User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: banka icra borcu hakkında akıl verebilecek olan var mı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

banka icra borcu hakkında akıl verebilecek olan var mı?

Herkese merhaba
    burdan az çok tanıyanlar var beni 2015te bir lokanta açtım ya da açmak zorunda kaldım ya da ben öyle hissettim neyse
    1 buçuk sene sonra battık
    ama elimde ne varsa aldı götürdü bi 30 küsür lira nakitim bir kaç tane hacizim kaldı elimde
    artık oluruna bıraktım çok kafama takmıyorum çünkü takmanın sonu akıllıca şeyler değil
    bu süreç içerisinde birde oğlum oldu birazda bu durum masraf oldu
    sonra evime hırsız girdi ziynet eşyalarımızın hepsi çalındı falan uzatmiim;
    hacizlerden biri kayınpederin üstüne
    emekli ve tek evi var bizde alamazlar diye umursamadık zaten ödeme durumumuzda yoktu
    fakat kayınpeder evi daha önce bacanağına ipotek etmiş
    haliyle ev "haline münasır ev" statüsünden çıkıyor ve haczedilebiliyor
    davayı geçen hafta kaybettik (zaman kazanmak için mahkemeye vermiştik)
    şimdi avukatla pazarlığa oturmak istiyoruz
    avukat yapıcı ama 26 milyarlık anapara borcu 2 sene olmadan 47bin liraya çıkmış
    bu konuda nereye itiraz edebilirim ya da avukatın elindeki pazarlık imkanı nedir?
    dediğim gibi elimde arabayı falan satarsam 35-40 bin lira para çıkar
    çarşamba günü görüşeceğiz avukatla
    daha önce bu duruma düşen var mı aramızda?
    varsa ne yapalım pazarlık için bankanın genel müdürlüğüyle mi görüşelim?
    yardım lazım arkadaşlar
    "gafleti, zılleti ve cehaleti tattık. sıra sefalette."

Kullanıcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Size büyük ihtimal %84 ticari faiz uygulanmış. Mahkemeye faiz itirazında bulunun Hakimde inceleyip %8 faize indirebilir ama kesin diyemem.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yok o değil bence ödeme emri göndermişler ona itiraz etmiş itirazın iptali ile %20 icra inkar falan bindi herhalde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ödeme emri gönderilmiş cevap vermedik ona sonra 103 tebliği mi ne var onu gönderdiler
    bizde 103e itiraz ettik haline münahasır ev olarak sunduk itirazımızı ama tabi araştırılınca bacanaka verilen ipotek çıktı ortaya
    ilk celsede reddedildik 10 gün istinaf mahkemesine itiraz hakkımız var ama istinaf mahkemesine itiraz satışı engelliyor mu engellemiyor mu onu anlayamadım ben
    "İİK Madde 364/3- (Değişik: 2/3/2005-5311/25 md.)
    Temyiz yoluna başvurma, satıştan başka icra işlemlerini durdurmaz." diyor
    yani itiraz satışı durdurur mu?
    birde bu paranın 6500 ü kredi 10000 kkartı 10000 kmh hesabı toplam 26500 falan olmalı
    miktarı nasıl düzeltebiliriz 35 bandına çekilse ödeyip kapatıcam

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    doğru yanlış düşünmüşüm %24 gibi bir faiz işlemiştir. Ödeme emrini bilene gösterin birde icra dairesine hesaplatma yapın daha iyi olur

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @rebelh Abi böyle anlatmayla olmaz bu iş bir bilenin dosyayı ve ödeme emrini incelemesi lazım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    peki pazarlıkla faizi sildirme/düşürme durumu söz konusu mudur?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    peki pazarlıkla faizi sildirme/düşürme durumu söz konusu mudur?
    Abi avukat'la görüş pazarlık yap ama bankaylada görüş bazen bankalar müşteri kaybetmemek adına avukattan daha iyi fiyat verebiliyor. Yada bankada sağlam tanıdık varsa güzel indiririm yaptırır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yapı kredi bankasında tanıdığı olan var mı
    bankada bi gişede çalışan arkadaşım var pek bi işe yarayacağını sanmıyorum
    başka bi avukata danışıcaz birazdan bi ayak üstü yarında ofisine gidicez artık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    pazarlıkta oluyor borcun tamamını ödemeden ipotek kaldırmada herşeyi yapıyorlar .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gemsazr9 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pazarlıkta oluyor borcun tamamını ödemeden ipotek kaldırmada herşeyi yapıyorlar .
    hocam detay verir misiniz?
    bizim durumumuzda şu an tüm kozlar bankanın elinde gibi duruyor
    evin satış kararı çıktı isterse satıp belirttiği bedeli alabilir

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Haline münasip evde sonradan alacaklı olana karşı haczedilemez diyebilmek için yargıtayın verdiği istisna kararlardan birini yaşıyor olmak lazım.

Örneğin bu evi bir konut kredisi alan kişi adına ipotek ettirdi ise yargıtay bunu tanıyor ve ev sahibinin (Kayınpederiniz) lehine bir hüküm veriyor.

Aynı şekilde zirai bir kredi içinde bu taşınmazı ipotek ettirdi ise benzer bir yorumda bulunuyor.

Burada ölçüt öncelikle ilgili taşınmazın kayınpederiniz için gerçekten "haline münasip" bir ev olup olmadığı ve ne için ipotek ettirildiği.

Genel görüş x kredisi için evini ipotek ettiren diğer alacaklılar için de evi haczedilebilir kılıyor şeklinde.

Yukarıda sayılan ipotek tarzları için ise lehinizde bir durum var.

Ama mantıklı olan evini ilgili ipotek için haczedilmez kılan mal sahibinin haczedilmezliği diğer alacaklılar için öne sürebiliyor olmasıdır. Şahsi olarak ben de bu yönde düşünüyorum.

Haline münasip ev kavramıda şu aslında. emeklisin borcun var ama milyon TL lik villada oturuyorsun. Bunu bilirkişi marifetiyle tespit edip bu x kişisinin yaşam standartına göre fazladır diyerek kendisine "haline münasip" bir ev alacak kadar bakiye ayrıldıktan sonra ilgili taşınmazın satılıp alacaklıların borçlarının ödenmesi gibi.

yani bu gün bir emekle 2+1 90 m2 bir evde rahat yaşarken 5+1 evde yaşaması o kişi için subjektif nazarda fazladır.

Not: Avukat değilim, yazdıklarım sadece fikir vermek açısından. Profesyonel olarak bir destek almanız hak kaybına uğramamak adına size çok faydası olur.

Bu tür durumlarda hak düşürücü süreler olmakta o yüzden bu işle çok daha iç içe olan bir profesyonelden destek almak lehinize olur.

Şunu da söyleyeyim kardeşim de benzer şekilde battı 200+k rakamlarda borcu vardı bankalar bu borçları sattılar, borcu devralanlar uygun rakamlar ile tahsil etmek için sürekli arıyorlar. Bu borcu ödememek için bir sebep değil ama zorda kalan ve borcunu ödemek isteyen iyi niyetliler için güzel bir mekanizma.

Geçmiş olsun, inşallah en kısa zamanda toparlar hayatına daha iyi şekilde devam edersin.

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun umarım en yakın vakitte kurtulursun bu beladan.
    Instagram: mutusgarage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haline münasip evde sonradan alacaklı olana karşı haczedilemez diyebilmek için yargıtayın verdiği istisna kararlardan birini yaşıyor olmak lazım.

Örneğin bu evi bir konut kredisi alan kişi adına ipotek ettirdi ise yargıtay bunu tanıyor ve ev sahibinin (Kayınpederiniz) lehine bir hüküm veriyor.

Aynı şekilde zirai bir kredi içinde bu taşınmazı ipotek ettirdi ise benzer bir yorumda bulunuyor.

Burada ölçüt öncelikle ilgili taşınmazın kayınpederiniz için gerçekten "haline münasip" bir ev olup olmadığı ve ne için ipotek ettirildiği.

Genel görüş x kredisi için evini ipotek ettiren diğer alacaklılar için de evi haczedilebilir kılıyor şeklinde.

Yukarıda sayılan ipotek tarzları için ise lehinizde bir durum var.

Ama mantıklı olan evini ilgili ipotek için haczedilmez kılan mal sahibinin haczedilmezliği diğer alacaklılar için öne sürebiliyor olmasıdır. Şahsi olarak ben de bu yönde düşünüyorum.

Haline münasip ev kavramıda şu aslında. emeklisin borcun var ama milyon TL lik villada oturuyorsun. Bunu bilirkişi marifetiyle tespit edip bu x kişisinin yaşam standartına göre fazladır diyerek kendisine "haline münasip" bir ev alacak kadar bakiye ayrıldıktan sonra ilgili taşınmazın satılıp alacaklıların borçlarının ödenmesi gibi.

yani bu gün bir emekle 2+1 90 m2 bir evde rahat yaşarken 5+1 evde yaşaması o kişi için subjektif nazarda fazladır.

Not: Avukat değilim, yazdıklarım sadece fikir vermek açısından. Profesyonel olarak bir destek almanız hak kaybına uğramamak adına size çok faydası olur.

Bu tür durumlarda hak düşürücü süreler olmakta o yüzden bu işle çok daha iç içe olan bir profesyonelden destek almak lehinize olur.

Şunu da söyleyeyim kardeşim de benzer şekilde battı 200+k rakamlarda borcu vardı bankalar bu borçları sattılar, borcu devralanlar uygun rakamlar ile tahsil etmek için sürekli arıyorlar. Bu borcu ödememek için bir sebep değil ama zorda kalan ve borcunu ödemek isteyen iyi niyetliler için güzel bir mekanizma.

Geçmiş olsun, inşallah en kısa zamanda toparlar hayatına daha iyi şekilde devam edersin.
    hocam bu ipotek ticari kredi için 5 sene önce kullandırılmış
    kayın peder evi bacanağına ipotek ettiriyor ama esnaf kredisi değil ticari olduğu için sanırım haline münasip sayılmıyor

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı rebelh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam bu ipotek ticari kredi için 5 sene önce kullandırılmış
    kayın peder evi bacanağına ipotek ettiriyor ama esnaf kredisi değil ticari olduğu için sanırım haline münasip sayılmıyor
    Okuduğum kararlarda yargıtay ev ipoteği ve zirai kredi için yapılan ipotekleri geçerli saymış ve diğer alacaklılar açısından evin haczedilemez olduğuna hükmetmiş.

Ama bu durumda yorum şöyle olabilir (şahsi yorumumdur bu) x kişisi bu evi zaten y kişisi için haczedilebilir kılacak şekilde ipotek ettirmiş, dolayısıyla z kişisiz de x kişisinin taşınmazından alacağını haciz yolu ile tahsil yoluna başvurabilir şeklide.

Sıkı pazarlık ile ödenecek rakam indirilebilir. Bu arada ben ana para'nın artmasını anlamadım. Ana paraya faiz işlemesi tamamdır. Ama 10K olan ana para 2 sene sonra 20K oluyorsa onun 10K sı ana para diğer 10K sı faizdir. Orada bir hesap hatası ya da eksil bilgilendirme olduğunu düşünüyorum.

Ödeme emri gibi bir evrak ve detay hesaplama paylaşıldı mı sizinle ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    143 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    henüz paylaşılmadı çarşamba günü avukatla görüşücez
    bugün aradık ödeme gücümüz yok ne yaparız diye konuştuk akşam bize döndü bankayla görüşmüş 47bin tl demişler indirime yanaşmamışlar
    bankacılık sistemini az çok biliyorsak o 47bini alırlar diye düşünüyorum
    sorun şu ki 47 bini çıkartamıyorum ve benim yüzümden kayın pederin evi satılacak
    derdim 35 li rakamlara indirmek ama elimde koz yok itirazla sonuç vermiyor
    satışa engel olacak bir itirazda bulunmalıyım bu sırada da bankayla oturup pazarlığımı yapabilirim

bi kaç saattir hukuk forumlarını kurcalıyorumda allah herkese sabır versin bir sürü insan icralık geneli evli bebek sahibi kirada oturuyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    krediyi kullandıran banka müdürleri yardımcı olabiliyor . ipotek kaldırma konusunda . bizde oyle olmustu .eğer borcun kesin kapanacağına karsı güven olusursa yapabiliyorlar . indirim konusu gecen bir akrabamızı aramıslar kredi kartı borcu su kadar verseniz yeter demiş avukat indirim yapma yetkileri olmasa aramazdılar .

Ferhat_V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elindeki bütün nakiti topla git ödemek istiyorum bu kadarım var de..kalan miktarı ya taksit yapar avukata ödersin senet şekilde ki bunu geciktirmemeye çalışacaksın..
    yada bankayla görüş ama dosyan avukata devredildiyse banka pek bir şey yapmaz...ticari kredi yada kmh hesaplarında biriken faiz miktarını düşebiliyorlar..ama faizi 4 e de katlayabiliyorlar..gidip yüz yüze görüşün bir çözüm yolu üretir avukat illaki.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu ülkede 10m2 işletme açmak için evvela; ticaret kanunu, borçlar kanunu, ön muhasebe, bankacılık-belediye-vergi mevzuatı v.b bilmek gerekiyor. Bende benzer bir vakayı hafif hasarla atlattım.. Devlet teşvik vermesi gerekirken (para vermesin n azından almasın 1yıl) işletmeciyi alanen yontmaya çalışıyor.. Sonradan anladım ki neyi nereden kaçırabiliyorsan o sana kar kalıyormuş.. Sabırlar ve tez zamanda çözüm olur umarım..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler