Carsamba gunu MiTo'yu muayeneye goturdum. Ancak hikayeye 2 yil onceki muayene ile baslayacagim.

2 yil onceki muaynede, araci o gun oldugu hali ile muayneye goturmustum. Goze carpan ilk modifikasyonlar, spor cat, yay ve amortisor, gt1446 turbo, acik hava filtresi, meth kit, kule ve sasi gergileri, arac ici sensorler ve gostergeler vesaire seklinde idi. O gun Cigli'deki Tuvturk istasyonuna gitmistim ve resmen bana ecel terleri dokturmuslerdi.

Basta meth kiti goren genc tuvturk gorevlisi arkadas konuyu bir sekilde amirlerine falan bildirdi ki, bir anda araba basinda abartisiz 10 yetkili toplandi. İlk anda uygun bir dille aracin mevzuata uygun oldugunu falan anlatmaya calismistim ama ozellikle araclara muayneyi yapan genc arkadaslarin fazla agresif oldugunu sezince, zaten gergin olan ortami daha da kotuye goturmemek icin hemen geri adim atmip, sadece olanlari izlemistim. Oyle ki, genc bir gorevli,o sira benim degil, yandaki arabayi muayene etmesine ragmen, yuksek sesle "turbosuna iyi bakin, o da orijinal olmayabilir, oradan da birakin" seklinde bagiriniyordu.

Kanala 3 kere tekrar tekrar beni alip, ozellikle egzoza cok bakmislardi. Oem olarak tek susturucuya sahip MiTo icin, sozum ona benzinlide en az iki susturucu zorunlu diye ezbere bilgiye takilmislardi. İsin tuhaf yani ise, egzozda degistirmedigim tek yer susturucu ve spiralden sonraki borulardi. Spiral ve oncesini, cat da dahil olacak sekilde degistirmistim. En son yasi da diger calisanlara gore yuksek olan bir yetkili kanalda egzoza asagidan dakikalarca bakip, orta susturucu olmasi gereken yerde kaynak izi gormeyince, aracin orijinalden tek egzoz olduguna ikna olup, beni sadece meth kitten (yakit sisteminde tadilat maddesi ile) muayeneden birakmislardi. Akabinde oradaki bir baska yonetici ile ilimli dozda konusup, meth kiti sokup tekrar gelmem konusunda anlasmistik. Sadece 1,5 saat icinde meth kitin depo, pompa ve nozzle'ini sokup tekrar geldigimde muayneden gecmistim.

Tek gunde konuyu cozmustum ama magruz kaldigim muameleden cok cok rahatsiz olmustum. Ozellikle de zamaninda govdesi catladigi icin gt1446 turboya gectigim, bulunamayan oem vl38 turbonun degistirildigine dair sisteme bir tek not dusulse, cok cok ciddi sikinti yasayacagim kesin. O sebeple bu seneki vize oncesinde arabayi mumkun oldugunca oem hale cevirip, vize yerini de İzmir'de her hangi bir ilce yerine manisa merkez seklinde randevu aldim.

Vize oncesi, arabanin mumkun oldugunca dikkat cekmemesi icin yaptigim degisiklikler:
  • Acik hava filtresini komple sokup, oem filtre ve kazanini taktim.
  • Coilleri mumkun olan en yuksek seviyeye getirdim.
  • Meth kitin pompa, depo ve nozzle'ini soktum.
  • Arka viraj demirini soktum
  • Arka kule gergisini soktum
  • Sueucu koltugundaki, sadece pist gunlerinde kullandigim 4 nokta kemeri soktum
  • Mbc ve onu kontrol eden selonoid valfi soktum.
  • Oct ve tum baglantilarini sokup, yerine oem karter havalandirmayi taktim.

Muayeneye giderken kaput alti su sekilde gozukuyordu:

Muayene oncesinde, ek olarak lpg sokumu icin proje cizimi, tse onayini da yaptirip, gerekli belgeleri Tuvturk'e ilettim.

Carsamba gunu Manisa'daki muayene esnasinda gorevli arkadasin tek yorumu "abi herkes lpg, takar sen sokuyorsun ya" seklinde sprili bir tavirdi, gulumseyerek eyvallah dedim kendisine.

Sadece 5 dk sonra ise cikis tarafinda ayni arkadas hayirli olsun deyip arabayi teslim etti.

Yani Tuvturk'un kesinlikle standart bir uygulamasi var diyemiyorum. Cunku 2 sene once beni dakikalarca ugrastirdiklari egzoz konusunda bu aefer tek kelime bahsedilmedi. Burada arac sahibi olarak yapabilecegimiz tek sey, karsiya mumkun oldugunca minimum seviyede dikkat dagitacak modifikasyon sunmak. Oem gorunumlu bir kaput altinda gorevliler de bir sey aramadan, konuyu kapatiyorlar. Ama tabi o gorevlinin de ruh hali sizin o anki sansiniza bagli.