User Tag List

Sayfa 351/386 İlkİlk ... 251301341349350351352353361 ... SonSon
7320 sonuçtan 6.651 ile 6.669 arası

Konu: Corona Virüs Güncel!!!

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı muratburunce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2. doz biontech'imide oldum kol ağrısı harici bir sıkıntı yapmadı inşallah başka sıkıntıda yapmaz
    Yav annemler oldu ikisi de yamuldu bi gün boyunca, annemde halsizlik yaptı, babamda artı ateş yaptı ufak çaplı. Ama 1 gün dolmadan gidiyor yan etkiler direkt.

Asıl ilginç olan ise, kayınpeder ve onun annesi (87 yaşında) oldu, kol ağrısı bile neredeyse çekmediler. Çok şaşırdım.

Hepsi de 3.doz bu arada.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hadi tedirginliklerde şunda bunda haklı olunabilir de, aşı konusunda millet olarak şuna gülüyorum yalnız;

Eczaneden reçetesiz antibiyotik almaya çalışan, eşin dostun "hee ben gullandım çoh iyi geliyo" diyerek tavsiye ile ilaç kullanan insanlar, facebook'ta whatsapp'ta teyzelerden gelen mesajlarla aşı karşıtlığı yapıyor ya, en çok o komiğime gidiyor.

Veya sağda solda mal mal konuşan akraba eş dost arkadaş, bir anda bu konuda aydınlanma yaşıyor, bugüne kadar kullandığı hiç bir ilacın, aşının, şunun bunun sürecini bilmeyen adam, gelip "bilün mü biyondek daha üçüncü fazı bitirmemiş, ben olmam" diye ahkam kesiyor.

Aşı olmam, ama istediğim ortama girerim diyene ise cevabım net. Nah girersin Senin özgürlüğün ise benim özgürlüğüm ne olacak? Bencilce düşünceler...
    Onu bırak, ilaç içinden çıkan küçük kağıtları okusa insanlar, korkudan o ilacı almazlar.
    Özellikle "yan etkiler" kısmı.
    Herkeste yan etki olacak diye birşey yok ama olursa ölebilirsin bile.
    Okumadan imzalamam.....

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yav annemler oldu ikisi de yamuldu bi gün boyunca, annemde halsizlik yaptı, babamda artı ateş yaptı ufak çaplı. Ama 1 gün dolmadan gidiyor yan etkiler direkt.

Asıl ilginç olan ise, kayınpeder ve onun annesi (87 yaşında) oldu, kol ağrısı bile neredeyse çekmediler. Çok şaşırdım.

Hepsi de 3.doz bu arada.
    benmde eşim 1.doz'da hiç bişi olmadan atlattı ilk doz bana halszilik yapmıştı baya eşim beni görünce tereddüt etmişti hatta sinovakmı olsam diye sonra ne olacaksa olsun dedi biontech oldu hiç bişi olmadan atlattı
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alhah rahmet eylesin @Deniz.

Benim de ailemde annem babam 3. doz aşıyı oldular kardeşim 2. doz oldu.

Daha önce de yazdım eski işyerimde arkadaşımın 4 arkadaşı da kalp krizi geçirdi hepsi bizim yaşlarda geçmişte herhangi bir hastalık öyküsü bulunmayan adamlar.

eski iş yeriniz türk firmaları ortalaması desek 50kişilik şirket desek 50'de 4ü kalp krizi geçirdi aşıdan yani %8i
    eski iş yeriniz bir türk devi desek 5000 kişik desek firmada çok kurumsal aşı zorunluluğu var vs desek %80i vuruldu desek 4000 kişide 4ü kalp krizi geçirdi olur oda %0.1 (yani 1000'de 1)

özetle iddianızı analitik düşünecek olursak sizin hesaba göre 25milyon insan aşı vurulduğunu baz alsak 2 milyon kişi (küçük firma örneği) ile 100,000 kişi kalp krizi geçirmişe denk gelir.

yanlış anlamayın ama ben arkadaşınıza inanmakta pek zorlandım...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eski iş yeriniz türk firmaları ortalaması desek 50kişilik şirket desek 50'de 4ü kalp krizi geçirdi aşıdan yani %8i
    eski iş yeriniz bir türk devi desek 5000 kişik desek firmada çok kurumsal aşı zorunluluğu var vs desek %80i vuruldu desek 4000 kişide 4ü kalp krizi geçirdi olur oda %0.1 (yani 1000'de 1)

özetle iddianızı analitik düşünecek olursak sizin hesaba göre 25milyon insan aşı vurulduğunu baz alsak 2 milyon kişi (küçük firma örneği) ile 100,000 kişi kalp krizi geçirmişe denk gelir.

Neden şirket çalışan sayısına odakladınız? "eski işyerimde arkadaşımın 4 arkadaşı " yazmış bu arkadaş. Yani eski işyerinden 4 kişi değil, eski işyerinden bir arkadaşının 4 tanıdığı demiş.

Ama sonuçta ölümler çok olsaydı gündeme gelirdi, orası ayrı. Bir ara İsrail gündeme getirdi kalp yağlanması var, ölümler var; İngiltere Hollanda Belçika aşıdan sonra birkaç kişi öldü dedi vs. Ama yüksek adette olsa bir şekilde gündeme gelirdi........
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DOHC Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neden şirket çalışan sayısına odakladınız? "eski işyerimde arkadaşımın 4 arkadaşı " yazmış bu arkadaş. Yani eski işyerinden 4 kişi değil, eski işyerinden bir arkadaşının 4 tanıdığı demiş.

Ama sonuçta ölümler çok olsaydı gündeme gelirdi, orası ayrı. Bir ara İsrail gündeme getirdi kalp yağlanması var, ölümler var; İngiltere Hollanda Belçika aşıdan sonra birkaç kişi öldü dedi vs. Ama yüksek adette olsa bir şekilde gündeme gelirdi........

çünkü inandırıcı değil...

keşke şirketi olsaydı en azından derdikki 5000kişilik dev şirket ve ihtimal oranı 1000'de 1 olurdu,
    bahsi geçen arkadaşın çevresi,tanıdığı kaç kişi olacakki 4 kişi ölsün?

en basitinden ütopik konuşalım bu insanın 5000kişilik dost,aile,iş arkadaşı çevresi olsa çokta optimistik bir oranla o tanıdıklarının %80i aşı oldu desek ölen sayısı 4 demek %1000de 1 demek oda 25milyon aşıda 25bin kişi demek

özetle halen çok ama çok inanması zor/güç bir iddia üstelik arkadaşının iş yeri değil tanıdıkları olunca bu sadece katmerlendi

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kimseyi inandırmak gibi bir ihtiyacım yok, benim yaşadığım bir örnek, ne arkadaşımın ne de benim hayali bir kalp krizi geçiren sayısı ortaya atarak elde edeceğimiz bir kazanım da yok.

Evet istatistik bir bilim dalı ama genel olarak gösterilmek ya da görülmek istenen şekilde sonuçları manipüle eden bir bilim dalı.

Ülkedeki istatistiki verilere ben şahsen güvenmiyorum. Ya da dün ak olan bu gün kara olabiliyor sağlık açısından.

Ve ne hikmetse aşı sonrası kalp krizi ya da buna bağlı sebeplerden ölenleri içeren de bir istatistik görmedim.

Genel olarak aşı olan / enfekte olan / iyileşen / yoğun bakımda olan ve vefat eden sayıları paylaşılıyor ki bu rakamların da doğru olmadığı defalarca teyit edildi farklı kaynaklardan.

İstatistiki olarak bakarsak araçla seyahat etmek uçak kazasına göre daha ölümcül, ama araçla seyehat ederken kurtulma şansı da var. Uçakta bu ihtimal neredeyse sıfır.

Böyle münferit örnekler istatistiki veri (aşı sonrası takibi yapılmadığı için ya da ölümlerin aşıyla "haliyle" ilişkilendirilmediği için) oluşturacak şekilde takip edilmiyor olduğunda sizin de düşündüğünüz gibi genel olarak "yok sayma" eğilimine giriyoruz.

Benim aşı olun ya da olmayın demek haddime değil zira bu yönde bir eğitimim yok, ama yinelemek adına aşının uzun vadeli etkilerinin bilinmediği bir ortamda kendimi koruyarak sosyal mesafemi de koruyarak yani bir nevi karşımdaki insanları da düşünerek aşı olmak istemiyor olmam ben ve benim gibi düşünen insanlara "sokağa çıkmasınlar, oraya gitmesinler, bunu yapmasınlar" gibi bir söz hakkı tanımamalı kimseye.

Bu sağlıksız düşüncenin bir tık sonrası kısa pantolon giyen sokağa çıkmasın, dövme yaptıran kısa kollu giymesin vs (Mübalağa yapıyorum) gibi sonu gelmez bir yere gidebilir.

Empati ve saygı bekliyor olmak sanırım bizim gibi orta doğulu bir toplum için bir tık fazla beklenti içine girdiğimin göstergesi. Eleştirilerimi kişi gözetmeden yapıyorum, yazdıklarım sadece forum ile ilgili değil forum harici iş hayatımda / sosyal hayatımda da benzer manasız tavırlar sergileyen arkadaşlaradır.

TolgaEsentepe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2.doz biontech beni 1.5 gün yatırdı. halsizlik ağrı fazlacaydı
    .

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

özetle halen çok ama çok inanması zor/güç bir iddia üstelik arkadaşının iş yeri değil tanıdıkları olunca bu sadece katmerlendi
    İçinizi rahatlatır mı bilmiyorum ama eşim halen eski şirketimde çalışıyor, bahsettiğim arkadaşım ortak arkadaşımız bilgi kulaktan kulağa iletilen bir bilgi de değil.

Tabi ki kimseyi zorla inandırma gibi bir misyonum da yok, ama yalan söylemeye ihtiyacım da yok Haliyle böyle bir durum var ( en azından ben olduğunu biliyorum) insanların kulağında kalması faydalı olabilir.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    karşı komşumuz olan doktor Ali amca maalesef delta varyantından hayatını kaybetti... dünya iyisi bir adamdı, mekanı cennet olsun...

virüse inanmayan kesim şimdi aşıyı da reddediyor, ya bir defolup gidin düşün insanlığın yakasından, maskeyi yüzüne değil dötüne takanlar çıkmış ahkam kesiyor...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Rec.O - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bi kaç kelam yazmak istiyorum bu covid ile ilgili;

Yaklaşık 6 ay önce covid geçirdim, nasıl aldığımı inan bilmiyorum nedenmi?
    Esnafım günde minimum 100 kişiyle muhattap oluyorum. Ama o kadar cok dikkat ediyordumki anlatamam. Günde 3 adet maske değiştiriyordum, her para alışverişinde veya elimle bir yere temaz ettiğimde elimi dezenfektan ile temizliyordum. 2 Saat'de birde elimi sabunla güzelce yıkıyordum. İş yerindede kendime cam ile koruma altına almıştım ve şerit çekmiştim yaklaşmasınlar diye.

Ben anlamıyorum bu hastalıgı 5 kişilik arkadaş ortamındayız, haftada 2 gün görüşürüz yemek yer içeriz 4 kişi hiç bir şekilde ne maske takar nede dikkat eder sadece elle selam vermiyorlardı. Hiç bir covid geçirmedi. Bana devamlı cok dikkat ediyorsun bu hastalık ilk seni bulacak bak dediler dedikleri gibide oldu Bu arada annem ve babamda geçirdi bu hastalığı, babam şeker hastası çok sarstı devamlı uyuyordu şekeri yükseliyordu çok şükür atlattı. Annemde hiç bir şekilde bir belirti yoktu babamdan dolayı test yaptıklarında pozitif çıkmıştı.

Hastalığa yakalandığımda zaten insan kendine yediremiyor grip oldum veya üşüttüm tarzı düşünüyor 1 gün sonra koku gidince hemen test yaptırdım karantinaya aldılar. Bu arada eşime ve kızıma test yapmadılar ama onlarda da belirti yoktu. Eşimde kronik Romotoit artrit var.

Aşı konusuna gelecek olursak;

Babam ve annem 2 doz biontech oldu; annem gene aynı şekilde hiç bir sıkıntı olmadan sadece kolu biraz şişti. Babam ise aynı şekilde covid geçirmiş gibi aşırı halsizlik baş ağrısı ve kol ağrısı yaptı gene erkende uyumalar felan 3.gün hiç bi sorunu kalmadı cok şükür.

1 Ay önce 1.doz biontech oldum, sadece kol ağrısı yaptı başka bir şikayetim olmadı. Bugun akşam 2.doz'u olacağım. Bakalım nasıl geçecek. Bu arada eşimin hastalığından dolayı şu an aşı yaptırmak istemiyor, aşı bağışıklık sistemini hareketi geçirdiği için atakları olacağından korkuyor bende kendisine bıraktım. Durumlar bundan ibaret
    AP Type-R

Ahmetfikri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2. Doz biontech nasıl bişeymiş öyle yahu uzun zamandır hastalanmazdım korkuttu ateşi ağrısı ��

TechTurkey Ranthor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    99 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Aşı olmaya gittik randevu ile 6 haftanin devaminda; şu an aşı yok ; gelince arariz dediler ama aramadilar
    Built to fall....

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet stoklar bitmiş. Ama bir dünya da sputnik aşısı geldi ama yapılmıyor nedense

TechTurkey Ranthor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    99 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    184 u aradim, döneceğiz dediler ama Çarşamba Perşembe aşı oluruz herhalde.

Hala neden randevu veriyorlar anlamadım
    Built to fall....

AhmetKadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Hepsi de 3.doz bu arada.
    Klinik Geliştirme Fazı: | Pfizer Turkiye

Burda faz3 calismasi altinda yazan cift kor deneyinde belli bir gruba plasebo etkisini gozlemlemek icin fizyolojik tuzlu su veriliyor. O yuzden bazi kimselere bisey olmuyor.
    Ex: '08 Legacy SportWagon

Next:
    '03 BMW E39 530i
    http://www.techturkey.com/forum/otom...ml#post8600936

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AhmetKadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Burda faz3 calismasi altinda yazan cift kor deneyinde belli bir gruba plasebo etkisini gozlemlemek icin fizyolojik tuzlu su veriliyor. O yuzden bazi kimselere bisey olmuyor.
    He tuzlu su oldular yani bizimkiler...

E ne güzellll...

Töbeee

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AhmetKadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Beyefendi mesleğiniz ne bilmiyorum ama, çift kör deneyi bu şekilde yapılmıyor, çift kör deneyime katilan kişi katıldığını bilir, ama ne vurulduğu açıklanmaz, çalışmada hedeflenen toplam hasta sayısına ulasiliinca kayıtlar açılır, placebo olup hasta olanlar vs aşı olup hasta olanlar hesaplanarak etkinlik yüzdesi açıklanır, ki bu açıklanalı çok oldu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı G.U.Z. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyefendi mesleğiniz ne bilmiyorum ama, çift kör deneyi bu şekilde yapılmıyor, çift kör deneyime katilan kişi katıldığını bilir, ama ne vurulduğu açıklanmaz, çalışmada hedeflenen toplam hasta sayısına ulasiliinca kayıtlar açılır, placebo olup hasta olanlar vs aşı olup hasta olanlar hesaplanarak etkinlik yüzdesi açıklanır, ki bu açıklanalı çok oldu
    Şu anda aşı çalışmalarında faz 4teyiz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler