User Tag List

Sayfa 1/6 123 ... SonSon
103 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Tüv-Türk Yanlış Lastik: Lastik jant uyumu hatalı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Tüv-Türk Yanlış Lastik: Lastik jant uyumu hatalı.

Merhaba arkadaşlar.
    Geçen hafta aracımla tüv türk e muayeneye gittim standart periyottaki bakımlarımı yaptırıp kontrolleri yapıp.
    Muayeneye aracımı soktum. İşlem bitip aracımın sorunsuz geçeceğini düşünürken ağır kusurlu muayeneden kaldınız demesiyle görevli beyin
    başımdan kaynar sular döküldü.
    Elime tutuşturulan kağıtta başlıkta yazdığım sebepten ötürü ağı kusur aldığımı gördüm.
    Aracımın kapı etiketinde bulunan jant lastik ebadının aracımın üzerindeki jant lastik ebadından farklı olduğu için geçemediğimide sorunca söylediler.
    Etiket bilgisinde 195/55/15 84v lastik bilgisi mevcut
    benim ise 205/50/16 lastiklerim var. 91v.

Şurayı anlamıyorum 2 yıl önceki araç muayenesinden kusursuz 205/40/17 lastikle geçen aracımın bu muayeneden kalması saçmalık değil mi?
    Yine bana mantıksız gelen tarafı aracımın orijinal jant lastik ölçüsüne her zaman en yakın ölçüleri tercih etmişimdir jant lastik hesaplamalarına baktığımda kabul edilebilir sapma sınırı olan %+-3 sınırını geçmediğimi söylememe rağmen kural böyle diyip başlarından savdılar.

Karşılaşan veya bu konu ile ilgili bilgisi olan var mıdır?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kanashibari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar.
    Geçen hafta aracımla tüv türk e muayeneye gittim standart periyottaki bakımlarımı yaptırıp kontrolleri yapıp.
    Muayeneye aracımı soktum. İşlem bitip aracımın sorunsuz geçeceğini düşünürken ağır kusurlu muayeneden kaldınız demesiyle görevli beyin
    başımdan kaynar sular döküldü.
    Elime tutuşturulan kağıtta başlıkta yazdığım sebepten ötürü ağı kusur aldığımı gördüm.
    Aracımın kapı etiketinde bulunan jant lastik ebadının aracımın üzerindeki jant lastik ebadından farklı olduğu için geçemediğimide sorunca söylediler.
    Etiket bilgisinde 195/55/15 84v lastik bilgisi mevcut
    benim ise 205/50/16 lastiklerim var. 91v.

Şurayı anlamıyorum 2 yıl önceki araç muayenesinden kusursuz 205/40/17 lastikle geçen aracımın bu muayeneden kalması saçmalık değil mi?
    Yine bana mantıksız gelen tarafı aracımın orijinal jant lastik ölçüsüne her zaman en yakın ölçüleri tercih etmişimdir jant lastik hesaplamalarına baktığımda kabul edilebilir sapma sınırı olan %+-3 sınırını geçmediğimi söylememe rağmen kural böyle diyip başlarından savdılar.

Karşılaşan veya bu konu ile ilgili bilgisi olan var mıdır?
    Ek bilgi araç üstündeki 16 jantlar yine Orjinal Honda jantı uyduruk bir jant değil.

osmanaydo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    TÜVTURK, kemeri yavaş yavaş sıkıyor.
    Düz adam___

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç kitapçığında kullandığınız ölçü yazıyorsa geçer, yazmıyorsa bırakıyorlar.
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araç kitapçığında kullandığınız ölçü yazıyorsa geçer, yazmıyorsa bırakıyorlar.
    Aracım 20 yaşında. Yaklaşık 10 kere muayeneye girdi ve hiç birinde bu durum kusur olarak yazılmadı. 20 yıldır jant lastik durumundan hiç bir kazaya karışmadım sorunda yaşamadım.
    Hani ne değişti de 20 yaşındaki aracımın orijinal ebata dönmem gerektiği söyleniyor abesle iştigal.

Son düzenlemede mesela egzoz etiketi ağır kusurdan tekrar hafif kusura çekildi.
    Ortada bir keyfilik durumu mevcut gibime geliyor.

by_hayali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Aracım 20 yaşında. Yaklaşık 10 kere muayeneye girdi ve hiç birinde bu durum kusur olarak yazılmadı. 20 yıldır jant lastik durumundan hiç bir kazaya karışmadım sorunda yaşamadım.
    Hani ne değişti de 20 yaşındaki aracımın orijinal ebata dönmem gerektiği söyleniyor abesle iştigal.

Son düzenlemede mesela egzoz etiketi ağır kusurdan tekrar hafif kusura çekildi.
    Ortada bir keyfilik durumu mevcut gibime geliyor.
    çok basit bir deneme ile tezlerini çürütebilirsin kaliteli bir sticker ile şuan üzerinde olan orjinal honda jant ve lastik ebatını kapı içine yapıştırıyorsun ve mutlu san
    SSD-S2k

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı by_hayali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok basit bir deneme ile tezlerini çürütebilirsin kaliteli bir sticker ile şuan üzerinde olan orjinal honda jant ve lastik ebatını kapı içine yapıştırıyorsun ve mutlu san
    Oda bir çözüm tabi ki ama hani bu işin ***** matematiksel hesapları var.
    Tamam şunu anlarım 15 dir aracımın jantı gitmişimdir 18 jantla 30 yanakla tamam anlarım freni amortisör sistemi yok kadran sapması falan filan derler yada bu ara moda olan çok geniş taban janta dar taban lastik takıp kavun karpuz görüntüsü oluşur anlarım.
    Fakat öyle bir durum söz konusu bile değil daha kaliteli daha yere basan orijinal ebattan büyük olmayan bir jant lastik kombinasyonu ile kalmamı anlamıyorum.

aqustic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu lastik jant muhabbeti yeni çıktı...Aynı durumdan dolayı ben de vosvosu muayeneye sokmadım şimdilik.Önlerde ince lastik,arkadada jant ofsetli oldugundan geniş tabanlı lastik var.
    Fakat geçenlerde şikayet üzerine bu uygulamadan da vazgeçildigi söylendi.Emin değilim.

by_hayali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Oda bir çözüm tabi ki ama hani bu işin ***** matematiksel hesapları var.
    Tamam şunu anlarım 15 dir aracımın jantı gitmişimdir 18 jantla 30 yanakla tamam anlarım freni amortisör sistemi yok kadran sapması falan filan derler yada bu ara moda olan çok geniş taban janta dar taban lastik takıp kavun karpuz görüntüsü oluşur anlarım.
    Fakat öyle bir durum söz konusu bile değil daha kaliteli daha yere basan orijinal ebattan büyük olmayan bir jant lastik kombinasyonu ile kalmamı anlamıyorum.
    burası TR kanka biliyosun bir hafta sonra bile ne olacağını kestiremiiyoruz
    kaputu açıp motoru gösterseydin bu sizin bildiğiniz civiclerden değil diye
    SSD-S2k

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı by_hayali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    burası TR kanka biliyosun bir hafta sonra bile ne olacağını kestiremiiyoruz
    kaputu açıp motoru gösterseydin bu sizin bildiğiniz civiclerden değil diye
    Kanka haklısın bu cümleyi kurmayı sevmiyorum ama burası Türkiye her gün yeni bir şeye uyanıyoruz.
    Şimdilik bulup artık bir jant lastik gireceğiz tekrardan.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Malesef yeni uyduruk sistemleri tüvün
    Geçen haftalarda 2 araç götürdük onlarda jant muhabbetinden kaldı sonra mersoya jant takacaktım önce muayne sonra çıkarçıkmaz jantçıya gittim taktım 17 leri bunlarla başa çıkılmaz
    Bi jantçıya gidin muaynelik kiralayın aracınızın ebatlarında sonra geri takın jantlarınızı
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ya adamlar nerede saçmalık var, oradalar, muayene işinin de suyunu çıkarıp Türk işine çevirdiler 5-10 senede.

Böyle mal mal şeylere takılırlar ama km düşürme üçkağıdı "hafif" kusura çevrilir.

Eksoz emisyonunu da hafife çevirdiler geçende. Kimlerin canı yandı kime ne olduysa, beyinsizler uygulamayı geri adım şeklinde yaptılar. Bir de güya hala tehdit ediyorlar, yok efendim yolda yakalanıp bilmemne olursan cezası varmış. Nasıl yakalanacaksın da nasıl tespit yapacak trafik polisi. Katı söküyorum ben de hemen yarın o zaman. Gel tespit et bakalım.

Mal oğlu mallar.

Ondan sonra yok plakada delik olmayacakmış, yok bilmemneymiş. Bir defa bir istasyondan diğerine bir standart yok. Hepsi kafasına göre davranıyor. Oradaki bi mal görevlinin insafına kalıyorsunuz.

Yapabiliyorsanız şikayet falan edin diyeceğim ama çok fazla dayanağınız yok gibi. Tolerans sınırı dahilinde falan demeniz işi değiştirmez herhalde, anlamazlar çünkü.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kapı içindeki etiketi sökmüş olsaydın ne yapacaklardı peki?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Malesef yeni uyduruk sistemleri tüvün
    Geçen haftalarda 2 araç götürdük onlarda jant muhabbetinden kaldı sonra mersoya jant takacaktım önce muayne sonra çıkarçıkmaz jantçıya gittim taktım 17 leri bunlarla başa çıkılmaz
    Bi jantçıya gidin muaynelik kiralayın aracınızın ebatlarında sonra geri takın jantlarınızı
    Birilerinin elinde jant lastik stoğu kalmış olabilir onu eritiyordurlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kukuleta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kapı içindeki etiketi sökmüş olsaydın ne yapacaklardı peki?
    Onuda sordum 20 yaşında araç ya o etiket olmasaydı ne olacaktı diye sordum? Sistemden kontrol edip o şekilde bir jant lastik var mı diye bakacaktım diye cevap verdi görevli.

Aksel35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kapı eşiğinde desteklenen ölçülerin hepsi muayene için uygun mudur? bilen var mı 5-6 ölçü yazıyor farklı jant ölçülerinde.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Aksel35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kapı eşiğinde desteklenen ölçülerin hepsi muayene için uygun mudur? bilen var mı 5-6 ölçü yazıyor farklı jant ölçülerinde.
    Üretici onları yazdıktan sonra muayeneye ... yemek düşer

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    birebir aynı sticker yaptırılır istediğin olcuyu yazarsın şuan güncel cozum bu şekilde

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçen sene orjinal ebatı 195/65/15 olan aracımı önler 225/40/19 arka 245/40/19 ebat jant lastikle muayeneye soktum.aracı teslim alırken aynı şekilde kapı içi etiketindeki ölçülere bakarak bu ne dedi, kesin kaldık dedim, kusursuz geçti araç.aracımda coilover vardı ve öne parmak girmiyordu neredeyse.
    Buara herşeye takıyorlar, tedbirli olmak gerek.geçenler de ön cam filmi cezasından zor kurtuldum, ilk fırsatta da söktüm.benimle beraber çevirdiği bir arkadaşı jant lastik basıklık konusundan aracını bağladı memur bey.Bu ara uslu durmak en güzeli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler