User Tag List

Sayfa 41/50 İlkİlk ... 313940414243 ... SonSon
932 sonuçtan 761 ile 779 arası

Konu: Greencard Çıktı, Peki Bundan Sonra Ne Olacak?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    s.a. abilerim arkadaşlarım.. bu konu hakkında hiç bilgim olmadığı için öğrenmek açısından soracam şeyi mazur görün. Bu green card denen şeye başvurmak için ne yapmak lazım. şartları nedir ne değildir.. bilgi verebilirmisiniz....

cnzdmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R21TURBO 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hazir konudayim , bos vaktim de var birkac tecrube paylasayim.

Semavi ninde dedigi gibi ciddi farkliliklar var , hem eyaletler arasi farklar hem de ayni eyaletteki uygulama farkliliklarindan dolayi. Ama 50 eyaletin hepsinde farkli oldugunu sanmam. 8-10 farkli modeli vardir eyaletin durumuna gore uygun olan kullaniliyordur. Herhalde oyledir.

Tutarsiklik cok fazla mesela.

Benimle ayni sartlarda ayni vize ( L 1 ) ile gelen arkadas SSN ( Sosyal guvenlik numarasi ) alamadi. Onaylamadilar. Oda TIN ( Vergi kimlik numarasi ) basvurusu yapti aldi. Bende TIN icin basvurdum vermedi. Baska bir arkadas her ikisini de aldi. Neye gore nasil oluyor hicbir bilgim yok.

Ben amerikan ehliyetim olmadigi icin araba alamadim , kural bu. Amerikan ehliyeti gostermedigin surece kurumsal firma yada bayilerden araba almak mumkun degil. Bagzi galeriler veriyor. Ama illaki sorun yasaniyor sonrasinda.Yasamayan cok az.

Turk yakin arkadasimin amerikan ehliyeti yok , arac ve karavan alip satiyor Marketplace den. Aldigi araclara plaka almayarak sorunu cozmus gozukuyor !

Aklima geldikce internetten ornek sinavlari cozuyordum , bir sabah toplanti iptal oldu , aklima geldi gidip alayim ehliyeti diye gittim sinava girdim gectim , hemen pesine direksiyon sinavi oldu , turladik yani abi ile aldim ehliyeti. Pasaport - I-94 ve Arac sigortasi istemislerdi evrak olarak.

Direksiyon sinavinda . Three To Turn dedikleri birseyi yapmanizi istiyorlar. Daha once ne oldugunu anlamadiklari icin kalan arkadaslar bana anlattigindan ayni duruma dusmedim. U donusu gibi birsey. Daha dogrusu 3 seferde U donusu. Saga yanasip dur. Tam sol yap ilerle dur. Tam sag yap geri gel dur. Bunlari yaparken de yan ve dikiz aynana bakman lazim. Haa birde stop tabelasinda 4 lastik tam duracak. Digerleri klasik ayna kontrolu sinyal vs.
    Diger populer uygulama da . isaret verdigimde onune kucuk bir cocuk cikmis gibi frene bas demeleri. Bana onu yaptirmadi nelere bakiyo bilmiyorum ama o anda yedigi ters G ile neye bakabilirki zaten.

Maas musterisi oldugum banka 4 yildir bana kredi karti vermiyor. Esim calismiyor , SSN yada TIN yok. 4000$ limitli kredi karti aldi citibank tan ( BESTBUY) 6-7 ay once.

Turkcell wowifi inanilmaz bir ozellik , 4 yildir kullaniyorum.Ayda 49Tl odeyerek , Turkiye ile , Turkiye deymis gibi kesintisiz , net , gecikmesiz , gorusuyorum. Telefonu wifi ye baglamak yeterli.

Carsamba gunleri THY nin Washington-Istanbul ucusu en ucuz ucustu covid ten once , su an nasil bilmiyorum. 640 dolara gidis gelis bilet almisligim var.

Telefon hatti verizon kullaniyorum , yasadigim yerde en iyi ceken saglayici oldugu icin. 5gb internet , limitsiz konusma ve mesaj 55$. Hanim ve cocuklara aile paketi aldim. 3 Hat icin toplam 128 dolar oduyorum.

Ev interneti spectrum 200mbps aylik 80$ , bu baslangic paketi. 400mbps istersen 115$

Vatandas degilsen , evin fiyatinin %40 ini pesin odemek kaydi ile , kredi kullanarak ev satin alabiliyorsun.

Aracinizi sattiktan sonra , plakayi teslim etmedeen once , sigortayi iptal ederseniz cezasi 55$

Banka kredi karti scoru farkli , tasit kredisi scoru farkli , ev kredisi scoru farkli. Kredi puani onemli bir ayrinti burda.

Benim yasadigim yer gocmenlerin tercig ettigi bir yer degil , is imkani vs cok yok ayrica pahali ve bolgenin en yuksek vergi oranlarina sahip. Golf meraklilarinin yasadigi , uluslar arasi buyuk golf turnuvalarinin yapildigi , yemyesil bir sehir. Yani sehir komple golf sahasi diyebiliriz aslinda. O yuzden Amerikali olmayan biri ile alakali islem yapma tecrubeleri sifir. Belki onun zorlugunu yasamisimdir. Fazla gocmen olan buyuk sehirlerde daha kolaydir , mesela New Jersey de yasayan Turk biri bu konulari daha kolay asmistir diye tahmin ediyorum.

ITU nun SUNY programi ile illinois e universite okumaya gelen cok fazla Turk ogrenci var mesela , patir patir araba alip ustune de normal sayilabilecek fiyatlarda sigorta kestirip biniyorlar.

Aklima gelenler bunlar. Dedigim gibi birakin eyaletler arasi farki , eyalet icerisinde bile farkli uygulamalar olabiliyor.

Bir iki kelimesi birilerinin isine yararsa ne mutlu.
    Teşekkürler detaylı bilgiler için...

North Carolina diyince aklıma hep MJ yani Jordan geliyor

Anladığım kadarıyla yaşamak içinde güzel bir doğası var

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı nyz_61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    s.a. abilerim arkadaşlarım.. bu konu hakkında hiç bilgim olmadığı için öğrenmek açısından soracam şeyi mazur görün. Bu green card denen şeye başvurmak için ne yapmak lazım. şartları nedir ne değildir.. bilgi verebilirmisiniz....
    En az lise diploması
    Geçerli pasaport
    ABD vize ölçülerinde fotoğraf

Bunlar başvuru için gerekli olanlar bunlar.

Lise mezuniyeti yoksa ABD nin yayınladığı meslek listesinde ispatlayabileceğiniz mesleğinizin 7 ve üzeri puana sahip olması gerekir.

Başvurular Ekimin ilk haftası başlar kasımın ilk haftası biter.

Daha fazla bilgi için yeşilkart forum a bakabilirsin Facebook grupları da var aynı adla.

Bol şans.....

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R21TURBO 41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Olabilir. Sizin yazdiklariniz da NC icin tamamen yanlis.

Sadece eyaletler arasi degil , ayni eyaletin farkli sehirlerinde farkli uygulamalar var diye belirttim zaten.

Mesela. Bir arkadasa araba almak icin 8-10 bayi ve galeriye gittik amerika ehliyeti olmadigi icin araba satmadilar. Ayni eyaletin farkli sehrinde bayi satti bize arabayi. Pasaport ve turk ehliyeti ile. Hic sorun olmadi. 11.000$ a satin alinan arabaya 2200$ trafik sigortasi cikmasina sorun demezseniz tabi. ​

Ehliyet almaya gittiginizde , baska ulkeye ait mevcut ehliyetin suresi ne kadar kalmis , ulkeye ne zaman girmissin bakmiyorlar burda. Gocmen vizen varsa 5 yillik , gocmen olmayan vizen varsa I-94 formunda yazan tarihe kadar ehliyet alabiliyorsun. Sinav limiti yok , haftada 1 kez sinava girebiliyorsun , istersen 50 kere de gec , istersen 100 kere de.

Arabayi aldiktan sonra plaka almakla ugrasmiyorsun , zaten bayi yada galeri 400 ila 800$ para aliyor bu isleri halletmek icin. Kagit gecici plakayi takiyorlar gidiyorsun. Gecici plakanin suresi dolmadan DMW gercek plakani evine gonderiyor. Plaka beklerken 55$ ceza makbuzu ile beraber , ehiyetiniz olmadigi icin plakaniz cikarilmamistir yazisi alan da var ; Gelen plakayi begenmeyip plakasina adini yazdiran da.

Turk ehliyeti ile sigorta kestirirsin , amerikalinin 60$ odedigi trafik sigortasina 1600$ odersin NC eyaletinde.

Benim North Carolina eyaletinde edindigim tecrubeler bu sekilde. Muhatap oldugunuz galeri , bayi , sigortaci tecrube sahibiyse , yani amerikali olmayan kisilere araba satma , sigorta kesme gibi tecrubeleri varsa , arka kapilardan dolasip cozum buluyorlar.

Sorun yasamamak , olasi problemleri ortadan kaldirmak , sacma sapan paralar odemek istemiyorsaniz. SSN + Amerika ehliyeti edindikten sonra araba alin . Hatta paraniz olsa da , cuzi bir miktarini kredi kullanin kredi puaniniz olussun ve yukselsin.
    Ben bu yuzden genelleyici bilgilerden kaciniyorum ve sadece Texas uzerine konusmaya calisiyorum. Dediginiz gibi, birakin eyaleti, sehir sehir bile degisiyor.... Onuda birakin DMV'de ayri siralarda bile farkli islem yapilabiliyor

Bende sizin gibi bazi masraf ve sureclerimi bir bosluk bulunca buraya aktarayim... dursun bir kenarda...
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hddsheriff Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    En az lise diploması
    Geçerli pasaport
    ABD vize ölçülerinde fotoğraf

Bunlar başvuru için gerekli olanlar bunlar.

Lise mezuniyeti yoksa ABD nin yayınladığı meslek listesinde ispatlayabileceğiniz mesleğinizin 7 ve üzeri puana sahip olması gerekir.

Başvurular Ekimin ilk haftası başlar kasımın ilk haftası biter.

Daha fazla bilgi için yeşilkart forum a bakabilirsin Facebook grupları da var aynı adla.

Bol şans.....
    Çok teşekkür ederim...

Bad-Fast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel bilgi vermiş @R21TURBO 41 arkadaş saolsn , her ne kadar eyalet fark etse de tecrübe paylaşmak çok güzel oldu
    Bir Okumuş Cahile Birde Yaşayan Ölü'ye Ne Dersen De Anlatamazsın...

R21TURBO 41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı semavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    birakin eyaleti, sehir sehir bile degisiyor.... Onuda birakin DMV'de ayri siralarda bile farkli islem yapilabiliyor
    Bu süperdi yalnız. O kadar çok şey varki paylaşacak. Plakamı ILKER-41 almak işin DMW ye gittim , burda olmaz Raleigh ( Başkent ) e gitmen lazım , her yıl vergine ilave 290$ ödersin dedi. 10 gün sonra , yeni gelen bir arkadaşa plaka almak için aynı DMW ye gittik başka memura denk geldi işmemi bittikten sonra sordum adam birşeyler yaptı , 1 hafta sonra evine gelecek istediğin plaka , yıllık vergine ilave 38$ odicen dedi. 2 yıldır yazdığım plakayı kullanıyorum. Şu an istediğim plakayı telefondaki basit bir uygulamadan alabiliyorum Türk , Amerikalı tüm arkadaşlara özel plaka aidım. Şirket otoparkı nufus müdürlüğü gibi oldu

Aynı taktiği Tennessee de denedim olmadı hepsi 390$ Yıllık dedi.
    ^^ Insallah ; Masallah ile maneviyatiniz gelisir , guzellesir. Arabani gelistirmek guzellestirmek istiyorsan , para harcamalisin. ^^

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bad-Fast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok güzel bilgi vermiş @R21TURBO 41 arkadaş saolsn , her ne kadar eyalet fark etse de tecrübe paylaşmak çok güzel oldu
    Teşekkür ederim , dediğim gibi 1-2 kelimesi birilerinin işine yararsa ne mutlu. Ben ilk zamanlarımda @semavi ye özelden mesaj atıp birşeyler sorduğumu çok iyi hatırlıyorum. Bu tarz yardımlaşmalar güzel şeyler. Ben de elimden geleni her zaman yaparım.
    ^^ Insallah ; Masallah ile maneviyatiniz gelisir , guzellesir. Arabani gelistirmek guzellestirmek istiyorsan , para harcamalisin. ^^

blumenberg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    green card çıktıktan sonra hemen mi gitmek gerekiyor yoksa 1-2 sene bekleyince hak kaybı oluşuyor mu?
    ( 🔴🔴 VETTE 🔴🔴 )

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı blumenberg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    green card çıktıktan sonra hemen mi gitmek gerekiyor yoksa 1-2 sene bekleyince hak kaybı oluşuyor mu?
    GC sonuçları açıklandıktan sonra kazandıysanız 1-2 ay içinde ds 260 formunu gönderiyorsunuz sonra size bir dosya numarası veriliyor.

O dosya numaraları aylara göre konsolosluğa görüşmeye gidiyor. 1-1000 arası Eylül 1001-2000 arası Ekim gibi.(rakamlar farazi)

Görüşme öncesi sağlık kontrolü vs var. Herşey okey olursa GreenCard vizeniz pasaportunuza basılıyor.

Basıldığı tarihten itibaren 6 ay içinde ABD'ye giriş yapmanız lazım.

Yani kazandım hadi gidiyorum deseniz en az 1-1.5 yıl sürüyor ABD ye girişiniz.

6 ay içinde girmezseniz hakkınızı kaybedersiniz. Gideyim 2 gün kalır dönerim derseniz oda olmuyor. Belirli süreleri var.

Vatandaşlık alana kadar 1 takvim yılının yarısından fazlasını ABD dışında geçiremezsiniz gibi. Bilenler tam süreleri yazarlar. Bu süreleri aşarsanız yine hakkınız yanıyor.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkred Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Vatandaşlık alana kadar 1 takvim yılının yarısından fazlasını ABD dışında geçiremezsiniz gibi. Bilenler tam süreleri yazarlar. Bu süreleri aşarsanız yine hakkınız yanıyor.
    Vatandasliga basvuru yaptiginizda . geriye donuk 5 yil icerisinde , toplamda 6 ay dan fazla amerika disinda kalmamis olmaniz gerekli. Ayrica tavsiyemdir , green card ile yasadiginiz donemde Amerika disina ciktiginiz gunleri ve nedenini not alin. Nereye gittin , neden gittin , ne kadar kaldin vs vs. Tarihleri I-94 sayfasinin seyehat detaylarindan bulursunuz ama buyuk ihtimal sebebini hatirlamazsiniz. GC dan vatandasliga gecen herkezin soyledi ; Her bir cikisin sebebini detayli olarak soruyorlar. Aklinizda bulunsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    süper bilgiler ile devam ediyor , ben ve 2 arkadaşım bu sene başvurcaz , aklımdaki soru ilk şu aslında uberi bilen varsa sevinirim , birimize çıktı diyelim biz los angeles a gitmeyi düşünüyoruz , 1 kişinin çalışma izni olsa diğer kişiler onun üstünden uber yapsa sıkıntı olur mu ? green kartı olan adam gittiği gibi ehliyeti alıp uber yapabilir mi misal

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam birinize çıktı diyelim tamam da üçünüz nasıl gideceksiniz. Diğerleri kaçak mı gidecek ? O kısmı anlayamadım.

Yukarda da yazmıştım UBER 1 yıllık ehliyet istiyormuş bazı eyaletlerde ama lyft te sorun olmuyormuş. Ehliyetinizi alınca lyft yapabiliyormuşsunuz. Öyle okumuştum zamanında.
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

TechTurkey M_PROJECT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Bad-Fast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    süper bilgiler ile devam ediyor , ben ve 2 arkadaşım bu sene başvurcaz , aklımdaki soru ilk şu aslında uberi bilen varsa sevinirim , birimize çıktı diyelim biz los angeles a gitmeyi düşünüyoruz , 1 kişinin çalışma izni olsa diğer kişiler onun üstünden uber yapsa sıkıntı olur mu ? green kartı olan adam gittiği gibi ehliyeti alıp uber yapabilir mi misal
    uber ansizin sizden hesap dogrulamasi istiyor. Nasil ? Selfie cekerek tabiki. o yuzden bir hesabi alir ortak kullaniriz pek mumkun degil.
    Straights are for fast cars, but turns are for fast drivers!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkred Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam birinize çıktı diyelim tamam da üçünüz nasıl gideceksiniz. Diğerleri kaçak mı gidecek ? O kısmı anlayamadım.

Yukarda da yazmıştım UBER 1 yıllık ehliyet istiyormuş bazı eyaletlerde ama lyft te sorun olmuyormuş. Ehliyetinizi alınca lyft yapabiliyormuşsunuz. Öyle okumuştum zamanında.
    diğer arkadaşlar dil okulu gibi şeyleri değerlendirecek

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı M_PROJECT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    uber ansizin sizden hesap dogrulamasi istiyor. Nasil ? Selfie cekerek tabiki. o yuzden bir hesabi alir ortak kullaniriz pek mumkun degil.
    bunu hiç duymamıştım bak , bir türk olarak aklıma hemen hazır başka telefondan selfi fotosunu çekmek geldi

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    7 senedir basvuruyorum, umarım o sene bu sene olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    greencard çıkarsa ailemi yanıma alabiliyor muyum ? ( evli değilim , bahsettiğim anne ve baba )

hddsheriff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı atituti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    greencard çıkarsa ailemi yanıma alabiliyor muyum ? ( evli değilim , bahsettiğim anne ve baba )
    Teorik olarak evet ama uygulamada 15-20 yıl süren dosyalar var. Tabi 5 yıl sonunda vatandaş olduktan sonra geçerli bu yazdıklarım

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)