User Tag List

Sayfa 5/6 İlkİlk ... 3456 SonSon
102 sonuçtan 77 ile 95 arası

Konu: Otv Düzenlemesi Geldi

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207_TR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok acımasız bayiler var,
    Biz örnek vereyim.

X model aracı satarken fiyat belirleyeceğiz,

Piyasadaki bayilerden fiyat topluyoruz. Piyasanın altında yada üstünde kalmamaya çalışıyoruz.

Ötv matrah dilimleri maalesef hem bayilerin hem son kullanıcıların belini büktü.

Misal, distribütör X model aracı 300.000 TL liste fiyatıyla satışa sunuyor, Bayi elindeki tüm indirim skalasını kullanırsa ancak araç Alt vergi dilimine giriyor.

Ve bu tüm indirim skalasını kullanınca bayiye %0.1 gibi bir kar marjı kalıyor.

Bayide ne yapıyor. İnsaflıysa müşteriye faysa sağlayacak ürünler satmaya çalışıyor. Car Care uygulamaları, garanti uzatımı vs.

Ama bazı markalar Jant-Led-Spoiler-Body Kit vs vs iteliyorda iteliyor, bu etik değil.
    2016'da Peugeot, 308 için classic edition ve c.e plus diye iki donanım uydurdu. Allure donanımına yakın araçları 62 ve 66 bin liradan satışa sundu. Biz de önceden haber alıp bayiye gittik. Haberimiz yok, daha bilgi gelmedi falan diye salladılar. Ertesi gün arayıp alabileceğimizi, ama 3 bin liralık film vs almamız gerektiğini söylediler. Hadi oradan deyip kapattım.

2018'de yine buna benzer bir ötv düzenlemesi oldu. O günlerde otomatik Corolla fiyatları çok uygundu. Toyota bayileri ekran vs. itelemeden aracı satmadılar. Uyduruk multimedya cihazına bi ton para bayıldı insanlar.

Sonra geldik günümüze. Honda bu işi en üst mertebeye taşıdı. 15-20 bine varan aksesuar itelemeye başladı. Öyle ki; apaçi sisleri (uçak görünümlü led) olmayan Civic alınamaz oldu.

O yüzden Vag grubu bu alanda iyidir. Tek zorlamaları, kredi kampanyasından yararlanma şartı olarak kaskonun orada yapılması ve uzatılmış garanti satmaktı; ki aracı satarken ekstra garantiyi aynen nakde çevirebiliyorsunuz.

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı arda35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2016'da Peugeot, 308 için classic edition ve c.e plus diye iki donanım uydurdu. Allure donanımına yakın araçları 62 ve 66 bin liradan satışa sundu. Biz de önceden haber alıp bayiye gittik. Haberimiz yok, daha bilgi gelmedi falan diye salladılar. Ertesi gün arayıp alabileceğimizi, ama 3 bin liralık film vs almamız gerektiğini söylediler. Hadi oradan deyip kapattım.

2018'de yine buna benzer bir ötv düzenlemesi oldu. O günlerde otomatik Corolla fiyatları çok uygundu. Toyota bayileri ekran vs. itelemeden aracı satmadılar. Uyduruk multimedya cihazına bi ton para bayıldı insanlar.

Sonra geldik günümüze. Honda bu işi en üst mertebeye taşıdı. 15-20 bine varan aksesuar itelemeye başladı. Öyle ki; apaçi sisleri (uçak görünümlü led) olmayan Civic alınamaz oldu.

O yüzden Vag grubu bu alanda iyidir. Tek zorlamaları, kredi kampanyasından yararlanma şartı olarak kaskonun orada yapılması ve uzatılmış garanti satmaktı; ki aracı satarken ekstra garantiyi aynen nakde çevirebiliyorsunuz.

Şuan 40binmiş sokmaya çalıştıkları aksesuar paketi.
    Instagram: mutusgarage

arda35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mutu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hondacılara müstahak. Ayak üstü 100 bin itelense ''Ama bizim aracın masrafı yok. Tüpte az yakıyor'' bilmem ne diye kendilerini avuturlar.

16EC813 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hondacılara müstahak. Ayak üstü 100 bin itelense ''Ama bizim aracın masrafı yok. Tüpte az yakıyor'' bilmem ne diye kendilerini avuturlar.
    ama buda çok agırr olmuşş
    PROSTOCK GARAGE

fussy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yuh harbi mi 265 olan 300 mü oluyor yine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sonra C sütunu çökünce ağlarlar ama
    Okumadan imzalamam.....

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CND Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle vergiden kaçınma ve kaçırma olarak iki kavram var. Yukarıda verdiğiniz örnek bir vergi kaçırma durumudur. Bunda iki taraf da suçludur. Hem çıkar elde ediyorlar hem de organize hareket ediyorlar. Burada gri bir alan yok iki taraf da suçlu.

Elden fatura , başka isimlere aksesuar faturası vb. uygulamalar ile açıktan veya ötv matrahı harici işlem yapanlar ise vergi kaçırıyor. İki kelime arasında bir harf farkı olmasına karşın doğuracağı sonuçlar oldukça yıkıcı.

Vatandaşın hakkı yok ki kısmı için eğer vatandaştan kastınız bayi ile kol kola girip vergi tahrifatı yapan alıcı ise burada bahsi geçen vatandaş o değil. Bu tip bir işe bulaşmadığı için aslında zaten iskontosu gereği alt dilime düşecek araca açıktan para ödemeyen ve açıktan işlem yapmazsan araç yok denilen insanların tamamı burada gerekli şikayeti yapıp bayinin incelemeye alınmasını sağlayabilir.

Vergi kaçırdığı ayan beyan ortada işletmeleri gerekli mekanizmaları tetikleyerek vergi ödevlerinin yerine getirilmesini sağlamak hem bir hak hem de bir vatandaşlık görevidir.
    İşte bold yaptığım kısımda benim söylediğim. Her iki durumda da araç alındığı anda vatandaşın bir hakkı yok. Ayrıca vergiden kaçınma ve kaçırma kavram farklarını gayet iyi biliyorum. İmam osurursa cemaat sıçar diyorum başka da birşey demiyorum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

2016 yılında 2008 Crossover içinde Classic Edition çıkardılar. Aslında olay şuydu. Cezayir yada Fas gibi bir yere gidecek araçların siparişleri birden iptal edildi. Bütün bu araçlar Türkiye'deki paketlerden farklı şekilde idi ve Türkiye ye yönlendirildi. Bende 2008 Crossover Classic Edition aldım 2016 yılında yaz ayında. 15 gün sonra da 308'ler geldi gene Classic Edition olarak. Türkiye paketi değildi bu araçlar ama oldukça uygun satıldı. Ben liste fiyatının bile altına sadece paspas hediyesi ile aracı aldım. Hiçbir aksesuar şart koşulmadı.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşte bold yaptığım kısımda benim söylediğim. Her iki durumda da araç alındığı anda vatandaşın bir hakkı yok. Ayrıca vergiden kaçınma ve kaçırma kavram farklarını gayet iyi biliyorum. İmam osurursa cemaat sıçar diyorum başka da birşey demiyorum.
    İsterseniz deneyelim, siz aracı bu yöntem ile alın ben de şikayet edeyim. Hakkı var mı yok mu kısmı çözülmüş olsun =)

Şaka bir yana alan adam aptal değilse kendisini şikayet etmiyor ancak ülke olarak vergi kaybına sebep oldukları için bir başka kişi bu işlemi şikayet edebilir.

Ancak imam-cemaat ilişkisi konusunda size katılıyorum. Devlet için ötv tahsilatının yapılması önemli ve şimdilik kimsenin gırtlağına yapışmıyor. Muhtemelen vergi barışlarına girmeyen bayiler ile teke tek görüşecektir. Bunu da Ağustos 2021 sonrasında ufak ufak duymaya başlarız.

gan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

VAG grubu da masum değil. Özellikle Doğuş bünyesi dışında hizmet veren bayilerde durum kötü. Mesala Doğuş Oto Maslak/Kartal gibi bayilerde bu aksesuar paketi itilemesi olmaz iken Doğuş'a bağlı ama ismi doğuş olmayan bayilerde olabiliyor.

Bu yıl Leon FR yeni giriş yapmaya hazırlanırken fiyatı 231k olarak duyruldu. Tam vergi diliminde sınırda tutabilmek için araçlar sunroofsuz geliyor. Neyse bir bayide sıraya yazıldık. Araçlar gelince aranacağım renk seçmek için. Aranınca şok oldum. Bana 20k bedelinde aksesuar paketi almaz isem aracı satmayacaklarını söylediler. Pakette de alt motor koruması, seramik, cam filmi unuttuysam 1-2 gereksiz bir şey daha vardı. Başta içime sinmedi sonra gözü kararttım ve şu teklifle geldim. Kabul alın size 20 k ama ben aracımı galeride seramik yaptırmak istemiyorum. Diğer aksesuarlar da sizin olsun cam filmi harici. Neticede arabay aldım sanıyorsanız yanılıyorsunuz : )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CND Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İsterseniz deneyelim, siz aracı bu yöntem ile alın ben de şikayet edeyim. Hakkı var mı yok mu kısmı çözülmüş olsun =)

Şaka bir yana alan adam aptal değilse kendisini şikayet etmiyor ancak ülke olarak vergi kaybına sebep oldukları için bir başka kişi bu işlemi şikayet edebilir.

Ancak imam-cemaat ilişkisi konusunda size katılıyorum. Devlet için ötv tahsilatının yapılması önemli ve şimdilik kimsenin gırtlağına yapışmıyor. Muhtemelen vergi barışlarına girmeyen bayiler ile teke tek görüşecektir. Bunu da Ağustos 2021 sonrasında ufak ufak duymaya başlarız.
    Hiçbirşey olmaz hocam. Danışıklı dövüş. Ben size o zaman şöyle söyleyeyim. Rahip Brunson meselesinden kur 2018 Ağustos ayında ciddi bir fırladı. O zaman Maliye Bakanlığı bayilere yazı yollamış. Bu bilgi bir kaç farklı markanın bayisinden teyitli. 2018 Ağustos ayı araç ithalat kurunuzu şu XXX dolar XXX euro kuru altında giremezsiniz diye. Temmuz ithalat serbest. Arkasından satışlar durunca da devlet en son gerçek (hurda teşviği değil gerçek indirim) ÖTV indirimini çıkardı. O sonbaharda birebir aynı donanımda aynı renk 2 arabanın temmuz girişli olanı ÖTV indirimine tabi ağustos girişli olan kapsam dışı kaldı. Hatta maliye kendi ağzı ile sadece ağustos ayına bir taban kur söylediği için temmuz girişli üst donanım paketli araçları bile kuru düşük göstererek ÖTV indirime soktu bazı bayiler. Bunu maliye bilmiyor mu sanıyorsunuz gerçekten ? Yada bu bayilere herhangi bir yaptırım oldu mu sanıyorsunuz ? Aksine olanı söyleyeyim size en düzgün iş yapıp bunlara bulaşmayan bayiye de en katakülli iş yapan bayiye de arada müfettişler gidip mali müşavirlerine diyorlar ki söyle mükellefine matrah arttırımı yapsın. Bu devletin sürekli kullandı aba altından sopa gösterme. Hiçbir yamuğu olmayan bile bu matrah arttırımı talebine hep boyun eğer. Geçmişe sünger çekilir. 10 binlerce araç aksesuar ile satıldı. Devletin bunu bilmemesinin mümkün olmadığı gibi geriye yönelik bir yaptırım olmayacağına da eminim.
    Schumi.Projects

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hiçbirşey olmaz hocam. Danışıklı dövüş. Ben size o zaman şöyle söyleyeyim. Rahip Brunson meselesinden kur 2018 Ağustos ayında ciddi bir fırladı. O zaman Maliye Bakanlığı bayilere yazı yollamış. Bu bilgi bir kaç farklı markanın bayisinden teyitli. 2018 Ağustos ayı araç ithalat kurunuzu şu XXX dolar XXX euro kuru altında giremezsiniz diye. Temmuz ithalat serbest. Arkasından satışlar durunca da devlet en son gerçek (hurda teşviği değil gerçek indirim) ÖTV indirimini çıkardı. O sonbaharda birebir aynı donanımda aynı renk 2 arabanın temmuz girişli olanı ÖTV indirimine tabi ağustos girişli olan kapsam dışı kaldı. Hatta maliye kendi ağzı ile sadece ağustos ayına bir taban kur söylediği için temmuz girişli üst donanım paketli araçları bile kuru düşük göstererek ÖTV indirime soktu bazı bayiler. Bunu maliye bilmiyor mu sanıyorsunuz gerçekten ? Yada bu bayilere herhangi bir yaptırım oldu mu sanıyorsunuz ? Aksine olanı söyleyeyim size en düzgün iş yapıp bunlara bulaşmayan bayiye de en katakülli iş yapan bayiye de arada müfettişler gidip mali müşavirlerine diyorlar ki söyle mükellefine matrah arttırımı yapsın. Bu devletin sürekli kullandı aba altından sopa gösterme. Hiçbir yamuğu olmayan bile bu matrah arttırımı talebine hep boyun eğer. Geçmişe sünger çekilir. 10 binlerce araç aksesuar ile satıldı. Devletin bunu bilmemesinin mümkün olmadığı gibi geriye yönelik bir yaptırım olmayacağına da eminim.
    İşte tam da söylediğim yerdeyiz. Matrah artışında devlet bir makas alacak yanaklarından, o sebeple ses etmiyor. Bayiler de ipini kopartmış at gibi koşuyor nasılsa matrah arttırıp süngerleriz niyeti ile ... =)

İlk matrah artış furyasında müfettiş müşavirimi arayıp "Matrah artışına katılacak mısınız yoksa defterleri isteyelim mi?" cümlesini kurduğundan beri istisnasız her devlet çağrısına icabet eder, düzenli sünger çekerim. İhtiyaç olsun olmasın devlet ile kavga olmaz.

Ancak tüm bu anlatılanlar vatandaşın şikayet hakkı olduğu gerçeğini değiştirmez. Devlet aksiyon alır / almaz kısmı son dönemin problemi ancak kanunların varlığını ve haklarımızı henüz ortadan kaldırmış değil. Zaten el altından dahi olsa devlet bu işin yolunu vermiş olsa ilk bayrağı Doğuş Oto açar ve aksesuar nasıl satılır derslerine konu olurdu. Onlar bunu yapmadığına göre alınan risk hala patron şirketi riskleri sınıfında demektir.

Mutu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    36 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Instagram: mutusgarage

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynısını 208 ilk çıktığında pejo bayileri yapıyodu
    06 SS 0006

fussy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Okumadan imzalamam.....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bayiilerde araç bulabilen var mı? Bugün Skoda bayiisini Kamiq için aradık en erken ekim kasım gibi geleceğini söylediler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yine saplayacaklar, kaçış yok.

Sti_Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OnurG Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bayiilerde araç bulabilen var mı? Bugün Skoda bayiisini Kamiq için aradık en erken ekim kasım gibi geleceğini söylediler.
    Düzenlemeden önce de kamiq yoktu hocam, 1.0 boş paketini 240 a verdikleri için inanılmaz bir talep vardı. Ben de 1 ay önce sordum yine 2 aydan önce gelmez,gelecek olanların hepsi satıldı denmişti.
    Hız,sonsuz bir tutkudur.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler