User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
63 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Gurbetçi Olmak...

rebeloghy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @eregli42 Dostum sana tavsiyem git diyenlere +1, erasmus ile 1 yıl Polonya'da yaşadım.

Öncelikle Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya göçmenliği araştır başvurularını bir dene. Avrupa'dan iyi durumdalar. Ancak Avrupa bitti şöyle böyle diyenlere bakma, yukarıda çok güzel örnekler verilmiş. Adam Berlin'in göbeğinde hala tavuk bakan, sokağa tüküren, arabasını yamuk park eden kişilikten çıkamıyor, kanda var o. Sonra evrupa şeyle bele.

Polonya anti-müslümancı, küçük şehirlerinde yabancılara alışık olmadıkları için tip tip bakan garipseyen değişik insanlarla dolu falan denir, sen uyum sağladıktan sonra tek bir kavgaya tartışmaya karışmadan yaşar gidersin.

Polonya için de bir bakınmanı tavsiye ederim, neden dersen; oradaki çoğu inşaat tadilat işlerini almancı türkler falan yapıyordu. Sanıyorum ki program - dil bilen mühendise ekmek çıkabilir.

Ben 1,5 yıldır çalışıyorum, işimi sevmesem uyku uyumadan nette gezinip gidecek yer arardım. Gerçekten çaba sarf ederek arayınca nerelerden neler bulunuyor... Forumda Ahmet Mehmet in kurulu düzeninde parasını kazanıp aldığı arabasına yaptıklarını inceleyerek geçen vakitte, kendi geleceğin için neler bulabilirsin. Bunu hepimiz yapıyoruz, işimize yaramayan şeyler çok vaktimizi alıyor. Ancak atlanan nokta biraz burada, biz vakti harcayıp günler akıp giderken; güzel bir fırsat olsa giderim diyoruz hani.

O güzel fırsat diye bir şey yok abi, lotodan para çıkar, ama karşına ben x ülkedeyim seni arıyordum sonunda buldum diye biri çıkmaz. Sen araya araya delik deşik edeceksin, bin tane yere yazacaksın belki biri dönecek.
    Çok yakın bir tanıdığım, hem sistem mühendisi hem eski bordo bereli bir kişi; amerikaya yerleşti. Yanmaz paneller, gerçek karbonla yapılan üretimler falan çok alakalı olmadığım alanda üretim yapan bir amerikan firmasında üretim akışlarını değiştirdi. Üretim müdürü oldu. Yıllar süren çaba bu.
    Sonunda şirket başvurdu ama devlet soruyor koca ülkede adam mı yok da senin şirketin için göçmen kabul edeyim ben diye; yani buradan sadece iş ilanı bulup başvurmak da değil orada iş bulup düzen kurmak, malesef biraz daha fazlası gerekiyor.

Tavsiyem yaşam kalitesi yüksek ülkelerin göçmenlik başvurularına bir bakın, sonrasında arap ülkeleri vs daha küçük ülkelerdeki işleri kovala, bir de çok uluslu şirketlerin global programları oluyor. Elbette inşaat alanında da vardır, bir araştırıp bakın derim.

Çay içeyim diye ara vermiştim, az vakitte yazı karışık olduysa kusura bakmayın akşam yine yazarım.
    -Fırat

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @rebeloghy ben de 1 dönem Macaristan'da erasmus yaptım. Kaldığım süre boyunca hiçbir ülkede hiçbir şehirde ırkçılığa uğramadım. Hatta italyada çoğu kez yol sordular italyanlar bana Turisti durdurup yol sormazsın herhalde adamlar Romanın,Venedik'in yerlisi sandı beni Dediğiniz gibi uyum sağlamayana evrupa öyle evrupa böyle. 5 aylık dönemde sadece 1 kez kazıklandım o da hırvatistanda taksici 30-40 liralık bi yere 100 lira istedi 90 lira verdim Ülkemiz o kadar namuslu güzel ki geçen sanayide haberim olmadan hava filtrem değiştirilmiş 30 tl ye yan sanayi ürün takılmış. Çıkar al geri de diyemiyosun. Giren sana giriyo. Velhasıl kelam gerçekten destekleriniz için teşekkür ederim.

CVK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba dostum

Ben de okul bitince askere gitmedim. Makina bitirdim YTÜ de. Bittikten sonra 4-5 ay iş aradım. O esnada boş durmayım diye dil kursu yaptım. Otomotiv firmalarında çalışmak istiyordum ortalamadan dolayı elendim. 2.6 ortalamam

Akabinde trakyada alakasız bir iş buldum. Arkadaşlarım beyaz yaka triplerindeyken hatrı sayılır para kazanıp sıfır masrafla birikim yaptım. Araba da aldım vs.

En son birikimlerle Almanya ya geldim master için.

Sana tavsiyem üçe beşe bakmadan bir iş bulmaya çalış. Akabinde yurtdışı planın olsun mutlaka. Çünkü yavaş yavaş farkediyorum Türkiye'de hayat bu insanların yaşadığı hayata göre çok zor.

Bu arada benim de aile memur, kendi yağında kavrulan insanlar. Ben de kendi yağımda kavrulmaya çalışıyorum.

Sana başarılar dilerim.

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    git!

(on karakter)
    turbocuk istiyoruz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @CVK aslında kafamda Avustralya var okuduğum üni ve bölüm akredite ielts 6 puan aldığımda vizem çıkacak fakat gittiğimde iş kurdum düzen kurdum diyene kadar belli bi masrafım olacak ve bu masrafı babamın sırtından karşılayamam bugün AU doları 3 TL o yüzden sizin yaptığınız gibi birikim yapıp o şekilde yurtdışına bi şekilde açılabilirim. Fakat 1800 lira maaşlı bi işe girdiğimde bir birikim sağlayamam o para geldiği gibi gider farkına varmadan. AU için tek sıkıntı mezun olduktan sonra 2 yıl içinde başvuru yapıp vizemin onaylanması gerekiyor ve birikim yapmak için çok zamanım yok.

CVK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eregli42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @CVK aslında kafamda Avustralya var okuduğum üni ve bölüm akredite ielts 6 puan aldığımda vizem çıkacak fakat gittiğimde iş kurdum düzen kurdum diyene kadar belli bi masrafım olacak ve bu masrafı babamın sırtından karşılayamam bugün AU doları 3 TL o yüzden sizin yaptığınız gibi birikim yapıp o şekilde yurtdışına bi şekilde açılabilirim. Fakat 1800 lira maaşlı bi işe girdiğimde bir birikim sağlayamam o para geldiği gibi gider farkına varmadan. AU için tek sıkıntı mezun olduktan sonra 2 yıl içinde başvuru yapıp vizemin onaylanması gerekiyor ve birikim yapmak için çok zamanım yok.
    Kredi çekebilir ailen, kafaya koyduysan illa gitmeyi orada iş vs bulduğunda kapatırsın onu.

turbo&quattro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaşın genç.. Elinde diploman var..
    Askerliğe harcadığın vakte yazık, gideceksen direkt şimdiden git..
    19-20 yaslarinda Londraya gitme sansim vardi ama aman askerlik aradan ciksin vs diyerek vazgecmistim. Askerligimi yaptim Tr de ama askerlige giden kayip zamani yurtdisinda kisisel gelisimim icin harcasaydim hayat su an bambaska olurdu. Benim maceramda askere zamaninda gitmek en mantikli seydi ama uzun zamanda bakinca hayatimdan giden cok buyuk bir kayip olarak gorunuyor. Hos O zaman bedelli yoktu birsekilde halletmek gerekiyordu askerligi ama su an hersey daha kolay. Ben senin yerinde olsam bir dakika durmam cikar giderim neresi olacaksa. Ben 25 yasimda ayrildm keskelerimin basinda her zaman daha erken ayrilsaydim geliyor.
    Aile tabiki hepimiz icin kutsal. Is icin baska bir sehirde yasadigini varsayalim aileni yilda kac kere gorebileceksin? Ramazan bayrami, kurban bayrami belkide yillik izin. Ben 10bin km uzakta yasamama ragmen ailemi yilda en az 3-4 kere goruyorum. Iki ay once Tr deydim, bu hafa sonu tekrardan gelecegim ailemle vakit gecirmek icin. Yurt disina cikmak demek aileden kopmak demek Degil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @turbo&quattro askerlik için tecili bozduktan sonra iyiden iyiye düşünmeye başladım gurbet işini. Zira aklımdaki yurtdışı planı sadece 5 yıl içindi. Şimdi askerden döndüğüm süreci düşününce yine aynı tabloyla karşılaşacağım gerçeği.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Git dostum bekleme boşuna, bekleyince bişey kazanmıyo insan.
    Sektörlerimiz farklı tabi ama,7 yıl bankacılıktan sonra IT sektörüne geçtim. Bankadayken Grup müdürü tanıdığı olan bir arkadaşım vardı, başka bölüme geçmek için görüşme yapmıştı salı günü aradılar ptesi geçiş yapabilirsiniz onaylandı diye.. Kız acayip sevinçliydi grubundaki kişilerle anlaşamıyordu vs. Cuma günü insan kaynakları aradı sizin geçişiniz maalesef olmuyor ancak kadro açılınca ilk sırada olcaksınız demişler. Kız deli gibi şaşırmıştı telefonda kapattı kendine gelince bi kez daha aradı konuştuğu kişiyi, benim işim neden olmadı diye sorduğunda insan kaynaklarındaki utana sıkıla söylemiş " Genel müdür yardımcımız bilmemne beyin tanıdığı talepte bulundu,o bölüme geçiyor"...

Anıl E. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    152 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizden geçti artık,kaçan kurtulur.

hayatında başarılar kardeşim.
    imzasız..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı eregli42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    @turbo&quattro askerlik için tecili bozduktan sonra iyiden iyiye düşünmeye başladım gurbet işini. Zira aklımdaki yurtdışı planı sadece 5 yıl içindi. Şimdi askerden döndüğüm süreci düşününce yine aynı tabloyla karşılaşacağım gerçeği.
    Yahu gurbet ne demek eskidenmis onlar. Zaman degisti gunun her dakikasi ailenle sevdiklerinle gorusebilirsin. Dunyanin en uzak noktasina gitmek bile artik cok kolay. Egerki biryerlere gideceksen o yerin br parcasi ol, acik goruslu ol, kulturunu ogren, bayramlarini kutla, dilini ogren, dinini bil vs.. Bir gun ulkene don ama tabiri caizse ot olarak donme. Burada cok goruyorum 15-20senedir burada yasayan ama ingilizcesi agu magudan ibaret, bir tane abd li arkadasi olmayan, hayata hcbirsekilde adapte olamamis her seferinde dinden dolayi, irktan dolayi dislandigini dusunen ezikler. Bunlar gibi olma..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @turbo&quattro thanksgivingte insanları yemeğe davet et davet edilen yemeğe icabet et, alkol kullanmasan bile o insanlarla eğlenmeye git, sadece orda yaşamış olmak için orda olma oraya adapte ol, oranın bir parçası ol diyosunuz çok iyi anlıyorum. Yıllardır almanyada yaşayıp almanya hakkında bişey sorduğumuzda bilmeyen insanlar var. Hukuk nasıl işler sosyal haklar nasıl işler vs vs gibi durumlardan bahsediyosunuz. Basit bi örnek o yörenin kendine has festivali, önemli insanları, mesela en büyük meydanının ismi X olsun o X kişisi kimmiş o bölge için önemi ne onu bilmek gerekiyor gerçekten ya değilse gurbetçi kelimesindeki kişi oluyosun. hani orada doğmasa da nerelisin deyince amerikalıyım demesi gibi insanların. Yanlışım varsa düzeltin abi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    57 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen ondan bahsediyorum. Mesela benim canim bitanem teyzem yaklasik 50senedir Almanyada yasiyor ama sadece yasiyor sorsan iki keilme konusamaz.. Oyle olma diyorum, gurbetci olma diyorum. Yasadigin yerin parcasi ol, mutlu ol diyorum

EOZDAG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam konuyu tam okumadım yani önerildimi bilmiyorum ama bence maddi durum el veriyorsa başvurularınızı yaparken sadece iş başvurusu olarak değil intern'lere de başvurun hem gitme şansınızı arttırırsınız hemde en kötü gittiniz ya burası bana göre değilmiş dediniz döndünüz. Burada iş başvurusu yaparken elinizde yurtdışı deneyimi olur.
    123d

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turbo&quattro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen ondan bahsediyorum. Mesela benim canim bitanem teyzem yaklasik 50senedir Almanyada yasiyor ama sadece yasiyor sorsan iki keilme konusamaz.. Oyle olma diyorum, gurbetci olma diyorum. Yasadigin yerin parcasi ol, mutlu ol diyorum
    Eskiden oturduğumuz apartmanda fransadan kesin dönüş yapmış bir komşumuz vardı. Kadın fransada evden dışarı adımını atmamış. Okuma yazması yoktu. Adamda küçük bir fırın işletmiş. Övünerek anlatırdı fransada 30 yıl 30 kelime bilmeden yaşadım diye

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vallah arkadaşım imkanın varsa durma git...
    Ben 2 yıllık evliyim özel sökterde yaşadığım şehre göre maaşımda güzel ev aldım kredisini ödüyorum eşimde özel sektörde güzel bir işte çalışıyor ama şuan yaşanan gelişmelere ve piyasaya baktıkça özel sektörde çalışmak riskli ve bende şuan yurt dışına gitmek için bir tanıdık vasıtasıyla iş kovalıyorum eğer olursa ya tunus yada katar a gitme planım var. Çünkü ülke olarak artık yarın ne olacağını kestiremiyorum çalıştığım iş yeri iki ihale kaybetse yarın işsiz kalacağımı biliyorum. Onun için hazır bekarsın bence askerliğini yapmadan hemen yurt dışına git çalış ve hayatını kur...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu tekrar canlandırmak istedim. Daha çok kişiye ulaşmak fikirlerini almak adına. Saygılarımla.

RedCan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İnşaat sektöründe çalışan Harita Mühendisiyim.

1.5 yıl önce mezun oldum. Staj yaptığım firmalar okul bittikten sonra aradılar ve gelmemi istediler. Ben inşaat sektörüne yönelmek istedim. Bir çok firmaya cv gönderdim. Kariyerde, işkurda, yenibiriş.com da mesailer yaptım, sonuç tabi ki de nafile.. Facebook grupları üzerinden bir kaç iş buldum ve görüşmeye gittim. 3 firma ile görüştüm ve 3 olumlu dönüş yaptılar fakat işler hep şehir dışındaydı. Şuan ki işimi tesadüfler üzeri yolda buldum. (Konu uzun anlatıp sıkmaya gerek yok.) Fakat maaşı beklentimin altındaydı. Her gün işe kendime kızarak gittim. Pazarları dahil çalıştım. Yaklaşık 1 yıl sonra maaşıma %80 üzerinde zam aldım. 1500 çalışanlı firmada sadece ben zam aldım. Şu ana kadar oturup düşündüğümde hiç bir zararımın olmadığını fark ettim. Maddi olarak değil. Yeni mezun biri olarak bana koca işi teslim ettiklerini, herhangi bir ölçüm hatasında metrelerce küp betonun boşa gideceğini ya da iş makinelerinin saatlerce boşa çalışacağı riskini aldıklarını ve bana şans verdiklerini fark ettim. Firmanın aldığı bu risk bana fazladan verecekleri 500 liradan kat kat fazlaydı. Bunu anladıktan sonra zaten aldığım maaşın bir önemi olmadığını fark ettim. Çünkü edindiğim tecrübe parayla satın alınamayacak kadar değerliydi.

Başka bir ülkede yaşamak istiyorsan ve şansın varsa git. Bende gitmeyi düşünüyorum. İşimden memnun olmadığımdan değil. Farklı bir hayat için sadece.. Ama Türkiye'de kalmaya da niyetin varsa ücretine bakmadan bir işe girmelisin. Evet yıllarca okudun, paralar harcadın, ailenin senden beklentisi var (manevi anlamda) 5 bin lira maaş alman, altına araba vermeleri gerekiyor vs hepsini hak ediyorsun ama şimdi değil. Üniversiteden mezun oldun, 2 yıl kendine zaman ver. Yüksek lisans gibi düşün. Tecrübe yap. Kendini kanıtla. Şuan maaşı önemsemeyip işe girseydin 6 aylık deneyimin vardı ve firma azmini gördükten sonra inan sana zam yapardı.

Kısaca sana tavsiyem sabır et. İlk 1-2 sene maaşa takılma. Zaten bir işe girdikten sonra sana bir sürü iş teklifi gelecek emin ol. O hayalindeki mühendisliği 1 yıl unut ve çalışmaya başla. Bu firmaların yaptıklarını kesinlikle tasvip etmiyorum. Türkiye gibi bir yerde atanamayıp intihar eden ve cebinden sadece 6 lira çıkan öğretmenimizden daha şanslı olduğunu unutmamalısın.

Başarı dolu hayat dilerim..

TechTurkey Evrenoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    119 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eskiden oturduğumuz apartmanda fransadan kesin dönüş yapmış bir komşumuz vardı. Kadın fransada evden dışarı adımını atmamış. Okuma yazması yoktu. Adamda küçük bir fırın işletmiş. Övünerek anlatırdı fransada 30 yıl 30 kelime bilmeden yaşadım diye
    Boşa demiyoruz cehalet her daim bu memlekette prim yapıyor diye..
    Bravo, büyük marifet..

Ağaç da 100 yıl yaşıyor Fransa'da, tek kelime öğrenmeden odun olarak yeryüzündeki varlığını noktalıyor..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler