User Tag List

Sayfa 1/8 123 ... SonSon
151 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: kiracı hakları ile ilgili destek

Ahmet Saraçoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

kiracı hakları ile ilgili destek

2018 temmuz ayında kontrat yapıp kiracı oolduğum ev , 2021 şubat ayında ev sahibinin pandemide ödeyemediği kredi sonucu bi finansman şirketine geçti.Kira düzenimiz vs aynen devam ettirdiler.Fakat geçtiğimiz haftalar ev yine el değiştirdi.(sanırım aynı finansman şiretinin sahiperi aldı ama emin değilim)Daire tek tapuda 1.1dublex (ben) , 1+0 alt kat (komşum) olacak şekilde yanyana iki kapı iki daire....
    Yeni ev sahibinin avukatı başta iki seçeneğinin olduğunu, ya kendi oturacağını yada tapudaki iki dairenin kirasını birleştirip başka bir yere kiraya geçeceğini ;bu sebepten kirayı arttırma imkanımın oldup olmadığını sordu.Bu ay başında yeni hesap ibanı istediğimde de evi 1 1.5 ay içinde boşaltmamızı ev sahibinin kendinin oturacağını söyledi.Kira fiyatlarının en tepe olduğu nokta ve şuanki lokasyon ve genişlikte biyeri bu kadar kısa sürede bulma ihtimalim yok.

Bugün avukat ve emlakçısı eve geldi.Olası bir satış durumu için resimleri çektiler ve en geç temmuz ayında boşaltmamızı , bunun içinde şubata kadar yeni bir kontrat ve %70e tekabul eden bir zam ((eski kiracı olduğum için emsal dairelerden makul bir kiraya oturuyordum.Şu anki sapık kira yükselişi piyasası ile de hemen hemen biraz daha makul bi rakama geliyor kira ama bi 6 ay öncesi için astronomik tabi)) ve şubat sonrası tahliye için ihtar çektiklerinde en zaten erken temuuzda tahliye edilebileceğimizi söyledi.Noter tastidli şubatta çıkacağıma dair taahütname vermem istedi.Herhangi bi evrak vs düzenlemedik.Salı günü tekrar gelecek kontrat düzenlemek ve diğer komşunun evini görmek için.Her sene yeni kontrat düzenlemedik.İlk sene kontratı ve ikinci ev sahibinin evi aldığına dair ihbar , iban vs elimde.(2.ev sahibi ile de kontrat düzenlemedik)

Bu durumda %70 artışı kabul etmediğim taktirde ev sahibinin tahliyeyi hızlandırabileceği bi yasa vs. varmı?Eski kira üzerine artışı kabul etmediğim taktirde en erken hangi ayda çıkartabilir beni?Kiracıyı koruyan bi kanun-madde vs varmı bu durum için?Ev kiraları aklın mantığın almadığı şekilde arttı ve düzgün ev yok denecek kadar az şu an.İyi bi yer bulana kadar zamlı oturmak kötünün iyisi ama kabul edebileceğim bişey şuan için ama bi hakkım vs varsada boşa yükseltmeyeyim.

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hiç bir şeye imza vs atma , seni ordan çıkarmaları nerden baksan 2 yıl sürer.
    eğerki kiranı tıkır tıkır ödüyorsan.
    öyle kafaya göre zammı dayya sonra uymuyorsa çık yok.

ama rahatsız ederler , nedir evi satılığa koyarlar hemde piyasadan ucuz bir rakama , sürekli eve görücü gelir.
    senide bezdirirler.

kendim yada 1.derece akrabam oturcak diyip çık diyebilir oda en az 6 ay mühdetli.
    ayrıca sen çıktından sonrada eğer kendi yada akrabası oturmaz ise davada acabilirsin , beni kandırıp çıkardılar diye.

aynı olay arkadaşımın başında.
    o beni rahatsız etmesinler diye uğraşmak istemedi , haziranda noterde sözleşme yaptılar aralıkta çıkıcam ama 6 ay 1 lira kira vermem diye.
    ev sahibi kabul etti.

çünkü cocuk 5 liraya oturuyor , yıl başında 15e kiraya vericek.

işi yokuşa sür , mahkeme çart çurt vs erken 2 yılı bulur çıkartabilmeleri.
    médiocrité partout

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Açık konuşiym , ev güzel , çıkasım yok ama kendileri oturacaklarsa eve kazık çakacak halim yok.Çünkü yeni kontratla dahi min. şubat , max temmuz diyor çıkışıma.Tatmin edici bi yükselişle senelik kontrat devam gibi bi kafaları yok.
    Bu durumda Kirayı aksatmadığım taktirde kafa tahat temmuza kadar oturma hakkım varmı yasal olarak?min temmuza (2018 ilk kontrat süremin dolduğu tarih) çıkacak şekilde mevcut kiramdan devam etmeme engel olacak ne yaptırım yapabilirler süreci kısaltma adına?2. sahibinin evi 2021 şubatta devralması , onunla herhangi bi kontrat yapmamamız vs gibi bulabilecekleri bi açık vamrı?

CloudGrey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ahmet Saraçoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Açık konuşiym , ev güzel , çıkasım yok ama kendileri oturacaklarsa eve kazık çakacak halim yok.Çünkü yeni kontratla dahi min. şubat , max temmuz diyor çıkışıma.Tatmin edici bi yükselişle senelik kontrat devam gibi bi kafaları yok.
    Bu durumda Kirayı aksatmadığım taktirde kafa tahat temmuza kadar oturma hakkım varmı yasal olarak?min temmuza (2018 ilk kontrat süremin dolduğu tarih) çıkacak şekilde mevcut kiramdan devam etmeme engel olacak ne yaptırım yapabilirler süreci kısaltma adına?2. sahibinin evi 2021 şubatta devralması , onunla herhangi bi kontrat yapmamamız vs gibi bulabilecekleri bi açık vamrı?
    ev sahibi değişiminde "yeni kontrat" yapmamanın hukuki boyutları varmıdır yokmudur onu avukat arkadaşlar söylebilir.
    bizim hikayede yeni ev sahibi yok çünkü.
    orasını bilmiyorum
    médiocrité partout

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aynı durum başımıza geldi, senelik peşin ödediğim kira yüzünden mahkemeye çıktık eşimle, meğersem sahibi icralıkmış bankayla zaten ve de benim parayı bankaya ödemem gerekiyormuş, arada emlakçı olmasına rağmen resmen sahtekar durumuna düştük... eve haftada 2-3 kere expertiz ayağına kişiler gelmeye başladı, icra kağıtları eve geliyrdu vs derken bütün huzurumuz kaçtı... seve seve çıkmak durumunda kaldık kışın ortasında hem de, uğraşsam uğraşırdım ama ne anlamı var ki? sonuçta ev bizim değil, sana tavsiyem şubatta çıkmanın zor olduğunu adama belirtip mayısa kadar izin iste, vermiş olduğun depozitoya saysınlar mayısa kadar da, sonra da evini bul çık... eninde sonunda bu oluyor çünkü...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eninde sonunda çıkacaksın gibime geliyor.
    Çıkma tarihine kadar bedelsiz oturmayı öner, taşınma parası falan iste taşınacağın zaman.
    Evi hiç derli toplu tutma ki görmeye gelenler beğenmesin
    %70 artış hakkı yok diye biliyorum. Eğer 10 yıllık kiracı isen ev sahibi rayiç bedel değerlemesi istiyor diye aklımda kalmış.
    Okumadan imzalamam.....

darkred - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçmiş olsun,

Eğer ev sahibi kendisi oturacaksa ve mal sahibi olduğu oturacak başka bir evi yoksa sizi evden tahliye edebiliyor. Bu durum 1. derece yakınları için de geçerli. Almanyadan oğlum gelecek muhabbeti yani.

Ancak bunu noter tebligatı ile tarafınıza bildirmesi lazım. Çünkü kendim oturacağım veya almanyadaki oğlum oturacak diyerek sizi evden tahliye ederse 3. yıl boyunca başkasına kiraya veremiyor evi.

Eğer verirse sizin ödediğiniz son kira bedeli X 12 olmak üzere size tazminat ödemek zorunda. Hatta yeni ev bulduğunuzdaki depozito, taşınma masrafı gibi masrafları bile ev sahibinden talep etme hakkınız var.

Eğer olurda kira artırımı ve yeniden değerleme yapacak olursanız mutlaka sözleşmenizi yenileyin, sıfırdan kontrat yapın. 10 yıl sonunda sebep göstermeden ev sahibi tahliye talep edebiliyor kanunen. Kiranızı günü gününe ödemiş olsanız bile.

Geçenlerde bende aynı sorunları yaşadığım için araştırmış ve bir avukata danışmıştım. Aşağıya bir youtube linki bırakıyorum. Abimiz kısa kısa özetlemiş konuları. Göz atarsanız faydası olur.

Kira Kontratı Hangi Durumlarda Sona Erer I Herkese Hukuk - YouTube
    Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.
    M.Kemal ATATÜRK

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Değil kirayı veren, kirayı veremeyeni bile çıkaramadık....
    "...Bilgisiz kimseler onlara söz söyleyince "Selam" der geçerler."

AliGizda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    40 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazdım yazdım sildim, bu konuda o kadar doluyum ki kimsenin başını şişirmeyeyim en iyisi.

Para göz yaşlılardan ve müslüman geçinen din yoksunlarından mevlam cümlemizi korusun.

Umarım minimum sinir stresle durumu atlatırsınız.

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim bildigim 5 yillik kontrat varsa yeniden degerleme yapilabiliyor. Ev sahihi kafasina koyduysa rahatzis eder illa cikartir ama resmi olarak cikartmasi da 1,5-2 yil surer. Bu sure zarfinda ben de ugrasirim derseniz oturmaya devam edersiniz. Umarim surec sorunsuz kolay gecer

tremx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yakin zamanda benzer olay arkadasimin basina geldi.Yeni ev aldi, aldigi evde kiraci vardi.Kadin kirik cikti, cikmam ben buradan su paraya tv unitesi yaptirdim, su paraya giyinme dolabi yaptirdim diyerek kendiside bir bedel istedi.Arkadasimda bir kac avukat ile gorustu, hepsinin soyledigi ayni sey; en az 2 yil dava surer ve cikartamazsiniz.
    Daha sonra orta yolu bulup bedelini odeyerek anlastilar.Bence hic caninizi sikmayin kanunlar kiracidan yana.
    K 1989 BB - TYPER / K 1997 BM - S2K / K 1595 BM - ML350

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    İlk yapılan kontrat yıllık yenilenir.
    Tüfe ortalamasıyla zam artışı yaptıysanız ödeme kanalıda resmi ise orasıda ok.
    5 yıl geçmediği sürece, ek zam talep edemez(sen 1.000 veriyosun suan bu ev 5.000 bedeli gibi)
    Rahatsızlıklık vs durumlarından etkilenmemek adına da bir avukata vekalet vererek, olası taleplerini isteklerini abukatıma iletebilirsiniz diyebilirsin.

Kanunlar işverenden yana nasıl değil ise, ev sahibinden yana da değil bilgine.
    - K -

________
    Dr.Ecu

Mr.K - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı Mr.K Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk yapılan kontrat yıllık yenilenir.
    Tüfe ortalamasıyla zam artışı yaptıysanız ödeme kanalıda resmi ise orasıda ok.
    5 yıl geçmediği sürece, ek zam talep edemez(sen 1.000 veriyosun suan bu ev 5.000 bedeli gibi)
    Rahatsızlıklık vs durumlarından etkilenmemek adına da bir avukata vekalet vererek, olası taleplerini isteklerini abukatıma iletebilirsiniz diyebilirsin.

Kanunlar işverenden yana nasıl değil ise, ev sahibinden yana da değil bilgine.
    Ek olarak, xx kişi oturacaktır yakınım yy yeğenimdir amcamdır vs gibi ihtar çeksinler noterden, zaten 3 yıl boyunca o oturmuyosa dâhi taşınma bedelin dahil ve kira x12 ücret alabiliyorsun, avukata vekalet verdin mi birçok şey çözğlğr bilgine .
    - K -

________
    Dr.Ecu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu durumda satışa herhangi bi şerh gelniyor , yada sattığı taktirde tazminat hakkım olmuyor tabi dimi?satmayı da zikreditor acukat çünkü

onursumer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    65 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Ahmet Saraçoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu durumda satışa herhangi bi şerh gelniyor , yada sattığı taktirde tazminat hakkım olmuyor tabi dimi?satmayı da zikreditor acukat çünkü
    satmayı düşünüyorlarsa satsınlar zatenyeni ev sahibi eğer yatırımlık almadıysa 6 ay süren var çıkmak için en azından gerçekten el değiştirdiğini gormuş olursun

diğer turlu kendi oturucam vs diyorsa kesinlikle bu konuda itharname çekmeleri gerekiyor

düzenli kira odenilen bir evde kafasına gore kimse çık diyemiyor yakın zamanda arkadaşımın başına geldi

ev sahibi satıcam satıcam diye rahatsızlık veriyordu amac yüksek kira ama istediğini alamadı %15 gibi bi zamla anlaştılar

ayrıca benimde başıma geldi mazeretsiz çıkmanı istiyorsa tüm masraflarını karşıdan iste ben o şekilde önce ödemelerimi aldım sonra taşındım

psn&Live id: onursumer
    135
    ├┼┼╕
    246R

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    son durumu yazayım , evi alanların avukatını kendi avukat arkadaşımla konuşturdum.2022 temmuza kadar kontratımın devam edeceği ve herhangi bir zam yapmaksızın oturabileceğimi ilertti ev sahibi avukatına.Bi şekilde işe yaradı ve itiraz etmediler.Sonrasında son alanlar da sattı evi bu süreçte müşteriye gösterme , kredi eksperi vs noktalarda hiç zorluk çıkarmadım.Yabancı biri aldı evi.Aynı tapuda yan daire olan 1+0 ı tr ye geldiği süreçlerde oturup benim daireyi yatırımlık olarak düşünüyomuş şansıma.Bide vatandaşlık için almış evi , 3 yıl satamıyormuş prosedür olarak.Eskiye nazaran yine fazla ama piyasa koşulları için iyi denilebilecek bi rakama kontrat yenileyip çözdük çok şükür.Benzer sıkıntı yaşayan olursa diye çıkardığım ders , kontrat yapıldığı aya kadar bu gibi durumlarda kiracıyı koruyor sistem.

Day Walker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bende de bu ara ev sahibinin fahiş kira arttırma isteği var.

10 yılı aşkın süredir oturuyorum ve kontrat yapmadım 3-4 senedir.

Ama her ay tıkır tıkır yatar kiraları.

Çıkarma vs. durum olurmu?
    Yolların Ustasıyım Modların Hastasıyım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5 yıl sonrası civar emsalleregöre dava açılabiliyor diye öğrendim.Bu süreçte yakın arkadaşımın ev sahibide aynısını söyledi , şu an için değilde bir sonraki kontrat yenilemesinde öyle bişey yapacağız , şimdiden ekonomik durumunuzu ona göre ayarlayın dedi.

16 FR 549 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benzer bir durumla karşı karşıyayım şu an. Bilgilerinize ihtiyacım var. Eve ilk sözleşmemi ağustos 2018 de yapmıştım. Akrabamın evi olduğu için her sene düzenli olarak zam oranı ne ise o şekilde zam yaparak oturmaya devam ettim. Bu sene ağustos ayında evim satıldı ve yeni ev sahibi benden yüksek bir kira talep etti, bende o kirayı vermeyeceğimi zam oranı ne ise o şekilde kirayı ödeyeceğimi söyleyip sözleşme imzalamadan evde oturmaya devam ediyorum. Ev sahibi bana ihtarname gönderdi ve 6 ay sürem 27 ocak ta doluyor.
    Ev sahibine istediği kirayı vermediğim için mahkeme yoluyla o parayı benden tahsil edebilir mi?
    Birde ihtarname süresi sonunda evden çıkmazsam ne gibi sıkıntılar yaşayabilirim?
    Yasalar kiracıdan yana onu biliyorum ancak, evden çıkmazsam ve sözleşmeyi yapmazsam her hangi bir sıkıntı yaşar mıyım?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler