olabilirim değilmi ?

56 yaşına kadar ödemek büyük külfet olabilir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Frid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    120 ay ödedim sonra ödemedim 56 yaşına geldiğimde yine emekli olabilirim değilmi ?

56 yaşına kadar ödemek büyük külfet olabilir
    Aynen 120 ayi doldurmak onemli, bunu ister 10 yilda tamamlarsin ister 30 yilda
    CAN CEYLAN

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tahmini istenilen maaş aralığına göre 120 aylık ödemeleri yapmak daha mantıklı sonra bekle 56 gelsin

free-hifi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CRX Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tebrikler
    56 yasina kadar bekleyip emekli olmayi planliyorsaniz size bir tiyo verebilirim,
    Kaba taslak 56 yasina geldiginizde icerideki birikiminizin ne olabilecegini hesaplayin yapmayi planladiginiz odemelere gore,***** sure uzun, icerdeki birikiminizin yuzde 1 i sizin kaba taslak alacaginiz maasi verir, mesela icerde 100.000 tl birikti, 56 dan sonra omur boyu 1000 tl maas alirsiniz, tabi bugunun enflasyon oraniyla.
    öyle hesap olursa kaç sene yaşayacağımızın hiç bir yerde garantisi yok ALLAH biliyor 56 dan 66 ya 10 sene para alsam 120.000 yapar en iyisi hepsini çekeyim ben 56 da bir de ssk parası var

mk1gti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aslolan ne kadar katkı payı yatırdığında ne kadar emekli maaşı bağlanabileceği hakkında bir cevap alamamak. sistemden çıkanlar veya sistemi tamamlayıp emekli olanları beklemek daha mantıklı. minimum tutardan başlayıp mesela aylık 100 lira katkı payı yatırıp enflasyon oranında artış yaptığında emeklilik zamanında aylık 20-30 lira bağlama gibi bir ihtimal de var ki bunun kesin cevabını veremiyorlar. ancak birikmiş para olarak almak istersen ne kadar alabileceğini tahmini bir rakam olarak tesbit edebiliyorlar.

bende 3 senedir ödeme yapıyorum sisteme. devlet katkısı 3 aydır ekleniyor.
    sisteme girmek isteyenler için artı bir avantaj da, maaş müşterisi olduğu bankaya yaptırmaktır.
    giriş aidatı ödemek durumunda kalmıyorsunuz böylece. ben garanti bankası maaş müşterisi olarak giriş aidatı falan almadılar benden.

en önemli konulardan birisi de sistemde biriken paranızın ne şekilde değerlendirilip ne kadar getirisi olacağıdır. yatırdığınız paralar genelde fonlarda değerlendiriliyor. fon seçimlerini kendiniz seçebiliyor yada banka görevlisi tavsiye edebiliyor. az getirisi ve düşmeme garantisi olan fonlar yada yüksek getirisi olup düşme ihtimali olan fonlar var.

sonuçta çok iyi araştırma yapmak lazım....
    Demir tava geldi; kömür tükendi, akıl başa geldi; ömür tükendi....

mk1gti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tebrikler
    içerde 100.000 tl birikebilmesi için 10 yılda aylık en az 400-500 tl katkı payı yatırmak gerekir.
    bunu kim yatırabilir ???
    Demir tava geldi; kömür tükendi, akıl başa geldi; ömür tükendi....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mk1gti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    içerde 100.000 tl birikebilmesi için 10 yılda aylık en az 400-500 tl katkı payı yatırmak gerekir.
    bunu kim yatırabilir ???
    Aylik 7000 tl yatiran musterim var
    CAN CEYLAN

fanatik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2013 ocak ayında ben ve eşim için tavandan (1000 + 1000 aylık ödemeler şeklinde) İş Bankası Anadolu Hayat Sigortadan BES'e girdik. İkimizde 53 yaşındayız, yani 10 yıl ödeme ve 56 yaş sınırı için çok avantajlı durumdaydık.

Ancak daha sonra detaylı araştırmalarım sonucu tamamen küçük yatırımcıların elindeki parayı emmeye yönelik ve üstelik bunu devletin %25 katkı payı maskesi altında yapan bir sistem olduğunu fark edip hemen iptal ettirdik.

Dikkatli ve detaylı bir hesap sonunda yatırdığınız para + %25 devlet katkısı + bunların neması size 10 yıldan önce sistemden ayrılmada negatif getiri sağlıyor, 11 yılda kendini kurtarıyor, 11. yıldan sonra artıya geçiyor.

Aşağıdaki linki ve yazılanları dikkatli incelemenizi öneririm.

Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) [Arşiv] - Page 18 - hisse.net : Ekonomi ve Borsa Forumu

ido - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iyi prim bırakıyordur hangi firmadasınz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fanatik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2013 ocak ayında ben ve eşim için tavandan (1000 + 1000 aylık ödemeler şeklinde) İş Bankası Anadolu Hayat Sigortadan BES'e girdik. İkimizde 53 yaşındayız, yani 10 yıl ödeme ve 56 yaş sınırı için çok avantajlı durumdaydık.

Ancak daha sonra detaylı araştırmalarım sonucu tamamen küçük yatırımcıların elindeki parayı emmeye yönelik ve üstelik bunu devletin %25 katkı payı maskesi altında yapan bir sistem olduğunu fark edip hemen iptal ettirdik.

Dikkatli ve detaylı bir hesap sonunda yatırdığınız para + %25 devlet katkısı + bunların neması size 10 yıldan önce sistemden ayrılmada negatif getiri sağlıyor, 11 yılda kendini kurtarıyor, 11. yıldan sonra artıya geçiyor.

Aşağıdaki linki ve yazılanları dikkatli incelemenizi öneririm.

Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) [Arşiv] - Page 18 - hisse.net : Ekonomi ve Borsa Forumu
    Negatiflik pozitiflik tamamen fon takibi ile alakali bir durum,
    Duzgun fon takibi ile erken ayrilmalarda dahi karli bir sekilde parasini alan cok kisi var,
    Sozlesme basladi odemeler yapildi ama fon takibinde yetersiz kalindiysa 10 yil sonunda dediginiz durum yasanabilir,
    Olumlu yondede olumsuz yondede hicbirseyin kesinligi yok,
    Dilerseniz mail adresinizi ozelden bana atabilir size mevcut sistemdeki kisilerden ornek tablolar yollayabilirim
    CAN CEYLAN

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Düzgün fon takibi yeteneğiniz var ise bunu bes e girmeden de yapıp kar edebilirsiniz.
    Üstelik yılda 6 kezle sınırlamayıp istediğiniz zaman ve sayıda değişiklik yaparak.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Niye aylık 7000 tl ?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)