User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
32 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 1.5 dci vs 1.3 multijet

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.5 dci vs 1.3 multijet

Merhaba,

Yeni alacağım araç için örneğin megane 2 dynamique veya privilege paket 1.5dci vs fiat grubu 1.3 multijet araçlar arasında kaldım.

Bu iki motor arasında genel olarak bakım, maliyet, sorunsuzluk vb. konularında hangisini tavsiye edersiniz?

teşekkürler, iyi forumlar.

AhmetKadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hepsi sorunsuz bence. Bulacaginiz araclardan hangisi dusuk km li ve bakimli ise onu tercih edin. En genisi megane sonra linea olur. Bana nedense fiat grubu daha sempatik gelir tercihimi o yonden kullanirdim.
    Ex: '08 Legacy SportWagon

Next:
    '03 BMW E39 530i
    http://www.techturkey.com/forum/otom...ml#post8600936

tiMachine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yani aynı kmlerde olduğunu varsayarsak ben 1.5 dci megane bakardım. kalite algısı daha yüksek fiat grubuna göre.
    iki motor da zaten sorunsuzluğunu kanıtlamış, yıllardır aynı temelin üstüne koya koya ilerleyen motorlar.
    mal da yalan mülk de yalan gel biraz da sen oyalan.

otomotiv mühendisi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.5 dci bence öncelikli

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçtiğimiz hafta clio3 faz 2 1.5dci 90hp lik olan modelini aldım çok memnunun gidişi olsun yaktığı yakıtın azlığı olsun bence fiata göre daha iyidir.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    44 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı nyz_61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçtiğimiz hafta clio3 faz 2 1.5dci 90hp lik olan modelini aldım çok memnunun gidişi olsun yaktığı yakıtın azlığı olsun bence fiata göre daha iyidir.
    Gidişi dışındakileri katılıyorum, ama dci, "daha çok gidiyormuş hissiyatı verdiği" doğru.

Seneler önce şirkette 1.3 mj linea ve 1.5 dci symbol varken bir kaç kez denemiştik , 1.3 mj sanki daha hacimli bir araçmışçasına 100-110 üstlerinde yavaş yavaş ayrılıyordu dci den

özcan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    her 2 motoruda kullandım ilk tercihim 1.5dizel
    www.kaymaz.com.tr

"Bir saniyesine bile hükmedemediğimiz bir hayat için bu kadar fırıldak olmanın alemi yok"

gespenster - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.3 multijet 1. vites yok neredeyse, 1.5 dci daha iyi.

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 aracı da kullandım. Toplam 200. 000 km kadar. 1.5 dci bana göre daha gürültülü çalışıyor. (Bizdeki araç çok bakımlı değildi ondan olabilir.) Hiç yolda kalmadık. 1.5 dizel olan araç çok daha iyi gidiyor. Ve şanzıman uzun. Klima açıkken 1.3 multijeti yokuşta stop ettirme olasılığınız çok fazla. Ama bana sorsalar ben yine de 1.3 multijet derim. Dci makineden daha stabil ve sağlam olduğunu düşünüyorum.

pirasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    stock kullanılacaksa 1.3multijet. yok yüklerim diye düşünüyorsanız 1.5dci
    turbocuk istiyoruz

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu devirde neden hala dizel ? Atmosferik benzin + lpg en masrafsız çözüm olur.

Dizel de

Enjektör- kızdırma bujisi - turbo - turbo elemanları - baskı balata volan hep + maliyet.

Tork haricinde de 1.3 / 1.5 in çok da bi getirisi yok. Yakıt tutarından ekonomi yapayım desen lpg li araç ile neredeyse aynı yakacak, ek masraf çıkarma potansiyeli her zaman daha fazla.

Baskı megane 2 1.6 16v

Hepsiburada.com | Guvenlik

Enjektör adet,

Megane 2 1.5 Dci 100 Beygir Enjektor 166009384R Fiyatı ve Ozellikleri - GittiGidiyor

Yine alacaksan hayırlı olsun da günümüz şartlarında dizel araç almak bana manasız geliyor artık. Gürültüsü de cabası.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    * edit geri gelsin ey admin ler.

Bunun trigeri / aksı pompası var. Bir de mj euro 5 lerde kızdırma bujisi oldukça sorunlu sakarya da 3-4 yere gittik doblo için kimse ellemek istemedi. + bilgi olsun.

VETTE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    320.000km 1.5 dci 2013 symbol kullandım debriyaj balatasını 200k da baskı sertleştiği için değiştirdim.2 kez turbo hortumu değişti(2.kez değişimde anladık ki servis takarken akışmetredeki yeri bozmuş) ne ön takım ne amortisör ne turbo ne de kızdırma bujisi bozdu.sorunsuz bindim.düzde 170km/h yokuş aşağı 210km/h görmüşlüğüm var
    2010 model fiorinoyu da 95.000km ye kadar kullandım.debriyaj 90k da bitti.2 kez pompa elden geçti turbo da ötmeye başlamıştı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ikisine de uzunca süre şirket aracı olarak bindim. Egeada 1.3 multi jet devirli yürümeyi seven bir motor , Megane 4 deki 1.5dci ise gerçekten bozuk. İstanbul İzmir 110 ile 3.7lt ortalama ile gittim. Ama 1.3 Egea Megane dan çok daha hızlı. Konfor olarak dersen megane ezer.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    44 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu devirde neden hala dizel ? Atmosferik benzin + lpg en masrafsız çözüm olur.

Dizel de

Enjektör- kızdırma bujisi - turbo - turbo elemanları - baskı balata volan hep + maliyet.

Tork haricinde de 1.3 / 1.5 in çok da bi getirisi yok. Yakıt tutarından ekonomi yapayım desen lpg li araç ile neredeyse aynı yakacak, ek masraf çıkarma potansiyeli her zaman daha fazla.

Baskı megane 2 1.6 16v

Enjektör adet,

Megane 2 1.5 Dci 100 Beygir Enjektor 166009384R Fiyatı ve Ozellikleri - GittiGidiyor

Yine alacaksan hayırlı olsun da günümüz şartlarında dizel araç almak bana manasız geliyor artık. Gürültüsü de cabası.
    Valla elektrik depolanması işi, ve hızlı şarj olayı çözülene kadar bence dizel bitemez.

LPG uzun vadede kazandırdığını geri alıyor, benden aldı en azından

Dizele nazire yaparcasına az yakan yeni nesil benzinliler bile, çok yoğun trafik, sürekli deparlı kullanım, full yük, full klima gibi durumlarda dizel gibi gerçekten yakamıyor.

Amacın muhalefet olmak değil, normalde dizel de sevmem, ama son 2 arabadır dizel gidiyorum, muhtemelen bir sonraki de yine dizel olur bu şartlarda

Post Thanks / Like
    Mentioned
    44 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Amacım* olacaktı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Valla elektrik depolanması işi, ve hızlı şarj olayı çözülene kadar bence dizel bitemez.

LPG uzun vadede kazandırdığını geri alıyor, benden aldı en azından

Dizele nazire yaparcasına az yakan yeni nesil benzinliler bile, çok yoğun trafik, sürekli deparlı kullanım, full yük, full klima gibi durumlarda dizel gibi gerçekten yakamıyor.

Amacın muhalefet olmak değil, normalde dizel de sevmem, ama son 2 arabadır dizel gidiyorum, muhtemelen bir sonraki de yine dizel olur bu şartlarda
    olsun yahu muhalefet ol belki ben eksik biliyorum bir şeyler öğrenirim.

LPG için baya sağlam bir hesap yapmıştım zamanında. Yine yapabiliriz müsait zamanımda, km açısından en azından elimde 2 tane sürekli aynı istasyon aynı pompa dan yakıt alan referans gösterebileceğim araç var. Bunların verileri bir araya getirip bir çalışma çıkarayım. LPG de münferit olaylar her zaman olabilir bazı araçlar özellikle üst kapak açısından sıkıntı çıkaıryor.

Mondeo için yazarsam 30000 km oldu lpg ile biniyorum.
    Yaptığım masraf 2x filtre 200 tl regülatör tamir takımı 250 TL (işçiliği kendim yaptım) kalorifer - regülatör ve enjektör hortumlarını ve kelepçeleri değiştirdim (işçilik yok) 100 TL de o. Ve son olarak 30 TL de ayar ücreti verdim.
    Km başı maliyet oldukça düşük oldu bu açıdan.
    10 lt benzin yakıyor 12 lt de lpg yakıyor araç 20+ depo da elde ettiğim veri bu.

Lt fiyatı değiştiği için tasarruf hesaplamak zor ama sağlam tasarruf ettirdiği kesin.

Ha şu da var ben lpg tesisatını kendşm elden geçirdim aracı aldığımda bu olmaz değiştirelim atiker takalım demişlerdi. Prins kit var araçta.

LPG montaj yeterliliği maalesef hala çok zayıf. Önüne gelen lpg montajı yapıyor bu da araçları masraf kapısı haline getiriyor. Sistem aslında oldukça basit.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    44 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    olsun yahu muhalefet ol belki ben eksik biliyorum bir şeyler öğrenirim.

LPG için baya sağlam bir hesap yapmıştım zamanında. Yine yapabiliriz müsait zamanımda, km açısından en azından elimde 2 tane sürekli aynı istasyon aynı pompa dan yakıt alan referans gösterebileceğim araç var. Bunların verileri bir araya getirip bir çalışma çıkarayım. LPG de münferit olaylar her zaman olabilir bazı araçlar özellikle üst kapak açısından sıkıntı çıkaıryor.

Mondeo için yazarsam 30000 km oldu lpg ile biniyorum.
    Yaptığım masraf 2x filtre 200 tl regülatör tamir takımı 250 TL (işçiliği kendim yaptım) kalorifer - regülatör ve enjektör hortumlarını ve kelepçeleri değiştirdim (işçilik yok) 100 TL de o. Ve son olarak 30 TL de ayar ücreti verdim.
    Km başı maliyet oldukça düşük oldu bu açıdan.
    10 lt benzin yakıyor 12 lt de lpg yakıyor araç 20+ depo da elde ettiğim veri bu.

Lt fiyatı değiştiği için tasarruf hesaplamak zor ama sağlam tasarruf ettirdiği kesin.

Ha şu da var ben lpg tesisatını kendşm elden geçirdim aracı aldığımda bu olmaz değiştirelim atiker takalım demişlerdi. Prins kit var araçta.

LPG montaj yeterliliği maalesef hala çok zayıf. Önüne gelen lpg montajı yapıyor bu da araçları masraf kapısı haline getiriyor. Sistem aslında oldukça basit.
    Yol estafurullah, eksiklik değildir de tercihtir gün sonunda

Bir kere aracın tesisatında tahribat

Post Thanks / Like
    Mentioned
    44 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazdıklarım gitmiş :/

Özetle şunu demek istedim, yeni nesil kullan at mantığı ile üretilmiş motorlar LPG sevmiyor, misal Opel olsun ford olsun BMW olsun; tesisattan, ateşlemeden, ya da mekanik olarak cortluyor bir şekilde.

Bir sorun oldu mu acaba LPG’den mi yoksa başka bir şeyden mi araması bile hem dert hem masraf.

LPG’nin yarattığı tahribattan dolayı tesisatı çürümüş, az daha aracı yanacakken komple motor elektrik tesisatı değiştirerek çözüm bulmuş biri olarak keyif için benzin, yakıtı düşünmeden kullanmak için dizel diyorum Yoksa çevreci olmasından dolayı LPG karşı değilim

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler