User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Almanya'ya göç fikri .

S1NAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Almanya'ya göç fikri .

Herkese selam. Bi konu hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum. 2018 yılında evlendim eşim hem türk hem bulgar vatandaşı, evlenir evlenmez türkiyedeki evliliğimizi bulgaristantada da onaylatıp oranın da evlilik cüzdanını aldık. Velhasıl üstünden 2 sene geçti nolur nolmaz diye bulgaristan da oturum almak için kolları sıvadık. Eşim bulgar pasaport kimlik ne varsa değiştirip benim soyadıma geçti. Ellerinizden öper bide kızımız oldu , onunda kağıtlarını yaptık doğum kağıdını egn numarasını ( tc kimlik no gibi bişey ) sadece para yatırıp bulgar pasaportu alınıcak. Yani kızı da kurtardık . Şimdi sıra bende , geçen hafta konsolosluğa başvuru yaptım oturum için bulgaristana 2-3 kere gidip kağıt kürek işlerini yapıp oturumumu alicam inşallah. Bu alacağım oturum tüm avrupa ülkelerinde bana oturma ve çalışma izni sağlıyor. Türkiyede kendi inşaat mimarlık ofisimiz var maaş üsülü çalışıyorum. Siz yabancı değilsiniz 3800 lira maaşım var kiram yok . Bu para bana binlerce kez şükürler olsun ki yetiyor ama almanya'ya gitme fikrinin parayla alakası olmadığını aklı başında herkes anlamıştır sanırım. kızımın güzel bi eğitimi ve geleceği olması istemiyle bizim de herkesin eşit olduğu bir ülkede insan gibi yaşamak istememiz avrupaya gitmek için bence yeterli bi sebep . Alım gücünü araba fiyatlarını söylemiyorum bile . Tabi bizi orda ne zorlukların beklediğini az çok tahmin edebiliyoruz ( dil sorunu ,iş ve alışma süreci vs.) Oraya gidince köyden indim şehire maho ağa gibi kalmamak adına hergün 2şer saat almanca öğreniyorum .günler haftalar aylar saatler sayılar gündelik konuşmaları öğrendim bile . Yani bi işe kalkıştık ama sizin de fikrinizi öğrenmek istiyorum siz olsanız ne yapardınız ya da benim gibi sonradan almanyaya yada avrupaya gideniniz var mı ?
    Konuyu açmamda ki amaç ; insan bazen iyiyi veya kötüyü göremiyor akıl akıldan her zaman üstündür bi fikir verin abiler kardeşler .
    The Best or Nothing

_driver_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir iki sene önce @SULTANOGLU taşınmıştı diye hatırlıyorum. Mesaj atıp danışabilirsiniz. Hakkınızda hayırlısı olsun şimdiden
    Alıntı mesutt1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    skodaya tam kocaman oha diodum ki driver abi içimi okudu
    Alıntı doncarlo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saxoda sertleşme kronik pompayı kontrol edin.

selcukkoylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    almanyada bolbol mühendis var . siz ne iş yapıcaksınız onu söylerseniz daha güzel yorumlanır
    1.8TSI 160hp

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı selcukkoylu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    almanyada bolbol mühendis var . siz ne iş yapıcaksınız onu söylerseniz daha güzel yorumlanır
    Tır şöförlüğü yapıcam.
    The Best or Nothing

ercan26esk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    en azından git yaşa dene gör ileride keşke gitseydim dememek için ülkenin hali ortada...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eğer Türkiye'de akrabalarla ciddi bağı olan bir insan için zor yurtdışı. Onun dışında hiç bir zorluğu yok. Tek kriter bu. Geri dönen bu yüzden dönüyor.

Sizin durumunuza gelirsek siz önce D vizesi alacaksınız ardından Bulgaristandan oturumu alacaksınız. Bulgaristan dan aldığınız oturum sizin orada çalışmanıza bir faydası olmayacak. Almanya da çalışıyor olabilmeniz için eşinizin oraya gidip 1-2 ay da olsa çalışması gerek. Eşiniz sizin adınıza başvuru yapacak.

Bence iki işi aynı anda yapın vakit kaybetmeyin. 1. iş ; Bulgaristan oturumu işlerine başlayın. Tüm evraklarını toparlayın. 2. iş ; siz turist vizesi alın ailece Almanya ya gidin. Eşiniz orada bir iş bulsun. Bir yandan da Almanya'da hem oturum hem çalışma vizesine başvurun. Almanya'da kaçak olarak çalışabilirsiniz TL harcamamak adına o aralar. Bulgaristana 2-3 defa gitmeniz gerekecek zaten Almanyadayken euro kazandığınız için Bulgaristana gitmek koymaz ama burada TL kazanırken bir Bulgar oturumu için çok para harcıyor gibi hissedersiniz.

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İş yerinden bir arkadaşım yaklaşık 1.5-2 sene önce Almanya'ya gitti. Kocası vesilesiyle, hatta adam burada Bosch'ta mı ne mühendisti, Almanya'da Mercedes fabrikası çağırdı, 6 ay deneyeceğiz dedi, bu yüzden önce adam gitti 6 ay kaldı, sonra baktılar ki oluyor, eşiyle çocuğu da yanına aldı.

Vay anasını ne güzel falan diyordum.

Bu süreç sonunda geri geldiler. Pandemi de etkili oldu tabi, işten baya bir adam çıkarmışlar, buna da sıra gelecek diye düşünüp zorda kalmayalım diye geri gelmişler.

Almanya'da çok Türk var, bu yüzden orada yaşam bi nebze daha kolay olabilir. Hoş, ben gitsem hiç bi Türkle muhatap olmamaya çalışırım mümkün mertebe

Ormanci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı +soner Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eğer Türkiye'de akrabalarla ciddi bağı olan bir insan için zor yurtdışı. Onun dışında hiç bir zorluğu yok. Tek kriter bu. Geri dönen bu yüzden dönüyor.

Sizin durumunuza gelirsek siz önce D vizesi alacaksınız ardından Bulgaristandan oturumu alacaksınız. Bulgaristan dan aldığınız oturum sizin orada çalışmanıza bir faydası olmayacak. Almanya da çalışıyor olabilmeniz için eşinizin oraya gidip 1-2 ay da olsa çalışması gerek. Eşiniz sizin adınıza başvuru yapacak.

Bence iki işi aynı anda yapın vakit kaybetmeyin. 1. iş ; Bulgaristan oturumu işlerine başlayın. Tüm evraklarını toparlayın. 2. iş ; siz turist vizesi alın ailece Almanya ya gidin. Eşiniz orada bir iş bulsun. Bir yandan da Almanya'da hem oturum hem çalışma vizesine başvurun. Almanya'da kaçak olarak çalışabilirsiniz TL harcamamak adına o aralar. Bulgaristana 2-3 defa gitmeniz gerekecek zaten Almanyadayken euro kazandığınız için Bulgaristana gitmek koymaz ama burada TL kazanırken bir Bulgar oturumu için çok para harcıyor gibi hissedersiniz.
    Hocam ben de öyle diyordum ama 1-2 tane böyle gidip gelen arkadaş var, bir arkadaş da doktor, bi program için 1 seneliğine ABD'ye gitti, buradaki düzene, bazı pratikliklere falan alışınca da yapılamıyor.
    O yüzden mümkün mertebe gençken, 20'li yaşlarda gidip o sisteme ayak uydurmak gerekiyor.

Mesela Almanya'ya giden arkadaş, "kargoyu bile kapıya teslim etmiyorlar, burada küfür ettiğimiz kargocuları mumla aradım, adam kapıya bırakıp gidiyor, ne sms geliyor ne bişey, kadının biri not bırakmış 3'tür kargolarım çalınıyor polise gideceğim" diye anlatmıştı

Başka biri diyor ki, kıçıkırık 3 tane vergi ödeyeceğim, 1 günümü aldı, nerede internetten zırt diye ödeme, sinir oldum falan diyordu Bu tip dangalaklıklar bol.

ABD'de birkaç fuara görev için gitmiştim Las Vegas'a, başta efsane gelse de sonradan baktım ki insanlar aşırı yapmacık davranıyor, garip gelmişti, herhalde buraya özgü dedim. Bu 1 seneliğine gidip yerleşen arkadaş da aynı şeyi söyledi, yani yüzüne gülüp naber nasılsın deme kısmı tamamen bir tiyatro diyor. Adam daha suratını çevirirken yüzü değişiyor diye anlatıyordu. Komşuluk şu bu bilmemne yok diyordu. Ya da yine bulundukları yere özgü bi durum, Ohio'dalar kendileri...Şimdi eşi döndü çocukla, arkadaş da Ocak-Şubat gibi gelecek.

Biz "bunlar oraya kapağı atar, daha da gelmezler" diyorduk, eşi geldi, hiç hayalimizdeki gibi olmadı dedi... Adam da sayıyor, Türkiye'ye gelmek için gün sayıyor... Arkadaşlara anlatıyorum, AKP'li mi falan diyorlar, aksine süper muhalif bir adam, Türkiye'ye dönmeyi bu kadar istememe hayret ediyorum diyor Hatta şöyle diyeyim, tam bir "Beyaz Türk" modunda insanlar yani.

Şu an tek kazanımları, orada doğan ve vatandaşlık alan bücürük oldu. Tabi "mesleki" anlamda da arkadaşa büyük getirisi olacak ayrı konu ama oraya yerleşme fikrinden tamamen uzaklaşmış haldeler.

Hoş, bu iş "ayak uydurma" işi. Ben sistemlere çok kolay uyum sağlarım, 1 hafta zorluk yaşarım, sonra alışırım. Düzeni anında değiştirebilirim. Bilgisayarımı, telefonumu, arabamı, internetimi verin tamamdır

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Avrupa'ya gitmeyi istemek benim de kafamı kurcalıyor. Ama yabancı dil bilmemek, orada sığınmacı gibi kalmak istemediğim için hep korkuyorum. Şu anda eşim çalışıyor. E ben de çalışıyorum. 3800+2700=6500 ₺ gelirimiz var. Ayda şu anki dolar kuruyla 850$ kazanıyorum. Benim isteğim de Amerika'ya gidip filmlerde gördüğümüz gibi evlerde yaşamak, eşimle ve ilerde doğacak çocuğumla daha çok vakit geçirmek ve tabi ki otomobil hobimi daha rahat icra edebilmek. Yalnız amerikaya gidip gelen bir arkadaşımdan detaylıca bilgi aldıktan sonra fikrim çok değişti. O gördüğünüz kısım %10-15'ini oluşturur diyor. O kadar ferah yaşamak kolay değil ve sağlık hizmetlerinin gerçekten pahalı ve kötü olduğundan da bahsetti. Burada zeytinliğimiz, evimiz, arabamız varken hayaller için bayağı para harcayıp sonra geri dönünce bunu da bulamamaktan korkuyorum açıkçası.

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    burada keyfi yerinde olan adam zaten avrupaya gitmesin arkadaş. giden adam orada da paşa olurum sanıyor. oraya alt orta insan olmak için gidiyorsun bunu göze alın. ben öyle olmaya razıyım bu yüzden gitmek istiyorum mesela
    turbocuk istiyoruz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun uzun düşünüp herşeyi göze alarak bu karara vardık eşimle . Dediğim gibi tır şöförlüğü yapmak istiyorum orda . Küçüklükten beri otobüslere tırlara acayip bi ilgim var hatta 2016 yılında almanya ya 10 günlüğüne gezmeye gittiğimde bile gittiğim akrabam tır şoförüydü yanında nerdeyse 1 hafta gidip geldim almanyayi gezmek yerine . Önümüzde tek sorun ehliyetin direkt çevrilememesi ve ehliyet sonrası almanca olan ihk modüle 95 sınavları. ( buranın mesleki yeterlilik src 3ü) . Şimdi oturum işlerini yapınca ehliyet olayını da araştırıcam iyice ***** Bulgar da hiçbişey imkansız değil. Değerli yorumlariniz için teşekkür ederim hepinize ..
    The Best or Nothing

_opeth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bulgaristanda kalmaktan yana problem yok ise orada kalıp uluslararası bir firmada tır şöförlüğü iyi olabilir

G_TT_I - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ormanci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İş yerinden bir arkadaşım yaklaşık 1.5-2 sene önce Almanya'ya gitti. Kocası vesilesiyle, hatta adam burada Bosch'ta mı ne mühendisti, Almanya'da Mercedes fabrikası çağırdı, 6 ay deneyeceğiz dedi, bu yüzden önce adam gitti 6 ay kaldı, sonra baktılar ki oluyor, eşiyle çocuğu da yanına aldı.

Vay anasını ne güzel falan diyordum.

Bu süreç sonunda geri geldiler. Pandemi de etkili oldu tabi, işten baya bir adam çıkarmışlar, buna da sıra gelecek diye düşünüp zorda kalmayalım diye geri gelmişler.

Almanya'da çok Türk var, bu yüzden orada yaşam bi nebze daha kolay olabilir. Hoş, ben gitsem hiç bi Türkle muhatap olmamaya çalışırım mümkün mertebe
    Almanyada bazi sehirlerde istanbulun sultanahmeti gibi belli bolgelerinden daha fazla Turkce konusuluyor

2 onemli deneyim, taksi ile kisa mesafe gidecektim, fena dolandirmaya kalkti, sonra 100eu ustunu 20 gibi vermeye calisti, Turkce dur surda polis var derdimizi anlatalim diyince sofor bir anda Turkceyi cozdu, sonra siz Turkler hep boyle yapiyosunuz diye kizdi, tabi kensiside hemserimiz.

Birde istanbulda alman lisesinde okuyup orda uni'ye baslayan arkadasim icin saturnde bulasik makinesi almak icin danismanla almanca cebellesiyordu, dayicim yokmu normal bisi alip cikalim diynce, teshire yeni acilmis urunu indirimli verdi.

Calisma hakkinda fikrim yok ama cok dusuk maas ile cok kaliteli yasanacagi kesin, fakat starbuck vs gibi yerde calisan dogma buyume orda olanlar hep ne is yapiyorsunuz Turkiyede is bulabilirmiyim gelmek istiyorum diyor, cok fazla denk geldim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Orada turklerle hic olmam demeyin, ben daha sonradan gidip is vs harici yabanci cevre-hayat kuran daha pek gormedim. Sonradan gidenler de sonradan gidenlerle arkadas/cevre olusturuyor benim gordugum.

dragon07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence kendin yapabilirmisin ? Man firmasında 4 yıl ileri sürüş eğitmenliği yaptım ailenden uzak çocugundan uzak kmlerce yol kar kış kıyamet türlü zorluklar kaza tehlikeleri cezalar vs o kadar zor ki 1yıl 2 yıl bi şekilde geçer ama uzun süre tır şöförlüğü bilemiyorum başka bir iş yaparsan daha iyi olur gibime geldi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu takipteyim, güzel yorumlar geliyor kafamda hayal ederken kurgulayamadığım ya da düşünemediğim güzel detaylara değinilmiş, takipteyim.

Can1993 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ailenden uzak tehlikeler ile dolu bi işi yapmak hemde uzun yıllar yapmak bilemiyorum valla bence bi düşün derim. Memleket yabancı soramazsın yardım isteyemezsin felan filan.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı G_TT_I Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Almanyada bazi sehirlerde istanbulun sultanahmeti gibi belli bolgelerinden daha fazla Turkce konusuluyor

2 onemli deneyim, taksi ile kisa mesafe gidecektim, fena dolandirmaya kalkti, sonra 100eu ustunu 20 gibi vermeye calisti, Turkce dur surda polis var derdimizi anlatalim diyince sofor bir anda Turkceyi cozdu, sonra siz Turkler hep boyle yapiyosunuz diye kizdi, tabi kensiside hemserimiz.

Birde istanbulda alman lisesinde okuyup orda uni'ye baslayan arkadasim icin saturnde bulasik makinesi almak icin danismanla almanca cebellesiyordu, dayicim yokmu normal bisi alip cikalim diynce, teshire yeni acilmis urunu indirimli verdi.

Calisma hakkinda fikrim yok ama cok dusuk maas ile cok kaliteli yasanacagi kesin, fakat starbuck vs gibi yerde calisan dogma buyume orda olanlar hep ne is yapiyorsunuz Turkiyede is bulabilirmiyim gelmek istiyorum diyor, cok fazla denk geldim
    Ramazanda Berlin'e git, iftar saat kaçta diye ortaya sor, heryerden cevap gelir 17 yıl önce ailemle birlikte 1 haftalığına gitmiştik. Koca şehirde, bir sefer taksiye bindik şoför Türk çıktı. AVM'ye gittik, kendi aramızda bunun bedeni var mı diye konuşuyorduk, mağaza müdürü Türk çıktı geldi yardım etti. Aç kalmaya imkan ihtimal yok, heryerde dönerci vardı ve ilginç şekilde Türkiye'dekinden daha lezzetli yapıyorlardı. Hele birde içine soslu havuç salatası koyuyorlardı, tadı halen damağımdadır.
    Türk mahallesi var mı varsa nerede bilmiyorum ama zaten aramaya da gerek yok. Adamlar koca Berlin'de şehrin ortasına market açmışlar.
    Almanya'ya gezmeye gideceksen Almanca bilmene gerek yok. Her işini Türkçe konuşarak halledebiliyorsun. O şehiri resmen ele geçirmişiz adamların haberi yok.

Çalışma hakkında fikrim yok ama tek bildiğim Türk taksi şoförünün kazancım çok iyi demesiydi. İşini de lanet eder gibi yapmıyordu, gayet düzgün giyimli ve görünümlüydü. Zaten aynı durakta gayet güzel sarışın bir ablada sıradaki taksinin direksiyonundaydı. Bilmiyorum belki de opera/tiyatro binasının taksi durağına has birşeydi. Çünkü bir daha taksi ile işimiz olmamıştı.

P.S: Aklımda kalanlar ise, kaldırımın iki parmak yüksekliğinde olması, koca beton mikserini kullanan kadının sabırla karşıdan karşıya geçmemi beklemesi, otelin tertemiz olması ve otel çalışanlarının güler yüzlü olması (3 yıldızdı), havalimanında kontrol edilen valizin otele tam saatinde gönderilmesi, belediye otobüsünün dakikası dakikasına tam vaktinde gelmesi, şehirdeki devasa kitapçılar...vs Bir tanesi resmen kütüphane kıvamındaydı az kaldı bütün günü orada geçirecektim. (Dussmann das KulturKaufhaus'muş adı)

VW6R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1 yıldır Almanyadayım aşağı yukarı aynı şartlar ve sebep yüzünden geldim. Hayal ettiğin ile karşılaşmamaya dil problemi yüzünden birilerine mahkum olmaya, iş yerinde dil bilmediğin için en pis işleri yapmaya, memlekette ki yaşam şeklin ve sosyalliğin aklına geldikçe psikolojik sınav vermeye hazır ol.
    Herşey 3 litre arabaya binip don alır gibi araba almak ile bitmiyor..

Vakit bulursam detaylı anlatırım, ama eğer gelecem diyorsan her saniye tuvaletteyken bile almanca çalış.

Hakkında hayırlısı
    07 DCS 35 2011 Polo 6R 1.2 TDI
    07 DDR 89 2012 Polo 6R 1.4
    07 DBT 98 2013 Polo 6R 1.4
    07 DDZ 05 2014 Polo 6R 1.2 TSI
    07 DJJ 87 2017 TIGUAN 1.4 TSI

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler