User Tag List

Sayfa 60/1068 İlkİlk ... 10505859606162701101605601060 ... SonSon
20286 sonuçtan 1.122 ile 1.140 arası

Konu: Dolar / Euro / Pound / Forex / Parite / Bilgi paylaşımı..

halilcakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buradan vatan kurtarmak değilde meraklısına tecrübe paylaşmak olunca konu ben kendimce birşeyler yazarım

Umarım meraklısına fayda sağlar

vectra-tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    HalilÇakır
    Siz bundan para kazanırsınız tecrübeniz var, Ama bir başkası bu işte kolayca batabilir., bu iş çok tehlikeli ve benim için en güzeli en bereketli olanı Ticaret.,
    Birde şöyle düşünün , farz edin ben dün Usd satsaydım ne olurdu, parite bir anda yanılmıyorsam çok sert bir şekilde ta 1.085 leri gördü., Orada sıfırlanırdım işte bir ömü boyu birikim yapıp kaybetmek çok kötü olurdu herhalde.., Türk milletinin genel özelliği çok çabuk zengin olup kurtulmak , yani siz tedbirli gidip para kazanırsınız ama vereceğiniz akıl ile bir başkası varını yoğunu kaybedebilir..
    "Denenmişi Denemek Ahmaklıktır!"

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    E tabi canım

Ben her zaman gerçekte varolan param kadar işlem yaparım

O an sistemde değildir ama bankadadır

15 dk içinde eft ile hemen işleme sokabilirim

Yani aslında ben ucuz spread ve sistemin avatanjına karşılık swapa katlanıyorum

Yok öyle 3 kuruşa 5 köfte

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bankalardaki spread akıllara zarar

sonra yani grafiği görmeden nereden nereye gideceğini nasıl kestireceksin

yani şöyle söyleyim fx sisteminin ve metatrader programın avantajı için swapa katlanmak benim yaptığım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşte bende acaba bu Forex'ten Usd alıp daha sonra aldığım Usd'yi kendi bankama yatırıp (Mesela Ziraat fx - Ziraatbank gibi) düşünceye kapıldım ama sonra düşündüm ve bu Forex'e bir bulaşırsam benim için hayırlı olmaz .. O sebepten dolayı da vazgeçtim... Şeytan dürter diye açıkçası kendime güvenemedim

Be

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Surada yaniliyorsunuz;kimse surdan al surda sat demiyor,dememelide zaten.
    Kendimden ornek vereyim;sahsi yorumumu yaziyorum. İnsanlar sizlerin bizlerin yazdiklari yorumu,kendi akljndan harmanlayil pozisyon aliyor.
    Piyasaya ve buraya kusmeyin...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi ben hep olaya realist yaklaşmaya çalıştım , Şöyle ki

Dün mesela Pariteyi gördüğünüz tam bir felaket idi, ha bekliyorduk daha öncede yazdık Kur savaşları diye...,, Dragi taş atmadan parasını değersizleştirdi ben hemen buradan bize etkilerini düşünmeye başladım ki vardığım sonuç Usd Euro paritesinin dolar lehine olması yine bizi cari açık problemiyle karşı karşıya bırakacak ve ihracatçılar yandım anam demeye başladı bile Euro kurundan dolayı... Ama işte bu kalıcı olacakmı ? Sonuçta parite nerden nereye geldi? Şimdi fed de Usd'nin değerini düşürmeye çalışacakmı? Yani benim şu yaptığım yorum doğru bile olsa 1-2 gün sonra 1 hafta sonra değişebilir... Dünya sallantıda şu an

İkinci mevzu ; Benim buradan en iyi verebileceğim bilgi reel sektör zaten başından beri paylaşımım aslında bunun üzerine kurulu

Çin'de fiyatlar Usd bazında %5 geri geldi ki bu oran tam Çin devalüasyon oranına tekabül ediyor, Navlunlar yerlerde sürünüyor.Çin'in faiz indirmesi de Çin'in sıkıntıda olduğunun bariz göstergesi ama finansal piyasalar bunu farklı gözle görüyor.. Çin'den destek teşvik vs... İşte fark burada

Üçüncüsü ; Bankalardan kredi alırken özellikle son 1 senede çok zorlanıyoruz, Tüm bankalar kısa vadeli kredi verme taraftarı ve seçim nedeni ile beklemeye geçmiş durumdalar.,
    Daha önce Rotatif krediyi 13 - 13.5 ile alırken , Türkiye'nin en büyük Devlet bankasından mail geldi oranlar arttı diye ve bu bankanın şöyle bir güzelliği var Internet şubesine girdiğinizde kullandığınız tüm kredilerin faizlerini komisyonlarını görebiliyorsunuz ki pekçok özel bankada rotatif kredide görme şansınız yok....
    Neyse bir girdim sisteme baktım , 13 13.5 olan oranları 18 18.5 a çıkartmışlar ve üstüne de %1 ile %2 de komisyon eklemişler , Müşteri temsilcimi aradım ve tekrar oranları 13.5 14.5 arasına çektiler., Şimdi pekçoğumuz Rotatif krediyi kullanıyor ve burada %18 üzerine %2 komisyon demek , diyelim dönem sonu faiz 10.000 tl tuttu bunun %20 yani 2.000 tl olmak üzere komisyonla birleşince 12.000 oluyor ve oran 18/100*2= %21.6 ya geliyor!!!! Bunlara dikkat etmek gerekiyor

Son zamanlarda bankalar müşterilerine çek vermiyor nedeni ise çek başına getirilen 1.200 tl banka güvence bedeli , öylede olunca çek alamayan müşteri eskiden 5.000 tl gibi küçük küçük rakamlarla çek kesiceğine tek seferde 20.000 tl çek kesiyor ve haliyle daha uzun vadeye atıyor, Ödeme zamanı gelincede müşterilerimiz arayıp çeki ertele demeye başlıyor.,

Dünde Katılım bankasındaki abimizle konuşunca , öyle 3 firmadan bahsettiki batan işini kaybeden , açıkçası ben çok korktum arkadaşlar... O yüzden yapmış olduğumuz ithalatı azaltıp nakite geçmeye çalışıyoruz, inşallah geç kalmamışızdır.. Dolar aşa dolar yukarı derken bunu gözden kaçırmışız

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dolar euro alım satım dan oluşan kar beni hiç tatmin etmiyor

Borsada fırsatlar bitmez.
    Dr.ECU

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence 100 bin TL ile 100 bin dolar alınıp satılabilir güvenli bir şekilde

Şöyle düşünün

1 lot usd aldınız 2.90 dan

stop out için marjin seviyesi %20 desek

80 bin lira zarara sokarsa bu pozisyon sizi stop outa yakalandınız demektir

yani oda 2,9-0,8= 2,10

yani 2.90 dan aldın 100 bin doları ve kur öyle bir düştüki 2.10 oldu

yani sende herhalde eşek değilsin

önce tüm dünya gerçeklerinin yani temel makro ekonomik gerçeklerin değiştiğini sonrada teknikdede işin terse döndüğünü görür 2.1 e kadar düşmeden o pozisyonu zararla kapatırsın

Trade aslında en başta psikoloji işidir kanımca

2.90 dan aldığın dolar 2.95 oldu sattın 5bin tl kar

tabi işte bir fiil işlem yapmaya başlayınca Allah'ın ne hikmetidir take profit diye 2.95 girdiğinde 2.94970 den döndüğünü falan göreceksin orası ayrı konu

Ama stop loss girdiğinde ise nedense direk 2.85 e hemen dokunup çekildiğini de

Spike lar genelde hep zarara olabiliyor

İşte bu nedenle bir fiil mesai şeklinde ekran başında takip ve manuel işlem yapmak gerek kanımca yani bir nevi işin olarak aslında

Ne paniğe kapılıp heyecanla karar alacaksın (spekülatif hareketlerin heyecanı gibi) nede manevi bağ kurup pozisyonunla makro ekonomik gerçekler ve sonrasında teknik gerçeklere inat işlem yapacaksın.

Özetle kolay değil öyle para kazanmak her işte olduğu gibi

Yaşayacağın sinir stres zaten ayrı bir dünya

Filmlerde gördüğümüz traderlar boşa kokainman olmuyor valla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    %100 Halil'e katılıyorum...

Ticarette olsun , döviz al sat , borsa hiç fark etmez... Olayın 1. Kuralı hırsa kapılmamak , Ticarette de böyledir bu aşırı risk almak yok eder.! Ancak hiç risk almaz iseniz de yaşama şansınız yok., 2. Kural ise Soğuk kanlı olmak ve panik hareketler yapmamak , ve 3. Kural tecrübe edinmek , 4. Kural ise Siyaseti ve dışarıyı takip etmek hatta dünyayı izlemek

hakotech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı vectra-tuner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    HalilÇakır
    Siz bundan para kazanırsınız tecrübeniz var, Ama bir başkası bu işte kolayca batabilir., bu iş çok tehlikeli ve benim için en güzeli en bereketli olanı Ticaret.,
    Birde şöyle düşünün , farz edin ben dün Usd satsaydım ne olurdu, parite bir anda yanılmıyorsam çok sert bir şekilde ta 1.085 leri gördü., Orada sıfırlanırdım işte bir ömü boyu birikim yapıp kaybetmek çok kötü olurdu herhalde.., Türk milletinin genel özelliği çok çabuk zengin olup kurtulmak , yani siz tedbirli gidip para kazanırsınız ama vereceğiniz akıl ile bir başkası varını yoğunu kaybedebilir..
    Parite 1.085 leri göreydi ben şuan miami beachteydim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    En güzeli Barbut, forex te neymiş ... Şaka maka bi tarafa bu forex bana göre değil yukarıda saydığım vasıflara sahip olmak gerekiyor... Asıl merak ettiğim ise şu ; Şimdi bu forexte diyelimki 20 milyon usd bulduk ve 1/100 kaldıraçla Tl satıp dolar alımı yaptık? Kurlar bir anda fırlar ordan da geri satıp güzel kar yapılır , heleki ben 20 milyon değilde 100 milyon usd si olan adam 1/100 kaldıraçla 10 milyar usd gibi bi alım yapabilirmi? Yani bu sistemin bu tarz şeylere karşı bir önlemi varmı? Abd dolarını manipule etmek imkansız gibi ama Türk lirası kolayca manipule edilir ... Konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlar bunu bi açıklayabilirmi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı vectra-tuner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En güzeli Barbut, forex te neymiş ... Şaka maka bi tarafa bu forex bana göre değil yukarıda saydığım vasıflara sahip olmak gerekiyor... Asıl merak ettiğim ise şu ; Şimdi bu forexte diyelimki 20 milyon usd bulduk ve 1/100 kaldıraçla Tl satıp dolar alımı yaptık? Kurlar bir anda fırlar ordan da geri satıp güzel kar yapılır , heleki ben 20 milyon değilde 100 milyon usd si olan adam 1/100 kaldıraçla 10 milyar usd gibi bi alım yapabilirmi? Yani bu sistemin bu tarz şeylere karşı bir önlemi varmı? Abd dolarını manipule etmek imkansız gibi ama Türk lirası kolayca manipule edilir ... Konu hakkında tecrübesi olan arkadaşlar bunu bi açıklayabilirmi?
    Aylık işlem hacmi 5 trilyon dolar olan bir sistrm bu..kısaca kaldırır yani de o işi yaoan adamın yüreği kaldırırmı ayrı mesele ..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pardon günlük 6 trilyon dolarmış..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    100 Milyon dolarla Türkiye piyasaları alt üst edilir bence kaldıraçla... Ama tabi hükümetten korkarlar orası ayrı

Şimdi benim fikrim şu şekilde , Ekonomi bakanı sözlü yönlendirme ile Usd'yi gevşetmeye çalıştı tıpkı Erdem Başçının Usd 1.92 olursa kimse şaşırmasın dediği gibi, olay şu Merkez bankasının net rezervleri çok az ve her akşam döviz satarak bunu sürdürme şansı yok üstüne bir de kış mevsimi geldiği için artan doğalgaz vs. sebebiyle döviz ihtiyacının artması.

Ama işte Draginin yaptığı sözlü müdahale Ekonomi bakanını da ters köşeye yatırdı , bizim en büyük ihracatımız Almanya'ya, ve Euronun düşük olup Usd nin yüksek olması çok aleyhimize ve otomatik olarak İhracatımız düşecek ve cari açığımız yine dert olucak., Buda kurlar üzerinde baskı yapacak gözüküyor.

Diğer konu ise ; 2 haftadır borsa suni bir şekilde döviz baskılanarak yükseltildi ki seçim öncesi seçmene mesaj babında , bize oy verirseniz kurtulursunuz yoksa ekonomi felaket diye. Şimdi Usd kurunda Tl bazında 2.75 lere gevşeme bekleyenler şunu düşünüyor ; seçimden sonra Merkez bankası faiz artıracak ve dolayısı ile Tl kıymetlenicek! Ama benim fikrim tam tersi ülkeyi mahfeden şey yüksek faiz ve düşük kur idi., Usd 1.15 1.20 Tl iken sanayicimiz çok duruma düştü ve birçoğu üretimi bıraktı.

Kur savaşları sonucunda Amerika ne yapıcak onu göreceğiz yakında, Ama şunuda unutmayalım bizler gece yatağında uyurken Çin bir devalüasyon yapabilir , ve Türkiye'nin mutlak suretle Euro kurunu ihracatçısı için yükseltmesi gerekiyor ama malesef bu mümkün değil çünki tüm Para birimleri Usd etrafında dolanıyor yani Euroyu yükseltip Usd yi düşürme şansımız yok , ben seçim sonucu ne olursa olsun bizim de para birimimiz tl'nin değerinin düşürüleceğini düşünüyorum çünki Dünyadaki yeni trend bu.

Birde şunu eklemek istiyorum , Artık bankalar fazla risk almıyor eskisi gibi değil, haklılar da... Zaten Usd bazında ülke olarak oldukça küçüldük otomatik olarak Bankalarımız da küçülmüş oldu.

997TT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    248 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pazartesı gunu dolarda yukselıs beklıyorum.
    Nedenını sormayın,hıs dıyelım...
    Guzel yorumlamıssın,faız sılahını er yada gec kullanıcak ama secım sonucları onemlı.
    Turlu kırlı oyunlar donuyor,son kozlarını oynıyacaklar...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşte burada şöyle bir sorun var,şimdi faizi artırdı diyelim ve kur 2.75 e indi... Dolar alamayanlarda koşup dolar alıcak ve dolar yine yükselicek.. Geçmişte faiz artırıp kuru frenleseydi belki işe yarardı ama bu saatten sonra zor. Faiz artırınca borsayı besleyen banka karları azalıcak ve satış gelicek, Sanayici zaten borç harç içinde piyasa faizleri sürekli yükselirken bir darbede burdan alıcak. Büyüme iyice düşücek zaten ilk çeyrek ve 2. Büyümesi tamamen kur artışı olacağını bildiği için insanlarımızın koşup araba almasından kaynaklandı ve ilaveten seçim dolayısıyla Kamu harcamalarından yani buda böyle devam edemez. Birde açıkçası ben siyasi kanattan bazı kişilerin spekülasyon yaparak insanlarımızı harcamaya yönelttiğini düşünüyorum, Örneğin 1.6 araçlarda Ötv artışı söylentisinin yayılması gibi ki uzun süre bekleyip öyle yalanladılar.. Akıllıca bir hamle idi kendilerine göre çünki bu sene acayip lüx araç satıldı.. Pazartesi bende dövizin yükseleceğini borsanın düşeceğini düşünüyorum, ama işte sabah saatlerinde 9'a 5 kala döviz satıp nüdahale ediyorlar bir şekilde.. Yanlız bu durumda ortaya çıkıyor gibi çünki yabancı Girişi olmamasına rağmen Usd tüm gelişmekte olan Para birimlerine karşı hızla değer kazanırken bizde tersi oldu.. Bakalım be olucak

barisy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Serbest bıraksa 3,15-3,20 idi zaten. Allah borcu olanların yardımcısı olsun diyorum sadece. Yaşı 35 plus olanlar bu ülkede neler neler gördü. Para çekildiğinde elimizde gerçekte ne varmış hep beraber göreceğiz maalesef.

Amatör bir göz ile sadece şuna bakıyorum. Ülkemizde konut satışları geçen yılın aynı Dönemine göre %21 azalmış, bizim borsa yükseliyor. Bakıyorsun 100 kişi ölüyor katliam oluyor resmen, borsa stabil dolar az buçuk oynayıp geri geliyor.
    Ama ABD konut satış bilgisi, istihdam vs geldiği anda ülkede yer yerinden oynuyor.

Finansal durum , içeride olanlardan bağımsız halde hareket ediyor.

ZX-636R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ekip geri dönmüş, yorumlara devam

son görüşümde değişiklik yok, geçen hafta €/$ €/TL ve Sepet teki hızlı düşüş sonrası bu hafta tepki alımları gelecektir.
    $/TL geçen haftaki geri çekilme sonrası cuma kapanışa doğru kayıplarını geri aldı.
    TL nin tüm para birimlerine karşı değerlenmesini bekliyorum, hedef seviyelerde değişiklik yok,
    ( $/TL = 2.75-2.78 €/TL= 3.05-3.08 €/$= 1.0850-1.0880 ) VADE: Yılsonuna kadar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 3 kullanıcı var. (0 üye ve 3 konuk)

Bu Konudaki Etiketler