User Tag List

Sayfa 13/14 İlkİlk ... 311121314 SonSon
248 sonuçtan 229 ile 247 arası

Konu: Gene alkol, gene ölümlü kaza..

TechTurkey Caesar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mehmet6r Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen öyle afkurmaya devam eyle, içindekileri kus ve rahatla.
    Başkan bende bir iki kelam yazacaktım şehir kısmında rizeyi görünce vazgeçtim. Saygılar.

streetracer_nos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Caesar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok alakası var. Din fakirler zenginleri öldürmesinler diye var. öbür tarafta hesaplaşmayı bekliyor işte fakirler her zaman.
    Caponlarda neden bu tarz bi durum yok .Adamlardaki dinde cennet cehennem kavramı yok .Öbür tarafla işleri yok yani.Niye zenginleri öldürmüyolar .Yağma gasp niye ülke geneline yayılmış vaziyette değil .Dünyanın en düzgün milleti ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kaldıralım o zaman kanunları (tam işlemesede) texas gibi olsun ortalık .Kimse bişeyden yargılanmasın ...

Sizin hesabınıza göre bu düzende yine toplumun çoğu müslüman olduğu için bi haksızlık karşısında öbür tarafı bekliyecek öyle mi?

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    118 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı streetracer_nos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Caponlarda neden bu tarz bi durum yok .Adamlardaki dinde cennet cehennem kavramı yok .Öbür tarafla işleri yok yani.Niye zenginleri öldürmüyolar .Yağma gasp niye ülke geneline yayılmış vaziyette değil .Dünyanın en düzgün milleti ...
    Ahlak dinden önce gelirse, neye inanırsan inan insan olursun..
    Japon da olsan, Türk de olsan, Alman da olsan, Rus da olsan, Hindu da olsan.. Seni, suç işlemekten alı koyan cehennem korkusu değil ahlakın ve değer yargılarındır.

Her zaman derim; cennet ve cehennem kavramları olmasa, kanun ve cezalar olmasa acaba kaç kişi bugün olduğundan farksız olurdu. Yani acaba g0t korkusu ile mi suç işlemekten, yanlış yapmaktan kaçınıyoruz yoksa gerçekten bir korkumuz olmasa da o yanlıştan kaçınır mıyız.. Bu soruya izlenimlerim sonucunda cevabım maalesef olması gerekenden çok farklı.. Bir çok kişi biliyorum ki "ulan cezası olmasa çalardım, cehennem olmasa şu karıya tecavüz ederdim" zihniyetinde olan..

Din ahlaktan önce gelirse herkes şu anki dünya düzeninde olduğu gibi dini kendince yorumlar, kendince haklı çıkar..
    Ortadoğuda Müslüman Müslümanı keser, sor 2 tarafa.. 2 taraf da kendince haklı.. 2 taraf da işi kitaba uydurmuş.. 2 taraf da karşı tarafı öldürünce cennete gideceğine inanıyor.
    Dön geriye bak haçlı seferlerine, onlar da inandıkları din uğruna yaptı tüm katliamları ve kendince haklı, kendince cennetlik..
    IŞİD'e bak, o şerefsizler de kendilerince doğruyu yapıyor.. Aynı kitabın kendi yorumladıkları yorumuna inanıyor..
    Siyasilere bak, hedefe giden yolda işlenen suç / çalınan para caizdir diyen tonla senle / benle aynı din mensubu insan var..
    Gavurun / Darbecinin karısı bana helaldir diyen de aynı kitaptan yola çıkıyor, sen-ben de aynı kitaptan yola çıkıyoruz..

Din yorumlanabilir.. Aynı din 10'larca farklı şekilde yorumlandığı gibi farklı dinler de 10'larca farklı şekilde yorumlanır. Ve bu 10'lar x 10'larca yoruma sahip insanın çıkarları çatıştığında birbirlerine girmeleri kaçınılmaz olur ve her biri de kendi inanışına / yorumuna göre haklıdır. Misal, biz IŞİD'i görüp "gerçek Müslümanlık bu değil" diyoruz ya, aynısını IŞİD de bizim için diyor, "Kafir Türkler" diye sövüyor.. Ve bu 2 birbiri ile zıt yorum aynı kitaptan çıkarılan çıkarımlarla yapılıyor

Lâkin ahlak yorumlanmaz.. Neye inanırsan inan, neye taparsan tap;

Çalmayacaksın, öldürmeyeceksin, başkasının hakkına girmeyeceksin, tecavüz etmeyeceksin, eziyet etmeyeceksin, kibre kapılmayacaksın..

Öküze de tapsan, Hristiyan da olsan, Yahudi de olsan, Müslüman da olsan bu olgular yoruma kapalıdır ve değişmez.. Sorunun cevabı da buradadır.. O Japonlar ahlaklı olduğu için zenginleri öldürmüyor, gasp etmiyorlar.. Zira özünde iyiler.. İyi olmadıkları halde got korkusundan iyi rolüne bürünmüyorlar..

Zira benim gözümde;

Sadece ceza var diye bir şeyi yapmaktan kaçınıyorsan, yapandan çok farkın yoktur. Zihniyetin aynıdır, yapma cesaretin eksiktir.
    Konu Evrenoz tarafından (17-01-2017 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir.

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bana göre dini yaratan kök manalar , ahlaki değerlerdir esasen..
    yani doğruyu iyiyi kötüden yanlıştan ayırt etmemizi sağlayan şeydir ahlaki değerler
    ama ahlak algısı kişiden kişiye değişebildiği için de din kuralları yazılıdır
    tıpkı anayasa gibi
    bütün kitaplarda ana hatları ile yasak olan şeylere bakın , çalmayacaksın , yalan söylemeyeceksin , öldürmeyeceksin , zina etmeyeceksin , tembellik etmeyeceksin , kıskanmayacaksın , öfkelenmeyeceksin...
    bunlar kökte olması gereken genel ahlaki değerler değil mi?
    sen insan olarak bunları uygulamıyorsan hangisi hangisinden önce gelmiştir pek bir önemi yok
    konu insan olabilmek

japonlarda cennet cehennem vs kavramlar ve bakış açısı farklı ama o milletin adamlarında da acaip farklı bir gurur haysiyet bakış açıları var
    adamlar isimlerine leke sürülse intihar ediyorlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hacı zaten sen bizim genelde verdiğimiz örneği bize vermişin Diz olmasa ortalık talan olan diyen sizlere karşı biz japonya örneğini veriyoruz bak adamlarda din yok ama insan olmayı biliyorlar. Sözde müslümanlara göre din koruyormuş herşeyi.

mehmet6r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Caesar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başkan bende bir iki kelam yazacaktım şehir kısmında rizeyi görünce vazgeçtim. Saygılar.
    Sen de böyle dedin ya abi, rizeli olduğuma bir kez daha şükrettim.
    MR.EVO53

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mehmet6r Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen de böyle dedin ya abi, rizeli olduğuma bir kez daha şükrettim.
    Şükretmelisin çok kıyak iş vallaha çünkü bir rizeliyi ilim yada bilimle yenemeyeceğini ben bundan 10 sene önce öğrendim. O yüzden ne zaman bir rizeli görsem ruhum tövbe edip önünde saygıyla eğiliveriyor.

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İnsanlar yavaş yavaş din olgusunu atıyor üstünden ve bu tabiki bilim ve teknoloji ile oluyor.Haritaya bakarsanız bilim ve teknolojinin ilerlediği ülkelerde athesit sayısı bir hayli fazla.Yeşil ve açık yeşil yerler inancı az bölgeler koyu kırmızı turuncu türevleri inançlılar.Atesit bölgeler bilimin teknolojinin geliştiği yerler , kırmızı yerler ise genelde düşük okuma yazma oranlı bilimin teknolojinin pek olmadıgı yerler.Belki 200 yıl belki 300 yıl sonra heryer yeşil olacak.Tam tersi bu haritaya 300 yıl önce baksaydınız avrupa kıpkırmızı olurdu... İnsanlar değişiyor din olgusu da değişiyor...

Din niye yayıldı bu kadar çünkü bilinmeyenlere cevap veremeyince insanlar bunu doğaüstü şeylerde aradılar... Yıldırım düştüğünde zeus yaptı sanıyorlardı , güneş yaktığında RA öc alıyordu... Sel oldugunda poseidon sinirleniyordu... Sonra bu sebepleri bilimsel olarak anladıklarında ne zeus kaldı ne poseidon.. Ondan sonra bizim dinler geldi.Daha mantıklı daha bilimsel şeyler içeriyordu insanlar daha mantıklı buldu bu dinleri ve bunlara kaydılar... Ama insanlar daha sonra denizin yarılmıyacagına (şuara 63 suresi) , ayın ortadan ikiye ayrılmayacagına (kamer-1 suresi) , asanın ejderha olmayacagınıda (araf 107) görünce bunlardan da vazgeçtiler (benim gibi) Kalanlar ise genelde ölüm korkusu öbür dünya korkusu vs gibi şeylerden vazgeçemediler.
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evren abi simdi ahlak diyosunda her suc ahlaksizlik mi?nice duzgun egitimli iyi ahlakli insanlar bi anlik sinirle birilerini kesip bicmiyomu bu kisiyle ilgili iste dinle bagdastirilamaz ben de Allah korkusu var o yuzden kafana sikmiyacam diye bisey duymadim hic kavga rekabet yok etme canlinin dogasinda var.

Sezar reis bireyi bu dunyada kanunlar dizginliyo bi yere kadar , dinde fakirle zengin arasinda bi zirh degil capon ornegi ikimizin fikrinede uyuyo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    118 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ahlaklı suçlar nelerdir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @YiGiT

Malesef bizim dinimizde kadercilik anlayisi kismet anlayisi almis basini gidiyor.simdi adam 1 cocuga bakamazken 2. Yola koyup rizkini verir diyo.oyle olsa hic ac cocuk olmamasi gerek bu sekilde dusunmuyo iste bunun gibi bi cok ornek toplumlarda her seyi yukardan bekleyip.bireyi kendini salmaya itiyi once dusunce yapumizi deistirmeliyiz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yolda ikimiz kavga ettik sen bana saglam bi vurdun ben oldum yada kamyonun freni patladi ezdin beni burda ahlakla ilgili bi durum yok suc mu bunlar suc ama kotu ahlakla ilgisiz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yolda ikimiz kavga ettik sen bana saglam bi vurdun ben oldum yada kamyonun freni patladi ezdin beni burda ahlakla ilgili bi durum yok suc mu bunlar suc ama kotu ahlakla ilgisiz
    Sağlam bi vurunca ahlak olmuyo işte Tırın kamyonun gelmesine gerek yok ahlaklık reklamlardan önceki sahnede devre dışı kaldı zaten

Post Thanks / Like
    Mentioned
    118 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Kavgayı, şiddeti, el ile adam öldürmeyi ahlaksızlık olarak tanımlamıyorsan sana diyecek bir lafım yok.. Allah ıslah etsin seni

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Forumun haline bak yaw. Biri fakirliği allağın cezası olarak görüyor, biri alkollü kazaya kulp buluyor.......
    Bütün bunlar ve ileri de aklınıza gelecek, uygulayacağınız herşey için zaten büyüklerimiz uygunluğunu onayladı:

’17 Aralık, gunah işleme ozgurluğune mudahaledir’ – Sozcu Gazetesi

Bu kafayla yaşıyorsanız dileyen dilediğini yapsın....... Öbür dünya diye birşey varsa görüşürüz....... Bir bitmediniz "spor gazetesi"........
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Iyi ben vuracakken itekledin ayagim kaydi kafami vurdum rekabet canlinin dogasinda var

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi kendini koruma icgudusu diye bisey var durduk yere birini oldurmuyosun kavga ediyosun sonucta o zaman yumrugu yiyip oturmak guzel ahlak mi

exca- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Iyi ben vuracakken itekledin ayagim kaydi kafami vurdum rekabet canlinin dogasinda var
    bkz: nefsi müdafaa

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)